رفتن به بالا
  • Sunday - 11 October 2015 - 08:19
  • کد خبر : ۳۱۷۹۵

لینک کوتاه:

تیری که عاقبت هدفش را می یابد

تیری که به سوی مزدور توهین کننده به پیامبر اسلام پرتاب شده، نمی تواند مسیرش را تغییر داده یا حرکتش را متوقف کند . چه بسا این تیر رها شده به همت جوانانی از ترکیه ، مصر ، عربستان و … در نمایشگاه فرانکفورت هدف خود را مناسب تر بیابد.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از مشرق ، متن یادداشت به قلم عباس سلیمی نمین را در ذیل با عنوان «تیری که عاقبت هدفش را می یابد» می خوانید:

اصرار دست اندرکاران نمایشگاه کتاب فرانکفورت بر دعوت از سلمان رشدی جهت سخنرانی در نشست خبری افتتاحیه آن واکنش هایی را کلید زد.
طرح هدفمند هراز چندگاه نویسنده “توهین نامه” آیات شیطانی حاکی از آن است که بهره¬گیرندگان از تحقیر و تخفیف ملت¬ها برخلاف قول¬های نمایشی ، هرگز در عمل از شیوه¬های ضد انسانی دست برنداشته¬اند . بی تردید بالاترین حقوق انسان¬ها ، محترم داشته¬شدن عقاید و باورها به عنوان شخصیت و هویت¬شان است. هر چند امروز دیگر توسل به حقوق بشر توسط بحران آفرینان جهانی رنگ باخته و کمتر کسی به سینه چاک کردن های این جماعت در این وادی اعتنایی می¬کند اما هرگز نمی¬بایست از تبعات پذیرش حقارت غافل شد . شرع مقدس اسلام با علم بر اینکه مقدمه ذلت پذیری هر قوم خفیف شدن آن است ، نسبت به این مسئله حساسیت ویژه ای دارد تا جایی که رسول مکرم اسلام می فرماید : «إن الله فوض إلی المؤمن اموره کله إلا أن یذل نفسه » یعنی خداوند همه کارهای مؤمن را به خود او واگذارکرده اما به او اجازه نداده است که ذلت و زبونی را بپذیرد.
اما جولان سلمان رشدی در میدان طراحی شده آیات شیطانی حقیقتاً یک عمل صرفاً فردی و شخصی و برکنار از نقش دولت لندن نبوده است . از طرف دیگر کتاب وی حتی واجد اوصاف مترتب بر یک اثر مکتوب در حدی که سیاست بازان حرفه¬ای به بزرگنمایی آن پرداخته¬اند ، نیز نیست. کتاب آیات شیطانی هجو¬نامه و دشنام¬نامه ای ظاهراً هنرنمایانه و باطناً متبذل و مالیخولیایی است ، آن هم علیه محبوب¬ترین و مقدس¬ترین مظاهر حیات ملت¬های مسلمان است.
متأسفانه امروز قدرت¬های در پس پرده تولیداتی چون آیات شیطانی ، بی¬شرمانه معترضان توهین به مقدسات خود را متهم به مخالفت با آزادی بیان می¬کنند ، در حالی که اسلام به عنوان یک مکتب فکری مبتنی بر وحی آزاد¬ اندیشانه¬ترین شیوه¬های زندگی و برخورد با غیر همفکران را ارائه داده است . مطالعه ابعاد مختلف این مکتب فکری نشان می دهد که اسلام دین تعاطی افکار و تضارب آرا، به معنای راستین آن است . و آیه « فبشر عبادی الذین یستمعون القول و یتبعون أحسنه» گواه بارزی بر این ادعاست . در عهد امامان معصوم (ع) و پس از آن نیز معاندترین و سرسخت¬ترین دشمنان فکری اسلام یعنی دهریون و مادی اندیشان انعطاف ناپذیری چون « ابن ابی العوجا» ، بدون بیم از تکفیر و تحریم ، آزادانه آرای خود را در مجامع معتبر علمی مسلمانان مطرح ساخته اند و از رهگذر همین بحث و فحص آنان با معصومان و علمای اسلام بوده که مترقی ترین شیوه¬های مباحثه و تضارب افکار و بیان اندیشه ، بنیان نهاده شده و این در حالی است که در همان  اوان ، در آن سوی کره خاکی در مغرب زمین – مدعی کنونی تمدن و آزادی اندیشه – هر بارقه مخالف با جمود کلیسای کاتولیک محکوم به نابودی بود و با شعله های سوزان آتش ، پاسخ داده می شد . اما امروز آن سویی ها آن گذشته لبریز از شعله های آتش تحجر و جمود فکری ، معنای دیگری برای آزادی یافته اند معنایی ابداعی که در بی بندوباری ، هتاکی و توهین به مقدسات و ارزشها خلاصه می شود . البته بر این شیوه می بایست اضافه کرد ترور فیزیکی شخصیت های فکری مخالف سلطه غرب را که ما از ابتدای پیدایش نهضت بیداری در ایران به خوبی آن را لمس کرده ایم . نقطه اشتراک تحقیر و توهین و در نهایت حذف آتشین به کارگیری مزدوران و خود فروشان اند ، تا ساحت غرب متمدن مخدوش نشود .
به فاصله اندکی از صدور حکم اسلام در مورد نویسنده آیات شیطانی توسط مرجعی کم نظیر در تاریخ شیعه و پشتیبانی علمای همه فرق اسلامی از فتوای وی ، مجله فرانسوی نوول آبزرواتور در تاریخ چهارم مارس 1989 نوشت : رشدی برای نگارش آیات شیطانی پیش از 9 میلیون فرانک ( هشتصد و پنجاه هزار پوند انگلیس) دریافت کرده است . بر اساس این گزارش لندن برای تولید این اثر پنج سال زمان اختصاص داده بود . رشدی که عضو انجمن سلطنتی ادبیات انگلیس است طی این مدت جوایز بسیاری همچون ، جایزه بوکر و جایزه بزرگداشت جیمز تیت بلک و …. دریافت داشت تا بتواند به عنوان نویسنده ای مطرح بهتر بتواند از عهده توهین به مقدسات مسلمانان برآید
.
نمایش قدرت دولی که برتری خود را در تحقیر سایر ملت ها می جویند و هنر بهره گیری آنان از آدمک های مصنوعی و روبات های ظاهراً طبیعی در عرصه های مختلف ترور فیزیکی و شخصیتی همچون سلمان رشدی زبانزد است لذا تداوم واکنش در خور جهان اسلام را می طلبد . همان گونه که با فتوای آیت الله سیستانی شیعه و سنی در عراق برای مقابله با آدمک های خون ریز دست ساخته غرب بسیج شدند و حامیان صهیونیزم را ناکام ساختند . جوانان غیور عرصه نشر در جهان اسلام می توانند به ادامه بازی غرب با مهره هایش پایان دهند . به تعبیر دقیق آیت الله خامنه¬ای تیری که به سوی مزدور توهین کننده به پیامبر اسلام  پرتاب شده کسی نمی تواند مسیرش را تغییر داده یا حرکتش را متوقف کند . چه بسا این تیر رها شده به همت جوانانی از ترکیه ، مصر ، عربستان و … که دولت هایشان تحقیر را پذیرفته¬اند در نمایشگاه فرانکفورت هدف خود را مناسب تر بیابد.
انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه