رفتن به بالا
  • Wednesday - 3 February 2016 - 07:46
  • کد خبر : ۳۳۷۵۰
Telegram Desktop2

لینک کوتاه:

شیوه جالب چاپ و توزیع اعلامیه های امام/نقش آیت الله مشکینی در ایجاد انگیزه مبارزه/پایین آوردن مجسمه شاه با تراکتور در بردسیر + عکس

بعد از راهپیمایی تصمیم گرفتیم ، مجسمه را پایین بکشیم ، بنده با فردی دیگر از مجسمه بالا رفتیم و سیم بزرگی به گردن مجسمه انداختیم …

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، به مناسبت ایام دهه  فجر و پیروزی انقلاب اسلامی، هزار نیوز به گفتگو با یکی از مبارزان تاریخ انقلاب در بردسیر  پرداخته است. در سالهای اخیر، انقلاب اسلامی صرفا به عنوان یک منظومه فکری و معرفتی روایت شده است و از آن به عنوان یک پدیده تاریخی غفلت شده است. لذا با مرور زندگی و فعالیتهای مبارزین می توان نیمه پنهان انقلاب را نیز معرفی و درک کرد.

Telegram Desktop1

در ادامه  گفتگو با عبدالرضا خشک جان  آمده است؛.

عبدالرضا خشک جان با اشاره به زمان ورود خود به مبارزات علیه حکومت پهلوی ، اظهار داشت: تقریبا دو سال قبل از انقلاب با یکی از همکاران به نام غلامعلی محمدی قناغستانی که قبل از آن محل سکونتش در قناغستان ماهان بود و با حضرت آیت الله مشکینی در ماهان در تبعید به سر می بردند ، در حین تبعید  مردم را نیز با انقلاب آشنا می کردند ،  وی دو قطعه عکس از حضرت امام خمینی (ره) و حاج آقا مصطفی به من دادند و خیلی تاکید می کرد که این عکس ها  محرمانه هستند اگر شما را با این عکس ها بگیرند سروکارشما  با ساواک است.

نقش آیت الله مشکینی در ایجاد انگیزه مبارزه

خشک جان  در ادامه خاطر نشان کرد: جرقه های اول از آنجا شروع شد که غلامعلی محمدی  پلی بین ما و آیت الله مشکینی شد ،  وی دو نوار کاست برای من آورد که یکی از آنها سخنرانی حضرت امام خمینی (ره) در 15 خرداد ماه  در مدرسه فیضیه بود  و دیگری سخنرانی آیت الله سعیدی درباره ی انقلاب بعد از تبعید امام خمینی (ره) بود ،  بنده آنها را تکثیر و بین دوستان توزیع می کردم و تقریبا دو سال از این دوران گذشت و بعد از آن با  آقای حجتی کرمانی که راهپیمایی های کرمان را مدیریت می کردند آشنا شدم .

شیوه جالب چاپ و توزیع اعلامیه های امام

وی با اشاره به دوران مبارزه و شیوه های مبارزاتی در بردسیر، اظهار داشت : زمانیکه  امام از عراق به فرانسه هجرت کرد ،  اطلاعیه های که صادر می فرمودند بلافاصله  به مدت 24 ساعت در تمام ایران پخش می شد و اینجانب هم از مسجد جامع کرمان اطلاعیه ها را تحویل می گرفتم و شبانه در بردسیر توزیع می کردم برای چاپ اعلامیه ها دستگاه چاپ نبود ولی ما مخفیانه با یک دستگاه چاپ که در قسمت اداری کارخانه قند ، با کمک چند تن از دوستان اعلامیه ها را چاپ و پخش می کردیم ،    تا به حدی که خطر اینجانب را تهدید می کرد به این شکل بیانیه ها و اعلامیه ها را پخش می کردیم ،  امام جماعت مسجد گرکان ،  حجت السلام سازنده  به من خیلی تاکید داشتند که مواظب خودت باش.

خشک جان ادامه داد : تا اینکه راهپیمایی ها شدت گرفت ، یادم هست در فاجعه مسجد جامع کرمان برای اولین بار مزه گاز اشک آور را آنجا چشیدم ، واقعا وحشتناک بود ، اصلا قابل توصیف نیست ، بعد از چند روز پارچه نوشته ای بر سر درب مسجد جامع کرمان نصب شد ((مسجد محراب را کتاب قرآن را شاه به آتش کشید ))

وی افزود : سرانجام راهپیمایی در شهرستان بردسیر شروع شد  ضد انقلابی ها با نامه های تهدید آمیزی ، در منزل اینجانب می انداختند و خطر دامن گیر اینجانب و خانواده ام بود ،  این موضوع را با حاج آقا طاهری در میان گذاشتیم ایشان به من گفتند هر چند مدت یکبار محل سکونت خود را عوض کنید .

Telegram Desktop2

راهپیمایی مردم دشتکار در انقلاب 57

 

پایین آوردن مجسمه شاه با تراکتور

خشک جان ادامه داد : بعد از راهپیمایی تصمیم گرفتیم ، مجسمه شاه که در  جلوی کارخانه قند بردسیر را پایین بکشیم ،  بنده با فردی دیگر از مجسمه بالا رفتیم و سیم بزرگی به گردن مجسمه انداختیم ، توسط  حسین اسدی که راننده تراکتور بود  . سیم را به تراکتور بستیم  ، چندین بار تراکتور جلو و عقب شدولی  به دلیل نداشتن آب در رادیاتور موتور آن سوخت و تراکتور دوم را آوردند که توانستیم مجسمه را تا حدودی خم کنیم، ناگهان ماموران از حوزه ی سیرجان رسیدند و تیر اندازی کردند ،  بعد از تیر اندازی همه متفرق شدند و شب هنگام خود مامورین مجسمه را پایین آوردند و به سیرجان  بردند .

وی افزود : تقریبا سه یا چهار روز مانده بود به انقلاب  با مدیریت حاج آق طاهری و حاج آقا نعیم آبادی برای سخنرانی و جذب مردم به انقلاب به دشتکار رفتیم و از آنجا به نگار رفتیم ،  در برگشت حجت الاسلام نعیم آبادی در مسجد امام حسن (ع) در محله بهجرد تفسیر قرآن  سوره منافقون  پرداخت و با پیگیری خستگی ناپذیر مردم اینگونه بود که انقلاب ما در روز 22 بهمن پیروز شد و ناگفته نماند که حاج اقای طاهری زحمات فراوانی برای پیروزی انقلاب انجام داد.

 

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


یک دیدگاه برای “شیوه جالب چاپ و توزیع اعلامیه های امام/نقش آیت الله مشکینی در ایجاد انگیزه مبارزه/پایین آوردن مجسمه شاه با تراکتور در بردسیر + عکس”

  • رضا says:

    سلام بر تمامی مردم مومن و انقلابی بردسیر … دست تمامی مبارزان انقلابی را به گرمی می فشاریم .”خداقوت”

ارسال دیدگاه