رفتن به بالا
  • Wednesday - 28 October 2015 - 09:56
  • کد خبر : ۳۲۱۵۹

لینک کوتاه:

زنان متکدی معطل بر سر چهار راه های بی مسئولیتی

موازی کاری ها و عدم همکاری سازمان ها ی مسئول در حیطه ی جمع آوری متکدیان و در دید ظریف تر جمع آوری زنان متکدی حلقه ی مفقوده ی ساماندهی متکدیان است، وظیفه ای که در چند راهه های مسئولیت پذیری هر یک از مسئولان ذی ربط گم می ش …

به گزارش هزار نیوز ؛
به گزارش هزار نیوز به نقل از  زنان کویر ،  آفتاب بر سینه ی زمین شلاق می کوبد در میان چهارراه های گرم از ازدحام اتومبیل ها این حرم آفتاب است که میزبان خستگی ها و دغدغه های رانندگان می شود.

 آن سوی چهار راه زنی کودکی را به آغوش گرفته است، هر بار که چراغ قرمز می شود بر خلاف همه، او چراغ سبزی را می بیند برای رفتن به سوی  اتومبیل ها . با یک دست کودکش را در آغوش فشرده و با دست دیگرش به شیشه ی اتومبیل می کوبد، سرش را با نگرانی جلو می کشد فرصتی نیست، تنها به اندازه ی ثانیه های چراغ قرمز ، پر شتاب واژه ها را بیان می کند.

زن دستش را دراز می کند، لَخت و آویزان با لباس هایی مندرس و کودکی که صورتش فریاد می زد ” آبی برای شستن نیست ” واژها به هم فشرده، شلخته و با اظهار عجز و ناتوانی شنیده می شود  ” به من کمک کنید “.

کلماتی که از شیشه ی اتومبیل ها سرک می کشیدند و با اندک پولی میهمان دیگری می شدند. زن، مضطرب همان طور که کلمات را به هر سویی روانه می کرد چشم از چراغ قرمز بر نمی داشت و ملتمسانه ثانیه ها را طولانی تر می طلبید. در این کشمکش چراغ قرمز بود که با رفتنش پیروزی را از آن خود کرد و جانی به چراغ سبز بخشید .

زن در هیاهوی گذر اتومبیل ها گم شد اما کم کم خود را به گوشه ای کشید و این بار او بود که به انتظار می نشست. بارها شاهد این جنس از زن ها و دختران در شهر بوده ام و هریک به شیوه ای بر این کار همت می گمارند.

این شهر پر از گدایانی از جنس های مختلف است؛  زن و مرد ، پیر و جوان که هر یک کریم بودن مردم شهر کرمان را به نشانه گرفته اند و در این میان زنان و دخترکان گدا سکان دار تهییج احساسات مردم شده اند. گدایانی که یا بر اساس احتیاج و یا به فرمان کسی در خیابانها به دنبال روزی می گردند. نه هشدارهای رسانه ها و مطبوعات می تواند آن ها را سرو سامان دهد و نه پول های مردمانی که به قصد خیر خواهی به آن ها کمک می کنند بلکه روز به روز به آمارشان افزوده می شود.

آماری که به عادت تکدیگری و ترحم مردم ، خود را به نقطه ی بالای جدول کشانده و چهره ی اجتماعی شهر را به نشانه رفته است.

سرهنگ علیرضا پریور معاون اجتماعی نیروی انتظامی کرمان در گفتگو با ” زنان کویر “ در خصوص جمع آوری زنان متکدی می گوید: بحث متکدیان ارتباطی با نیروی انتظامی ندارد و جزء وظایف قانونی نیروی انتظامی نیست بلکه این شهرداری است که موظف به انجام وظیفه در این حیطه است اما نیروی انتظامی هر جا که سازمان ها احتیاج به همیاری داشته باشند، کمک خواهد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید مرتضی حسینی معاون فرهنگی ، اجتماعی شهرداری کرمان اما می گوید طبق قانون، جمع آوری متکدیان بر عهده ی نیروی انتظامی است و تحویل دادن آن ها  به اردوگاهی که شهرداری فراهم کرده است.

وی در گفتگو با ” زنان کویر “ تشریح کرد : مدیریت این اردوگاه بر عهده ی فرماندار شهر است که باید ظرف بیست و چهار ساعت افراد متکدی اردوگاه را پالایش کرده ، متکدیان حرفه ای را به دادگستری و نیازمندان واقعی را به دستگاه های حمایتی معرفی نماید.

آنچه که ” زنان کویر “ به آن اشاره می دارد این است که در بحث جمع آوری و حمایت از زنان متکدی سازمان هایی از جمله کمیته امام (ره)، بهزیستی، شهرداری ، نیروی انتظامی و اداره کل امور بانوان و خانواده باید اقداماتی را انجام دهند.

جمع آوری و رها سازی متکدیان، راهی که بی نتیجه است

فاطمه السادات حسینی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری در خصوص زنان متکدی می گوید: هر سازمانی باید رسالت ذاتی خود را بداند و با تعامل با سایر دستگاهها این معضل اجتماعی را برطرف سازد؛ باید ریشه یابی کرد، منطقی و ساختاری به درمان پرداخت ، انقلابی و جهادی اقدام به کار کرد چرا که جمع آوری و رها سازی متکدیان نتیجه بخش نخواهد بود.

وی در گفتگو با ” زنان کویر”  اذعان داشت: معتقدم بحث زنان متکدی و در دید وسیع تر وجود متکدیان در شهر،  دردی یکسان برای همه ی سازمان های مسئول است، باید ریشه یابی کرد ، با همکاری و هماهنگی سازمان های مسئول به درمان آن پرداخت.

” زنان کویر “ در سال های اخیر بارها شاهد جمع آوری متکدیان از سطح شهر بوده است اما این که چرا و چگونه این جمع آوری ها به جایی نرسیده است جای بسی سوال دارد.

رضا صابری یکی از شهروندان استان در نزدیکی یکی از چهار راه های شهر مغازه دارد، او می گوید: بارها شاهد جمع آوری متکدیان از این چهار راه بوده ام اما جالب است دو روز بعد همان متکدی دوباره در همین چهار راه مشغول به گدایی شده است.

ابوالقاسم سیف الهی شهردار اسبق کرمان در این رابطه در گفتگو با خبرگزاری تسنیم گفته است: متاسفانه دستگاه‌های همکار به شکل جدی با مقوله تکدی‌گری با شهرداری همکاری نمی‌کنند و شهرداری مجبور است پس از ۲۴ ساعت در شرایط عدم همکاری دستگاه‌های مرتبط، متکدیان را رها کند.

بر طبق آمارهای بدست آمده روزانه ۵۰ متکدی از سطح شهر جمع آوری می شود، در شش ماه اول سال گذشته ۴۶۶ متکدی از سطح شهر جمع آوری شده است که از این تعداد ۱۱۵ نفر زن بوده اند، این زنان در مکان هایی چون خیابان های اصلی، بازارها و چهارراه ای اصلی شهر به تکدی گری می پردازند.

مدیر کل امور بانوان و خانواده کرمان می گوید: در خصوص زنان آسیب دیده باید ریشه یابی کرد و با برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های انجام شده به این واقعیت پی بردیم که بسیاری از مشکلات این طیف از جامعه به بیکاری و مسائل اقتصادی آنان بر می گردد.

سه خطر بزرگ، پیش روی زنان حاشیه نشین شهری

وی معتقد است که زنان حواشی شهر بیشتر در معرض خطر هستند چرا که علاوه بر سطح اقتصادی پایین از فقر فرهنگی، عاطفی و روانی نیز رنج می برند، فقری که ناشی از تغییر کارکردهای خانواده و فروپاشی الگوهای جامعه است.

“ن-م” یکی از زنان متکدی است که پاتوق خود را در یکی از چهارراه های شهر تعیین کرده است به سختی قبول می کند تا با او مصاحبه کنیم اما بالاخره جسته و گریخته به خبرنگار ما می گوید هوا که رو به تاریکی می رود کار من آغاز می شود ، تا نیمی از شب به کارم ادامه می دهم. هفت فرزند دارم ، چهار پسر و سه دختر. همسرم معتاد است و روز و شب در خانه است . سه تن از پسرهایم در زندان هستند. زن سرش را پایین می اندازد ، آهسته می گوید ” من زن دوم همسرم هستم “.  “ن-م” کلامش را فرو می برد و ادامه ی گفتگوی مان را با جمله ی ” دیگر بس است ” قطع می کند.

فاطمه السادات حسینی تاکید دارد که زنان متکدی برای نجات خود و فرزندانشان از موقعیت پیش آمده دست به چنین اقداماتی می زنند که هم خود را دچار آسیب و خطر می کنند و هم به جامعه آسیب می زنند.

دهکده سلامت و کارآفرینی با سه هدف طلایی در حوزه زنان

حسینی از طرح ایجاد دهکده سلامت و کارآفرینی زنان آسیب دیده در کرمان خبر می دهد، مکانی که هدفش کارآفرینی، فرهنگ سازی و تقویت خودباوری زنان آسیب دیده است و محلی امن برای زندگی زنان متکدی و آسیب دیده است، دهکده ای که می تواند با کمک مردم، مسئولین و خیرین به عنوان یک پایلوت در کشور معرفی شود.

نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی درگفتگو با ” خبرگزاری مهر “ در خصوص ورود مجلس به موضوع تکدی گری زنان گفته است: فراکسیون زنان تا کنون به بحث زنان متکدی ورود نکرده است و رسیدگی به این موضوع از وظایف شهرداری است که پیگیری کند و شهرداری نباید تنها به ارائه آمار افزایشی بسنده کند چرا که باید نظارت و پیگیری کند از طرفی وزارت کشور هم باید نسبت به این موضوع ورود کند. لازم است که مسئولان متولی، زنان متکدی را به نهادهای حمایتی معرفی و پس از آن نیز وضعیت آن‌ها را پیگیری کنند. مجلس می تواند کار نظارتی کند و امیدواریم بتوانیم در این مساله ورود کنیم و با مسئولان مربوطه رایزنی کنیم.

از دید ” زنان کویر”  موازی کاری ها و عدم همکاری سازمان ها ی مسئول در حیطه ی جمع آوری متکدیان و در دید ظریف تر جمع آوری زنان متکدی حلقه ی مفقوده ی ساماندهی متکدیان است.

وظیفه ای که در چند راهه های مسئولیت پذیری هر یک از مسئولان ذی ربط گم می شود و گه گاهی به فراموشی می رود. هر چند که برخی مسئولین؛ سخن از برنامه های قانونمند، راهبردهای مدون، خردجمعی ، همکاری و همراهی مردم و مسئولین را در جهت خود باوری متکدیان و برطرف سازی مشکلات آنان می زنند اما  در نهایت آن چه که دیده می شود، حضور زنانی است که در پشت چراغ قرمز بی مسئولیتی ، تکدی گری می کنند.

گزارش از : اعظم پسند

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه