رفتن به بالا
  • Tuesday - 13 October 2015 - 08:57
  • کد خبر : ۳۱۸۳۵
alamat.soal.tajob

لینک کوتاه:

آیا با بومی بودن مدیران بردسیری رابطه جای ضابطه را می گیرد؟

تجربه نشان داده است استفاده از رابطه بدلیل بومی بودن جای ضابطه را می گیرد و بومی بودن در بعضی از مواقع باعث ایجاد مشکل رابطه در تصمیمات وی می شود و ناگهان می بینیم که رابطه جای ضابطه را گرفته است.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزارنیوز ، پس از تغییر دولتها و رسیدن موج تغییرات سیاسی به شهرستانها,”مدیر یا مسئول بومی” تنها واژه ای است که بیش از هر چیزی به گوش میرسد .به عبارتی در تغییر و تحولات اداری ,بخشی از شهروندان ,خواهان نصب مدیران بومی بر ادارات و مناصب شهرستان می باشند.

بدیهی است مدیران بومی متخصص و البته دلسوز, به دلیل آشنایی به منطقه و زادگاه خود؛ شناخت نسبتا خوبی از توانمندیها و موقیعت اجتماعی، تاریخی، فرهنگی, جغرافیایی، و همچنین مشکلات و نیازها دارند و نسبت به زادگاهشان دلسوزتر هستند و چه بسا حاضرند علاوه بر انجام وظیفه اصلی، به خاطر زادگاهشان ,گذشت و ایثار هم بکنند.

به همین جهت این مدیران در مقایسه با مدیران غیربومی که شناخت کافی و چندان قابل توجهی از موقیعت ومشکلات شهرستان ندارند وبعضا نگاه دلسوزانه ای هم ندارند ، بهتر می توانند در خصوص ضرورت ها و رفع نیازها ومشکلات این شهرستان تصمیم گیری کنند .

اما, تاًکید بیش از حد بر مدیران بومی، ممکن است تخصص گرایی را تحت الشعاع قرار دهد .هر چند مدیران بومی دلسوزتر و فعال تر نسبت به زادگاه خویش خواهند بود اما گاهی این تاًکید موجب می شود که افرادی نا کار آمد و غیر متخصص در راًس یک دستگاه قرار بگیرند.

با روی کار آمدن دولت تدبیر وامید روند روی کارآمدن مدیران بومی در استان کرمان شتاب زیادی گرفت وشهرستان بردسیر نیز از این امر مثتثنی نبود.

ولی نکته اینجاست که اگر انتصابها به سمت جناحی و باند و حزب برود مشکلات عدیده ای در خدمت رسانی به مردم ایجاد می شود.

تجربه نشان داده است استفاده از رابطه بدلیل بومی بودن جای ضابطه را می گیرد و بومی بودن در بعضی از مواقع باعث ایجاد مشکل رابطه در تصمیمات وی می شود و ناگهان می بینیم که رابطه جای ضابطه را گرفته است.

مردم عادی جهت رفع مشکلات روزمره خود,مدیر بومی را مناسب تر میدانندزیرا دسترسی به ایشان و همچنین آشنایی قبلی و یا ایجاد کانال ارتباطی با مسئول ,میتواند خواسته های آنها را زودتر برآورده کند.
به محض انتصاب یک مدیر، تنها چیزی که مردم عامی, مایل به شنیدنش نیستند، توانمندی های مدیریتی، سواد، کارآمدی و شایستگی مدیر تازه وارد است ولی آنچه برای اغلب مردم پس از انتصاب یک مدیر مهم و جالب توجه است موضوعاتی همچون، طایفه فرد، محل زاد گاهش، وابسته بودن به کدام نماینده (فارغ از نگاه سیاسی) … است.هرچه مدیر منصوب,به قوم ,گروه ,طایفه و منطقه افراد مذکور نزدیک تر باشد مقبول تر است!

مسئولینی که جدای از بومی یا غیر بومی بودن، تخصص و تعهد چاشنی کارشان باشد و مردم ومشکلاتشان را درک کنند و مادامی که شایسته سالاری محور گزینش افراد باشد نوید جامعه ای پویا و سالم را خواهیم داشت.

بی‌شک‌ هیچ‌‌کس‌ از شایسته‌سالاری‌ و داشتن‌ توان‌ و مهارت‌ انجام‌ کارها، بدش‌ نمی‌آید؛ بلکه‌ برعکس‌ هر کس‌ به‌ نوعی‌ خودش‌ را برای‌ انجام‌ کاری‌ خاص‌ شایسته‌ می‌داند و حتی‌ ناشایسته‌ترین‌ افراد وقتی‌ به‌ مقامی‌ می‌رسند و یا به‌ پستی‌ منصوب‌ می‌شوند، خودشان‌ را لایق‌ و سزاوار آن‌ می‌دانند. بنابراین‌ از این‌ افراد نباید هیچ‌ انتظاری‌ داشت‌.‌

امیدواریم شاهد روزی‌ باشیم‌ که‌ مثلاً اگر به شخصی گفتند شما مدیرکل‌ فلان‌ قسمت‌ شدید، در صورت‌ نداشتن‌ تجربه‌، توان‌، مهارت‌، دانش‌ و به‌طور کلی‌ نداشتن‌ شایستگی‌، بگوید‌ بنده‌ معذورم‌ و نمی‌توانم‌ این‌ پست‌ را قبول‌ کنم‌

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه