رفتن به بالا
  • Saturday - 10 October 2015 - 12:50
  • کد خبر : ۲۳۹۲۰

لینک کوتاه:

بوی عزای حسینی در شهرستان بردسير

تأثیری که واقعة عظیم کربلا بر فرهنگ مسلمانان گذاشت، بر هیچ کس پوشیده نیست. امروزه مسلمانان و به ویژه شیعیان، فرهنگ عاشورا را با فرهنگ بومی خویش امتزاج نموده اند. بررسی فرهنگ و رفتار عامه مردم بیانگر این مطلب است که گاه فرهنگ عاشورا چنان با فرهنگ بومی هر منطقه ممزوج شده که به هیچ وجه انفکاک آن میسر نیست.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، مراسم و آیین های سوگواری سرور و سالار شهدای کربلا، حضرت امام حسین(ع) در طول ماه محرم و صفر با توجه به فرهنگ و رسوم هر منطقه برگزار می شود.

این مراسم درشهرستان بردسیر و مناطق و حومه های آن ،  معمولا چند روز قبل از محرم شروع می شود . مردم با شور و علاقه ی خاص با سیاه پوش کردن تکایا و مساجد و خیمه ها و سطح شهر و برقراری مجالس به استقبال محرم می روند.

این مراسم در ایام تاسوعا و عشورا به اوج خود می رسد و معمولا تا اواخر صفرو در بعضی مناطق ، از جمله گلزار تا اواخر ربیع الاول ادامه دارد ، که در آخر هم به ایام فاطمیه (سلام الله علیها) وصل می شود ، البته سوای از جشن در نیمه ی اول ربیع .

یکی از سنتهای دیرین مردم شهرستان  بردسير در ایام محرم دادن نذری دادن در  مساجد و حسینیه هاست که در سطح روستاها این نذري دادن تا اربعین حسینی(ع) نیز ادامه پیدا می کند و معتمدان مساجد و عزاداران حسینی(ع) مساجد را برای پذیرایی از عزاداران در طول این ایام آماده می کنند.

شعله‌زرد نیزاز دیگر طعام‌های نذری ماه محرم است که در اکثر شهرها طبخ و بین عزاداران حسینی و نزدیکان و‌ آشنایان پخش می شود.

شربت ها و نوشیدنی‌ها بخش دیگری از نذورات این ماه را تشکیل می‌دهند برخی از حسینیه‌ها  به پخش چای در این ماه اقدام می کنند، اما شربتها بیشتر در محرم‌های مصادف با فصول گرم سال داده می‌شود.

شیر داغ برای فصل‌های سرد، خرما،  لقمه نان و پنیر و سبزی، ساندویچ‌ها، انواع کلوچه‌های محلی و نان‌های روغنی  و … از دیگر نذورات مردم در دهه اول ماه محرم، خصوصا روزهای عاشورا و تاسوعاست.

برخی دیگر از مردم‌ در صورت قبولی نذرشان دستجات و هیئت‌های عزاداری را به خانه خود دعوت کرده و از عزاداران پذیرایی می کنند.

در بخش مرکزی بردسیر ، در روز تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) خیابان ها مملو از جمعیت زن ومرد می شود و صدها هیات عزادار به سینه زنی و زنجیر زنی می پردازند .در روز تاسوعا به سوی بهشت زهرای بردسیر و در روز عاشورا به طرف مرقد مطهر امام زاده سید محمد (ع) راه می افتند .

البته بعضی مناطق به شکل خاص و شیوه ی جالبی عزاداری می کنند که خود قابل توجه است ، ازجمله در روستای ماهونک و مومن آباد که مشهور است.

در این نوع سبک زني در این روستا ها عزاداران یک قدم به عقب رفته سپس با پای راست یک قدم به جلو می روند و با دست به سینه می کوبند و این حرکت در هر بار سینه زنی ادامه می یابد. در ادمه تصاويري از اين نوع سبک زني در روستاي مومن آباد شهرستان بردسير مشاهده مي کنيد .bardsir-azadari (1)bardsir-azadari (2)bardsir-azadari (3)bardsir-azadari (4)bardsir-azadari (5)bardsir-azadari (6)bardsir-azadari (7)bardsir-azadari (8)bardsir-azadari (9)bardsir-azadari (10)bardsir-azadari (11)bardsir-azadari (12)bardsir-azadari (13)bardsir-azadari

 

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه