رفتن به بالا
  • Tuesday - 20 October 2015 - 11:25
  • کد خبر : ۳۱۹۶۱
Untitled

لینک کوتاه:

فیلم / علم‌گردانی آیینی کهن در منطقه کوه پنج بردسیر

آیین کهن علم‌گردانی مردم کوه پنج بردسیر در محرم از دیرباز در این منطقه دایر است و مردم نیز با حساسیت خاصی آن را اجرا می‌کنند.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، همه‌ساله با آغاز ماه محرم و ایام عزاداری اباعبدالله الحسین (علیهم‌السلام) و یاران باوفایش، مردم کوه پنج بردسیر  همچون تمام شیعیان جهان، اقدام به برپایی آیین گوناگون در گرامیداشت این بزرگواران می‌کنند.

یکی از این آیین‌های کهن و قدیمی بردسیر ، «علم‌گردانی» در داخل روستا و کوچه‌های آن است.

مردم کوه پنج بردسیر در اولین روز از محرم با حضور در مسجد ها  و بیرون آوردن علم‌ها  با نوحه‌خوانی مخصوص اقدام به برگزاری آیین کهن علم‌گردانی در این روستا ها می‌کنند.

مردم روستا که رخت عزا سرور و سالار شهیدان و یاران باوفایش را به تن دارند همه پشت سر علم گردان حرکت کرده و پس از نوحه‌خوانی مردم اقدام به «واگو» کردن یکی از ابیات آن می‌کنند.

Untitled

پس از رسیدن  علم  ، عزاداران  به‌سوی علم‌ها  حرکت کرده و اقدام به بوسیدن آن و تبرک جستن می‌کنند خیل عظیم عزاداران حسینی نیز به دنبال آن‌ها به راه می‌افتند و با پایان هر بیت از نوحه مخصوص این آیین که توسط نوحه‌خوانان نوحه‌سرایی می‌شودو  جمعیت این بیت ها  را تکرار می‌کنند:

سقای دشت کربلا برادر ابالفضل               تو می روی ما بی کسیم برادر ابالفضل

در حین حرکت علم گردانان و جمعیت عزادار، افرادی که دارای نذورات هستند با بستن دستمال به چوب علم، شستن علم، پذیرایی از عزاداران و یا قربانی کردن گوسفند جلوی علم اقدام به ادای نذر خود می‌کنند.

Unftitled

یکی از سنت‌های نیک و حسنه مردم کوه پنج در این روز، این است که عزاداران و علم گردانان در حین علم‌گردانی، در جلوی منازل اهالی روستا که سال گذشته یکی از عزیزان خود را ازدست‌داده حاضرشده و با قرائت فاتحه برای اموات آن منزل، طلب آمرزش می‌کنند.

 

 

 

 

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه