رفتن به بالا
  • Sunday - 13 December 2015 - 18:26
  • کد خبر : ۳۲۹۲۷
arab

لینک کوتاه:

اعتراف دولت سازندگی: در حوزه فرهنگ کار چندانی نکردیم/فتنه گرانی که از جلسات عمومی سواستفاده می کنند،باید تحت پیگرد قرار گیرند

رییس سازمان تبلیغات اسلامی استان کرمان گفت: در دولت سازندگی سازمان سود چندانی نبرد و خودم پای صحبت های هاشمی رفسنجانی پس از اتمام ریاست جمهوری اش در مدرسه فیضیه شنیدم که اذعان کرد در حوزه فرهنگ کار زیادی نکردیم.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز سایت “ناب نیوز”؛ با حجت الاسلام و المسلمین مهدی عرب پور امام جمعه کرمان و رییس سازمان تبلیغات اسلامی کرمان گفتگویی انجام داده است و در این گفتگو وی به حوادث روی داده در بزرگداشت خیر کرمانی عطا احمدی واکنش نشان داده است هرچند این موضع گیری بسیار دیر رخ داده است و در اینجا باید از کسانی که زودتر موضع گیری کرده اند تشکر نمود. در زیر بخش هایی از این گفتگو را می خوانید:

IMG_7484

ناب نیوز: در دولت سازندگی و اصلاحات پشتیبانی دولت از سازمان تبلیغات اسلامی به چه شکل بود؟

حجت الاسلام عرب پور: در دولت سازندگی سازمان سود چندانی نبرد و خودم پای صحبت های هاشمی رفسنجانی پس از اتمام ریاست جمهوری اش در مدرسه فیضیه شنیدم که اذعان کرد در حوزه فرهنگ کار زیادی نکردیم چون بحث سازندگی بود از این رو دراین دوره از لحاظ پشتیبانی شکوفایی نداشتیم. در دوره اصلاحات هم نگرشی متفاوت به سازمان وجود داشت که در مضیقه بالایی بودیم و گاهی حتی در حقوق پرسنل دچار مشکل می شدیم.در ولت نهم و دهم بودجه های ویژه ای تحت عنوان سفر لحاظ می شد مخصوصا در سال های ۸۹ تا ۹۱ که به وضعیت فرهنگی در کل استان کمک شد اما نیازهای سازمان با آنچه در اختیار ما قرار می گیرد تفاوت فاحشی دارد. البته من معتقدم در تبلیغات اسلامی نباید وابسته به دولت باشیم و باید همانند گذشته بودجه های سازمان یا هدایت فرهنگی مردمی توسط سازمان، به کمک های خود مردم متکی باشد، مثلا در ماه محرم و صفر اعزام دوهزار روحانی به همراه هزار روحانی بومی اعزام می شوند که هزینه این تعداد روحانی را نمی توان از کمک های دولتی تامین کنیم اما مردم آن را تامین می کنند. معتقدیم وقتی مردم این توان را دارند که مسائل مذهبی را اداره کنند پس کمک های دولتی را جهت ساماندهی و نظارت و پشتیبانی ضروری در مناطق محروم صرف می کنیم، از این رو به بودجه های مردمی اتکا داریم که نسبت به بودجه ای که دولت می دهد بیشتر است.

IMG_7491

ناب نیوز: برخی سایت های اصلاح طلب موضع گیری هایی نسبت به عزل شما در مورد مشاور فرهنگی استاندار نمودند، دلیل این امر چه بود و این نقد چنین سایت هایی را چگونه ارزیابی می کنید؟

حجت الاسلام عرب پور: قانون اجازه می دهد هر مشاور و معاونی برای انجام کارهای انتخاباتی مرخصی بگیرد و وزیرکشور برای روشن کردن بی طرفی خود توصیه کردند معاونین و مشاورین در فعالیت انتخاباتی کاندیداها حضور نداشته باشند و ماهم به عنوان مشاور پذیرفتیم.در نتیجه اگر بنا باشد در یک ستاد انتخاباتی و جناح خاص حضور داشته باشم، باید از سمت مشاوره کناره گیری کنم و در غیر این صورت نباید کار تبلیغاتی انجام دهم. یک ماه قبل یک خبرگزاری از من پرسید اصولگرایان چه می کنند و من پاسخ دادم ان شاالله متحد می شوند. سایت هایی که به دنبال بهانه بودند تااز این کلام استفاده کنند، پخش کردند که فلانی در انتخابات وارد شده و باید عزل شود. مدیر کل سیاسی استاندار اشتباهی کرده بود وآن دیدار با سران فتنه بود که در فضای مجازی پخش شد هرچند ادعا کردند برای قبل است اما روشن شد که اینطور نیست و تصمیم مسئولین این شد که وی در این سمت نباشد. برخی آقایون اصلاح طلب تصور کردند، این جمله من نیز دخالت در انتخابات است و به مقامات مختلف نامه نگاری کردند اما این موضوع چیزی نبود که به خاطر آن من عزل شوم، ضمن اینکه من همه جا این مطلب را گفته ام که من فقط مشاور استاندارم اما نه پستی اشغال کرده و نه حقوقی دریافت می کنم؛ من فقط نظر خود را به استاندار می دهم و هماهنگی هایی هم بین روحانیت و ائمه جمعه به اقتضای کار خود انجام دهیم. برخی سایت ها فکر می کردند میتوانند روی این جمله مانور دهند اما من به استاندار هم گفتم اگر خلافی انجام داده ام امادگی دارم که خود از این سمت بروم اما وقتی استاندار دید مسئله خاصی وجود ندارد،چیزی نگفت. من گرایش اصولگرایی دارم واین را کتمان نمی کنم و استاندار نیز از این مسئله اطلاع داشتند، اما اگر بخواهم کار انتخاباتی کنم استعفا می دهم تا از قوانین تخطی نکرده باشم چون این یک امر شرعی است.اینکه در اینگونه سایت ها چنین مانور می دهند به این دلیل است که میخواهند حالا که یکی از اصلاح طلبان جابه جا شده پس یکی از اصولگرایان هم جابه جا شود در حالیکه من به عنوان یک سرباز هرزمان گفتند خدمت می کنم و هروقت نخواستند می روم.

ناب نیوز: مدتی پیش مراسم بزرگداشتی برای خیر مدرسه ساز، عطا احمدی، برگزار شد که حضور محکوم به فتنه و همچنین قرائت نامه یکی از سران فتنه در این مراسم بازتاب زیادی داشت. نظر شما در مورد این مراسم چه بود؟ آیا مسئولین از حضور این افراد و اتفاقاتی که در این مراسم رخ داد مطلع بودند؟

حجت الاسلام عرب پور: اگر بخواهیم انصاف به خرج دهیم باید مسائلی که در این جلسه رخ داده از اصل جلسه تفکیک شود، بنای کار براین بود از فردی که به استان خدمتی کرده تقدیر شود.خیلی ها هم در این جلسه از اصولگرایان و اصلاح طلبان حضور داشتند اما آنچه که محکوم است و قابل گذشت نیست اینکه کسانی بودند که خواستند در این جلسه اهداف سیاسی خود را تعقیب کنند و دیدیم که کسانی هستند که درصحبت ها و حضورشان به دنبال مطامع سیاسی خود هستند و این محکوم است چرا که همگان می خواستند در جلسه ای برای تقدیر از یک خیر حضور داشته باشند نه یک مراسم سیاسی.اقدام نا به جای دیگر این بود که در وسط جلسه پیام سران فتنه را خواندند واین اصلاً ربطی به جلسه نداشت، در این مراسم پیام رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم خوانده شد چون جایگاهی در نظام دارد و کرمانی هم هستند و کسی هم اعتراضی نداشت اما خواندن پیام کسی که نه در جمهوری اسلامی مسئول است و نه ربطی به کرمانی ها دارد قطعاً با غرض سیاسی همراه بوده است. ما در مراسم شرکت کردیم چون فکر می کردیم که نیت برگزارکنندگان این جلسه تشکر از فردی خدمتگزار است اما وقتی دیدیم جلسه به سمت مسائل سیاسی پیش میرود، با خوانده شدن آن پیام عده زیادی خارج شدند و اولین نفر هم من بودم که بعد از صحبت های دعایی جلسه را ترک کردم.تعداد دیگری از فرهنگیان با سن بالا و سابقه کار زیاد نیز جلسه را ترک کردند. بانیان جلسه که قطعا نیت خیر داشتند و شاگردان احمدی بودند، از این اقدامات خبر نداشتند اما کار کسانی که مراسم را به سمت یک جلسه سیاسی و خواندن پیام سران فتنه بردند، بسیار زشت بود. البته باید جانب انصاف را رعایت کرد؛ برخی مسئولین استان از عمق این ماجرا باخبر نبودند و وقتی این اتفاق رخ داد مطلع شدند لذا نمی توان انگشت اتهام را به سمت برگزار کنندگان این مراسم ببریم بلکه سواستفاده گران از یک جلسه عمومی باید تحت پیگرد قرار گیرند.

در پایان لازم می بینیم از حسن همکاری حجت الاسلام عرب پور و پاسخگویی صادقانه ایشان به سوالات خبرنگار ناب نیوز تشکر کنیم.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه