رفتن به بالا
  • Monday - 11 January 2016 - 10:50
  • کد خبر : ۳۳۳۶۰
gard

لینک کوتاه:

گرد و غبار ریگانی ها را کُشت/مردم ریگان زنده‌اند و حق حیات دارند

مردم شهرستان ریگان با وضع اسف بار و سختی زندگی می کنند و حرکت شن های روان امروز فقط در بیرون از منازل نیست بلکه با ورود به داخل منازل حتی نفس کشیدن را برای مردم این دیار سخت کرده است.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از  صبح کویر، اینها همان مهمان ناخوانده‌ای هستند که آرام آرام بدون اینکه کسی جلوی آنها را بگیرد وارد شهر می‌شوند و همه جا را در سیطره خود می‌گیرند. لحظه لحظه زندگی شهروندان را کدر می‌کنند و اراده‌ای به کوچکی ریزدانگی آنها برای جلوگیری از فراز و فرودشان وجود ندارد.

هجوم خاموش این ریزگردها سلامت شهروندان را به خطر انداخته و باعث تشدید بیماری های عفونی، ریوی و انسدادی می شود و در این میان افرادی که از سابقه این بیماری ها برخوردارند نسبت به افراد سالم بیشتر آسیب می بینند. به گونه ای که در یک سال اخیر میزان مراجعه شهروندان به بیمارستان ها و مطب های پزشکان افزایش یافته است.

مردم شهرستان ریگان با وضع اسف بار و سختی زندگی می کنند و حرکت شن های روان امروز فقط در بیرون از منازل نیست بلکه با ورود به داخل منازل حتی نفس کشیدن را برای مردم این دیار سخت کرده است.

مردم منطقه با توجه به بروز همیشگی توفان های شدید گرد و خاک به تنگ آمده اند به طوری که دیگر توان ادامه این زندگی در این شرایط فوق بحرانی را ندارند و خواهان رسیدگی جدی به این وضعیت هستند.

کریم آبیار شهروند ریگانی که به خاطر نوع کارش مجبور است در فضای باز کار کند، به خبرنگار ما گفت: در بعضی از روزها شدت گرد و غبار به حدی زیاد است که نفس کشیدن در هوای آزاد برای ما دشوار است.

وی افزود: هر وقت که هوای ریگان از بروز گرد و غبار تیره و تار می‌شود مجبوریم کارمان را تعطیل کنیم و این پدیده ما را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است.

زهرا روهینابانوی خانه داری که از شدت گرد و غبار کلافه است، به خبرنگار ما گفت: هر روز وسایل خانه را گردگیری می کنم ولی پس از چند ساعت با اینکه در و پنجره‌ها بسته هستند دوباره گرد و غبار روی اسباب و وسایل خانه می‌نشیند. این مسئله برای ما به یک معضل تبدیل شده و آرامش را از ما گرفته است.

از سویی دیگر با وجود اینکه در روزهای توفانی، شهروندان ترجیح می‌دهند از منزل خارج نشوند ولی نفوذ ریزگردها در خانه‌ها امان آنها را بریده و ماندن در خانه را برای آنها سخت می‌کند.

فرماندار شهرستان ریگان در گفت‌وگو با صبح کویر، با اشاره به وضعیت بحرانی این شهرستان گفت: هم اکنون تمامی نیروهای امدادی در این شهرستان در حالت آماده باش قرار دارند .

باقری با بیان اینکه تمامی مراکز بهداشتی درمانی در شهرستان ریگان در حالت آماده باش قرار دارند اظهار کرد: با توجه به اینکه پدیده ریزگردها از دیروز در این شهرستان پدیدار شده است، تاکنون بیش از ۱۵۰ نفر را راهی مراکز بهداشتی درمانی کرده است.

وی خشکسالی‌های چند ساله اخیر و از بین رفتن پوش گیاهی را از عوامل بروز پدیده ریزگردها در این شهرستان بر شمرد و خواستار تخصیص اعتبارات ملی برای مهار ریزگردها در این شهرستان شد.

فرماندار ریگان گفت: شهرستان ریگان یکی از شهرستان‌های استان در زمینه بروز پدیده ریزگردها است که در صورت مهار نشدن این پدیده، مشکلات جدی را برای وضعیت سلامتی شهروندان ریگانی به وجود خواهد آورد.

باقری شن گرفتگی ۳۰ دهنه پل، خسارت به ۵۰ کیلومتر راه روستایی و مسدود شدن راه پنج روستا را از دیگر خسارات توفان شن از روز گذشته تاکنون در این شهرستان عنوان کرد.
وی افزود: بیش از ۶۳ روستای شهرستان ریگان در محاصره شن های روان قرار دارند.

انتهای پیام/۵۰۶۴

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه