رفتن به بالا
  • Sunday - 14 February 2016 - 15:00
  • کد خبر : ۳۳۹۹۴
20155101857560a

لینک کوتاه:

25 بهمن ماه (ولنتاین)یا29 بهمن (سپندار مذگان)؟

محور رابطه زن و شوهري كه در انديشه اداره و ادامه يك زندگي پويا، مولد و پر بركت هستند، همدلي و يكرنگي، صبوري و خويشتنداري و گذشت و ايثار است. رابطه زن و شوهر موفق به گونه اي است كه در آن زبان تهديد، تنبيه و تخريب شخصيت جايي ندارد. هر چه هست زبان محبت، صداقت و صميميت، عدالت، ايثار و احسان، شكر و سپاس و تاييد و تكريم است.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز:
سالها دل طلب جام جم از ما میکرد
وانچه خود داشت زبیگانه تمنا میکرد
تنها مدت کمی به اواخر بهمن ماه واواسط ماه فوریه باقی مانده که روز عشق فرنگی(ولنتاین)وروز عشق ایران باستان (سپندارمذگان) به فاصله چهار روز از هم قرار دارند .
چند سالی است که 25 بهمن(14 فوریه)روز ولنتاین وخرید گل و عروسک و…در کشورمان باب شذه است /
اکثر جوانها بدون اطلاع از اینکه اصلا این ولنتاین خوردنی یا پوشیدنی است فقط می دانند دراین روز باید برای کسانی که دوست دارند هدیه بخرند .
ولنتاین چیست؟
تاریخچه کامل و دقیق ولنتاین در دست نیست و آنچه از پیشینه روز ولنتاین می‌‌دانیم با افسانه درآمیخته است. امروزه کلیسای کاتولیک به این نتیجه رسیده است که حداقل سه قدیس وجود داشته‌اند که همگی به شهادت رسیده اند، به همین دلیل چندین افسانه سعی در بازگوئی تاریخچه آئین ولنتاین دارند.
در قرن سوم میلادی که مطابق می‌شود با اوایل شاهنشاهی ساسانی در ایران، در روم باستان فرمانروایی بوده‌است بنام کلودیوس دوم. کلودیوس عقاید عجیبی داشته‌است از جمله اینکه مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند. از این رو ازدواج را برای سربازان امپراتوری روم قدغن می‌کند. کلودیوس به قدری بی‌رحم وفرمانش به اندازه‌ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان را نداشت. اما کشیشی به نام والنتاین (والنتیوس)، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد.
کلودیوس دوم از این جریان خبردار می‌شود و دستور می‌دهد که والنتاین را به زندان بیندازند. والنتاین در زندان عاشق دختر زندانبان می‌شود. با توجه به آنچه که در افسانه آمده کشیش ولنتاین برای او نامه‍ایی نوشته و آنها را با نوشتن «از طرف ولنتاین تو» (From Your Valentine) امضاء کرده است، اصطلاحی که تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته و به وفور بر روی کارتهای ولنتاین مشاهده می‌‌شود. سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد عشاق بر خلاف قانون کلودیوس دوم اعدام می‌شود. بنابراین او را به عنوان فدایی و شهید راه عشق می‌دانند و از آن زمان ولنتاین تبدیل به نمادی برای عشق شده است.

هدیه روز ولنتاین :
در کشورهای اروپایی و امریکائی دادن شکلات به عنوان هدیه روز ولنتاین از شهرت خاصی برخوردار است. تزئین شکلات و پختن انواع ان نیز از آداب روز ولنتاین به شمار می‌رود. از نظر علمی هم ثابت شده‌است که خوردن شکلات دات یا همان سیاه میزان عشق را در انسان بالا می‌برد البته نه مصرف بی رویه ان.
اما سپندارمذگان:(ولنتاین ایرانی)
در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، که از بیست قرن پیش از میلاد، روزی موسوم به روز عشق بوده‌است. در تقویم ایرانی دقیقا مصادف است با ۵ اسفند که در تقویم کنونی برابر است با ۲۹ بهمن، یعنی تنها 4 روز پس از روز ولنتاین. این روز سپندارمذگان یا «اسفندارمذگان» نام داشته‌است.
ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده‌ است که ایرانیان باستان این روز را روز بزرگداشت زن و زمین می‌دانسته اند. فلسفه بزرگداشت این روز به عنوان “روز عشق” به این صورت بوده است که در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هر یک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. بعنوان مثال روز اول “روز اورمزد”، روز دوم، روز بهمن معنی “سلامت، اندیشه” که نخستین صفت خداوند است، روز سوم اردیبهشت یعنی “بهترین راستی و پاکی” که باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهریور یعنی “شاهی و فرمانروایی آرمانی” که خاص خداوند است و روز پنجم “سپندار مذ” بوده است. سپندار مذ لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندار مذگان را بعنوان نماد عشق می پنداشتند.
سپندارمذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می‌کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می‌دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می‌کردند. اخیرا گروهی از دوستداران فرهنگ ایرانی پیشنهاد کرده‌اند که به منظور حفظ فرهنگ ایرانی سپندارمذگان بجای ولنتاین به عنوان روز عشق گرامی داشته شود.
اما در باور ایرانی مرد دارای قدرت مردانگی وتفکر و خرد ورزی بیشتری است ،در برابر آن زن نیز دارای مهرورزی ،عشق پاک ،پاکدامنی واز خود گذشتگی فراوانتری است که هریک از این دو به تنهایی راه به جایی نبرده وحتی روند پویایی گیتی را هم به ایستایی می کشانند.
اگر مردان بدنه هواپیمای خوشبختی اند ،زنان موتور آنند که پیکره بی موتور و موتور بی بدنه هیچکدام به تنهایی به اوج سعادت نمی رسند بلکه ذره ای حرکت و جنبش هم برایشان ناممکن است.
پس هرروزی محور رابطه زن و شوهري كه در انديشه اداره و ادامه يك زندگي پويا، مولد و پر بركت هستند، همدلي و يكرنگي، صبوري و خويشتنداري و گذشت و ايثار است. رابطه زن و شوهر موفق به گونه اي است كه در آن زبان تهديد، تنبيه و تخريب شخصيت جايي ندارد. هر چه هست زبان محبت، صداقت و صميميت، عدالت، ايثار و احسان، شكر و سپاس و تاييد و تكريم است.
زن و شوهر هاي آزاده و بصير و فهيم و موفق آناني هستند كه در پيوندها و ارتباطات خانوادگي بيش از هر چيز به آرامش رواني، آسودگي خاطر و احساس امنيت همديگر مي انديشند. به عبارت ديگر در زندگي همسران موفق، رابطه زن ها و شوهرها با مادر، خواهر و پدر، برادر، و ديگر نزديكان نه تنها نمي تواند كمترين اثر ناخوشايندي بر روابط في مابين ايشان بگذارد، بلكه بر حسن سلوك و اعتماد متقابل و شيريني زندگي مشترك آنها مي افزايد. در واقع حسن تدبير و تنظيم دايره و دامنه ارتباط با خويشان، دوستان و آشنايان با همفكري و همدلي زن و شوهر بلندانديش و والا همت معنا مي يابد و محور و معيار اصلي ارتباطات وعواطف تامين نيازهاي فطري و رضايتمندي خاطر يكديگر است.قطعا هرروز برای آنها روز ولنتاین خواهد بود.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه