رفتن به بالا
  • Saturday - 28 November 2015 - 17:46
  • کد خبر : ۳۲۷۸۱
93144

لینک کوتاه:

ایران وجنگهای نیابتی در منطقه

قصدآمریکا و متحدینش از افزایش جنگهای نیابتی هدایت این منطقه به دورانی از طغیان، خشونت و مناقشه است و آغاز جنگی همه جانبه که مانند پایان جنگ جهانی اول بتوانند مرزهای کشورها را از نو و آنگونه که خودشان میخواهندترسیم و پیاده کنند.

به گزارش هزار نیوز ؛

هزار نیوز دکتر مهدی رضایی پور ، دنیای غرب، تاکنون از جانب جمهوری اسلامی ایران و آموزه های عدالت‌طلبانه و آزادی‌خواهانه آن، ضربات و لطمات فراوانی را متحمل شده و تلاش می‌کند به هر طریق ممکن، به خیال واهی خود زهرش را به ایران بریزد و به راه انداختن جنگ‌های نیابتی، از جدیدترین این تدابیر شوم و مذبوحانه است.

رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای درمراسم دانش آموختگی دانشجویان افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام حسین (ع)  درسال 94 به برخی خبر‌ها مبنی بر تلاش مشترک دشمنان و برخی مسئولان سفیه منطقه خلیج فارس برای کشاندن جنگهای نیابتی به نزدیکی مرزهای ایران اشاره و تأکید کردند:  “پاسداران انقلاب اسلامی و همه پاسداران حریم امنیت ملی در نیروهای مسلح هوشیار و بیدارند و اگر شیطنتی صورت بگیرد، واکنش جمهوری اسلامی ایران بسیار سخت خواهد بود. 

ایشان با تأکید بر اینکه ملت ایران با امیدواری کامل به حرکت در مسیر افق روشن خود ادامه خواهد داد، خاطر نشان کردند: پیمودن مسیر حرکت به سمت آرمانهای والا، قطعا همراه با هزینه‌هایی است و در طول تاریخ نیز ملتهایی مدال لیاقت گرفته‌اند که در مقابل چالش‌ها به زانو درنیامدند و در مقابل هرگونه تجاوز سخت و نرم، حصار مستحکم عزم و اقتدار ملی را نشان دادند”.

بر اساس تعاريف ارائه شده، جنگ نيابتي وضعيتي است كه در آن قدرت‌هاي درگير به جاي اينكه مستقيماً وارد جنگ با يكديگر شوند با حمايت‌هاي مالي، تسليحاتي و تبليغاتي از كشورها يا گروه‌هاي مسلح ديگري كه با قدرت مقابل يا متحدين آن در جنگند، سعي در تضعيف آن قدرت يا فشار بر آن مي‌نمايند. در بسياري از موارد به علت توان بالاي نظامي قدرت‌هاي اصلي، درگيري نظامي مستقيم آنها با يكديگر مي‌تواند هزينه‌هاي سياسي، اقتصادي و انساني بالايي را براي هر دو طرف در پي داشته باشد و از اين رو طرفين تلاش مي‌كنند كه بدون وارد شدن به جنگ تمام عيار از طريق حمايت از گروه‌ها و دولت‌هاي ثالث به طرف مقابل ضربه بزنند.

بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، کشورهایی كه منافع خود را از دست رفته مي‌ديدند،  کوشش کردند تا با سرنگوني نظام نوپاي جمهوري اسلامي، بار ديگر به منابع كشورمان دسترسي داشته باشند. راه اندازی جنگ تحمیلی؛ از اولین اقدامات این کشورها بود جنگي كه مي‌توان آن را نخستين جنگ نيابتي عليه ايران در نظر گرفت،  اما پس از ناکامی دشمنان براي سرنگوني نظام جمهوري اسلامي ايران، غربي‌ها با ارائه طرح جنگ‌هاي نيابتي و تلاش براي درگير كردن جمهوري اسلامي ايران در اين نبردها، مي‌كوشند از طريق كشورهاي ثالث به نبرد با جمهوري اسلامي ايران بپردازند.

اما جمهوري اسلامي ايران با تبيين عمق‌ استراتژيك ‌و كمك به سوريه و لبنان به عنوان خطوط مقاومت و همچنين تلاش براي حمايت از گروه‌هاي مقاومت، سال‌ها است كه جنگ با دشمنان را در سرزمين‌هاي ديگر تجربه مي‌كند.البته این بدان مفهوم نیست که جمهوری اسلامی ایران به منافع ملی و امنیت ملی خود بی‌توجه است، بلکه دقیقاً منافع ملی و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، امروز در محدوده‌ی مرزهای سیاسی تعریف‌شده در نقشه نیست. علتش هم این است که امروز طراحی دشمن برای کل منطقه است. اگر تروریسم در منطقه شکل می‌گیرد، محدود به یک منطقه‌ی جغرافیایی خاص نیست و این ناامنی تسری پیدا می‌کند. به همین خاطر، وقتی جمهوری اسلامی ایران از مظلومین یمن، غزه یا لبنان حمایت می‌کند، فارغ از اینکه این کار یک اقدام انسانی، اخلاقی و اسلامی است، در چارچوب منافع ملی ما قرار دارد.

بطورکلی جنگ نیابتی از دو  قسمت تشکیل شده است. یک قسمت آن جریان تکفیری استعماری  شکل گرفته ازجهالت و خباثت است که داعش نمونه بارز آن است و قسمت دوم آن، تجاوزهای نظامی توسط کشورهای هم‌پیمان با آمریکاست که در این خصوص میتوان به حمله عربستان به یمن اشاره کرد. ویا حمله آمریکا به عراق که بدون مجوز شورای امنیت شکل  گرفت که اگر این کار به یک عرف تبدیل شود، دیگر می‌توان به هر کشوری تجاوز کرد، بدون اینکه جامعه‌ی جهانی به آن متعرض بشود.

 قصدآمریکا و متحدینش  از افزایش جنگهای نیابتی هدایت این منطقه به دورانی از طغیان، خشونت و مناقشه است و آغاز جنگی همه جانبه که مانند پایان  جنگ جهانی اول بتوانند مرزهای کشورها را از نو  و آنگونه که خودشان میخواهندترسیم و پیاده کنند.

اما حضور القاعده و داعش در کنار مرزهای ایران بعنوان یک کشور قدرتمند تاریخی و برتر منطقه ای به هیچ وجه برای جمهوری اسلامی ایران قابل تحمل نیست. اما واقعيت بزرگ‌تر از تمامي اينها، آن است كه جمهوري اسلامي ايران در شرايط شكل‌گيري اين نبرد احتمالي با كمك قدرت نظامي بومي خود كه متناسب با تهديدات طراحي شده است، نه تنها پاسخ سخت و تاريخي به متجاوزان فريب خورده خود خواهد داد، بلكه منافع طراحان و تحريك كنندگان اين نبرد را نيز در امان قرار نخواهد داد و درسي به آنها مي‌دهد كه تمامي نظريه‌هاي جنگي آنان را دستخوش تغييراتي بزرگ كند. لذا با توجه به اهداف کوتاه مدت و بلندمدت جنگهای نیابتی و احتمال کشاندن آن به مرزهای ایران، ضروری است ایران هم به عنوان قدرت برتر غرب آسیا با کمک متحدین بین المللی خود همچون چین، روسیه و با بهره مندی از تئورسین ها، نخبگان و مراکز مطالعاتی داخل کشور و همگرایی با نیروهای میلیونی همگرا و همسو در عراق، یمن، لبنان، بحرین، افغانستان و… طرح های مختلفی را جهت مواجهه با هرگونه سناریویی احتمالی تهیه، تدوین و اجرایی نمایند.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه