رفتن به بالا
  • Sunday - 29 November 2015 - 11:31
  • کد خبر : ۳۲۷۹۷
madan

لینک کوتاه:

خام فروشی معادن در شهری که سابقه ذوب 5000 ساله دارد

پنج هزار سال پیش ازاین بردسیر میعادگاه مردمانی بوده که برای اولین بار به صنعت ذوب مس دست یافتند ولی این روزها شاهد خام فروشی معادن مس واقع در منطقه کوه پنج بردسیر هستیم که در تضاد با اجرا شدن اقتصاد مقاومتی است .

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، امروزه اقتصاد مقاومتی به گفتمان غالب در عرصه اقتصاد کشور تبدیل شده است اما نباید این راهبردی اقتصادی را در مباحثی مانند رسیدن به خودکفایی، کاهش وابستگی به اقتصاد نفتی خلاصه نمود زیرا یکی از مهمترین مولفه های عرصه اقتصاد مقاومتی افزایش میزان بهر‌ه ‌وری و رسیدن به درجه بالایی از کارآمدی در عرصه اقتصاد ملی است.

با تبدیل موادخام معدنی به محصول، علاوه بر این‌که اشتغال داخلی افزایش می‌یابد، ارزش‌افزوده بیشتر و همچنین درآمد آن هم نصیب کشورمان می‌‌شود ضمن این‌که سهم بخش معدن در تولید ناخالص ملی افزایش خواهد یافت.

اکنون که درآمدهای نفتی کشور دستخوش نوسانات زیادی شده، بخش معدن بهترین جایگزین برای اقتصاد نفتی و همچنین اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که مقام‌های عالی کشور نیز بر این امر تصریح دارند.

صادرات با خام فروشی تنها منجر به اتمام ذخایر تجدیدناپذیر معدنی کشور می شود و این خود نسل های آینده کشور را با بحران روبرو خواهد نمود.

متاسفانه خام فروشی بدلیل بی توجهی به فعالین عرصه تولید و صادرات مواد معدنی نسبت به تجدیدناپذیر بودن سرمایه های معدنی کشور رواج دارد.

در شهرستان بردسیر با وجود تل ابلیس که بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده، پنج هزار سال پیش از این میعادگاه مردمانی بوده که برای اولین بار یه صنعت ذوب مس دست یافتند، پیداست که چنین مردمی از درایت و هوش و علم و آگاهی برخودار بوده اند.

با وجود این قدمت چندین هزار ساله در ذوب مس متاسفانه  شاهد خام فروشی معادن مس و خاک این شهرستان  هستیم.

خام فروشی معادن باعث مهاجرت در بردسیر نیز شده است  ، شهرستان بردسیر جز مناطقی است معادن مختلفی را در دل خود جای داده است. معادنی از قبیل آهن، مس، انواع سنگ‎ و معادن شن و ماسه. وجود این همه معدن در یک منطقه کوچک، موقعیت بسیار مناسبی را جهت توسعه و پیشرفت و کار آفرینی ایجاد می‎کند و هم چنین قدرت چانه زنی مسئولان را جهت کشیدن راه‎آهن و ایجاد زیرساخت‎ها بالا می‎برد. اما شهرستان بردسیر با داشتن این معادن عظیم خدادادی هنوز از جایگاه شایسته‎ای برخوردار نیست به طوری که اکثر معادن دست به خام فروشی زده و برخی دیگر در انتظار استخراج و بهره‎برداری می‎باشد. بدون شک با انتقال فن‌آوری سازگار با محیط زیست می‎توان شاهد رشد و شکوفایی شهرستان و جلوگیری از خام فروشی در این بخش بود.

 

معادن بردسیر خصوصی می باشند اما بخش خصوصی که قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت ندارد، خام‌فروشی توجیه اقتصادی دارد اما با توجه به اینکه مواد معدنی سرمایه کشور است، باید از فرآوری آنها نیز حمایت شود.

گام جدی دولت در تحقق اقتصاد مقاومتی باید جلوگیری از خام فروشی مواداولیه باشد تا سبب رونق فضای تولید و رسیدن به یک اقتصاد پویا و توانمند باشیم  که این مهم نیاز به یک نگاه مثبت، عزم جدی و مدیریتی مناسب دارد.

امیدواریم با به‌کارگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و همچنین برنامه‌های در دست اقدام مجلس شورای اسلامی و دولت برای حمایت از تولید داخل بخصوص در برنامه ششم توسعه که اکنون در حال تدوین است، شاهد رشد و توسعه هرچه بیشتر بخش معدن باشیم.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه