رفتن به بالا
  • Monday - 5 October 2015 - 23:51
  • کد خبر : ۳۱۷۶۱
8888

لینک کوتاه:

اقتصاد عاریتی نباید فاستونی کرمان را به لبه پرتگاه برساند/بازار مواد اولیه در ایران حامی تولید کننده نیست

مدیر کارخانه فاستونی آسیا گفت:عدم حمایت دولت از تولیدات ملی باعث می شود که کارخانه های نساجی دچار رکود شده و عرصه برای واردات پارچه های ترک ارزان قیمت باز گردد و واحدهای تولیدی به لبه پرتگاه نزدیک شوند که این موضوع مصدا .

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از “آرمان کرمان “؛شرکت پشم بافی آسیا تولید کننده انواع نخ وپارچه ، سال ۱۳۶۲ در زمینی به مساحت ۴۰ هزار متر مربع در کرمان تاسیس گردید که بیش از ۱۵ هزار متر مربع کارخانجات مجهز به ماشین آلات ریسندگی ،بافندگی، تکمیل ورنگرزی تشکیل می دهد ،در سال ۱۳۷۲ راه اندازی شد و ۵ سال بعد به تعطیلی کشیده شد و تا سال ۱۳۹۰پس از نوسانات بسیاری در شش ماه نخست سال توسط بنیاد تعاون ناجا مجددا راه اندازی گردید.

این واحد تولیدی انواع نخ از نمره ۳۰متریک تا ۱۲۰ متریک با درصد ترکیب در انواع مختلف پارچه های فاستونی،شبه فاستونی، شال ،مانتویی، کتانی،پالتویی ولباس های مجلسی زنانه را به هم وطنان خود عرضه می کند.

فاستونی آسیای کرمان با ۱۳۰نفر نیروی مستقیم در ۴ قسمت فعالیت دارد که این واحد ها به شرح ذیل است :

سالن ریسندگی با ظرفیت ۱۰۰۰ تن نخ توسط ماشین آلات گیل باکس، فینیشر، دولاتاب و… است و سالن بافندگی با ظرفیت تولید ۲ میلیون متر مربع پارچه شامل  دستگاه های چله پیچ ودولاکنی می باشد ،سالن رنگرزی نیز با ظرفیت ۵۴۰ تن در سال شامل ۲ دستگاه بوبین رنگ کن وسانتریفیوژ است ، بخش تکمیل آخرین مرحله تولید پارچه  که با ظرفیت ۲ میلیون متر مربع دارای ماشین آلات بسیار ی از جمله دکو تایر ، اسکاچر و…..است.

سیاوش نجار منصوری در گفتگوی اختصاصی با” کارگران کرمان “در رابطه با واحد تولیدی پشم بافی  آسیا گفت :این واحد تولیدی  با برند آسیا معرفی شده است  اما مشکلات عدیده ای در بحث پارچه فاستونی ایران وجود دارد که یکی از آنها تامین نقدینگی مواد اولیه است.

فاستونی مطهری وجامعه بزرگترین رقیب واحد های تولیدی کوچک درکرمان
مدیر کارخانه فاستونی آسیا افزود :بعضی از شرکت ها مانند فاستونی مطهری وجامع که  از نقدینگی  زیادی برخوردار بوده و  اعتبار لازم را به عنوان یک واحد تولیدی موفق وشناخته شده در سطح ایران دارند ، از راه هایی که نیاز به عوارض گمرکی ندارد مواد اولیه مورد نیاز را تهیه کنند.
وی در ادامه تصریح کرد : طی بازدیدی که از شرکت های معتبرداخلی داشتم متوجه این موضوع شدم که  بیشتر مواد اولیه خود را ازکشور آلمان تهیه می کنند در صورتی که ما باید از هند وارد کنیم و نیز پلی استر لازم را از اصفهان تهیه  کنیم زیرا پلی استر آلمان برای واحد تولیدی کوچک ما بسیار گران تمام می شود.
منصوری  اظهار کرد : دستگاه هایی که ما در پشم بافی آسیا استفاده می کنیم  از جنس و مدل بسیار مرغوبی هستند اما دربازدیدی که از کارخانه های داخلی داشتیم مشاهده کردیم که دستگاه های ما از نظر تکنولوژی  ازآنها بالاتر است و ما مشکل نداشتن تکنولوژی روز نداریم لذا بزرگترین مشکل تامین نقدینگی برای تهیه مواد اولیه است.

1

بازار مواد اولیه در ایران حامی تولید کننده نیست
مدیر کارخانه فاستونی آسیا اذعان کرد :  بازار مواد اولیه در ایران این گونه است که تنها در قبال دریافت  وجه  مواد اولیه  را به واحد های تولیدی می دهند مواد اولیه را  نقد عرضه می کنند  زیرا در معرض نوسانات ارز است  لذا فروشندگان هرگز نمی پذیرند که مواد اولیه را به صورت اقساط و با ارائه چک شش ماهه به تولید گران بدهند چون هر لحظه ممکن است ارز گرانتر شود و متضرر شوند.
وی با بیان اینکه مصرف سوخت وانرژی در واحد های صنعتی بسیار تاثیر گذار است ؛ عنوان کرد :  تعرفه گاز در صنعت بیشتر ازمصارف  خانگی است لذا چنین چیزی را ما درهیچ کجای جای دنیا نمی بینیم لذا باید حمایت ازسوی مسئولین باشد  نگاه حمایتی باید در عرصه صنعت وتولید بهتر از این باشد . برق ، گاز ، بیمه نهایت حمایت شان قسط بندی مبلغ دریافتی با ارائه چک تضمینی است.

واردات سالانه ۶۰ میلیون متر مربع پارچه نشان از عدم حمایت برای تولیدات داخلی است
منصوری در ادامه اظهار کرد : درایران سرانه مصرف پارچه  برای هر نفر یک متر است با احتساب جمعیت ۷۰تا ۸۰ میلیونی باید متراژ پارچه حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون هزار مترمی شود لذا اگر فاستونی های کل کشوربا تمام ظرفیت کار  کنند حدود ۲۰میلیون متر می شود که در حال حاضر ما ۶۰ میلیون متر واردات پارچه داریم واین در حالی است که همین ۲۰ میلیون هم درست کارنمی کنند و چرا  نباید مورد حمایت قرار گیرند.
مدیر کارخانه با بیا ن اینکه در ایران نیاز بسیاری به پارچه هست ؛ گفت : اینگونه نیست که پارچه تولید شده و بعد اعلام  کنیم  که روی دست ما مانده  است و مشتری آن وجود دارد و با توجه به اینکه دوباره رویکرد به البسه کت و شلوار رایج شده است لذا پارچه فاستونی هم طرفداران ویژه خود را پیدا کرده است .

3

بزرگترین چالش برای یک واحد تولیدی تغییر مدیریت آن است

وی با اشاره به اینکه تمام شرکت های داخلی می توانند نیاز کشور  را تامین کنند ؛ اظهار کرد : مشکل اینجاست که ما پشتوانه دقیق و محکمی از سوی مسئولین نداریم ، بزرگترین چالش برای یک واحد تولیدی تغییر مدیریت آن است  در یک واحد تولیدی نباید تغییر مدیریت ها به فاصله های کوتاه باشد، در شرکت پشم بافی آسیا در  ۵ ساله اخیر ۴ مدیر عامل عوض شده است و یک مدیر عامل  که ثبات شغلی ندارد ،  هدفمند عمل نمی کند لذا برای تولید تصمیم گیری و برنامه ریزی مقطعی انجام می پذیرد.
این مقام مسئول در ادامه ابراز کرد : فاستونی آسیا ماه گذشته ۵۰ نفر تعدیل نیرو داشته است که بسیار برای کارگران تبعات دارد، متاسفانه کارگری که بیکار می شود مدت ها به طول می انجامد تا جای دیگری مشغول به کار شوند نیروهای نساجی بافته ها که ۵ سال پیش بیکار شده اند هنوز دنبال کار می باشند که ما نیز در این واحد تولیدی  تعدادی از آنان را جذب کرده ایم .

5

منصوری با بیان اینکه به دلیل کمبود نقدینگی برای چرخاندن چرخ کارخانه , به سمت کار مزدی  سوق داده شده ایم،  افزود : به این صورت که خریدار مواد اولیه را به شما می دهد ، پول اندک و ناچیزی که بتوان حقوق پرسنل را با آن پرداخت کنید برایتان درنظر می گیرد و آن ها جنس مرغوب ما را با برند خودشان به بازار عرضه می کنند که در این صورت نه تنها چیزی از نام و برند  آسیا باقی نمی ماند بلکه در آینده با فرسودگی دستگاه های خود روبه روخواهیم شد.

اقتصاد عاریتی نباید فاستونی کرمان را به لبه پرتگاه برساند

وی ضمن اشاره به اینکه  پشم بافی آسیا هم توان و هم دستگاه های لازم برای بافندگی را دارد  خاطر نشان کرد  : به دلیل اینکه نقدینگی کافی برای تهیه مواد اولیه را در اختیار نداریم  بنابراین نخ مورد نیاز برای تهیه پارچه را ما تولید می کنیم  و دیگر کارخانه های پارچه بافی را پارچه مورد نیاز را را بافته و با برند خود به بازار با قیمت عالی ارائه می کند که  با این شرایط هرگز فرصت رشد و شناسایی برای فاستونی کرمان در دیگر شهرها و خود استان فراهم نخواهد شد.

منصوری در پایان بیان کرد: اگر حمایت های رئیس بنیاد تعاون ناجا سردار اشراق نبود بی شک این واحد تولیدی نیز تعطیل  شده بود و چیزی از این واحد تولیدی به جز چند سوله خالی باقی نمی ماند و دستگاه های این واحد به کارخانه های فولاد یزد و اصفهان برای تولید نورد فروخته می شد  درست مانند اتفاقی که برای نساجی بافته رخ داد و عدم حمایت دولت از تولیدات ملی باعث می شود که کارخانه های نساجی دچار رکود شده و عرصه برای واردات پارچه های ترک ارزان قیمت باز گردد و  واحدهای تولیدی به لبه پرتگاه نزدیک شوند که این موضوع مصداق اقتصاد عاریتی است.

انتهای پیام/

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه