رفتن به بالا
  • Tuesday - 3 November 2015 - 13:55
  • کد خبر : ۳۲۲۵۱
mana

لینک کوتاه:

گفتگو با حاج مهدی رضایی پور یکی از شاهدان بردسیری حادثه منا

رهبر معظم انقلاب در دیدار با  مسئولان و دست‌اندرکاران حج سال جاری فرمودند  فاجعه حیرت‌انگیز منا نباید به سکوت و فراموشی بگذرد و باید تا سالها در مجامع جهانی مطرح شود و  به پاسداشت چهلمين روز عروج حجاج فاجعه منا، مصاحبه ای ترتیب داده ایم با حاج مهدی رضایی پور از شهرستان بردسیر که درحج امسال با خانواده شرکت داشته اند.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ،  به مناسبت چهلمین روزشهادت حجاج بیت الله الحرام درحادثه منا، مصاحبه ای ترتیب داده ایم با  حاج مهدی رضایی پور که درحج امسال با خانواده شرکت داشته اند.

 

 حاج آقای رضایی از چگونگی شروع سفر خود برای ما بگویید:

 

با سلام خدمت شما و عرض تسلیت بمناسبت شهادت تعدادی از حجاج بیت الله الحرام در حادثه منا در سال 1384 ثبت نام اولیه حج تمتع را به همراه همسرم انجام داده و بعد ازحدود ده سال چشم انتظاری امسال بحمدالله دعوت به زيارت بيت معبود شدیم

 

 در چه تاریخی مشرف شدید ؟ حال وهوای فرزندانتان چگونه بود ؟ چقدر احساس دلتنگی میکردید؟

 

کاروانی که ما در آن بودیم در تاریخ 15 شهریور به مکه مشرف شدیم و ابتدا به مکه رفتیم وبقولی مدینه دوم بودیم در خصوص سئوال بعدی عرض کنم خدمتتان که قطعا نه تنها ماکه همه والدین وفرزندان در این یک ماهه احساس دلتنگی شدیدی داشتیم حالا ما آنجا با حضور درخانه امن الهی و حرم پیغمبر(ص) کمی تسکین پیدا میکردیم ولی فرزندانمان اینجا چشم براه بوده و خیلی احساس دلتنگی میکردند

 

 از روز حادثه برایمان بگویید ؟

 

روز عیدقربان بعد از دو روز و دو شب اقامت در صحرای عرفات و مشعر بعد از طلوع فجر دهم ذی الحجه پیاده بسوی منا ورمی جمرات حرکت کردیم بانوان کاروانها شب قبل با اتوبوس به منا رفته بودند و آقایان در این روزبا پیاده روی حدود 5 کیلومتر بسوی چادرهای ایرانیان درمنا حرکت کرده و ساعت 6:30 صبح به منا رسیدیم با اعلام روحانی کاروان به سوی چادرکاروان رفتیم و پس از استراحت و صرف صبحانه بسوی سالن رمی جمرات حرکت کردیم توضیح این نکته لازم است که چادرهای ایرانیان در دورترین قسمت به رمی جمرات قراردارد و در همسایگی ایرانیان چادرهای آفریقایهای غیر عرب زبان هستند ؛ خلاصه از اولین زیر گذر عبور کردیم دمای هوا بالای 50 درجه بود در پناه سایه زیر گذر به خیابانی که در 10 متری خیابان 204 است رسیدیم با اعلام روحانی کاروان از این خیابان که در افتاب بود بسوی رمی جمرات حرکت کردیم و بعد از طی حدود 3 کیلومتر به سالن رمی جمرات رسیدیم خیابان شلوغ بود ولی خیلی منظم کاروانها حرکت میکردند به محض ورود به سالن رمی جمرات ناگهان بیش از 200 شرطه عربستان جلوی ما راگرفتند و اتومبیل مقام عربستانی که برای رمی جمرات آمده بود از جلوی ما عبور کرد و بعد از رفتن وی اجازه حرکت به ما دادند یک دفعه سالن رمی جمرات خلوت شد یعنی بعداز کاروان ما کسی دیگه وارد این سالن نشد ما رمی جمره عقبه روانجام دادیم و و از سالن بيرون آمديم و در بازگشت به چادرها متوجه اين فاجعه شديم بطور كلي سهل انگاري دولت عربستان سعودي محرز بود.

توضيحات زيراين فاجعه را و سهل انگاري سعودي را نشان ميدهد

منا 5 خيابان اصلي دارد

 

چادرهاي ايرانيان دورترين منطقه به جمرات است. اين فاصله سه كيلومتر است. در منا چند راه اصلي براي رفتن به جمرات است كه عبارتند از: طريق المشاه، شارع الجوهره، سوق العرب، خيابان 204 و خيابان 206.

 

با توجه به محل استقرار چادرهاي زائران ايراني، بهترين مسير براي زائران ايراني خيابان 204 و سوق‌العرب است.

خيابان 204 در منا (محل فاجعه)

امسال نيز پليس دفاع مدني عربستان، بسياري از زائران ايراني را به خيابان 204 هدايت كرد. عرض اين خيابان 10 متر و با طول سه كيلومتر است. دو طرف خيابان نيز چادرهاي زائران كشورهاي مختلف است كه با نرده‌ها و فنس از خيابان جدا شده‌اند.

 

وقتي كه در خيابان 204 به سوي جمرات قرار مي‌گيري، دو فرعي عمده در آن نقش حياتي دارند؛ يكي سمت راست با نام خيابان 223 كه زائران كشورهاي آفريقايي كه از خيابان 206 حركت كرده‌اند را به خيابان 204 منتقل مي‌كند و ديگري خيابان 215 كه در سمت چپ قرار دارد و به نوعي ترافيك خيابان 204 را بايد كنترل كند؛ بدين گونه كه بخشي از حجاج را به خيابان سوق‌العرب منتقل كند.

زائران آرام‌آرام با هدايت پليس – نيروهاي پيشاهنگ – وارد خيابان 204 شدند. از ابتدا ترافيك بود، اما روان. ساعت 8 و 30 دقيقه ترافيك سخت شد و ساعت 8 و 45 دقيقه ترافيك كاملا قفل شد. 50 كاروان ايراني در وسط خيابان 204 قرار گرفته بودند. امكان بازگشت نيست

هر سال پليس در اين مواقع بخش ابتدايي خيابان 204 را كنترل و زائران را به خيابان موازي يعني سوق‌العرب هدايت كرده و سريعا خيابان 215 را براي رفتن حجاج به سوق‌العرب مهيا مي‌كرد. اما امسال 215 بسته ماند!

مهمتر آنكه خروجي خيابان 204 هم با قرار دادن ماشين پليس تقريبا بسته شده بود!

ساعت 9 صبح دماي هوا بالاي ٥٠درجه. خيابان 204 از تقاطع 223 تا تقاطع 215 ترافيك جمعيتي به گونه‌اي است كه حقيقتا حجاج در حال پِرِس شدن هستند.

هنوز ورودي زائران با هدايت پليس به خيابان 204 ادامه دارد و مهمتر آنكه هنوز خيابان 223 كه منتهي به 204 مي‌شود زائران آفريقايي وارد مي‌شوند. خيابان 215 به سوق‌العرب نيز هنوز باز نشده . خروجي 204 نيز ماشين با گارد پليس راه را مسدود است.

از ساعت 9 امكان نفس كشيدن براي اين تعداد حجاج سخت و محال شده و آب‌هاي همراه زائران پايان يافته است.

در بخشي از اين منطقه مخصوصا افرادي كه در وسط خيابان هستند، آرام‌آرام از هوش مي‌روند، افرادي هم كه در كناره خيابان هستند تلاش مي‌كنند از فنس‌ها بالا رفته و خود را بالاي خيمه‌ها برسانند، شايد بتوانند نفسي بكشند

ساعت 9 و 30 دقيقه حجاج سپيدپوش به خاطر خستگي بيش از حد، قفل شدن حركت، تشنگي و دماي بالاي هوا ديگر رمق كه هيچ، نفسي هم ندارند؛ اكثر از هوش رفته‌اند و هم چون برگ درخت بر زمين مي‌افتند.

ساعت 10 صبح است. انبوهي از زائران از هوش رفته و برخي نيز از دنيا رفته به طور متراكم بر زمين افتاده‌اند. بسياري شهادتين را گفته و خود را به خدا سپرده‌اند. صداي “ياحسين” هاي زائران كم جان شده است، تشنگي امان را بريده و هر لحظه افرادي كه از هوش رفته‌اند را به سوي مرگ مي‌كشاند.

جمعيتي كه هنوز در ابتداي خيابان 204 هستند، كه بسياري از آنان نيز ايراني‌اند، سعي مي‌كنند برگردند تا حادثه بدتراز اين نشود. امكان حركت نيست. عمق فاجعه وسط خيابان تنگ و طولاني 204 مشخص نيست. هليكوپتر بالاي خيابان 204 است. نمي‌دانم چرا آب‌پاشي براي تلطيف هوا صورت نمي‌پذيرد.

در ابتدا زائراني كه نيم تواني در بدن دارند، تلاش براي نجات ديگران به خرج مي‌دهند. صحنه‌ها‌ي با شكوه از ايثار و انسانيت خلق مي‌شود.

اما…

اما چند سئوال ساده سهل انگاري و عمد بودن اين مسئله رو اثبات ميكند

عربستان سال‌ها تجربه حج 4 و حتي 5 ميليون نفري را داشته و حجاج بدون ترافيك اعمال خود در منا را انجام داده‌اند، چرا امسال با وجود جمعيت 2 و نيم ميليوني چنين اتفاقي افتاد؟

آيا تصاوير دوربين‌هاي پرشماري كه در خيابان‌هاي منا و از جمله خيابان 204 نصب بوده در اتاق فرمان قابل مشاهده نبود؟!

واقعا چرا از ساعت 8 صبح با وجود ترافيك در خيابان 204، فرعي 215 براي هدايت حجاج به خيابان سوق العرب گشوده نشد، و اين در حالي است كه ترافيك در سوق العرب بسيار روان و در ديگر خيابان ها – شارع الجوهره و طريق المشاه – اصلا ترافيكي وجود نداشته است.

چرا بخش پاياني و خروجي خيابان 204 بسته شده بوده و با وجود ازدحام انساني بازگشايي نشد؟

چرا پس از ازدحام در خيابان 204، ورودي‌هاي آن بسته نشد و دايما جمعيت به اين خيابان تزريق شد؟

 

چرا با وجود دو مركز دفاع مدني در مجاورت خيابان 204 كه مجهز به آب‌پاش هم هستند، داخل جمعيت آب پاشي نشد؟

چرا بلافاصله با حضور امدادگران بعثه كشورها و نظم دهي آنها اجساد شناسايي و جداسازي نشد و به مجروحين كه با كمي آب قابليت احيا داشتند كمك نشد؟

-قبل و بعد از حادثه حال و هواي شما چگونه بود ؟

باور كنيد هر چه در خانه خدا و صحراي عرفات و كنار جبل النور و مشعر لذت برديم در منا برعكس شد از لحاظ روحي اينقدر بهم ريختيم كه هنوز با اين موضوع مشكل داريم

-پيام رهبري چه تاثيري بر روحيه شما داشت؟

پيام مقام معظم رهبري واقعا باعث تقويت روحيه ما وهمه زائران شد و باعث غرور و افتخار ما ايرانيان شد و تاثير زيادي بر نحوه برخورد واقعا بد شرطه هاي عربستان داشت

-با چه كساني بيشتر اخت داشتيد ؟آيا در مراسم عبادي سياسي شركت ميكرديد؟

من با بيشتر افراد كاروان اخت بودم و با آقاي نصراله شمس الديني از رزمندگان دوران دفاع مقدس و حاج آقاي مجتهدي روحاني متعهد كاروان بيشتر همراه بودم و با دوستاني چون آقايان تاج الديني و محسني در مراسم برائت از مشركين و قرائت دعاي عرفه در بعثه مقام معظم رهبري در عرفات و نماز جمعه مكه و مدينه و برگزاري دعاي پرفيض كميل در بين الحرمين در مدينه شركت داشتيم كه انشالله خدا نصيب همه دوست داران اهلبيت بنمايد.

از دوستان چه كساني بعد از ماجرا با شما تماس گرفتند ؟

– خانواده و اكثر دوستان تماس داشتند بحدي كه دوستان دوران تحصيل كارشناسي از حدود بيست سال قبل به نحوي شماره مرا پيدا كرده بودند و تماس داشتند و همكاران و دانشجويان همدوره دكترا و اساتيد محترم نيز تماس داشتند و به حقير لطف داشتند

در پايان اگر سخني داريد بفرماييد؟

امسال واقعا مراسم حج با سهل انگاري سعوديان به خاك و خون كشيده شد حجاجي كه به شهادت رسيدند كه قطعا به سعادت رسيدند اما خداوند به بازماندگان انها صبر جميل عنايت كند واقعا تحمل اين داغ برايشان سخت است و انشالله خدا كمك كند كه بتوانيم هر چه در حج امسال اندوخته ايم حفظ كنيم انشالله

– جناب دكتر رضايي پور با تشكر از شما و آرزوي بهروزي براي شما و خانواده محترمتان و ممنون از اينكه وقتتان رو در اختيار ما گذاشتيد.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه