رفتن به بالا
  • Wednesday - 18 November 2015 - 13:30
  • کد خبر : ۳۲۵۵۱
tal

لینک کوتاه:

«کندوکاوی در تل ابلیس» به بازار کتاب رسید

«کندوکاوی در تل ابلیس» مجموعه مقالات باستان‌شناسی در مورد تپه تاریخی تل ابلیس است که به قلم ژوزف كالدول و با ترجمه محمد شریفی نعمت‌آباد به بازار نشر راه یافت.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، این کتاب مجموعه پژوهش‌های تاریخی در مورد محدوده باستانی تل ابلیس با سرپرستی ژوزف کالدول است و مجموعه‌ای از پژوهش‌هایی که در حوزه‌های مختلف در این زمینه انجام شده است.

منطقه باستان‌شناسی تل ابلیس در دشت بردسیر واقع شده‌است. حفاری این منطقه توسط یک هیئت باستان شناس آمریکایی و با همکاری اداره باستان شناسی ایران و در سال ۱۹۶۴ آغاز گردید. منشأ نام کنونی این تپه به درستی مشخص نیست اهالی اطراف عقیده دارند که روزگاری شخص بدسیرتی بر سر این تپه سکنی داشته‌است. این مسئله همراه با غیرعادی بودن خود تپه، دلیل شهرت آن به تل ابلیس است.

این محل در حقیقت بازمانده شهرک هفت هزار ساله‌ای است که به دست اقوام پیشرفته‌ای که کشاورزان اولیه را تشکیل می‌داده‌اند برپا شده و تا هزاره اول قبل از میلاد به مدت چهار هزار سال مرکز تمدن این ناحیه از استان کرمان بوده‌است. بیشترین اطلاعات بدست آمده از زندگی اولیه در تل ابلیس مربوط به اواخر هزاره پنجم تا اوایل هزاره چهارم قبل از میلاد است. با کاوش و مطالعة لایه‌ای موجود در این تپه هشت دوره متمایز فرهنگی در آن شناسایی گردیده‌است. طبق شواهد بدست آمده صنعت فلزکاری در هزاره پنجم قبل از میلاد در این منطقه از پیشرفت زیادی برخوردار و به طرز وسیعی رایج بوده‌است. آنچه فلزکاری تل ابلیس را بی نظیر می‌سازد، روش فلزگدازی و در درجه حرارت کم و بیش کنترل شده‌ای انجام می‌گرفته‌است.

ژزف كالدول رسالة دكترای خود را در دانشگاه شیگاگو به سال ۱۹۵۷ گذراند. سپس موزه‌دار كل مردم‌شناسی موزه ایالت ایلینوا در اسپرینگفیلد وآنگاه استاد فولبرایت در دانشگاه تهران و دانشگاه ملی ایران شد. اینك استاد مردم‌شناسی دانشگاه جورجیاست. بیشتر دلبستگی به باستان‌شناسی شمال‌شرقی امریكا دارد و چند سال پیش در تل ابلیس به كاوش پرداخت و این کتاب نتیجه پژوهش‌ها در دهه ۵۰ شمسی‌ست.

محمد شریفی مترجم این اثر نیز داستان‌نویس و شاعر است که چاپ چهارم مجموعه داستان باغ اناری و مجموعه شعرهای مگر سکوت خداوند و جزیره‌های معطل و همچنین ترجمه اسطوره‌های سرخپوستان آمریکا و ترجمه اشعار پاپ ژان پل دوم از جمله آثار او هستند.

کتاب «کندوکاوی در تل ابلیس» با ترجمه محمد شریفی نعمت‌آباد و به مناسب آغاز پنجمین دهه فعالیت شرکت ملی مس ایران و در ۴۰۰ صفحه توسط نشر نون منتشر شده است.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه