رفتن به بالا
  • Monday - 4 January 2016 - 22:47
  • کد خبر : ۳۳۲۸۴
bardsir

لینک کوتاه:

عمده مطالبات مردم بردسیر از تنها نماینده شهرستان در مجلس دهم چه خواهد بود؟

با وجود امکانات و پتانسیل های بالقوه ، یکی از مهمترین علل عقب ماندگی و توسعه نیافتگی شهرستان بردسیر در مقایسه با شهرستان های مشابه و حتی کوچک تر از نظر وسعت، جمعیت و قدمت عدم وجود نماینده مستقل و بومی برای شهرستان می باشد.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، شهرستان بردسیر علی رغم اینکه نزدیکترین شهرستان به استان کرمان می باشد و در فاصله 60 کیلومتری ، نزدیکترین شهرستان به مرکز استان می باشد این موضوع هم یکی از مزایای شهرستان و هم باعث محدودیت ها و معایبی برای شهرستان بردسیر شده است.

در مجموع شهرستان بردسیر حدود 80 هزار نفر جمعیت دارد که 46هزار نفر در نقاط شهری و مابقی در نقاط روستایی و عشایری شهرستان ساکن هستند.

bardsir6

انتخابات مجلس برای دهمین دوره و انتخابات خبرگان رهبری به طور همزمان روز جمعه ۷ اسفند ماه سال جاری در سراسر کشور برگزار خواهد شد و در این میان چند ماه به انتخابات  دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب و همچنین حامیان دولت جهت سیطره برتنها کرسی شهرستان بردسیر و سیرجان  در مجلس شورای اسلامی خیز بلندی برداشته اند .

میتینگ ‌های غیر رسمی و قبل از موعد انتخاباتی، چهره های مطرح جناح های سیاسی و بدنه اولیه ائتلاف ‌های منسوب به جریانات سیاسی را با تبلیغات زود هنگام در شبکه های اجتماعی رونمایی کرده و هر روز نام شخصیت‌ های سیاسی که احتمال حضور آنها در انتخابات تقریبا قطعی شده، در رسانه‌ ها و اذهان عمومی در حال مطرح شدن می باشد.

 بدون شک انتخابات پیش روی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در شهرستان بردسیر با رقابت سنگین و سختی از سوی داوطلبان همراه خواهد بود. اما آن چیز که در این میان شایان ذکر است توجه کاندیداها و اطرافیان آنان به چهارچوب قانون و احترام به آن می باشد. چرا که این انتخابات مجلس شورای اسلامی یکی از سخت ترین انتخابات خواهد بود و هیچ کسی نمی تواند از هم اکنون پیروزی در انتخابات مجلس را مطرح کند..

با وجود امکانات و پتانسیل های بالقوه ، یکی از مهمترین علل عقب ماندگی و توسعه نیافتگی شهرستان بردسیر در مقایسه با شهرستان های مشابه و حتی کوچک تر از نظر وسعت، جمعیت و قدمت عدم وجود نماینده مستقل برای شهرستان می باشد.

همین مسئله مهم باعث بروز مشکلات عدیده ای گشته که امکان دستیابی به توسعه را در منطقه را با چالش مواجه کرده است،تجربه های دوران گذشته نشان داده است که مردم نجیب بردسیر با انتخاب نماینده غیر بومی رشد و شکوفایی اقتصادی، اجتماعی فرهنگی و سیاسی نسبت به سیرجان نداشته اند و این باعث عقب افتادن این شهرستان نسبت به سیرجان شده است .

bardsir

شهرستان بردسیر اگرچه از جمله شهرستانهاي كوچك استان كرمان بشمار مي رود،و روي نقشه جغرافيا فضاي مختصري را اشغال كرده با اين همه از جهت قدمت وكهنسالي درتاريخ اين ديار نقطه عطفي محسوب مي شود.نكته مهم و حائز اهميت اينكه،اين طول عمر ،همواره با كيفيتي مثال زدني همراه بوده است تحقيقات انجام شده توسط اساتيد دانشگاه هاروارد در 40 سال قبل نشان مي دهد كه دراين سرزمين،مردمانی زندگي مي كرده اند كه بيش از 5000 سال پيش،براي نخستين مرتبه به صنعت ذوب مس دست يافتندودر محل “تل ابليس” اين كوره ها را فعال كرده ورونق اقتصادي آن زمان را همت گماردند.

