رفتن به بالا
  • Sunday - 31 January 2016 - 08:26
  • کد خبر : ۳۳۶۹۱
atash

لینک کوتاه:

بزرگترین جشن آتش جهان در کرمان برگزار می شود

تاریخچه برگزاری جشن سده در کرمان به صدها سال قبل بر می گردد که هم چنان ادامه دارد و می توان گفت مفصل تر از جشن سده کرمان در هیچ کجای جهان و ایران برگزار نمی شود و در واقع یک مراسم و جشن کاملا استثنایی است

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از  ” پایگاه اطلاع رسانی بوتیا ” کرمان یکی از بزرگترین مراکز تجمع زرتشتیان در جهان محسوب می شود و از این رو آئینها و سنتهای کهن ایران زمین توسط زرتشتیان کرمان هر ساله برگزار می شود.

جشن سده که جشن پیدایش آتش محسوب می شود در صدمین روز از زمستان و دهمین روز از بهمن ماه هم زمان با تقویم کهن و باستانی ایران مصادف با روز مهرایزد و زمانی که ۵۰ روز و ۵۰ شب به نوروز باستانی مانده است برپا می شود.

ایرانیان باستان اعتقاد داشتند با برپایی این آتش بزرگ قلب زمین گرم می شود و زمستان رخت می بندند و زندگی بار دیگر به زمین روی می نماید.

این جشن بزرگ در کرمان به صورت سنتی در باغچه بداغ آباد در انتهی خیابان سده کرمان برگزار می شود زرتشتیان چوبهای خاص را در میانه باغچه به روی هم می ریزند و هزاران نفر در گرد آتش جمع می شوند و در آئینی خاص موبدان با آتشی که صدها سال می سوزد هیزمها را آتش می زنند.

محمد علی گلاب زاده  در گفت و گو با خبرنگار “ پایگاه اطلاع رسانی بوتیا ” در رابطه با مراسم بزرگ جشن سده در کرمان گفت: جشن سده یکی از قدیمی ترین و فاخرترین جشن های جهان و ایران است که در کرمان شاهد آن هستیم و سابقه برگزاری آن در کرمان بسیار طولانی است.

این تاریخ شناس کرمانی ادامه داد: در وصف این جشن همین بیت می تواند ما را به نتیجه ای که می خواهیم برساند؛ سده جشن ملوک نامدار است /ز افریدون و از کی یادگار است.

گلاب زاده در رابطه با تاریخچه این جشن باستانی تصریح کرد: عده ای بر این باور هستند که این جشن مربوط به روزگار جمشید جم است و به پیش از اسلام بر می گردد که پیش از اسلام بودن آن محرز است ولی زمان دقیق آن را نمی توانیم بگوییم، البته افسانه های مختلفی در این رابطه وجود دارد که جمشید جم سنگی را که به سمت ماری که به او حمله می کرد پرتاب کرد و آن به سنگ دیگری خورد و هیمه های پشتی که در صحرا بود آتش گرفت و به این ترتیب آتش شکل گرفت.

مدیر مرکز کرمان شناسی عنوان کرد: با شکوه ترین جشن سده ای که در تاریخ برگزار شده است توسط مرداویج بوده که در اصفهان برگزار شد و در آن بر فراز هر کوه و قله ای شعله آتشی برافروخته شد و دشت های اصفهان به صورت یکپارچه آتش در آمد که در تاریخ  از این مراسم به صورت یک جشن سده افسانه ای یاد می کنند.

وی خاطر نشان کرد: در کرمان تاریخچه برگزاری این جشن به صدها سال قبل بر می گردد که هم چنان ادامه دارد و هر ساله طی مراسم بسیار با شکوهی برگزار می شود و می توان گفت مفصل تر از جشن سده کرمان در هیچ کجای جهان و ایران برگزار نمی شود و در واقع یک مراسم و جشن کاملا استثنایی است.

این تاریخ شناس کرمانی به برگزاری مراسم مشابه جشن سده کرمان در سایر شهرهای ایران اشاره کرد و افزود: شاید بتوان گفت بعد از کرمان این مراسم با شکوه در یزد برگزار می شود خصوصا روستای الله آباد که تعداد قابل توجهی از زرتشتیان یزد در این منطقه زندگی می کنند و آن ها هم طی مراسمی در هنگام غروب و در روز ۱۰ بهمن ماه بر بام خانه های خود آتش می افروزند و نسبت به آتش ادای احترام می کنند.

گلاب زاده تاکید کرد: عده ای تصور می کنند برگزاری جشن سده به این معنا است که اجداد و نیاکان ما آتش پرست بودند در حالی که در هیچ برهه ای از تاریخ چنین وضعیتی وجود نداشته و ایرانیان همیشه به یکتا پرستی شهرت داشتند و اینجا هم که می بینیم آتش را بر می افروزند و دور آتش دعاهایی می خوانند به این دلیل است که آن ها در حقیقت در مقابل آتشی که گرمی و نور و حرارت آن نشان و جلوه ای از ذات باریتعالی استادای احترام می کنند.

وی اذعان کرد: شاید بتوان گفت که ما هم در اسلام چنین عمل می کنیم، ما در قرآن داریم که خداوند نوری در زمین و آسمان هاست و می دانیم نور معمولا از آتش مایه می گیرد بنابراین اگر زرتشتی ها در مقابل آتش عبادت می کنند باید گفت عملکرد آن ها عملکرد یکتا پرستی است که نور را محترم شمرده و از ظلمت پرهیز می کنند.

تاریخ شناس کرمانی بیان کرد: ضرب المثل هایی که ۴۰ گاو لاغر ۴۰ گاو چاق را می خورد در واقع اشاره ای به چله بزرگ و کوچک است که ما از فردا وارد چله کوچک می شویم و عده ای باورشان بر این است که از فردا زمین گرم می شود و این گرمی به تدریج پیش می رود تا ما را به نوروز و آن مراسم با شکوه ایرانیان می رساند.

گلاب زاده در پایان اظهار کرد: این جشن بزرگ به صورت سنتی در باغچه بداغ آباد در انتهی خیابان سده کرمان برگزار می شود زرتشتیان چوبهای خاص را در میانه باغچه به روی هم می ریزند و هزاران نفر در گرد آتش جمع می شوند و در آئینی خاص موبدان با آتشی که صدها سال می سوزد هیزمها را آتش می زنند.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه