رفتن به بالا
 • Friday - 6 November 2015 - 09:01
 • کد خبر : ۳۲۳۴۰
marg

لینک کوتاه:

چرایی گفتن مرگ بر آمریکا؟

چرا می گوییم مرگ بر آمریکا? می بینیم در 4 آیه مذکور در قرآن کریم که «کشته باد» و «مرگ بر» آمده است، طرف خطاب آیه و کسانی که مورد این خطاب قرار گرفته‌اند دارای خوی استکباری بوده‌اند و به عبارت دیگر همه موارد مرگ خواستن در قرآن به استکبار ربط دارد و برای مقابله با مستکبرین است. و این خود از آموزه‌های جالب توجه قرآنی است و برای ما درس آموز است. 

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز،  دکتر مهدی رضایی پور ،  نفرین از ستمگری و ستمگران ، امری کاملا فطری و ممدوح است. حتی ظالمان از این که ظلم متوجه آنها بشود بیزارند. تمام قواعدی که بشر برای نظم و امنیت جوامع وضع کرده است بنا بر فرض بر همین امر فطری تکیه دارد. در مناسبات بین المللی نیز تلاش ها لااقل در ظاهر ، معطوف به حاکمیت قواعدی است که مانع سلطه کشوری بر کشور دیگر شود.

 پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 ؛همه نگاه ها را به خود معطوف کرد.  علت بقا و ماندگاری این انقلاب این  بود که در هیچ کدام از شعارها واهدافش بوی دنیاگرایی وجود نداشت و تا وقتی که مردم این اهداف و شعارها را بشناسند، دشمنان هیچ گونه خدشه های را نمی توانند به این انقلاب وارد کنند.

 با نگاهی به تاریخ به عینه مشاهده میشود از اولین  روزهای ارتباطات ایران و آمریکا این رابطه  ،رابطه ای یک سویه و متکبرانه از طرف آمریکا بوده است. دولت آمریکا تا به حال خون های زیادی از مردم ایران به زمین ریخته و اموال زیادی از آنها را در دست خود مصادره کرده است.

 یکی از شعارهایی که مردم ایران سر میدهند  شعار مرگ بر آمریکا است !

قبل از هر چیز ببینیم  آرزوی مرگ برای کسی کردن از نظر  اسلام چه حکمی دارد؟ومبانی قرآنی و چرایی شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر کفار را بطور خلاصه بررسی میکنیم .

دین مبین اسلام از ابتدای بعثت پیامبر، به مبارزه با ظلم و بیداد پرداخته و «تولی و تبری» از لوازم لاینفک این دین حیات بخش به شمار می روند.

رسیدن به مرتبه تولی و تبری، نیاز به رشد دارد و افرادی که در حد عناصر، نباتات، حیوانات و انسان های دچار روز مرگی هستند، از درک این مرتبه عاجزند و همواره در کنار شعار “أنِ اعْبُدُوا الله” پیام “و اجتنبوا الطاغوت” (نحل/۳۶) قرار دارد.

 کسانی که طراوت و بالندگی اسلام را بر نمی تابند، سعی در کمرنگ کردن لااقل یکی از اصول “تولی و تبری” و در صورت امکان هر دوی آنها نموده اند همان چیزی که در شعار عامیانه “عیسی به دین خود و موسی به دین خود” از قدیم الایام خوراک گروهی دوست نادان و افراد بی بصیرت بوده است. در حالی که تولی و تبری از اوصاف برجسته پیامبر اعظم و اصحاب ایشان بوده و خواهد بود: «محمد رسول الله و الَّذین مَعَهُ اشدّاءُ عَلَی الکفْارِ رُحَماءُ بَیْنَهُم»: محمد پیامبر خدا و کسانی که با او هستند در مقابل کفار سخت گیر و در بین خودشان اهل رحمت هستند. (فتح/۲۹)

قرآن کریم در 4 موضع به صراحت ندای (مرگ بر) را بلند کرده است که این چهار مورد عبارتند از: 

–      بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ وَالسَّمَاءِ ذَاتِ الْبُرُوجِ * وَالْیَوْمِ الْمَوْعُودِ * وَشَاهِدٍ وَمَشْهُودٍ * قُتِلَ أَصْحَابُ الْأُخْدُودِ * النَّارِ ذَاتِ الْوَقُودِ * إِذْ هُمْ عَلَیْهَا قُعُودٌ * وَهُمْ عَلَى مَا یَفْعَلُونَ بِالْمُؤْمِنِینَ شُهُودٌ (سوره بروج آیات اول الی هفتم)

 

–      قتل الخراصون 10 الذین هم فی غمرة ساهون 11 یسألون أیان یوم الدین 12 یوم هم على النار یفتنون 13 (سوره الذاریات)

 

–      إِنَّهُ فَکَّرَ وَ قَدَّرَ(18) فَقُتِلَ کَیْف قَدَّرَ(19) ثمَّ قُتِلَ کَیْف قَدَّرَ(20) ثمَّ نَظرَ(21) ثمَّ عَبَس وَ بَسرَ(22) ثمَّ أَدْبَرَ وَ استَکْبرَ(23) (سوره مدثر)

 

–         قُتِلَ الْإِنسَانُ مَا أَکْفَرَهُ ﴿١٧ مِنْ أَیِّ شَیْءٍ خَلَقَهُ ﴿١٨ مِن نُّطْفَةٍ خَلَقَهُ فَقَدَّرَهُ ﴿١٩ ثُمَّ السَّبِیلَ یَسَّرَهُ ﴿٢٠ (سوره عبس)

 

 به طوریکه می بینیم در هر 4 آیه مذکور در قرآن کریم که «کشته باد» و «مرگ بر» آمده است، طرف خطاب آیه و کسانی که مورد این خطاب قرار گرفته‌اند دارای خوی استکباری بوده‌اند و به عبارت دیگر همه موارد مرگ خواستن در قرآن به استکبار ربط دارد و برای مقابله با مستکبرین است. و این خود از آموزه‌های جالب توجه قرآنی است و برای ما درس آموز است. 

حالا اگر ملت ایران به دلیل  جنایات  بیشمار دولت آمریکا هزاران برابر آن ها آرزوی مرگ چنین اقدامات و روشها را بکند، رفتاری انسانی کرده است یا غیرانسانی؟ رفتاری منطبق بر منطق قرآن دارد یا ندارد؟ قرآنی که می گوید: “لاَّ یُحِبُّ اللّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوَءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلاَّ مَن ظُلِمَ، خداوند ناسزاگویی و بدگویی را دوست ندارد مگر از کسی ظلمی به او رفته باشد.”(نساء/148). یا درباره یهودیان و مسیحیانی که موضع اعتقادی مشابه کفار پیش از حضرت موسی و حضرت عیسی علیهما السلام اتخاذ کرده بودند، می‌گوید:
 “قَاتَلَهُمُ اللّهُ أَنَّى یُؤْفَکُونَ، خدا آنان را بکشد چگونه [از حق] بازگردانده مى‏شوند.”(توبه/30). یا با صراحت از آنان اعلام برائت می فرماید:
 “بَرَاءةٌ مِّنَ اللّهِ وَرَسُولِهِ إِلَى الَّذِینَ عَاهَدتُّم مِّنَ الْمُشْرِکِینَ، این اعلام بیزاری خدا و رسولش است نسبت به مشرکانی که با آنان معاهده دارید.”(توبه/1)
آیا ملت ایران از
  فطرت انسانی خویش و روش خدا پیروی کند یا از کسانی که او را به خاطر ظلم ستیزی و ابراز نفرت نسبت به روحیه و روش استکباری ملامت می کنند؟

 امام راحل عظیم الشان ملت ایران که خود مفسر قرآن بود در باب شعار مرگ بر آمریکا در مواضع متعددی ابراز نظر کرده‌اند .

 

امام خمینی(ره) همیشه در مواضع خود شاه را دست نشانده آمریکا دانسته و همیشه از اینکه شاه به منزله نوکر رؤسای جمهور آمریکا است اظهار تاسف می کردند. یکی از مهمترین مواضع امام(ره) سخنرانی ایشان در اعتراض به لایحه کاپیتولاسیون بود که حضرت امام(ره) مخالفت خود را اعلام کردند و در مراسمی با حضور هزاران نفر از اقشار مختلف مردم، تصویب قانون کاپیتولاسیون به وسیله نمایندگان مجلس را افشا و محکوم کردند. در مناسبت های دیگر هم امام(ره) تعابیر مختلفی را در مورد آمریکا به کار می بردند مانند؛ «ام الفساد قرن» و «تروریست بذات» که القابی هستند که به دولت آمریکا می گویند.امام(ره) در پیامی خطاب به حجاج در ششم مرداد 1366 می فرمایند: «امروز فریاد برائت ما از مشرکان و کافران، فریاد از ستم ستمگران و فریاد امتی است که جانشان از تجاوزات شرق و غرب و در رأس آنان آمریکا و اذناب آن، به لب رسیده است و خانه و وطن و سرمایه اش به غارت رفته است. مسلمانان جهان با همراهی نظام جمهوری اسلامی ایران عزم خود را جزم کنند تا دندان های آمریکا را در دهانش خرد کنند و نظاره گر شکوفایی گل آزادی و توحید و امامت جهان نبی اکرم باشند.» همچنین در پیام 12 مرداد 1366 امام(ره) به مناسبت کشتار حجاج ایرانی در مکه که می فرمایند: «ما همه این جنایت ها را به حساب آمریکا گذاشته ایم و به یاری خدا و در موقع مناسب به حساب آنان خواهیم رسید.» این موضع گیری های صریح و قاطعی است که حضرت امام(ره) در صحیفه خود علیه آمریکا اشاره کرده .

حضرت ایت الله خامنه ای رهبر فرزانه ایران اسلامی  نیز در باب شعار مرگ بر آمریکا در مواضع متعددی ابراز نظر کرده‌اند و از جمله دربیانات 12 آبان ماه 94  بیان داشته‌اند:

بدانید شعار “مرگ بر آمریکا”ی ملت ایران دارای پشتوانه‌ی قوی و عقلانی است و معلوم است که مراد از این شعار، مرگ بر ملت آمریکا نیست/ این شعار یعنی مرگ بر سیاست‌های آمریکا، مرگ بر استکبار؛ این دارای پشتوانه‌ی عقلانی است و قانون اساسی و تفکرات عقلانی ما به این ناطق است و این مسئله برای هر ملتی قابل فهم است.

 ایشان در سخنانی تاکیدداشتند : جوان‌های عزیز! اسناد درس‌آموز لانه‌ی جاسوسی را بگیرید و بخوانید/ دانشجویانی که آنجا را گرفتند و فهمیدند که لانه‌ی جاسوسی است، با زحمت زیاد آن را استحصال کردند/ اینها نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها در هنگام اوج نهضت و پیروزی انقلاب، دائم در حال توطئه علیه جمهوری اسلامی بوده‌اند؛ آمریکا این است.

   همچنین ایشان فرمودند: یکی از کارهای آمریکایی‌ها در این سالهای آخر، این است که کسانی را وادار کنند به بَزَک‌کردن چهره‌ی آمریکا؛ به اینکه این‌جور وانمود بکنند که آمریکایی‌ها اگر هم یک روزی دشمن بودند، امروز دیگر دشمنی نمیکنند؛ هدف این است. هدف این است که چهره‌ی دشمن برای ملّت ایران پنهان بماند تا از دشمنی او غفلت بشود و او بتواند دشمنی خودش را اعمال کند و خنجر را از پشت فرو کند؛ هدف این است. یک عدّه‌ای البتّه مغرضانه این کار را میکنند، یک عدّه‌ای هم از روی ساده‌لوحی این کار را میکنند. واقعیّت قضیّه این است که اهداف آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی هیچ تغییر نکرده است؛ هیچ تغییر نکرده. امروز هم اگر بتوانند جمهوری اسلامی را نابود کنند، یک لحظه تأمّل نمیکنند؛

 بطور کلی درباره شعار مرگ بر آمریکا باید گفت که  شعاری است برآمده از تجربه های بسیار مردم ایران، در طول سال های متمادی است که با تمام وجود، خوی استکباری آمریکا را تجربه کرده اند؛ نظیر راه اندازی کودتای 28 مرداد 1332 و حمایت از رژیم مستبد پهلوی و چپاول منابع اقتصادی، فرهنگی و انسانی کشورمان قبل از انقلاب و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز مردم ما شاهد تهیه و تدارک انواع توطئه ها به منظور به شکست کشاندن این نهضت عظیم اسلامی بوده اند؛ مانند کودتای نوژه، راه اندازی و مداخله در جنگ تحمیلی، مسدود نمودن دارایی های ایران، تحریم های متنوع اقتصادی، سیاسی، تکنولوژیکی و کارشکنی و اخلال در روند سازندگی کشور و تلاش برای متوقف کردن پیشرفت های صلح آمیز هسته ای ایران و تروریسم خواندن ایران و نیز دخالت آشکار در حوادث داخلی ایران و حمایت های گسترده و آشکار از اغتشاش گران. این شعار یک هشدار و بیدارباش دائمی جهت آگاهی در مقابل توطئه های دائمی آمریکا، در قبال ملت مسلمان و آزاده ایران است.

 بر این اساس، دو چیز تداوم این شعار را رقم زده است ؛ نخست روح ظلم ستیزی مردم ایران که نیروی ایجاد انقلابی عظیم را داشتند و دیگر رسوایی آمریکا در این که نشان داد مظهر بیداد و فرعونیت است و از هیچ تجاوز و جنایت و خیانتی برای شکستن عمود خیمه استقلال و به قفس در آوردن آزادی این ملت ، فروگذار نمی کند. این دو عامل ، همچون دو بال پر توان ، شعار «مرگ بر آمریکا» را در سپهر شعور تاریخی مردم ایران به اوج رسانید.

 

انتهای متن/

اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


4 دیدگاه برای “چرایی گفتن مرگ بر آمریکا؟”

 • سید جمال says:

  با سلام و خسته نباشید
  یکی دیگر از محرک های گفتن مرگ بر آمریکا همان طور که امام خامنه ای فرمودند:
  سیاست آمریکا نسبت به ایران هیج تغیری نکرده است و همان خوی دد منشانه خود را دارد
  و لذا مرگ بر آمریکا شعار همیشگی ماست.
  دوم از اینکه مقالات سیاسی در سایت ارئه میشه ممنونیم.
  سوم اینکه ابتدای مقاله عنوان نویسنده فقط نام نوشته شده که اگربا عنوان نوشته شود تاثیر بیشتری داردیا آخر مقاله به جای نوشتن دانشجوی دکتری همان عنوان دکتر به کار برده شود مثلا دکتر مهدی رضایی قطعا تاثیربیشتر و نشان دهنده علمی کارشدن مقاله است

 • ناصر says:

  سلام جالب بود تشکر می نمایم….. به ویژه نگاه قرآنی به موضوع ببرایم جالب بود …ضمنا برای بچه های بردسیر آرزوی موفقیت دارم

 • دکتر شمس says:

  با سلام و خسته نباشید مقاله خوبی بود بسیار جمع و جور و از سه قسمت اساسی تشکیل شده و جمع بندی خوبی شده هم از مفاهیم قرآنی و هم و از سخنان امام (ره) و مقام معظم رهبری استفاده شده و به راحتی نتیجه گیری شده و به نتیجه دلخواه رسیده خوشحالم که در بردسیر هم چنین افرادی هم هست

 • حسين م says:

  سلام و خسته نباشيد در اين روزها كه تب كنار گذاشتن شعار مرگ بر آمريكا در جامعه شايعه شده متن خوبي ارائه شده خصوصا استناد به قرآن كريم و فرمايشات دو رهبر فرزانه ايران اسلامي خسته نباشيد

ارسال دیدگاه