علاوه بر اين بردسير،از جهت اشاعه فرهنگ وتنوير افكار عمومي،داراي پايگاه معتبر تاريخي بوده،آنطور كه نه فقط بزرگان وآزادمرداني چون:شمس الدين محمد بردسيري،مير محمد سعيد مشيزي،ميرزا آقا خان بردسيري و… از آن برخاستند و رايت علم وعرفان،وشرف وبزرگي را بردوش گرفتند،بلكه صدها سال پيش از اين نيز بردسير داراي كتابخانه بزرگي بود كه قريب 5000 جلد كتاب در آن نگه داري ميشد و از جمله مراكز نشر دانش بشمار مي رفت .

بردسير امروز نيز در سايه برخورداري از آب وهواي مطلوب،وكشاورزي نسبتا مناسب،ونيز زمينه هاي مختلف فرهنگي،صنعتي،معدني وتوليدي،افق روشني داردكه اگر استعداد هاي آن از قوّه به فعل درآيد،بي ترديد مي تواند عظمت گذشته خود را باز يابد وگام هاي بلند تري در راه سربلندي افزون اين ديار بردارد.

بردسیر هم به لحاظ گردشگری دارای قابلیت های ویژه ای دارد و هم در بخش صنعت و معدن، کشاورزی و دامپروری از استعدادهای قابل توجهی برخوردار است که از قدیم الایام این شهرستان در زمینه ی دامپروری و کشاورزی یکی از قطب های استان کرمان به حساب می آید. در حال حاضر علاوه بر اینکه در بخش کشاورزی و دامداری توسعه ی خوبی صورت پذیرفته است صنایع،  به ویژه صنایع مادر در زمینه فولاد نیز پیشرفت کرده است.

 اما با وجود کارخانه متعدد فولاد ، صنعت فولاد اشتغال زایی خوبی  در شهرستان بردسیر نداشته است چرا که  بیشتر جوانان ناراضی از گرفتن نیروی غیر بومی در این مجتمع ها هستند بالا بودن نرخ بیکاری در شهرستان بردسیر یکی از موضوعاتی است که نماینده مجلس دهم باید توجه ویژه ای به آن داشته باشد.

bardsir-folad3

از جمله فاکتورهایی که نماینده باید توجه داشته باشد فاصله نزدیک به مرکز استان و همچنین در مسیر جاده ترانزیت به سمت بندرعباس و فاصله دارای توجیه اقتصادی به بندرعباس و از آنجا به بازارهای جهانی ، وجود آب و هوای خوب و معتدل و مناسب و منابع غنی آبی و همچنین نیروی کار تحصیل کرده و ارزان که در واقع از فاکتورهای موردتوجه سرمایه گذاران می باشد که بردسیر به خاطر این ظرفیت ها مورد توجه مدیران استان هم هست برای اینکه در آینده در زمینه صنعت و کشاورزی و دامداری بتواند نقش تاثیرگذاری را در برطرف کردن نیازهای استان ایفا کند به همین خاطر راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی برای استفاده درست و مطلوب از این ظرفیت ها مورد تأکید مردم و مسئولان قرار داشته است.

شهرستان بردسیرازلحاظ کشاورزی دارای پتانسیل بالقوه است و می تواند درآینده به عنوان قطب کشاورزی و گلخانه ای استان نیز تبدیل گرددبابرنامه ریزی صحیح این امکان وجود دارد که آبهای سطحی بدون استفاده رادراین بخش به کارگرفت وضمن اشتغال زایی به بهبودمعیشت و اقتصادمردم شهرستان نیزکمک کرد.

یکی از این محصولات گل محمدی است ، گل محمدی یکی از محصولات منحصربه فرد شهرستان بردسیر است که 2هزار و 500 هکتار از مزارع شهرستان بردسیر را به خود اختصاص داده است و سالانه بالغ بر 5 هزار تن گل محمدی در تولید می شود.

گل محمدی لاله زار بردسیر به دلیل قرار داشتن در اتفاع 2هزار و 800 متری از سطح دریا دارای مرغوبیت ویژه ای است که اسانس و گلاب این محصول برند ملی و بین المللی یافته است و گل محمدی و غنچه ی آن ، گلاب و اسانس این محصول به شهرستانها و استانهای دیگر از جمله فارس و کاشان فرستاده می شودو اسانس گل محمدی لاله زار بردسیر به برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان و انگلستان  با نام این منطقه صادر می شود.

علاوه بر این موضوعات شهرستان یکی از فاکتورها وپتانسیل های شهرستان بردسیرمیراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی این شهرستان است اما متاسفانه تااین لحظه همه مسئولان ازآن غافل مانده اند بررسی ها نشان می دهد استفاده ازاین پتانسیل بالقوه میتواند نقش مهمی دراقتصاد واشتغال زایی شهرستان ایفاکند وشهرستان بردسیررا به عنوان یک شهرتوریستی وگردشگری دراستان ،کشور و منطقه مطرح سازد.

همچنان بعد از گذشت ۲ سال از عمر دولت تدبیر و امید و علی رخم وعده های مکرر مسئولین نسبت به رسیدگی به مشکلات واحد های صنعتی، خیلی از واحد تولیدی و صنعتی  فعال در شهرستان بردسیر با مشکلات بزرگی دست و پنجه نرم می کنند.

توسعه همه‌ جانبه در بخش‌های صنعت، کشاورزی و گردشگری و پیگیری نماینده مستقل برای شهرستان ، لحاظ آمار بالای بیکاری در شهرستان، موضوعی که می تواند بر ضرورت پیگیری و مطالبه گری نماینده مجلس از مسئولین رده بالای کشوری هر چه بیشتر بیفزاید

اگر بخواهیم به اندک فرصت های پیش روی ایجاد اشتغال پایدار این شهرستان داشته باشیم، می توان انتظار داشت نماینده مجلس با همدلی بیشتر با دولتمردان در راستای رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی  وپروژه نیمه تمام  شهرستان از جمله کارخانه فولاد آلیاژی ،کارخانه قند و غیره  قدم های جدی بردارند.

همچنین پیگیر احقاق حقوق مردم بردسیر در خصوص معدن درآلو ، رسیدگی به اماکن تاریخی و ایجاد مناطق گردشگری، تکمیل استخر شنای بردسیر  ، مجموعه فرهنگی و هنری ، رسیدگی به وضعیت جذب نیروهای بومی در کارخانه های فولاد بردسیر و  همچنین توجه به مشکلات ازدواج و بالا رفتن آمار طلاق در شهرستان بردسیر در سایه نبود مدیریت صحیح در حوزه های ذکر شده از جمله مطالبات و خواسته های مردم شهرستان از نمایندگان و مسئولین و دولتمردان تدبیر و امید دانست.

هرچند نمی توان با وجود مشکلات فراوان پیش روی شهرستان بردسیر تمامی این مشکلات را بر دوش نماینده گذاشت، همچنان حل این موارد نیازمند ارائه  راهکارهای کلی و عملی مسئولین برای از میان برداشتن همه آنها است، که در صورت محقق شدن برخی از موارد گنجانده شده در بندهای مورد اشاره و اجرای دقیق، صحیح و اصولی آن  می توان انتظار داشت تا بار مشکلات شهرستان اندکی کاسته شود. امیدواریم در آینده نه چندان دور شاهد تغییر و تحولات در حوزه های ذکر شده باشیم..

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه