رفتن به بالا
  • Saturday - 19 December 2015 - 21:03
  • کد خبر : ۳۳۰۱۴
morg

لینک کوتاه:

آنفلوآنزای طیور را جدی بگیریم

سرپرست شبکه دامپزشکی بردسیر گفت: آنفلوآنزا و نیوکاسل 2 بیماری ویروسی طیور هستند که هر ساله خسارات زیادی به صنعت طیور وارد کرده و باید جدی گرفته شود.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، رضا مختاری در بردسیر اظهار داشت: آنفلوآنزا و نیوکاسل دو بیماری ویروسی طیور هستند که هر ساله خسارات زیادی به صنعت طیور وارد می‌کنند.

وی تصریح کرد: ویروس آنفلوآنزا سویه‌های متعددی دارد که در این میان سویه‌های H5n1 و H7n2 از شدت بالاتری برخوردار بوده و از آنها به عنوان سویه‌های آنفلوآنزای فوق حاد یاد می‌شود که علاوه بر اینکه سبب تلفات گسترده و ناگهانی در طیور می‌شوند، قابلیت انتقال به انسان را نیز دارند.

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان بردسیر خاطرنشان کرد: سویه دیگری که در طیور شایع است، H9n2  است که در شرایط مدیریتی مناسب نسبت به سویه‌های فوق تلفات کمتری ایجاد می‌کند.

مختاری ابراز داشت: به منظور جلوگیری از ورود عوامل عفونی به مرغداری رعایت نکات مربوط به امنیت زیستی الزامی است.

وی عنوان کرد: از جمله این موارد می‌توان به کنترل و کاهش ترددها اعم از افراد‌، وسایل نقلیه‌، تجهیزات و نهادها، ضدعفونی دقیق تمام‌ مواد و وسایل ورودی‌، خروجی واحد‌، سالن‌های پرورش‌، تجهیزات محوطه واحد و محیط پیرامونی، اعمال برنامه‌های واکسیناسیون مناسب با توجه به شرایط منطقه به ویژه در مورد بیماری‌های پر مخاطره، به‌کار‌گیری وسایل واکسیناسیون مختص هر واحد، حذف بهداشتی لاشه‌ها و تمام‌ ضایعات اشاره کرد.

وی گفت: عمل‌آوری‌، ضدعفونی و بسته‌بندی کود حین و پایان دوره، حذف امکان دسترسی پرندگان‌، جوندگان و سایر حیوانات وحشی و اهلی به سالن‌های تولید‌، انبار‌ها و حتی ضایعات و کود، عدم ذخیره و نگهداری بیش از حد دان‌ و سایر مواد مصرفی در واحد، گزارش فوری هر‌گونه علائم بیماری و تلفات به شبکه دامپزشکی شهرستان توسط مرغدار و یا دامپزشک از اقدامات ضروری است که باید توسط مرغدار رعایت شود.

منبع : فارس

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه