رفتن به بالا
  • Saturday - 30 January 2016 - 09:11
  • کد خبر : ۳۳۶۶۴
ویرایش

لینک کوتاه:

کارنامه افتضاح مجلس ششم در زمینه مفاسد اقتصادی/ هاشمی‌رفسنجانی در فهرست جامعه مدرسین نیست/ دستور فوری دولت برای مقابله با مشمشه و هاری/ تحریم‌های آمریکا همچنان علیه سرمایه‌گذاران در ایران برقرار است

کارنامه افتضاح مجلس ششم در زمینه مفاسد اقتصادی/ هاشمی‌رفسنجانی در فهرست جامعه مدرسین نیست/ دستور فوری دولت برای مقابله با مشمشه و هاری/ تحریم‌های آمریکا همچنان علیه سرمایه‌گذاران در ایران برقرار است

به گزارش هزار نیوز ؛
به گزارش هزار نیوز ، روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.
*********

ویرایشکیهان

اعتراف  به بی‌وزنی اجتماعی اصلاح‌طلبان

علی مطهری ضمن تخطئه اصولگرایان، به تمجید از اصلاح‌طلبان پرداخت.

به گزارش ایلنا، وی که در «نشست حزب مردم‌سالاری (کواکبیان) شرکت کرده بود، ضمن تخطئه  مجلس نهم- با اکثریت اصولگرا- گفته است اگر اصلاح‌طلبان، انتخابات مجلس نهم را تحریم نمی‌کردند ما مجلس بهتری داشتیم.

وی می‌گوید: ما تجربه مجلس نهم را داریم که در آن انتخابات اصلاح‌طلبان تقریباً به غیر از چند حزب انتخابات را تحریم کرده‌اند که نتیجه‌اش مجلس نهم است و این مجلس با مجلس ایده‌آل فاصله بسیاری دارد.

این نماینده مجلس با اشاره به حضورش در مجالس هشتم و نهم اظهار داشت: من وقتی مجلس هشتم و مجلس نهم را با یکدیگر مقایسه می‌کنم می‌بینم که مجلس هشتم قوی‌تر بود و نمایندگان خوشفکرتری داشت که می‌توانستیم با آنها همفکری و درد دل کنیم اما این تعداد در مجلس نهم به کمتر از 10 نفر رسیده است.

مطهری با بیان اینکه اگر اصلاح‌طلبان انتخابات را تحریم نمی‌کردند ما مجلس بهتری داشتیم، تصریح کرد: اگر رد صلاحیت‌ها باقی نباشد افرادی هستند که با حضور آنها، با همت مردم می‌توان مجلس بهتری را شکل داد و شاید سیاست طرف مقابل هم کاهش مشارکت مردمی باشد اما باید دانست چون این انتخابات، انتخابات مجلس است حدی از اطمینان وجود دارد که مردم در آن شرکت می‌کنند بخصوص در شهرستان‌ها که به خاطر مسائل قومی و طایفه‌ای سهم مشارکت مردمی افزایش می‌یابد و بنابراین اگر در شهرهای بزرگ هم تحریم صورت بگیرد، باز مشارکت در این انتخابات قابل قبول خواهد بود.

تخطئه مجلس نهم و اظهار اینکه افراد خوشفکر در این مجلس به کمتر از 10 نفر می‌رسد در حالی است که اکثریت حدود 200 نفره مجلس نهم با فراکسیون رهروان می‌باشد که مطهری نیز یکی از اعضای آن است و نزدیکی بسیاری میان این فراکسیون و دولت موسوم به اعتدال برقرار است. نمایندگان اصلاح‌طلب و حامی دولت نیز عضو همین فراکسیون هستند که خود از آنها به عنوان اصولگرایان معتدل نام می‌برند(!) از سوی دیگر مجلس ششم به عنوان مجلس اصلاح‌طلبان بدترین مجالس در تاریخ مجالس 9 گانه حتی به شهادت مدعیان اصلاح‌طلبی است اما مطهری اصرار دارد به جای تخطئه مجلس ششم، مجلس نهم را زیر سؤال ببرد و آنگاه از افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی برای حضور در انتخابات التماس کند؛ از جمله با این اعتراف که به شهادت تاریخ حتی با تحریم انتخابات از سوی این طیف، مردم پای صندوق‌ها می‌آیند. این هم اعتراف به وزن اجتماعی اندک و ناچیز مدعیان اصلاح‌طلبی است.

گفتنی است مطهری به اصرار احمدی‌نژاد در فهرست اصولگرایان قرار گرفته بود.

نیویورک تایمز: تحریم‌های آمریکا همچنان علیه سرمایه‌گذاران در ایران برقرار است

روزنامه نیویورک تایمز در تحلیلی نوشت با وجود اشتیاق اروپا موانع تحریمی تجارت با ایران فراوان است و آمریکا اجازه نمی‌دهد این اتفاق بیفتد.

این روزنامه خاطرنشان کرد: موانع سرمایه‌گذاری و تجارت با ایران بسیار است. ایران کشوری 80 میلیونی و جذاب برای شرکت‌های خارجی است که در فکر بازگشت به ایران هستند. اما با وجود همه این اشتیاق؛ اکثر سرمایه‌گذاران نسبت به بازگشت به ایران محتاط و بسیار مراقب‌اند.

همچنان جدی‌ترین مانع بر سر راه هرگونه عقد قرارداد خارجی برای ایران، تأمین اعتبار است.

تحریمهای مالی آمریکا علیه ایران همچنان معتبر است و وزارت خزانه‌داری آمریکا ایران را همچنان «حامی مالی و دولتی تروریسم» ‌می‌شناسد. همین کافیست تا هیچ پولی امکان نقل و انتقال بانکی به ایران از مجرای بانکهای آمریکایی را نداشته باشد. دستورالعمل وزارت خزانه‌داری آمریکا امکان هر گونه قرارداد جدید با ایران را ناممکن می‌کند.

«دراگان ووکوویچ» رئیس شرکت «مدیترانه بین‌الملل» در «هوستون» که در خاورمیانه فعال است در این خصوص بیان داشته است: «با قیمت نازل نفت، صنعت نفت ایران قابل سرمایه‌گذاری نیست.»

وی می‌گوید: «بعد از ترک قدرت از سوی اوباما ما نمی‌دانیم چه اتفاقی خواهد افتاد.»

«استفان شافرات» سخنگوی ایرباس در تولوس فرانسه نیز گفته است: ایرباس تأیید نخواهد کرد که مذاکرات با ایران آنقدر پیش رفته که منتهی به ثبت سفارش در روزهای آتی باشد.

سخنگوی شرکت معظم هواپیمایی «بوئینگ» آمریکا هم در پاسخ به سؤالهایی راجع به منافع این شرکت در ایران گفته است: «فعلاً ما در حال ارزیابی اوضاع هستیم.»

شما که می‌گفتید رونق واردات بی‌عدالتی و ضداقتصاد مقاومتی است

آیا قرار است تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی قربانی سیاست خارجی درهای باز شود؟

رجانیوز با طرح این سوال نوشت: کاش روحانی به جای هیئت صدنفره بازرگانان، تولیدکنندگان را همراه خود می‌برد.

کارشناسان اقتصادی همواره با تاکید بر رکود موجود در بازار ایران در کنار بالا بودن تورم، تنها راهکار خروج از چنین آشفتگی را در زمینه‌سازی برای تولید داخلی و کنترل واردات بی‌رویه از خارج از کشور معرفی کرده بودند. اگرچه واردات می‌تواند در کوتاه‌مدت چهره‌ای پویا و ظاهری فریبنده از اقتصاد کشور مخابره کند اما همین مساله می‌تواند ضربه‌ای جدی به زیربناهای اقتصادی کشور وارد سازد.
به نظر می‌رسد سیاست در پیش گرفته نهایتا در حد مسکنی بر درد اقتصاد کشور باشد که ریشه بیماری و درد را به دست فراموشی خواهد سپرد.

بررسی‌ هیئت همراه در سفر روحانی به ایتالیا و فرانسه به خوبی نشان‌دهنده برنامه  اقتصادی دولت در دوران پسابرجام است. در همین راستا در حالی که این اولین سفر خارجی حسن روحانی پس از آغاز اجرای توافق برجام است و انتظار می‌رفت که با حضور تعداد قابل توجهی از تولیدکنندگان داخلی در این سفرها در جهت مذاکره برای تامین مواد اولیه و یافتن بازارهای فروش جدید در کشورهای دیگر است اما با این حال صد نفر از بازرگانان و تجار در این سفر روحانی را دنبال می‌کنند.

مساله‌ای که حاکی از عزم جدی دولت برای واردات بیشتر کالاهای اروپایی به ایران است. اما این در حالی است که اقتصاد کنونی ایران بیش از آن که به کالاهای لوکس و نو اروپایی‌ها احتیاج داشته باشد نیازمند نگاه ویژه به تولید داخلی برای احیا شدن مجدد می‌باشد.

این در حالی است که هنوز وضعیت اقتصادی ایتالیا بعد از بحران قبل به حالت مناسب نرسیده و همین چند وقت پیش بود که دولت ایتالیا در جریان اجرای عملیات نجات چهار بانک محلی این کشور تخصیص پول و اعتباری معادل 3 میلیارد و 600 میلیون یورو در نظر گرفت.

مقامات وزارت دارایی و اقتصاد ایتالیا اجرای این عملیات نجات بانک‌ها از ورشکستگی را برای حفظ منافع بیش از یک میلیون مشتری و حدود 200 هزار شرکت و از بین نرفتن 7 هزار پست در این نهادها ضروری و اجتناب‌ناپذیر خوانده بودند اما این تمام ماجرای اقتصاد ایتالیا نیست زیرا بدهی‌های دولت ایتالیا هم‌اکنون بیش از 132 درصد تولید ناخالص داخلی کشورشان است و به شدت نیازمند ایجاد تحرک در اقتصاد خود هستند؛

اقتصادی که شاکله اصلی آن مبتنی بر بنگاه‌های خرد (میکرو) است و تقریبا 86 درصد ایتالیا‌یی‌ها در این بنگاه‌ها فعال هستند و سیستم اقتصادی آن نیز با فساد به شدت آشناست. با این حال رئیس‌جمهور کشورمان در اولین سفر خود به اروپا پس از 16 سال به این کشور رفت و با آنها قراردادهایی معادل 18 میلیارد دلاری بست. آن هم در زیر پای مجسمه اسب مارکوس آئورلیوسانتونیوس!

اقدام روحانی برای باز کردن درهای تجار اروپایی به ایران و زمینه‌چینی برای مانور کالاهای غربی در ویترین فروشگاه‌های کشور در حالی است که روحانی در مبارزات انتخاباتی خود تلاش کرده بود تا خود را حامی تولیدگران داخلی معرفی کند و با تاکید بر لزوم حمایت از کارآفرینان سبد رای خود را بیشتر نماید. در همین حال رئیس‌جمهور پیش از این در مناظرات انتخاباتی با انتقاد از واردات بالا در دولت گذشته عنوان کرده بود: «عدالت اقتصادی به این معنا است که هر چیزی در جای خودش قرار بگیرد.

اولین مسئله، تولید است که بتوانیم تولید را در جایگاه خودش قرار بدهیم. در شرایط امروز به جای اینکه تولید داخلی را بیشتر کنیم به واردات روی آورده‌ایم که این بزرگ‌ترین بی‌عدالتی است. شعارهای سیاسی ما با عملکرد اقتصادی ما سازگار نیست. در شعار سیاسی، شعار مقاومت می‌دهیم اما در عمل در بخش اقتصادی مقاومتی در کار نیست».

از سوی دیگر روحانی در آذرماه 92 در گزارش عملکرد 100 روزه نیز با تاکید بر لزوم کاهش واردات از سیاست‌های وارداتی دولت یازدهم سخن به میان آورده بود و اظهار کرده بود: «شما می‌دانید در سال قبل از 84، واردات کشور حدود 38 میلیارد دلار بود ولی بعد به کجا رسید؟ در سال 90 به 75 میلیارد دلار رسید.

می‌بینید وقتی با دنیا در حال مبارزه هستید باید به خودتان و داخل تکیه کنید، با شعار که نمی‌شود مقابله کرد، باید تدبیر کنیم و در برابر زورگویی‌ها بایستیم. اولین راهش این است که به خودمان متکی شویم و واردات را کم کنیم، اینکه مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی بارها و بارها تاکید کردند، به همین دلیل است که کشوری که می‌خواهد بایستد، باید روی پای خودش بایستد، نه اینکه به دیگران بیشتر تکیه کند».

علاقه افراطی به واردات با وجود ظرفیت‌های بزرگ داخلی

مدیرعامل مپنا از واردات‌زدگی و بی‌توجهی به ظرفیت‌های بزرگ داخلی انتقاد کرد. وی شیرینی واردات برای برخی محافل را عامل ضربه زدن به تولید داخلی می‌داند.

سیدامیر سیاح در الف نوشت: به اتفاق دوستان از مپنا (مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران) بازدید کردم. شرکتی دانش‌بنیان که در مناقصه‌های بین‌المللی با زیمنس و جنرال الکتریک رقابت کرده، سهامش در بورس است و به همت تعدادی فن‌آفرین و پژوهشگر صنعتی، در دوران تحریم، به مرز دانش فنی روز دنیا رسیده.

دکتر علی‌آبادی، مدیرعامل مپنا از سختی‌های جنگیدن با رقبای بین‌المللی در بازارهای جهانی تعریف می‌کرد. اینکه چطور در مناقصه ساخت نیروگاه در الجزایر، نرخ پایین‌تری نسبت به رقیب آمریکایی داده بودند اما هیلاری کلینتون در حمایت از جنرال الکتریک شخصاً به الجزیره رفته، با دولتمردان الجزایر مذاکره کرد تا مناقصه را به هم بزنند و اینکه با ورود هر محصول جدید مپنا به بازار، رقبای خارجی چطور نرخ‌هایشان را پایین می‌آورند تا تولید دانش‌بنیان در ایران پا نگیرد.

علی‌آبادی دل پری از بی‌مهری به این شرکت داشت و اینکه با وجود کیفیت و قابلیت رقابتی مپنا و با وجود ظرفیت خالی این شرکت، چقدر به واردات اشتیاق وجود دارد… دقایقی محو تولید ثروت مبتنی بر فناوری در مپنا شده و واقعیت‌های جامعه را فراموش کرده بودم. تحت تأثیر همین فراموشی با تعجب از دکتر علی‌آبادی پرسیدم: وقتی شما کلی ظرفیت خالی دارید، چرا به خارج توربین و ژنراتور سفارش می‌دهند؟! سرش را آورد کنار گوشم، انگشتان سبابه و شستش را به علامت پول به هم مالید و با تلخی پاسخ داد؛ در واردات، لذتی هست که در… بقیه جمله‌اش را نشنیدم. ناگهان از فضای غرورانگیز و پاک مپنا، پرت شدم به واقعیت خفت‌آور و آلوده اقتصاد ایران.

مراقب بورس باشید /هیجانی شدن با سقوط همراه است

نشریات اصلاح‌طلب نسبت به حبابی و هیجانی بودن رشد بورس هشدار دادند.

روزنامه شرق با تأکید بر اینکه «بورس سوار بر هیجان کاذب است» نوشت: تنها چیزی که درباره اتفاقات اخیر بورس می‌توان گفت موجی از هیجان بود که با فشار تقاضا و ورود نقدینگی قابل توجه همچون سیلی جاری شده و همراه خود تمامی گروه‌ها و سهم‌ها را به حرکت درآورد، بدون توجه به اینکه آیا برخی سهم‌ها شایستگی رشدهای چند ده درصدی روزهای گذشته را داشته‌اند یا نه. اما آنچه نگران کننده است شکل‌گیری حباب در قیمت‌ها و ایجاد زمینه افت‌های سنگین در آینده است، چیزی که در حافظه تاریخی بازار به وفور برای بسیاری از سهم‌ها یافت می‌شود.

شرق می‌افزاید: این سؤال را در ذهن تداعی می‌کند که آیا این روزها بازار سوار بر هیجان کاذب به سمت حبابی شدن پیش می‌رود یا روزهای آغازین یک دوره رونق را سپری می‌کند؟ به نظر رشد دسته جمعی گروه‌ها و صنایع بورسی برای بازاری که بیش از 60 درصد آن مستقیم و غیر مستقیم از قیمت‌های جهانی تأثیر می‌پذیرد دور از منطق می‌نماید، در شرایطی که قیمت‌های جهانی افت‌های محسوسی را ثبت کرده و بازارهای جهانی روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند.

در کنار دلایل متعدد برای تفسیر روند جهشی بازار، بسیاری از عوامل بنیادین را می‌توان نام برد که رشد برخی سهم‌ها و گروه‌ها را نه به دلیل تصور افقی روشن بلکه ناشی از جو هیجان زده و افسارگسیخته بازار دانست.

به نظر می‌رسد آنچه امروز به عنوان نیاز اساسی برای رشد پایدار بازار بیش از پیش رخ می‌نماید لزوم حاکم شدن فضای منطقی و رفتار عقلایی سرمایه‌گذاران است.

همچنین روزنامه فرهیختگان با حباب دانستن اتفاقات اخیر نوشت: از اینکه بورس بدون اینکه رخداد خاصی ایجاد شود رشد کرده باید نگران بود چون دلیل منطقی برای این رشد وجود ندارد.

آفتاب یزد نیز با تأکید بر اینکه «هیجان زده نشوید!» می‌نویسد: توصیه کارشناسان به سهامداران این است که هیجانی عمل نکرده و با چشمانی کاملاً باز وارد بازار سرمایه شوند.

به نوشته این روزنامه روند صعودی اخیر بورس هیجانی و کوتاه مدت است و سهامداران نباید تحت تأثیر تب یک سهم قرار گیرند.

کارنامه افتضاح مجلس ششم در زمینه نظارت و مفاسد اقتصادی

عضو فراکسیون افراطیون در مجلس ششم می‌گوید مجلس ضعیف توان پرسشگری مقابل تخلف‌ها را ندارد.

علی تاجرنیا عضو حزب منحله مشارکت و عضو در فراکسیون مشارکت در مجلس ششم به ایلنا گفته است: مجالس ضعیف مانند هشتم و نهم نمی‌توانند حتی در مقابل تخلف‌های آشکار پرسشگری کنند و همین باعث می‌شود که به اعتماد مردم لطمه وارد شود.

وی با اشاره به موضوع رد صلاحیت‌ها عنوان کرد: به نظر می‌رسد اراده جدی وجود داشته برای اینکه اجازه ندهد بافت مجلس دهم با اکثریت قابل توجه اصلاح‌طلبان تشکیل شود به نحوی که بدبین‌ترین افراد هم چنین تصوری از نتیجه بررسی صلاحیت‌ها نداشتند.

او افزود: به نظر می‌رسد همان‌طور که پیش‌بینی شده است بین 10 تا 15 درصد امکان بازگشت افراد رد صلاحیت شده وجود داشته باشد که البته میزان محدودی از داوطلبان اصلاح‌طلب را شامل می‌شود.

تاجرنیا گفت: وقتی چهره‌های شاخص و باتجربه اصلاحات رد صلاحیت شوند، بدون شک قامت مجلس در اندازه‌ای نخواهد بود که بتواند به خوبی قانونگذاری و نظارت داشته باشد و مجالس ضعیف مانند مجالس هشتم و نهم نمی‌تواند حتی در مقابل تخلف‌های آشکار پرسشگری کنند و همین باعث می‌شود که به اعتماد مردم لطمه وارد شود.

این اظهارات در حالی است که مجلس ششم در حوزه نظارت نسبت به دولت ضعیف‌ترین کارنامه را داشت و به خاطر سیاست‌بازی و افراطی‌گری، در قبال عملکردهای اقتصادی و نفتی دولت کاملاً منفعل بود. این مجلس به عنوان مجلس اصلاحات بدترین کارنامه را به خاطر آلودگی به مفاسد اقتصادی کسانی چون شهرام جزایری برجای گذاشت.

میرولد رئیس دیوان محاسبات مجلس ششم بهمن 81 طی گزارشی گفته بود «به خاطر نقص قانون نمی‌توانیم بر 1135 شرکت دولتی که از جمله گریزگاه‌های قانونی برای سوءاستفاده از بیت‌المال هستند، نظارت و حضور داشته باشیم.» وی پیش از آن هم تصریح کرده بود: «هیچ نظارتی بر شرکت‌های دولتی نمی‌شود آمار دقیقی از این شرکت‌ها در دست نیست… ما بر قراردادهای داخلی و خارجی و بیع متقابل اشراف نداریم… در حال حاضر ما محدود به رسیدگی به 450 شرکت دولتی هستیم… 90 درصد گزارش‌های شرکت‌های دولتی درباره عملکردشان غیرواقعی است.»

همچنین در سال‌های 80 و 81، هزار برابر شدن قیمت قیر و اعتراض رسانه‌ها به برخی قراردادهای نفتی مسئله‌دار  که با انفعال مجلس همراه بود سر درددل برخی نمایندگان اصلاح‌طلب مناطق نفتی را درباره ضعف نظارت مجلس باز کرد. از جمله؛

– کهرام نماینده اهواز: متأسفانه تاکنون مجلس بر روند انعقاد قراردادهای نفتی نظارت نداشته و بدون نظارت مجلس عمل شده است. در حال حاضر این قراردادها بدون نظارت نمایندگان مجلس منعقد می‌شود.

– بای سلامی نماینده خواف و رشتخوار: مجلس هنوز فرصت نکرده قراردادهای نفتی را بازبینی کند.

– رضازاده نماینده شیراز: مجلس ششم که مجلس اصلاحات نام گرفته، نسبت به بررسی عملکرد قوه مجریه ضعیف عمل می‌کند.

– طاهری نجف‌آبادی عضو کمیسیون انرژی: تاکنون مجلس بر قراردادهای نفتی نظارت نداشته است. برخی دوستان نظارت بر قراردادها را سنگ‌اندازی جلوی پای دولت تلقی می‌کنند.

– رشیدیان عضو کمیسیون انرژی: مجلس اطلاعی از قراردادهای نفتی بیع متقابل ندارد.

– رشیدیان: موضوع را سیاسی نکنید؛ تخلف در قراردادهای نفتی قطعی است.

– نریمان نماینده بابل: نامحرم بودن مجلس درباره قراردادهای نفتی سؤال‌برانگیز است.

– میدری نماینده آبادان: متأسفانه به دلیل چک‌های سفیدی که مجلس به وزارت نفت داده ما امروز نمی‌توانیم نظارت کاملی بر بودجه این وزارتخانه داشته باشیم.

– کمیسیون انرژی مجلس پس از بررسی سؤال دکتر سبحانی: عملکرد مجلس در نظارت بر اجرای قوانین نفت ضعیف بوده است.

این افتضاحات به حدی بود که محتشمی‌پور رئیس فراکسیون دوم خرداد خواستار ندادن رأی دوباره به وزارت زنگنه در دولت دوم اصلاحات شد. وی ضمن مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت اشاره‌ای به ماجرای پتروپارس (وابسته به بهزاد نبوی نایب رئیس مجلس) کرد و گفت: «احساس می‌کنم فاجعه در صنعت نفت در حال وقوع است…  موضوع تأسف‌برانگیز عدم اطلاع‌رسانی به مجلس درباره قراردادهای نفتی است… قرارداد در مورد شرکت پتروپارس یکی دیگر از موارد بی‌توجهی وزیر نفت است. این اقدام خارج از کنترل دولت و مجلس و سایر دستگاه‌های نظارتی بوده و این واگذار کردن به نظر من شبهه‌انگیز است».

به هر حال 5 روز از این سخنان گذشته بود (4 شهریور 80) که روزنامه انتخاب مصاحبه با آقای محتشمی درباره علت سکوت بعدی وی را منتشر کرد. او در این مصاحبه توأم با اکراه در حالی که می‌گفت «در حال حاضر نمی‌خواهم مصاحبه کنم»، در پاسخ به این سؤال که «ولی به نظر می‌رسد شما حرف‌های زیادی دارید»، فقط این بیت را خواند: هر که را اسرار حق آموختند مهر کردند و دهانش دوختند!

تکلیف شرکت پتروپارس در آن هنگام درباره خصوصی یا دولتی یا «غیر خصوصی غیر دولتی» بودن- تعبیر بهزاد نبوی – معلوم نبود اما توانسته بود به صورت رانتی چند قرارداد به ارزش 8 میلیارد دلار را با دور زدن قانون مناقصه به دست آورد.

بنابر گزارش کمیسیون انرژی که پاییز 1380 در مجلس قرائت شد، «وزارت نفت در قراردادهای مهم خود قانون را رعایت نکرده و آیین‌نامه انعقاد این قراردادها را تدوین نکرده است و مجلس هم در نظارت خود کوتاهی کرده است».

ولنگاری بر سر مسئولیت تا به حدی بود که رجب مزروعی (مشاور اقتصادی رئیس جمهور و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ششم) در واکنش به اعتراض‌ها مدعی شد مگر نمایندگان مجلس چه قدر وقت و حوصله و تخصص دارند که علاوه بر کار نمایندگی بر قراردادها نیز نظارت داشته باشند(!) او البته بعدها از کشور گریخت و به همراه پیر مؤذن، حقیقت‌جو، موسوی خوئینی در اروپا و آمریکا پناهندگی گرفتند.

در همین دوره بود که شهرام جزایری بالغ بر 10 نماینده مجلس ششم را با رشوه و هدیه به خدمت گرفته و از جمله توانسته بود عدم الزام اخذ وثیقه برای وام‌های کلان بانکی را در دستور کار مجلس قرار دهد.

ویرایشخراسان

هشدار درباره بده بستان ساختمانی برخی ادارات
بر اساس گزارش یک نهاد نظارتی به تعدادی از مسئولان اجرایی، اعلام شده است که پس از بررسی های صورت گرفته درباره وجاهت قانونی برخی قراردادها و تفاهم های مربوط به اجاره و واگذاری ساختمان توسط تعدادی از موسسات و شرکت های وابسته به دولت مشخص شده است که تعدادی از این توافقات، به استناد یک آیین نامه اجرایی است که تنها ناظر بر وزارتخانه ها و برخی موسسات است و ارتباطی به شرکت های مذکور ندارد و در عین حال، برخی مفاد این قراردادها مانند مدت و تشریفات انعقاد آن، مغایر با قانون و موجبات پیگرد قضایی و اداری است.
دستور فوری دولت برای مقابله با مشمشه و هاری
بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به تعدادی از اعضای کابینه، اعلام شده است که حسب موافقت دولت مقرر شده مبلغ 120 میلیارد ریال به صورت هزینه ‌ای از محل ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، برای کنترل بیماری ‌های مشترک بین انسان و دام، در اسرع وقت در اختیار سازمان دام پزشکی کشور قرار بگیرد و موضوعاتی چون پرداخت غرامت به صاحبان دام های آلوده و معدوم شده به خاطر بیماری‌ هایی چون مشمشه و هاری و مقابله با این بیماری ها در اولویت این برنامه باشد.

ویرایشجمهوری اسلامی

پاسخ قاطع نماینده زن مجلس عراق به سفیر عربستان در بغداد

یک نماینده زن مجلس عراق، پاسخ قاطعی به سفیر عربستان در بغداد که مسئولین عراقی را به رعایت دموکراسی توصیه کرده بود داد. خانم دکتر حنان الفتلاوی که چند روز قبل پس از هتاکی‌های وزیر خارجه بحرین، او را «توپ گوشتی» نامیده بود، در واکنش به سخنان سفیر عربستان گفت: «سفیر کشوری به ما آموزش دموکراسی می‌دهد که آخرین انتخابات کشورشان زمانی برگزار شد که از هر قبیله‌ای یکنفر را انتخاب کردند تا پیامبر اسلام را به قتل برسانند.» این سخن خانم دکتر حنان الفتلاوی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عراقی و عربی داشت و یکبار دیگر دیکتاتوری بودن حکومت عربستان و فاصله آل سعود با دموکراسی را بر سر زبان‌ها انداخت.

ناراحتی مفتی وهابی از وحدت مسلمانان

شیخ یوسف قرضاوی، ضمن استقبال از مواضع علمای وهابی گفت ورود مابه تقریب مذاهب اشتباه بود. به گزارش خبرگزاری ابنا، قرضاوی در کنفرانس موسوم به «یاری مردم سوریه» که در قطر برگزار شد، درحالی که پرچم مخالفان سوری را به دور خود پیچیده بود، مدعی شد: در مدت عمرم، فایده‌ای در تقریب مذاهب ندیده‌ام چون همیشه به نفع شیعیان بوده نه اهل تسنن!! وی که یکی از برجسته‌ترین مبلغان تقریب مذاهب در دهه‌های گذشته بود، در ادامه گفت: شیعیان جزو مذاهب اسلامی نیستند و تنها یک گروه هستند! وی افزود: علمای عربستان که از حزب‌الله انتقاد می‌کردند، از وی آگاه‌تر و پخته‌تر بودند! قرضاوی در میان مردم کشورهای عربی به «مفتی ناتو» معروف است.

اشتباه روزنامه جمهوری اسلامی در اعلام صلاحیت افراد

در پی چاپ مطلبی در ستون جهت اطلاع پنج شنبه 8 بهمن در مورد رد صلاحیت جمعی از اساتید معروف حوزه علمیه قم که داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان بوده‌اند و صلاحیتشان رد شده، حجت الاسلام والمسلمین اکبر خادم الذاکرین طی تماسی با روزنامه اعلام کرد ایشان در زمره تایید صلاحیت شدگان هستند. بدینوسیله ضمن تصحیح خبر مورد نظر، از جناب آقای خادم الذاکرین به خاطر این اشتباه پوزش می‌طلبیم.

آمریکا حزب الله را تحریم کرد

 آمریکا دو لبنانی که در انجام معاملات و خدمات مالی با حزب‌الله لبنان ارتباط داشتند را در لیست سیاه تحریم‌های خود قرار داد. به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد محمد نورالدین و حمدی زهرالدین از طریق شرکتی تحت عنوان نورالدین در بیروت پول‌هایی را به حساب‌های حزب‌الله و افرادی منتقل کرده‌اند که از قبل در لیست سیاه قرار داشتند.

ویرایشآرمان

تسلیت یادگار امام به حجت‌الاسلام و المسلمین موسوی


یادگار گرامی امام در پیامی، درگذشت همسر حجت‌الاسلام و المسلمین موسوی از اعضای قدیمی دفتر امام در نجف اشرف را به وی تسلیت گفت. متن پیام آیت‌ا… سیدحسن خمینی بدین شرح است: «جناب حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی موسوی با تأسف از درگذشت همسر مکرمه تان باخبر شدیم. آن مرحومه که از نزدیکان با محبت همسر امام بود، در روزهای سخت تبعید امام در نجف در کنار بیت امام با استقامت زیست. اینجانب ضمن عرض تسلیت خدمت جنابعالی و فرزندان بزرگوارتان برادرانم سیدعلی و سید مهدی و سایر بستگان، برای آن مرحومه، غفران واسع مسئلت دارم.ورودی پرونده به دستگاه قضا باید کاهش یابد

رئیس قوه قضائیه گفت: ورودی پرونده به دستگاه قضا باید کاهش یابد. آیت‌ا… صادق آملی‌لاریجانی شامگاه چهارشنبه در همایش نقش توسعه ثبت و سند رسمی در نظم حقوقی و کاهش دعاوی در ساری با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی در حقیقت انفجار نور بود و فهم این انقلاب در بستر زمان بیشتر آشکار می‌شود، اظهار کرد: اکنون وضعیت کشور در منطقه و جهان نوید پیشرفت و سربلندی را می‌دهد.

وی با بیان اینکه استقلال دستگاه قضا که در نظام جمهوری اسلامی وجود دارد در هیچ جای دنیا نیست، افزود: این ساختار نوین در جمهوری اسلامی پدید آمده که سه قوه کشور زیر نظر ولی‌فقیه فعالیت می‌کنند. آملی‌لاریجانی با اشاره به اینکه قوه قضائیه با حجم بالایی از دعاوی و پرونده قضایی در حوزه ثبت و سند مواجه است، تصریح کرد: امروز حدود 15میلیون پرونده در دستگاه قضایی وجود دارد که با این کثرت پرونده هر کاری را برای کاهش پرونده‌های قضایی انجام دهیم خوب است.

آغاز فرایند نهایی شدن لیست اصلاح طلبان از 16 بهمن

عضو شورای سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان گفت: از بعد از روز 16بهمن که نتایج ردصلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان نهایی می‌شود، شورای سیاستگذاری فرایند نهایی شدن لیست انتخاباتی را آغاز می‌کند. مهدی نادمی اظهار کرد: در آخرین جلسه‌ شورای‌ عالی ‌سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان مصوب شد تا بعد از 16بهمن که نتایج نهایی ردصلاحیت‌ها منتشر می‌شود، فرایند نهایی شدن لیست اصلاح‌طلبان آغاز شود.

وی ادامه داد: راهبردهای مقدماتی برای انتخاب افراد جهت حضور در لیست انتخابات تعیین شده‌ است. شاخص‌هایی که بر اساس آن معیارهای اصلاح‌طلبی مشخص می‌شوند نیز توسط شورای عالی سیاستگذاری تصویب شده است. سازوکار ارزیابی آن هم توسط کارگروهی که از سوی هیات رئیسه انتخاب شده طراحی شده است و پس از نهایی شدن تایید یا رد صلاحیت‌ها بلافاصله این کار گروه کار خود را برای نهایی کردن لیست شروع می‌کند.

قاضی‌زاده هاشمی به مجلس می‌رود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هفته آینده جهت پاسخگویی به سوال موسی الرضا ثروتی نماینده بجنورد در جلسه علنی مجلس حضور پیدا می‌کند. نمایندگان مجلس هفته آینده در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه جلسه علنی دارند که ضمن میزبانی از وزیر بهداشت، به بررسی طرح اصلاح قانون تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور و طرح دوفوریتی ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان می‌پردازند.

رسیدگی به طرح یک فوریتی استفساریه ماده59 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، لایحه موافقت‌نامه انتقال محکومان به حبس بین ایران و پاکستان، لایحه تشریفات انتقال محکومان به حبس الحاقی به موافقت‌نامه معاضدت قضایی متقابل در امور کیفری بین ایران و ترکمنستان و لایحه موافقت نامه انتقال محکومان به حبس بین ایران و قبرس نیز در دستور کار نمایندگان مجلس قرار دارد.

حمایت ایران از سوریه

معاون وزیر خارجه کشورمان گفت که ایران به حمایت از سوریه برای غلبه بر تهدیدات پیش روی این کشور ادامه خواهد داد. حسین امیر عبداللهیان در کنفرانس خبری در مسکو اظهار کرد: ما حمایت‌هایمان را در چندین بعد ادامه خواهیم داد. ایران و روسیه از سوریه در برابر تهدیدات پیش روی این کشور حمایت می‌کنند. امیرعبداللهیان خوش‌بینی ایران نسبت به مذاکرات ژنو بین نیروهای درگیر سوری را اعلام کرد که روز جمعه آغاز می‌شود. وی با بیان این‌که به گفت‌وگوهای سازش درون سوری‌ها خوشبین است خاطرنشان کرد که این گفت‌وگوها می‌تواند اقدامی رو به جلو برای راه‌حل صلح‌آمیز این جنگ شود. معاون وزیر خارجه ایران گفت که هنوز هیچ توافقی در رابطه با فهرست گروه‌های تروریستی صورت نگرفته است.

به خود اجازه نمی‌دهیم اجحافی در حق ملت شود

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: در برابر حق‌الناس مسئول هستیم. محسن اسماعیلی درباره دیدار با تعدادی از نمایندگان فعلی مجلس که برای حضور در انتخابات پیش رو از سوی هیات‌های نظارت تایید صلاحیت نشده‌اند، گفت: در برابر حق‌الناس مسئول هستیم و به خود اجازه نمی‌دهیم که در روند بررسی صلاحیت کاندیداهای مجلس، اجحافی در حق داوطلبان صورت گیرد. عضو حقوقدان شورای نگهبان خاطرنشان کرد: اما این را هم باید در نظر داشته باشیم که اگر فردی که صلاحیت قانونی ورود به مجلس را نداشته باشد، در اثر بی‌دقتی یا اغماض ما، وارد مجلس بشود، ضد حق‌الناس عمل کرده‌ایم؛

 

همان‌گونه که مقام معظم رهبری نیز در این باره یادآوری کرده‌اند. حدود 50نفر از نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی که نتوانسته‌اند برای شرکت در انتخابات اسفند ماه از فیلتر هیات‌های نظارت بر انتخابات مجلس عبور کنند، با محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان دیدار و گفت‌وگو کردند. این دیدار در محل تالار مشروطه مجلس برگزار شده است.

ویرایششرق

عضو جامعه روحانیت: هاشمی‌رفسنجانی در فهرست جامعه مدرسین نیست

مهر: عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت: آقای هاشمی در فهرست جامعه مدرسین نیست، اما حضورش در فهرست جامعه روحانیت مورد تردید است.حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی در جمع خبرنگاران گفت: معلوم نیست چه اتفاقی بیفتد، اما تا این لحظه تصمیم نهایی گرفته نشده است.او درخصوص مشخص‌شدن فهرست جامعتین گفت: فهرست مجلس خبرگان تا حدود زیادی با هماهنگی جامعه مدرسین تدوین شده و بخش کمی از آن باقی مانده است.او افزود: کمیته سیاسی جامعه روحانیت و همچنین جامعه مدرسین باید نشستی داشته باشند تا باقی‌مانده را نیز تکمیل کنند.

شهربانو  امانی: اصلاح‌طلبان همچنان مردم را به حضور حداکثری دعوت می‌کنند

ایلنا: یک فعال سیاسی اصلاح‌‌طلب گفت: اصلاح‌طلبان تلاش می‌کنند ضمن پیگیری نتیجه صلاحیت‌ها با حمایت از کاندیداهایی که می‌توانند مورد حمایت آنها باشند، مردم را به مشارکت حداکثری دعوت کنند.شهربانو امانی، با اشاره به موضوع بررسی صلاحیت‌ها عنوان کرد: اصلاح‌طلبان از طریق مراجع قانونی تلاش می‌کنند یک مجلس فراگیر با حضور همه طیف‌های سیاسی در شأن مردم ایران شکل بگیرد.این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه ردصلاحیت‌ها شوک سیاسی زیادی وارد کرده است، گفت: همه نخبگان کشور معتقدند ادامه این روند به‌نفع کشور نخواهد بود.

سعیدی: دولت انقلابی و قوه مقننه وفادار به اصول امام  و  رهبری نیاز امروز است

ایرنا: حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی سعیدی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: در انتخابات آینده کشور باید به کسانی رأی دهیم که قله رفیع ولایت را تقویت کنند. او در نشست عاشقان ولایت و بسیجیان بخش بادرود نطنز، تکلیف مردم را در عصر کنونی برای پاسداری از انقلاب بسیار سنگین دانست و افزود: مردم باید نمایندگان خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی را انتخاب کنند، اما وقتی سر صندوق رأی می‌‌رویم باید به کسی رأی دهیم که قله رفیع ولایت را تقویت کند. او گفت: دولت انقلابی  و وجود قوه مقننه شجاع و وفادار به اصول امام و رهبری نیاز امروز کشور است.

او همچنین انقلاب ایران را چهارمین انقلاب توحیدی تاریخ دانست و افزود: برخلاف سایر انقلاب‌ها، بیش از سه دهه است که با هدایت و راهبری امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری این انقلاب استوار مانده است. او گفت: ملت ایران که تا ٣٦ سالگی انقلاب را با همه توان حفظ کرده است، اگر بخواهند در ادامه نیز این انقلاب را حفظ کنند، نیازمند الزاماتی است که یکی از آنها تبعیت همه‌جانبه و تمام‌عیار دولت و مردم و مجلس از فرامین رهبری است.

سردار نقدی: انتخابات این دوره مجلس عرصه رقابت نیروهای ولایی با هم نیست

بسیج‌نیوز: سردار محمدرضا نقدی گفت: امروز دشمن رویه نفوذ را در پیش گرفته است و تلاش می‌کند با ابراز دوستی هدف خود را دنبال کند. رئیس سازمان بسیج مستضعفین افزود: این بازی نفوذ دائما از بین کینه عمیق دشمن آشکار می‌شود و مرتب این کینه خود را نشان می‌دهد اما آنها خلع‌سلاح و از طریق ابراز دوستی وارد عمل شده‌اند. این نفوذی که در منطقه شکل گرفته است را شاهد هستیم و می‌خواهند با جمهوری اسلامی برخورد کنند و دشمن می‌خواهد مانند موریانه ما را از داخل بخورد.

او ادامه داد: این دوره مجلس دوره‌ای نیست که نیروهای ولایی با هم رقابت کنند و جریان نفوذ راحت وارد شود بنابراین حتما صفوف این نیروها باید حفظ شود، باید مجلسی شکل بگیرد که عاری از وجود جریان نفوذ باشد و استقلال کشور را حفظ کند.

تندروی پایداری‌ها علت جدایی لاریجانی از ائتلاف اصولگرایان

عصر ایران: بهروز نعمتی، نماینده اسدآباد در مجلس و از اعضای هیأت‌رئیسه فراکسیون رهروان گفت: ما همیشه از تندروها ضربه خورده‌ا‌یم و امیدوارم که مردم در انتخابات تصمیم درست بگیرند و خودشان تکلیف تندروها را در اسفند مشخص کنند.

او با بیان اینکه تندروی‌ها باعث شده است مردم از فضای سیاسی کشور ناراحت باشند، گفت: به خاطر همین رفتار تندروها و به صورت ویژه جبهه پایداری و احمدی‌نژادی‌ها بود که باعث شد لاریجانی و رهروان ولایت وارد سازوکار وحدت اصولگرایی به دلیل حضور این افراد نشوند. نعمتی افزود: برخی در کشور خود را فراتر از قانون می‌دانند. برهم‌زدن سخنرانی‌های شخصیت‌های رسمی کشور، تحصن در مقابل مجلس در اعتراض به برجام و حمله به سفارت عربستان نمونه بارز این خودسری‌هاست. نباید اجازه بدهیم یک گروه حداقلی منافع ملی کشور را زیر سؤال ببرد.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه