رفتن به بالا
 • Tuesday - 27 October 2015 - 11:26
 • کد خبر : ۳۲۱۴۰
mohajert

لینک کوتاه:

نبود اشتغال و کار آفرینی برای جوانان عامل به وجود آمدن پدیده مهاجرت در بردسیر

شهر بردسير از جمله شهرهایی است که به شدت دچار پدیده مهاجرت و مهاجر فرستی شده است.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوزمهدي رضايي پور دانشجوي دكتري علوم سياسي “یکی از عوامل و نشانه هاي میزان پیشرفت و توسعه اقتصادی و اجتماعی در یک شهر یا روستا پديده مهاجرت می باشد . به طوري كه هر کجا پیشرفت توسعه اقتصادی و اجتماعی بیشتر باشد میزان پذيرش مهاجرين بیشتر و مهاجر فرستی کمتر می شود و بالعکس.
در این بین شهر یا روستایی که مهاجر فرست باشد به مراتب توسعه و پیشرفت و میزان سرمایه گذاری در آن کمتر و کمتر ميشود .
يكي از عوامل مهم در بحث مهاجرت به معیشت و وضعیت اقتصادی افراد مي باشد ، یعنی بسیاری از افراد به دلیل نداشتن شغل یا منبع درآمد برای گذران زندگی خود و دستیابی به شرایط بهتر، زادگاه یا محل زندگی اولیه خود را ترک می کنند.
ازعوامل دیگر اين امر مهم ميتوان به نبود امکانات آموزشی مناسب و کافی نبود امكانات درماني و بهداشتي -نبود امكانات فرهنگي و ورزشي و… اشاره كرد.

شهر بردسير از جمله شهرهایی است که به شدت دچار پدیده مهاجرت و مهاجر فرستی شده است،، این شهر با وجود داشتن استعدادهاي مختلف در زمينه هاي گوناگون و افرادگوناگون متاسفانه از نعمت داشتن افراد متخصص در زمینه های مختلف از جمله پزشکی و علمي محروم مي باشد در حالي كه متخصصین بومی این شهر در شهرهای همجوار در حال ارائه خدمات هستند به گونه ای که بعضا بیماران برای دریافت کمترین خدمات درمانی باید به شهرهای دیگر مراجعه کنند.
از عوامل ديگر ميتوان به نبود اشتغال و كار آفريني برای جوانان اين شهر اشاره كرد، جواناني كه براي رسيدن به شغل و پيشه اي كه بتواند معيشت آنها را تامين كند مجبور به كوچ از شهر و ديار خود شده و بار سفر را به ناكجا آباد ميبندند و گاها خانواده ها نيز به همراه فرزندانشان كوله بار سفر را بسته و تن به مهاجرت ميدهند، در حالی که تنها و تنها وجود یک کارخانه اصولی و جذب نيروهاي بومي مي تواند جوابگوی اشتغال این شهر و همچنین روستاهای اطراف باشد.

چه بسیار روستاییانی که به امید یافتن شغل و وضعیت بهتر زندگی، به شهر بردسير آمدند اما اینجا هم جز سراب چیزی ندیدند و به ناچار به شهرهای دیگر مهاجرت کردند در حالی که اگر اندک خدمات و امکاناتی در روستاها بود با وجود این استعداد و پتانسل در زمنیه کشاورزی و دامپروری نه تنها روستاییان مهاجرت نمی کردند بلکه با اشتغالزایی محلی برای جذب شهر نشینان و توسعه صنعت توریستی می شد.

لازم به ذکر است با توجه به اینکه شهرستان بردسير به لحاظ دامپروری پتانسل لازم را دارد اما متاسفانه هنور یک دامداری و دامپروری مدرن و مطرح در سطح شهرستان وجود ندارد که با توجه به امکانات بالقوه شهرستان جوابگوی نیاز شهرستان یا صدور گوشت و فرآورده لبنی به سایر شهرستانها باشيم.
از علل ديگر مهاجرت در بردسير ميتوان به خام فروشي معادن اشاره كرد، شهرستان بردسير جز مناطقی است معادن مختلفی را در دل خود جای داده است. معادنی از قبیل آهن، مس، انواع سنگ‎ و معادن شن و ماسه. وجود این همه معدن در یک منطقه کوچک، موقعیت بسیار مناسبی را جهت توسعه و پیشرفت و کار آفرینی ایجاد می‎کند و هم چنین قدرت چانه زنی مسئولان را جهت کشیدن راه‎آهن و ایجاد زیرساخت‎ها بالا می‎برد. اما شهرستان بردسير با داشتن این معادن عظیم خدادادی هنوز از جایگاه شایسته‎ای برخوردار نیست به طوری که اكثر معادن دست به خام فروشی زده و برخی دیگر در انتظار استخراج و بهره‎برداری می‎باشد. بدون شک با انتقال فن‌آوری سازگار با محیط زیست می‎توان شاهد رشد و شکوفایی شهرستان و جلوگیری از خام فروشی در این بخش بود.
بسیاری از مسئولان پس از اتمام مسئولیتشان به جای ماندن و خدمت کردن در بخشهای دیگر به همراه خانواده بار سفر می بندند و فقط و فقط آخر هفته برای تازه کردن آب و هوای و تفریح به این شهر می آیند!
ومتاسفانه بسياري از مسئولين با وجود اينكه محل خدمتشان در بردسير است محل زندگي اشت در شهرهاي ديگر است.
یاداوری این نکته لازم است که شهرستان بردسير با داشتن شهدا، جانبازان، نخبگان، متخصصان و مدیران درخور توجه بیشتری از جانب مسئولان است همچنين وجود پزشکان متخصص ، وجود مهندسان بی‎شمار و… شرایط مهيايي را برای توسعه شهرستان آماده کرده است.

اما متاسفانه کمتر همایشی در شهرستان صورت گرفته است تا در آن از نخبگان شهرستان که مقیم سایر شهرها یا در خارج از کشور حضور دارند، تجلیل به عمل آید و از آنان جهت مشاوره و همکاری در توسعه شهرستان و هم‎چنین سرمایه‎گذاری دعوت به عمل آید در صورتیکه این همایش‎ها در سایر شهرها برگزار شده‎اند و بسیار موفق بوده‎اند.

آری این است حکایت تلخ بردسير با قدمت چند هزار ساله، شهری دارای پتانسیلها عظیم، که در گیرودار جناح بازیهای سیاسی روز خوش به خود ندیده و هر روز و هر روز ضعیف تر و نحیف تر می شود به گونه ای که دیگر ساکنانش بعد از سالها تحصیل علم و دانش برای لقمه نانی آواره این شهر و آن شهر می شوند و هر سال بر آمار مهاجرت کنندگان آن افزوده می شود.

شهری که رهنمودهای امام خامنه ای(مد ظله العالی) در خصوص اقتصاد مقاومتی که حقیقتا می توانست این شهر را از گردنه رکود خارج کند، از سوی مسئولان جدی گرفته نشد، شهری که سالهاست زنگ خطر آن به صدا درآمده است، اما کجاست گوش شنوا؟ کجاست چشمی این محرومیت ها را ببیند؟ اینجا جناح بازی و سیاست زندگی بر وحدت و خدمت به خلق می چربد! اینجا دود سیاست زدگیها به چشم مردمی می رود که بعد از سالها تلاش نتوانستند به مسئولانشان بفهمانند جناح و جناح بازیتان دودمان شهر را به باد داده است، در نتیجه راهی جز هجرت ندیدند، که این هجرت در واقع اعتراضی است به عملکرد مسئولین…

و داستان تلخ هجرت همچنان ادامه دارد…

انتهای متن/

اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


3 دیدگاه برای “نبود اشتغال و کار آفرینی برای جوانان عامل به وجود آمدن پدیده مهاجرت در بردسیر”

 • vرضا says:

  يکي ديگه از علتهاي مهاجرت از بردسير نبود جاده مناسبه من خودم مجتمع سرچشمه کار ميکنم چون از سرچشمه به بردسير جاده اي نيست و فقط يه جاده خاکي هست که اونم 40 کيلومترش فقط خاکيه مجبور شدم برم رفسنجان زندگي کنم امثال من اينجا خيليا هستن همه بردسيري ولي به دليل نبود جاده مهاجرت کردن اگه اين جاده درست ميشد همه برميگشتين بردسير اشتغال زايي هم ميشد

 • معین says:

  سلام
  واقعا یکی از دلایل اینکه مردم یل بیشتر جوانان از این شهر می روند عدم همکاری مسئولین است
  دومی:تو این شهر اگر جوانی بخواد کار کند اونو حمایت نمی کنن بلکه هزارتا پیچ و خم جلوی کارش میندازن
  چرا من باید تو این شهر یاشم
  و صدرصد تا اخر سال میرم

 • علی says:

  فردی چندین سال شاگرد نقاش بزرگی بود و تمامی فنون و هنر نقاشی را آموخت.
  استاد به او گفت که دیگر شما استاد شده ای و من چیزی ندارم ک به تو بیاموزم.

  شاگرد فکری به سرش رسید، یک نقاشی فوق العاده کشید و آنرا در میدان شهر قرار داد ، مقداری رنگ و قلمی در کنار آن قرار داد و از رهگذران خواهش کرد اگر هرجایی ایرادی می بینند یک علامت × بزنند و غروب که برگشت دید که تمامی تابلو علامت خورده است و بسیار ناراحت و افسرده به استاد خود مراجعه کرد .
  استاد به او گفت: آیا میتوانی عین همان نقاشی را برایم بکشی؟ شاگرد نیز چنان کرد و استاد آن نقاشی را در همان میدان شهر قرار داد ولی این بار رنگ و قلم را قرار داد و متنی که در کنار تابلو قرار داد این بود که : “”اگر جایی از نقاشی ایراد دارد با این رنگ و قلم اصلاح بفرمایید””
  غروب برگشتند دیدند تابلو دست نخورده ماند. استاد به شاگرد گفت:
  “” همه انسانها قدرت انتقاد دارند ولی جرات اصلاح نه ”

  حالا شما هم فقط نقد کردین، اگه خیلی متفکر و دلسوز هستین، راهکار بدین… بگین برای بردسیر میشه چه کارایی کرد

ارسال دیدگاه