رفتن به بالا
  • Saturday - 17 October 2015 - 22:17
  • کد خبر : ۳۱۹۰۷
arman

لینک کوتاه:

سیاست بازی فرصت های کارشناسی را از بخش کشاورزی می گیرد/افراد شعار ما نمی توانیم خود را پشت بحران آب پنهان نکنند

ستاد تمام دانشگاه تهران گفت: باید امنیت غذایی را از سیاست بازی دور نگه داریم ، چرا که وقتی سیاست بازی رخ دهد ما فرصت های کارشناسی و علمی در این بخش را از دست می دهیم.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزارنیوز به نقل از “آرمان کرمان” ششمین جلسه بررسی سیاست های اقتصاد مقاومتی با موضوع کشاورزی با حضور دکتر محمدرضا جهانسوز استاد تمام دانشگاه تهران و جعفری مجری طرح همگام با کشاورز در مجتمع رسانه ای کویر برگزار شد.

امنیت غذایی پایه های حرکت یک کشور است

جهانسوز در این نشست گفت: مسئله امنیت غذایی و خودکفایی دو مسئله اصلی کشور می باشد، امنیت غذایی از بُعد اینکه پایه حرکت های یک کشور است فراتر از امنیت ملی می باشد.

وی ادامه داد: امام (ره) می فرمایند که خدمت به کشاورزی خدمت به اسلام است یا رهبر معظم انقلاب شریان اصلی کشور در بخش کشاورزی می دانند همه این ها نشان می دهد که ما باید توجه خاصی را به این بخش داشته باشیم.

معاون اسبق وزیر کشاورزی اظهار داشت: ما از نظر منابع آبی اگر درست و علمی مصرف کنیم مشکل خیلی عمده ای نخواهیم داشت و اگر هزینه بخش واردات را در بخش کشاورزی تزریق می کردیم  مشکلات ما در این حوزه حل خواهد شد.

photo_2015-10-17_11-11-35

عدم تزریق به موقع منابع مالی به بخش کشاورزی موجب افزایش واردات شده است

وی تشریح کرد: اگر ما به بخش کشاورزی درست و به موقع منابع مالی تزریق می کردیم  امروز مشکلی نداشتیم اما وضعیت امروز ما نشان می دهد که بر روی مطالبات رهبری در بخش کشاورزی کاری انجام نداده ایم و زمانی که اهمیت ندادیم، مجبوریم بیشتر محصولات کشاورزی را وارد می کنیم.

این استاد دانشگاه اعلام کرد: صنایع و خدمات می تواند در یک کشور بخوابد ولی به غذای مردم نمیشود بی توجهی کرد.

جهانسوز بیان کرد: رهبر معظم انقلاب در دیدار با هیئت دولت  آقای حجتی را به عنوان مخاطب قرار می دهد و از ایشان کار را می خواهند .

photo_2015-10-17_11-10-36

نباید به تشکل هایی که به شعار ما نمی توانیم دامن می زنند اهمیت دهیم/  افراد شعار ما نمی توانیم خود را پشت بحران آب پنهان نکنند

وی ابراز داشت: دولت ها برای ما فرق ندارند مهم این است که ما نباید به افراد و تشکل هایی که به شعار ما نمیتوانیم دامن میزنند اهمیت بدهیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به برخی صحبت ها مبنی بر تعطیلی کشاورزی به دلیل کمبود آب گفت: در سال ۸۴ در خصوص بحران آب گوشزد کرده و بسیار قوی و خصوص مسائل کشت شروع به فعالیت کردیم، ما با بحران آب مواجهیم ولی بحران مدیریت آب را بیشتر از آن داریم .

وی خاطر نشان کرد: افرادی که شعار ما نمیتوانیم سر می دهند خودشان را پشت سر آب قایم می کنند و یا میگویند ما مشکلات را حل میکنیم ولی در عمل کاری صورت نمی گیرد.

photo_2015-10-17_11-11-44

دولت باید به به خودکفایی در بخش کشاورزی نگاه ویژه تری داشته باشد

جهانسوز عنوان کرد: دولت باید بیش از پیش به گره ها، دسته ها و تشکل هایی که دنبال خودکفا کردن کشور هستند توجه داشته و  جدی تر به بخش کشاورزی نگاه کنند.

این معاون اسبق وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بخش کشاورزی بسیار مظلوم است، بیان کرد: بودجه ها اصلا کافی نمی باشد اما تا زمانی که روحیه جهادی در وزارت خانه تحقق کامل پیدا نکند قطعا هر گونه هزینه ای که تزریق شود کار به جایی نمیرسد.

عدم وجود راهبرد در بخش کشاورزی مهم ترین چالش در این حوزه است/سیاست بازی فرصت های کارشناسی را از بخش کشاورزی می گیرد

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین مشکلات این است که راهبرد در زمینه کشاورزی نداریم، ادامه داد: یکی از چالش های اصلی که همیشه مطرح شده این است که حمایت از اجرای طرح های زیر بنایی در بخش کشاورزی باید راهبرد داشته باشد.

جهانسوز تاکید کرد: نباید با تغییر دولت ها کشاورزی افت کند ولی دیده می شود که حتی در تغییر دولت نهم به دهم افت در بخش کشاورزی را داشتیم.

این معاون اسبق وزیر بیان کرد: باید امنیت غذایی را از سیاست بازی دور نگه داریم ، چرا که وقتی سیاست بازی رخ دهد ما فرصت های کارشناسی و علمی در این بخش را از دست می دهیم.

photo_2015-10-17_11-11-16

وی تشریح کرد: این یعنی هر کسی که مسئولیت دارد باید دیدگاه راهبردی را مد نظر قرار دهد، همانطور که در برخی از کشورها دولت و وزیر که تغییر می کند اصلا کار به قسمت های اجرایی ندارد، و وزیر شخصیت سیاسی است و حتی فرد متخصصی هم نیست.

جهانسوز تاکید کرد: مگر ما چقدر منابع داریم که مدام با تعویض دولت ها به هدر بدهیم،  از سال ۸۳ خود کفایی ما در زمینه گندم آغاز شد و در سال ۸۶ ما ۵۰۰ هزار تن صادرات داشتیم و در آن زمان همه جور کشاورز مورد حمایت بود و در دولت نهم به اوج خود رسید و در سال ۸۷ که خشکسالی اتفاق افتاد با این وجود تولید وجود داشت و در سال بعد نیز ۲ برابر شد.

وی عنوان کرد: این نشان میدهد که خودکفایی وقتی اتفاق می افتد که توأم با مدیریت باشد.

این استاد دانشگاه ابراز داشت: مگر می شود بدون یارانه چرخ بخش کشاورزی را چرخاند؟ اما باید پول و یارانه هدفمند وارد بخش کشاورزی شود که ضد تولید نباشد چرا که یارانه اگر با دقت نیاید عامل فساد و رکود می باشد .

وی بیان کرد: توان تحقیقات ما بالاست ولی باید ساماندهی شود و در استراتژی قرار بگیرد و دولت ، مجلس و نظام باید بحث کشاورزی را در رأس قرار دهند .

جعفری مجری طرح همگام با کشاورز در این نشست ، در خصوص این طرح گفت: از پایان سال ۹۲ تفاهم نامه ای بین سازمان بسیج مهندسین  کشاورزی و سازمان ترویج و تحقیقات جهاد کشاورزی منعقد شد که براساس آن ما راهنمای کاشت، داشت و برداشت هر محصول را که نیاز داشتیم را به چاپ رساندیم .

وی ادامه داد: اما این طرح به این صورت است که ۴۳۰۲ شبکه روستایی در این طرح دخیل بوده و دارای شناسنامه می باشند به این معنی که مشخص شده ، این پایگاه کجاست؛ نامش چیست؛چه محصولات غالبی را دارد و مهندسین کشاورزی که عضو آن می باشند چه کسانی هستند و چه تعداد کلاس اموزشی داخل این پایگاه برگزار شده است.

photo_2015-10-17_11-13-32

عملی کردن مدیریت مزرعه فاصله عملکردی بین کشاورزان را به حد مطلوب می رساند

مجری طرح همگام با کشاورز در خصوص اهداف این طرح اظهار داشت: یکی از مشکلاتی  اساسی که در کشور ما وجود دارد  وجود فاصله عملکردی بین کشاورزان نمونه و معمولی است یعنی عملکرد کشاورزان خبره ۲ تا ۱۸ برابر دیگر کشاورزان می باشد.

وی ادامه داد: با حضور مهندسین بسیجی کشاورزی طرح همگام با کشاورز نوشته شده است و با علمی کردن مدیریت مزرعه کشاورزان را به دانش روز مسلح می کنیم تا بتوانیم آن فاصله عملکردی را  کم کنیم و به حد مطلوب برسیم .

photo_2015-10-17_11-12-02

جعفری بیان کرد:  در این طرح هم تجربه و هم علم منتقل می شود و در ابتدا نگاه ما انسان محور است یعنی حل مشکلات با حضور خود کشاورزان صورت می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته از جمله دستاوردهایی که از ارائه این طرح داشته ایم این بود که در گیلان برنج گیلانه تولید شد یا در سمنان نیز در بحث تنظیم کمباین ها صورت گرفت و درصد قابل توجهی در بحث ریزش غلات و افزایش بهره وری موفق بودیم.

انتهای پیام/

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه