رفتن به بالا
  • Friday - 6 November 2015 - 08:49
  • کد خبر : ۳۲۳۳۸
alavi

لینک کوتاه:

آقای علوی! رهبری دو ماه پیش در پاسخ به همین حرفها فرمودند حقّ نظارت استصوابی شورای نگهبان هم جزو حق‌الناس است! /وزیراطلاعاتِ جمهوری اسلامی با فتنه‌گرانی بگو بخند می‌کند که ۶ سال است مطرود رهبری هستند

این سخنان و تضعیف شورای نگهبان در حالی توسط وزیر اطلاعات صورت می‌گیرد که رهبرمعظم انقلاب چندی پیش به تلاش هاشمی رفسنجانی برای سوءاستفاده از این تعبیر ایشان واکنش نشان داده و فرمودند: «بعضی بیخود ایراد میکنند. بخشی از این حقّ‌النّاس، همین حقّ رأی شورای نگهبان است؛ همین حقّ نظارت استصوابی و مؤثّر شورای نگهبان است؛ این جزو حق‌النّاس است.»

به گزارش هزار نیوز ؛

 سیدمحمود علوی که هرچندوقت به خاطر اقدامات و مواضع نسنجیده‌اش حاشیه‌ساز می‌شود این‌بار نیز حاشیه‌ساز شد.

به گزارش هزار نیو به نقل از رجانیوز علوی که سه‌شنبه در همایش مدیران کل حراست استانداری‌های سراسر کشور سخن می‌گفت به سبک هاشمی‌رفسنجانی به تحریف مفهوم حق‌الناس از نظر رهبرانقلاب پرداخت و ضمن حمله به شورای نگهبان گفت: «همانگونه که مقام معظم رهبری آرای مردم را حق الناس نامیده‌اند، نامزدی داوطلبان نمایندگی نیز حق الناس است که نمی توانیم آنرا به سادگی سلب کنیم مگر اینکه حجت شرعی داشته باشیم.»

 این سخنان و تضعیف شورای نگهبان در حالی توسط وزیر اطلاعات صورت می‌گیرد که رهبرمعظم انقلاب چندی پیش به تلاش هاشمی رفسنجانی برای سوءاستفاده از این تعبیر ایشان واکنش نشان داده و ضمن تاکید بر حق‌الناس بودن رای مردم و نتیجه آن از جمله در سال ۸۸ فرمودند: «شورای نگهبان، چشم بینای نظام برای انتخابات است؛ در همه‌ی دنیا هم یک چنین چیزی وجود دارد -حالا اسمش چیز دیگر است؛ اینجا اسمش شورای نگهبان است- مراقبند، ببینند آن کسی که وارد میدان انتخابات میشود، نامزد انتخابات میشود، آیا صلاحیّت دارد یا نه؛ و باید احراز کنند صلاحیّت را؛ اگر دیدند که کوتاهی شده است و آدمی که صلاحیّت ندارد وارد شده، جلویش را میگیرند؛ این حقّ آنها است، حقّ قانونی آنها است، حقّ عقلی و منطقی آنها است؛ بعضی بیخود ایراد میکنند. بخشی از این حقّ‌النّاس، همین حقّ رأی شورای نگهبان است؛ همین حقّ نظارت استصوابی و مؤثّر شورای نگهبان است؛ این جزو حق‌النّاس است، این را باید رعایت کرد، این را باید حفظ کرد.»

همچنین این سخنان علوی با مواضع پیشین او درباره اینکه فتنه‌گران انتظار تایید صلاحیت برای انتخابات نداشته باشند نیز متناقض است. علوی شهریورماه امسال در برنامه نگاه یک گفته بود: « درباره ردصلاحیت فعالین فتنه گفته بود «کسانی هستندکه آرامش جامعه و مشروعیت نظام را زیر سؤال بردند و واقعاً آسیب رساندند که در این موضوع نباید انتظار داشته باشند دست وزارت اطلاعات باز باشد که آنان را تأیید صلاحیت کند.»

دومین اقدام علوی که این هفته حاشیه‌ساز شد انتشار عکسی از گفت گو و بگو و بخند او با محمد خاتمی بود.این دیدار به گفته کرباسچی مربوط به حضور در روضه منزل شیخ قدرت علیخانی- از اطرافیان دسته چندم هاشمی- است. گفتنی است علوی پیش ازاین فتنه را خط قرمزِ اعلام شده توسط رهبر انقلاب معرفی کرده بود و درباره برخورد با فتنه‌گران گفته بود: «چه سران فتنه و چه هر فرد دیگری که خلاف کرده باشد، باید در یک محکمه عادله‌ای به اتهاماتش رسیدگی شود و برابر با جرمی که مرتکب شده، مجازات شود.» او همچنین دی‌ماه ۹۲ پس از مطرح شدن شایعه دیدارش با محمد خاتمی دیدار با او را تکذیب کرده بود.

گفتنی است خاتمی از سال ۸۸ توسط رهبرمعظم انقلاب به حضور پذیرفته نشده و در انزوای سیاسی به سر می‌برد. به همین دلیل اطرافیان او می‌کوشند حضور او در برخی مجالس یا پیام‌دادن‌های او را بهانه کرده و مانع فراموشی بیشتر او شوند.

گفتنی است پس از برخی تلاشها برای عادی‌سازی حضور خاتمی در مجامع مختلف  و جداسازی او از فتنه بدون عذرخواهی از اقدامات سال ۸۸، رهبر معظم انقلاب فرمودند: «در انتخابات سال ۸۸، آن کسانی که فکر میکردند در انتخابات تقلب شده، چرا برای مواجههی با تقلب، اردوکشی خیابانی کردند؟ چرا این را جواب نمیدهند؟ صد بار ما سؤال کردیم؛ نه در مجامع عمومی، نخیر، به شکلی که قابل جواب دادن بوده؛ اما جواب ندارند. خب، چرا عذرخواهی نمیکنند؟ در جلسات خصوصی میگویند ما اعتراف میکنیم که تقلب اتفاق نیفتاده بود»

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه