رفتن به بالا
  • Saturday - 3 October 2015 - 11:27
  • کد خبر : ۳۱۷۲۰
zarif

لینک کوتاه:

پورابراهیمی:عدم حضور ظریف در نشست سازمان ملل می توانست واکنش مناسبی در برابر جنایت منا باشد/آذین:استیضاح آخرین راه حل است/امیری کهنوج:ظریف باید نسبت به پیگیری نکردن حادثه منا پاسخگو باشد/عارفی:احتمال استیضاح وزیر امور خارجه وجود دارد

در پی وقوع حادثه منا و کشته شدن شمار بسیاری از مردم عزیز کشورمان،مقامات دولتی به ویژه وزارت امور خارجه نسبت به این حادثه بی توجه بودند.باتوجه به اینکه پس از رخ داد این حادثه فقط پیام تسلیت از جانب وزیر امور خارجه صادر شذ

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزارنیوز به نقل از “آرمان کرمان” در پی وقوع حادثه منا و کشته شدن شمار بسیاری از مردم عزیز  کشورمان،مقامات دولتی به ویژه وزارت امور خارجه نسبت به این حادثه بی توجه بودند.باتوجه به اینکه پس از رخ داد این حادثه فقط پیام تسلیت  از جانب وزیر امور خارجه صادر شد  ولی نسبت به پیگیری این حادثه توجه جدی ننمودند لذا نمایندگان  مردم استان کرمان در مجلس شورای اسلامی نسبت به عدم پیگیری ظریف وزیر امور خارجه کشورمان واکنش نشان داده اند.

محمدرضا پور ابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار “ پایگاه اطلاع رسانی بوتیا “ در واکنش به عملکرد ضعیف دستگاه دیپلماسی کشور در برابر فاجعه منا گفت: باتوجه به عمق فاجعه منا که نشان از درنده خویی رژیم آل سعود است، هر انسانی تعجب می کند تعدادی از هم نوعان ما به خاطر ازدحام جمعیت از دنیا بروند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: برخورد نامناسب رژیم آل سعود با زنده ها و جنازه ی قربانیان این فاجعه، نشان دهنده این است که هیچ گونه انسانیت و رافت و مهربانی که حضرت رسول از آن نام بردند در آن ها وجود ندارد.

پورابراهیمی تصریح کرد: درست است که وزارت امور خارجه تا حدی پیگیر موضوعات بوده است ولی قاعدتا در بحث منا لازم بود که وزیر خارجه ایران به شکل جدی تری این جنایت را مورد بررسی قرار دهد البته تداخل این فاجعه با نشست سازمان ملل تا حدی این موضوع را تحت تاثیر قرار داد که با این وجود عدم حضور وی در این نشست می توانست اثر مثبت تری داشته باشد.

وی تاکید کرد: آن چیزی که از وزارت خارجه انتظار می رفت در برخورد با عاملان فاجعه منا ندیدیم چرا که می توانست با جدیت با این موضوع برخورد کند تا ما شاهد پیامد های بعد از آن نباشیم؛ چرا که در فاز اول دادن تعداد زیادی مجروح و قربانی یک درد برای مردم بود و انتقال جنازه ها و برخورد ناشایست سعودی ها با مردم مسئله دیگری بود که به مراتب از درد اولیه اگر بیشتر نبود کمتر نبود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لذا انتظار می رفت وزارت امور خارجه با توجه به ارتباطی که در منطقه دارد و رویکردی که می توانست فعال شود اقدامات موثرتری در برخورد با عاملان این جنایت انجام دهد.

پورابراهیمی با تاکید برخی از نمایندگان مجلس به استیضاح ظریف اشاره کرد و اظهار داشت: استیضاح وزیر خارجه در رابطه با جنایت منا به صلاح کشور نیست چرا که ما باید مسائل داخلی مان را اقتدار ببخشیم و دولت را کمک کنیم ولی درعین حال با قاطعیت از دولت بخواهیم که این کوتاهی برای ما قابل قبول نیست.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ما باید با یک رویکرد تعاملی جلو برویم چرا که ما به اندازه کافی در خارج دشمن داریم و لازم نیست که خودمان در داخل جبهه بگیریم و خود این مسئله باعث تضعیف نظام جمهوری اسلامی می شود لذا باید خواسته و مطالبه قانونی خود را با رویکرد تعامل جلو ببریم و اگر به شکلی باشد که مطمئن شویم فضای پیگیری دولت فضای مناسبی نبوده آن موقع می توانیم اقدامات بعدی را انجام دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا امیری کهنوج در گفتگو با“ ناب نیوز” با بیان اینکه شکل گیری روابط وسیاست های داخلی و خارجی کشور باید براساس سیاست های تبیین شده توسط مقام معظم رهبری باشد، گفت: این امر هم به نفع دولت و مدیران اجرایی کشور و هم به سود مردم ایران است.

محکوم کردن حادثه منا وظیفه عقلی و شرعی همه کسانی است که نان خور انقلابند

نماینده شهرستان های جنوبی استان کرمان در مجلس با تاکید براینکه از دوقطبی شدن جامعه بپرهیزیم، تصریح کرد: اگر همه مردم و مدیران اجرایی در کشور دین را به عنوان اصل و بنیان اساسی برای توسعه کشور در همه زمینه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بدانند، برگ برنده ای برای کشور است، بنابراین حرکت خلاف جهت سیاست های رهبر جمهوری اسلامی به نفع جامعه نخواهد بود.

وی دررابطه با حادثه منا و لزوم واکنش تمام مسئولین به این اتفاق عنوان کرد: در منا فاجعه ی عظیمی رخ داد و محکوم کردن این واقعه وظیفه عقلی، شرعی و انسانی همه کسانی است که نان خور سفره انقلاب هستند.

دولت سعودی مقصر اصلی حادثه منا است

حجت الاسلام والمسلمین امیری بیان کرد: در فاجعه منا بیش از ۴۰۰۰ نفر به رحمت ایزدی پیوستند در حالیکه دولت سعودی عربستان مقصر اصلی این فاجعه است، مقامات سعودی می توانستند مانع از رخ دادن این حادثه شوند و همگان باید این حرکت را محکوم کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی اظهار کرد: بهرحال دولت سعودی به زائران ویزا داده و باید امنیت انها را تامین می کرد اما نه تنها این امنیت ایجاد نشد بلکه بعد از وقوع حادثه نیز از امدادرسانی به آسیب دیدگان کوتاهی کرده و با سهل انگاری از کنار آن رد شدند، وحتی ممکن است مشخص شود سازمان های جاسوسی در این واقعه دست داشته اند.

ظریف باید نسبت به واکنش های ضعیف امور خارجه پاسخگو باشد

حجت الاسلام والمسلمین امیری بااشاره به واکنش های ضعیف وزیر امور خارجه نسبت به این امر انتقاد کرده و گفت: ظریف از وزرای با سابقه و مطلع کشور است و نمیدانم چرا در پیگیری این امر ضعیف عمل کرده است و باید در این رابطه به مجلس پاسخگو باشد.

وی ابراز کرد: انتظار جامعه و مردم این است که مسئولین ما از واقعیات از جمله فاجعه منا فاصله نگیرند و با آن برخورد جدی وقاطع داشته باشند.

همه دولتمردان باید هماهنگ با سیاست های رهبری موضع گیری داشته باشند

عضو کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: دولتمردان کشور باید هماهنگ با سیاست های رهبری و در راستای بیانات ایشان موضع گیری داشته باشند.

نماینده شهرستان های جنوبی استان کرمان با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب فرمودند اگر سعودی ها به بی احترامی های خود ادامه دهند با انها برخورد سختی خواهیم داشت، لذا موضع گیری مسئولین کشور نیز باید دراین راستا باشد، خاطرنشان کرد: حتی در برخی موارد دولتمردان و وزرای کشور بایدمحکم تر و اجرایی تر ورود پیدا کنند تا حقی از مردم ضایع نشود و در غیر این صورت باید به کمیسیون مربوطه یا صحن علنی مجلس توضیحات لازم را ارائه نمایند.

احتمال استیضاح ظریف وجود دارد

فرج الله  عارفی نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد  در گفت و گو با خبرنگار سفیرجنوب گفت:  مثل همه جای دنیا وقتی حادثه ناگواری برای مردم اتفاق می افتد باید  مسئولین کشور در هر سفری که هستند کار خودشان  را تمام کنند و برگردند ، در خدمت مردم قرار بگیرند که متأسفانه در  دولت به حادثه منا توجهی نشد و این بی توجهی حزن تأسف بود و ملت به شدت از این موضوع نارحت اند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد گفت: ما نمایندگان از این موضوع به شدت ناراحت هستیم در صورتی که پاسخ های وزیر قانع کننده نباشد احتمال استیضاح نیز وجود دارد.

وی افزود: در شرایط حاضر ما باید دقت های لازم را انجام دهیم و مطابق مصلحت کشور تصمیم بگیریم و انچه مصلحت جامعه  هست را انجام دهیم .

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در ادامه افزود:  چنانچه وزیر  آموزش و پرورش با توجه به صحبت های که قبلا شده  و قرار شده جناب وزیر بحث معیشیتی معلمین ، بازنشستگان و قانون جدید پیش دبستان هایی  را حل کند در صورتی که این مشکلات را حل  نکند مطابق قانون جدید برخورد می شود.

استیضاح  آخرین راه حل است

حسین آذین در گفت و گو با “خانه خشتی“، در زمینه ضرورت استیضاح وزیر امور خارجه به دلیل سهل انگاری در پیگیری فاجعه منا، آخرین راه حل را استیضاح دانست و بیان داشت: در زمان فعلی استیضاح وزیر خارجه به مصلحت نظام نیست و می توان با آرامش طی جلساتی از وزیر سوال کرد و وی پاسخ این کم کاری را بدهند ، پیرو فرمایش رهبر فرزانه انقلاب باید از دوقطبی سازی جامعه خودداری کنیم و مصلحت نظام را در نظر بگیرند.

وی دیپلماسی کشور در مقابل کشورهای منطقه به خصوص عربستان را منفعلانه و مصامحه کارانه دانست و اظهار داشت: دولت باید مسیر اقتدار و عزت نظام را طی کند و وزارت امور خارجه کشور موضع اساسی و سختی را راجع به حادثه منا و جان باختن نزدیک به ۸ هزار زائر بیت الله الحرام اتخاذ کند.

نماینده مردم رفسنجان ادامه داد: در ابتدا موضع گیری دولت اندک بود که با فشار مردم و رسانه ها دولت مجبور شد سفرش را در نیویورک نیمه تمام بگذارد اما این موضع گیری از خیلی قبل از این باید گرفته میشد تا نیاز نباشد که رهبر فرزانه انقلاب با کلام نافذشان ورود پیدا کنند .

آذین تصریح کرد: با توجه به اینکه ریاست سازمان کنفرانس اسلامی بر عهده ی ایران است باید کشورهای اسلامی را هم جهت کرد و جلوی رفتار اختلاف افکنانه عربستان در منطقه گرفته شود.

وی خاطر نشان کرد: هدف از این رفتارهای عربستان تحقیر و منفعل نمودن ایران است، ایران و عربستان یک زمانی دوپایه حمایت از نظام سلطه در منطقه بودند که بعد از انقلاب نظام سلطه تنها بر روی عربستان سرمایه گذاری کرد.

نماینده مردم رفسنجان در مجلس بیان داشت: در حمله به یمن و کشتار ظالمانه مردم هیچ صدایی از سازمان های بشر دوستانه بلند نمی شود و در حادثه منا که یک فاجعه انسانی رخ داد بدون عکس العمل هستند ، این رفتارهای دوگانه بیانگر این است که نظامات بین المللی در مسیر خود حرکت نمی کنند و خود فروخته و تابع نظام سلطه هستند.

انتهای پیام/

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه