رفتن به بالا
  • Sunday - 31 January 2016 - 09:41
  • کد خبر : ۳۳۷۲۱
rohan

لینک کوتاه:

تلاش‌های روحانی و جهانگیری برای «پاستور»یزه کردن مجلس آینده/ رهامی: قرار است آقای جهانگیری لیست افراد ردصلاحیت شده را به رئیس جمهور بدهد و این فهرست از طریق روحانی به اطلاع رهبری برسد

تلاشهای روحانی برای چانه‌زنی برای تاییدصلاحیت فتنه‌گران و اصلا‌ح‌طلبان در حالی علنی شده که اواخر دی‌ماه اشرفی‌اصفهانی نیز از همین مساله خبر داده بود ولی بر اثر فشارها مجبور به تکذیب این ادعا شده بود. اشرفی گفته بود: «آقاي روحاني بسيار محكم براي حل و فصل ماجراي رد صلاحيت‌ها ایستاده و تا آنجايي كه اطلاع دارم فهرستي از برخي اسامي را خدمت مقام معظم رهبري برده‌اند تا حكم حكومتي بگيرند

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از رجانیوز «مردم عزیز ایران! سال جدید، سال انتخابات است باید فضای بهتری را برای فعالیت احزاب بوجود آوریم، آستانه تحمل را بالاتر ببریم، سربلندی این ملت را به رخ بدخواهان بکشیم. به همه نشان دهیم که افکار مختلف را ما تحمل می‌کنیم. دست به دست هم دهیم، مجلسی را بسازیم که شایسته این ملت بزرگ ایران است و مجلس خبرگانی را بوجود آوریم که ثبات بیشتر برای کشور و آرامش بیشتر برای افکار عمومی جامعه ما بوجود آورد و این کار با همکاری یکدیگر امکان‌پذیر است». این جملات،بخشی از صحبت های ریاست جمهوری با مردم در ابتدای سال ۹۴ است.سخنانی که به وضوح از نگاه ویژه‌ی دولتی ها به انتخابات آخر سال خبر میدهد.

وزیر کشور:دولت در انتخابات بیطرف است و از کسی حمایت نمی کند

به گزارش رجانیوز اواخر مرداد ماه سال جاری بود که وزیر کشور در مصاحبه با خبرنگاران اذعان کرده بود که حضور پرشور مردم در رای گیری ، اجرای دقیق قانون انتخابات و سلامت برگزاری این رویداد سیاسی هدف اصلی دولت است.رحمانی فضلی خواستار رعایت دقیق قانون انتخابات توسط همه افراد داوطلب احتمالی شد و گفت: همه باید مسیر قانونی را در این زمینه طی کنند و به اطلاعیه ها و مصاحبه های مسوولان امر دقت نظر داشته باشند…دولت در انتخابات بیطرف است و از کسی حمایت نمی کند. این در حالی است که عملکرد دولت چه در انجام وظیفه هیئت های اجرایی و چه در اظهار نظر های شاذ مورد سوال بوده، تا جایی که اخیرا اصلاح طلبان خبر از حمایت های فراقانونی و جناحی بالاترین مقام اجرایی کشور و معاونین وی درباره بررسی صلاحیت ها داده اند.

نوبخت:ورود اصلاح‌طلبان معتدل به مجلس به نفع دولت است!

علی رغم اظهارات اولیه وزیر کشور در خصوص بیطرفی دولت، اما چیزی نگذشت تا آنکه فضای انتخابات با ثبت نام کاندیداها و شروع بحث بررسی صلاحیت ها رسمی شد. در اولین واکنش های شائبه‌دار اعضای دولت میتوان به اظهارات خلاف قانون سخنگوی دولت و سخنان تند استانداران خوزستان و تهران اشاره کرد.هاشمی،استاندار تهران در سخنانی شاذ گفته بود:«باید اجازه دهیم وزارت کشور با شورای نگهبان مذاکره کند و رد صلاحیت شده ها را به عرصه انتخابات بازگرداند.(!!)»

http://www.farhangnews.ir/sites/default/files/content/images/story/94-02/01/farhangnews_123014-346673-1429599098.jpg

حضور معاون اول رئیس جمهور در جلسه حزب کارگزاران،عملکرد تعجب برانگیز هیئت های اجرایی در تایید صلاحیت برخی چهره‌هاس مشور مساله‌دار و اعتراض چندین استاندار و مقام دولتی  به رد صلاحیت‌ها نمونه‌هایی از عدم پایبندی دولت به وظایف قانونی خود در انتخابات بوده است.

دم خروس سیاسی کاری دولت از مصاحبه اصلاح طلبان بیرون زد

اما دخالت دولت در انتخابات مجلس تنها به اظهارات تند و متشنج‌کردن فضا ختم نمیشود.محسن رهامی رئیس کارگروه رایزنی شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در جدیدترین اظهارات خود از دخالت‌ها و ورود جدی‌تر و اجرایی دولت به انتخابات پرده برداشته‌است. رهامی در گفتگو با ایلنا گفت: «لیست افراد شایسته ردصلاحیت‌شده که زمینه رای‌آوری هم دارند پس از استخراج به آقای جهانگیری که مسئول پیگیری این مسئله است داده شده تا موضوع رد صلاحیت‌ها از این طریق به وسیله رئیس‌جمهوری، شورای نگهبان و رهبری دنبال شود. با این حال اگر لازم باشد از طریق کانال‌های مستقیم هم این لیست را به رهبری گزارش خواهیم داد، اما قرار بر این است که آقای جهانگیری لیست افراد ردصلاحیت شده را به رئیس جمهور بدهد و این فهرست از طریق آقای روحانی به اطلاع رهبری برسد.»

او ادامه داد: از ابتدا قرار بود ما موضوع رد صلاحیت‌ها را از سه کانال پیگیری کنیم که این کانال‌ها رایزنی مستقیم با شورای نگهبان، رایزنی با نهادهای موثر همچون دولت و صحبت با افراد سرشناس بود که در این راستا هفته گذشته و هفته جاری با علما و مراجع قم دیدار کردم و هم‌اکنون هم با لیست ردصلاحیت‌ها در قم هستم.»

تلاشهای روحانی برای چانه‌زنی برای تاییدصلاحیت فتنه‌گران و اصلا‌ح‌طلبان در حالی علنی شده که اواخر دی‌ماه اشرفی‌اصفهانی نیز از همین مساله خبر داده بود ولی بر اثر فشارها مجبور به تکذیب این ادعا شده بود. اشرفی گفته بود: «آقاي روحاني بسيار محكم براي حل و فصل ماجراي رد صلاحيت‌ها ایستاده و تا آنجايي كه اطلاع دارم فهرستي از برخي اسامي را خدمت مقام معظم رهبري برده‌اند تا حكم حكومتي بگيرند واين مساله را حل كنند، از همين رو نبايد خيلي نگران بود.» اما چند روز بعد بر اثر فشارهای پشت‌پرده اینطور حرفهایش را پس گرفت: «در برخی رسانه ها خبری از بنده نقل شده بود که رئیس جمهور از مقام معظم رهبری برای رسیدگی به رد صلاحیت‌ها داوطلبان انتخاباتی درخواست حکم حکومتی داشته است اما این مهم واقعیت ندارد.این موضوع را شنیده بودیم و تنها به نقل از شنیده ها آن را نقل کردیم، لذا صحت این موضوع پیگیری کردیم و متوجه شدیم که چنین درخواستی صحت ندارد و کذب محض است»

نوبخت سخنگوی دولت هم چند روز قبل با اشاره به جلسات منظم روحانی با رهبرانقلاب، ضمن تکذیب تلویحی ادعای ارائه لیست ردصلاحیت‌شدگان به رهبری توسط روحانی گفت: «این هم مسئله مهمی است که طبیعتا می تواند در این جلسات و دیداری که آقای روحانی با رهبري داشته اند مطرح شده باشد. چون به طور مشخص دراین‌باره اطلاع ندارم نمی توانم با قاطعیت بگویم که این موضوع مطرح شده است یا خیر»

پس از آنکه حسن روحانی در سخنان خود در جمع استانداران و فرمانداران، صریح‌تر از چندماه اخیر به شورای‌‌نگهبان حمله کرد، حالا محسن رهامی از چهره‌های اصلی اصلا‌ح‌طلبان و فتنه‌گران رسما از ورود شخص حسن روحانی -به عنوان رئیس‌جمهور- و معاون اولش به ماجرای پیگیری بررسی ردصلاحیتها خبر داده است. این اقدام حسن روحانی علاوه بر اینکه رسما و علنا اعلان جنگ به شورای‌نگهبان است؛ ورود رسمی و البته سطح بالای دولت به انتخابات نیز هست.

هرچند به نظر می‌رسد حسن روحانی بیش از آن که واقعا در پی آن باشد که بتواند با چانه‌زنی تعداد بیشتری از ردصلاحیت‌شده های تندرو را به میدان بازگرداند؛ بیشتر در پی نشان دادن پز و پرستیژ مخالفت با شورای نگهبان است. به تعبیر دیگر «مواضعِ اعلامی» روحانی برای دلخوشی فتنه‌گران و تندروهای حامی دولت است که با ردصلاحیت از ادامه انتخابات بازمانده‌اند، اما به نظر می‌رسد طرح اصلی دولت برای ورود به انتخابات، «حفظ همپیمانی با طیف لاریجانی» باشد. چرا که لاریجانی و جریان متبوعش طی دوسال گذشته بیشترین همراهی را با دولت داشته‌اند و عملا در مجلس به جاده‌صاف‌کنی برای دولت مشغول بوده‌اند.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه