رفتن به بالا
  • Sunday - 13 September 2015 - 07:43
  • کد خبر : ۳۱۳۵۶
gardeshgar

لینک کوتاه:

گردشگران خارجی از رانندگی کرمانی ها هراس دارند

رانندگی ایرانی ها به قدری برای مردم جهان خطرناک جا افتاده است که در کتابچه راهنمای گردشگران خارجی در کنار معرفی جاذبه های گردشگری «هشدار جدی نسبت به رانندگی خطرناک ایرانیان» جزء جدایی ناپذیر این کتابچه ها شده است.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از  ” پایگاه اطلاع رسانی بوتیا ” فرهنگ مقوله ای است که این روزها در رانندگی رو به فراموشی رفته است و عده ی زیادی از مردم به دلیل همین نبود فرهنگ در رانندگی ساعت ها با هم درگیر شده و به نوعی اعصاب و روان خود را دچار مخاطره می کنند.
ساعت ها انتظار در ترافیک های طولانی از یک طرف و معطلی چند ساعتی به دلیل بی توجهی یک راننده از طرف دیگر باعث شده است که امروزه رانندگی کاری سخت و مشقت بار تلقی شود.
استان کرمان به عنوان پهناور ترین استان کشور نیز در گیر این معضل بوده است و نبود فرهنگ در رانندگی امری است که جای خالی آن به خوبی احساس می شود.
به راستی ما را چه شده است که یکی از بی فرهنگ ترین مردم دنیا در رانندگی از آب درامده ایم به طوری که در کنار معرفی جاذبه های گردشگری در ایران، «هشدار جدی نسبت به رانندگی خطرناک ایرانیان» یکی از بخش های جدایی ناپذیر کتابچه های راهنمای جهانگردان است؟
به هنگام تردد در بلوار جمهوری کرمان، توریستی را دیدم که با وجود اینکه چراغ قرمز شده بود با ترس و لرز عجیبی از خیابان عبور کرد و هنگامی که به سلامت از عرض خیابان رد شد، نفس عمیقی کشید و احساس شادمانی عجیبی کرد گویی که یک خطر بزرگ را پشت سر گذاشته است.
مگر ما چگونه رانندگی می کنیم که فیلم رانندگی ونیز نحوه ی عبور عابران در ایران، تبدیل به یکی از انواع کلیپ های پربیننده وخنده دار در اینترنت با صدها هزار بیننده شده و آبروی «ایرانی» را به حراج گذاشته ایم ؟
هر چه هست ما اصلاح شدنی هستیم همانطور که ایستادن خودروها در پشت خط عابر پیاده ونیز بستن کمربند ایمنی، امروز در میان ما به یک فرهنگ تبدیل شده است و قریب به اتفاق رانندگان به آن مقید هستند، به نظر می رسد عاملی که این چنین ما را به بازی گرفته است این است که در ایران اساسا از ابتدا کلمه «رانندگی»، غلط معنا شده است.
عده ای آن چنان با سرعت زیاد در خیابان ها و بزرگراه ها حرکت می کنند گویی که جت سوار شدند و از مسیر هوایی عبور می کنند، بدون توجه به چراغ قرمز از چهار راه ها عبور کرده و جان خود و چند نفر دیگر را به خطر می اندازند، کمربند ایمنی برای آن ها یک بازی کودکانه است و می گویند بستن کمربند کارافرادی است که تازه گواهی نامه گرفته اند.
عده ای هم از آن طرف بام افتادند و با سرعتی در خیابان های شهر رانندگی می کنند که انگار پشت فرمان مشغول چرت بعد از غذا هستند، سر پیچ ها اول ترمز کرده سپس فکر می کنند که باید به کدام طرف بپیچند، پشت چراغ راهنمایی سر تقاطع ها پس از سبز شدن چراغ نیز همچنان تا ۵ الی ۱۰ ثانیه به قرمز شدن مجدد چراغ مشغول مرور خاطرات کودکی هستند.

 

در هنگام سوار و پیاده کردن اهل و عیال نه سر تقاطع می شناسند، نه پشت چراغ سبز، نه وسط بلوار و یا حتی کنار بزرگراه، از وسط کوچه و خط وسط خیابان که فاکتور می گیریم، پارک کردن تا حداکثر چوبله؛ قانونی و حق ذاتی این عزیزان است، سرعت بیش از ۳۰ کیلومتر را یک چیزی در حد وحی می دانند و در خیابان یک و دو طرفه، بلوار، بزرگراه و یا هر مکان دیگری بیش از دنده ۲ نمی شناسند.

 

برای این قبیل از عزیزان یا هیچ شغل و قرار و کار مهمی تعریف نشده یاوقت شان خیلی اضافه کرده که ترجیح می دهند در حالت لمیده پشت فرمان آن را صرف ایجاد گره ترافیکی، کند کردن سرعت تخلیه معابر، آزار مردم بکنند.

خصوصا در این موارد از خودروهای عمومی تاکسی، اتوبوس، کامیون وکامیونت ها، رانندگان انواع پیکان، پیکان وانت و بویژه از رانندگان محترم، عزیز و خوش دست فرمان خودروهای کارآمد و بروز وانت نیسان زامیاد باید تشکر ویژه داشت.

در کرمان، این روزها خانم ها گوی سبقت در رانندگی را از آقایان ربوده و هر جا را که نگاه می کنی ماشینی را می بینی که راننده آن یک خانم است، مسئله این جاست که آقایان رانندگی خانم ها را قبول ندارند و نمی توانند ببینند یک خانم از آن ها سبقت می گیرد، با مشاهده این صحنه آقای راننده با یک حرص عجیب می گوید کار من به جایی رسیده است که یک خانم از من سبقت بگیرد بنابراین تا آن جا که می تواند پدال گاز را فشار داده تا از او جلو بزند.
این در حالی است که رانندگی ربطی به جنسیت ندارد و راننده خوب راننده ای است که قوانین را رعایت کند و همین می شود که ما ایرانی ها به دلیل همین تعصبات بی جا فرهنگ را فراموش می کنیم و هر طور که دلمان می خواهد و به نفعمان است رانندگی می کنیم.
۹۰ درصد مردم قوانین را رعایت می کنند

معین زاده

در همین رابطه حمید معین زاده رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان در گفت و گو با خبرنگار” بوتیا” در رابطه با نقش فرهنگ در رانندگی مردم کرمان گفت: باتوجه به اینکه من در استان های دیگر هم مسئول پلیس راهور بوده و چندین سال افتخار خدمت دراین لباس را داشته ام معتقدم این مشکل فقط خاص استان کرمان نیست.
وی افزود: البته عمده مردم (حدود ۹۰درصد) قوانین را رعایت میکنند و تنها ۱۰درصد دیگر هستند که تخلف می کنند برای مثال اکثریت مردم وقتی با چراغ قرمز مواجه می شوند پشت خط ایست توقف می نمایند وتنها آن ۱۰درصد خاطی رعایت نمی کنند.

پلیس راهور تخلفات را از طریق مانیتورینگ کنترل می کند
معین زاده به اقدامات این نهاد برای کاهش تخلفات رانندگی اشاره کرد و تصریح کرد: طبق توافقاتی که با شهرداری صورت گرفته است قرار شد که شهرداری مانیتورینگ پلیس راهور را تامین کند، در تعدادی از تقاطع ها دوربین کنترل سرعت ودر برخی دیگر دوربین کنترل تخلف نصب کنند.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان بیان کرد: با این اقدام جلوی تخلفات این ۱۰درصد گرفته می شود که اقدامات اولیه این مسئله تا به امروز انجام شده است چرا که با وجود حدود ۳۰۰ تقاطع در سطح شهر، پلیس با نیروی انسانی قادر به پوشش همه ی آن ها نیست.
وی عنوان کرد: تعدادی از راننده ها با سرعت غیر مجاز در کمر بندی ها حرکت می کنند که تنها راه کنترل آن ها ازطریق الکترونیکی است که با انجام این اقدامات تخلفات به صورت چشم گیری کاهش می یابد.

استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی ۶ برابر خطر تصادف را افزایش می دهد
معین زاده صحبت کردن با تلفن همراه را یکی از عوامل موثر در ایجاد تصادفات ذکر کرد و اذعان داشت: در حین صحبت با تلفن همراه راننده هیچ توجهی به جلو ندارد و همین مسئله باعث می شود در صورت مواجهه ناگهانی با عابرین پیاده منجر به تصادف و در سرعت بالا منجر به فوت عابر شود .
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان گفت: اگر راننده ها، سرعت مجاز را رعایت کنند برخورد فقط منجر به مصدومیت عابر پیاده می شود، تعداد زیادی از راننده ها در هنگام رانندگی از تلفن همراه استفاده می کنند که این مسئله خطر تصادف را تا ۶ برابر افزایش می دهد.

حرکت بین خطوط از طریق رسانه ها فرهنگ سازی شود
وی با اشاره به بی نظمی برخی رانندگان در هنگام عبور از خطوط تشریح کرد: حرکت بین خطوط رانندگان مسئله ای است که باید از طریق رسانه ها و برگزاری جلسات آموزشی فرهنگ سازی شود، به طور کلی قصد داریم اقدامات موثری در جهت افزایش فرهنگ رانندگی انجام دهیم تا هم نظم خاصی بر شهر حاکم شود وهم دیگر شاهد تلفات بر اثر عدم رعایت قوانین رانندگی نباشیم.

در محل هایی که پارکینگ وجود ندارد پلیس رانندگان را جریمه نمی کند
معین زاده در رابطه با نبود پارکینگ در برخی خیابان های اصلی شهر به خبرنگار ما گفت: در شهرداری وشورای ترافیک استان این مسئله مصوب شده است که اگر کسی بخواهد در خیابان اصلی مجتمع تجاری ، پزشکی و… ایجاد کند باید پارکینگ احداث کند .
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان خاطر نشان کرد: مجتمع های جدیدی که احداث می شوند این مشکل را ندارند ولی مواردی که از قبل وجود دارند مثل تقاطع تهماسب آباد به دلیل وجود ساختمان پزشکان ، شهرداری زمین های اطراف این مجتمع را بدون اینکه عوارضی از آنها بگیرند به عنوان پارکینگ در اختیارشان قرار می دهند، اما برای مجتع تجاری جدید بدون احداث پارکینگ مجوز صادر نمی گردد.
وی تاکید کرد: البته ما به ماموران خود اعلام کردیم جلوی مجتمع های پزشکی ، بیمارستان و داروخانه ها خودرو ها را جریمه نکنند وتنها به آنها تذکر دهند مگر درصورتی که وسیله نقلیه ی پارک شده سد معبر کرده باشد که در این صورت با جرثقیل حمل شده وجریمه نیز می شود.
انتهای پیام/۶۴۶۵

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه