رفتن به بالا
  • Wednesday - 11 November 2015 - 10:34
  • کد خبر : ۳۲۴۴۶
amruka

لینک کوتاه:

لزوم عبرت گرفتن از تجربه قرار داد الجزایر

از قدیم گفته‌اند انسان عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود. با توجه به وجود تجربه بیانیه الجزایر در ماجرای گروگان‌ها، لازم است این پرونده برای عبرت‌گیری بازگردد و مطالعه بیشتری شود .

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، در قرار داد الجزایر ایران با اعلام شرایطی، متعهد به آزادی گروگان‌‌ها گردید و در مقابل، آمریکا نیز تعهداتی را پذیرفت. بعد از امضای بیانیه، ایران به تمام مفاد بیانیه عمل کرد و همان‌طور که تعهد داده بود، به فاصله‌‌ی کوتاهی از امضای بیانیه، تمامی گروگان‌‌ها را آزاد کرد؛ اما آمریکا بعد از رسیدن به اهداف خود، به بهانه‌‌های مختلف، از بسیاری از تعهدات خود سر باز زد و با این اقدام، ماهیت استعماری خود را بیش از پیش نشان داد.

دلایل امضای بیانیه‌ی الجزایر و برخی از مفاد و تعهدات طرفین، یعنی آمریکا و ایران، نشان داد که این بیانیه توافقی میان دو کشور ایران و ایالات متحده در رابطه با گروگان‌گیری برخی از اتباع کشور آمریکا در ایران بود. ریشه‌ی این گروگان‌گیری به بی‌‌اعتمادی ایرانیان نسبت به آمریکاییان در پی کودتای 28 مرداد و نیز اعتراض به اقامت شاه در این کشور بعد از پیروزی انقلاب بازمی‌‌گردد. اختلافات بین دو کشور در نهایت منجر به صدور بیانیه‌ی الجزایر گردید. در این بیانیه، ایران متعهد به آزادی گروگان‌‌ها شد و آمریکا نیز متعهد به عدم مداخله در امور داخلی ایران و نیز بازگرداندن مطالبات ایران گردید. بعد از توافقات صورت‌گرفته، ایران به تعهد خود عمل کرد و تمامی گروگان‌‌ها را آزاد کرد، اما آمریکا نه تنها مطالبات ایران را به‌طور کامل پس نداد، بلکه با مداخله در امور ایران و نیز اعمال تحریم‌‌های بیشتر در سال‌‌های جنگ و پس از آن، عدم پایبندی خود به مفاد بیانیه و نیز قوانین بین‌المللی را نشان داد.

عبرت‌گرفتن، می‌تواند انسان را از بدعاقبتی حفظ کند

عبرت‌گرفتن، می‌تواند انسان را از بدعاقبتی حفظ کند؛ مثلاً عاقبت شاهان و ظالمین تاریخ را مشاهده کند و عبرت بگیرد و اگر به مقامی رسید مراقب باشد که به زیردستان خود ستم نکند که چنان عاقبتی را پیدا نکند

همیشه به ما گفته اند باید از پدیده های اطرافممان عبرت بگیریم، و آدم عاقل کسی است که بسیار عبرت گیرنده باشد، عبرت از تجربیات خودش ، عبرت از تجربیات دیگران و عبرت از جهانی که در آن زندگی می کنیم هر پلکی که می زنیم و هر صحنه ای که می بینیم اگر دقت داشته باشیم یک پیام برای ما دارند ، مثل همین نفس کشیدنمان ، پلک زدنمان ، برگ درختی که تا دیروز سبز و سرزنده بود و امروز زرد و مرده ، کودکی که تا دیروز یارای هیچ حرکتی نداشت و امروز بالا و پایین می پرد و در مقبل دیدگان کم سوی پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها نگاهش فروغ می گیرد و می بالد.

به فرموده‌ی امام علی علیه السلام اگر انسان عبرت بگیرد به سوی راه درست کشیده می‌شود [6] همچنین فرمود: «هركس عبرت گرفتن او بسیار باشد، لغزش او كم خواهد شد [7]».

از قدیم گفته‌اند انسان عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود. با توجه به وجود تجربه بیانیه الجزایر در ماجرای گروگان‌ها، لازم است این پرونده برای عبرت‌گیری بازگردد و مطالعه بیشتری شود و زوایای آشکار و پنهان، دستاوردها و از دست‌داده­‌ها، موفقیت­‌ها و ناکامی­‌های آن بررسی بیشتری شود.

در قرار داد الجزایر  آمریکا متعهد شده بود که تمام سپرده‌های ایران را به حسابی با نام حساب امانی نزد بانک مرکزی الجزایر بگذارد اما هیچ کدام از سپرده‌های بانکی را به این حساب منتقل نکرد و در این بیانیه جزای حقوقی‌ای هم برای عدم رعایت مفاد قرارداد دیده نشده بود تا ایران بتواند در برابر این عهدشکنی‌ها واکنشی نشان داده و یا شکایتی را به مراجع ذی صلاح بین‌المللی ارائه دهد.

یکی دیگر از مسائل مورد نظر در این بیانیه، استرداد دارایی‌های خانواده پهلوی به ایران بود که این بند نیز هیچ‌گاه محقق نشد.مریکا حتی دارایی نزدیکان شاه در خارج از ایران را نیز مسدود و نقل و انتقال آنها را ممنوع اعلام نکرد و هنوز هم بنیاد پهلوی با سرمایه‌گذاری‌هایی که به وسیله اموال ایران انجام داده، هزینه اقدامات سیاسی بسیاری از نیروهای ضد انقلاب رادر خارج از کشور فراهم می‌کند.

در پایان باید به این نکته توجه داشته باشیم اجرای برجام به اندازه رسیدن به توافق برجام مهم است  و ان شالله که دوباره تاریخ تکرار نشود و قرار داد الجزایر هم تکرار نشود چون آمریکا ذاتا غیرقابل اعتماد بوده و در این راستا تاکنون کشورمان از اعتماد به این شیطان بزرگ ضررهای هنگفتی را متحمل شده است و چه زیبا شاعر شیرین سخن حافظ شیرازی گفته است که «هر چند آزمودم از وی نبود سودم ، من جرب المجرب حلت به الندامه …»

 

بازخوانی بدعهدی‌ یانکی‌ها در قراردادی نافرجام/مفاد “الجزایر” همچنان در انتظار اجرا از سوی آمریکایی‌ها+جدول در اییجا بخوانید 

پی نوشت :

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13921028001368

 

 

 

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه