رفتن به بالا
  • Sunday - 6 March 2016 - 09:36
  • کد خبر : ۳۴۶۱۹
JamNewsImage11522160

لینک کوتاه:
مقایسه تطبیقی توجیه‌پذیری تقلب انتخاباتی 88 با 94؛

«تقلّب در انتخابات»، حنایی که از ابتدا رنگی نداشت!

انتخابات 94 سرافرازی نظام جمهوری اسلامی ایران را در برگزاری انتخابات به جهانیان ثابت کرد و نشان داد هیچ مسأله ای نمی تواند باعث خیانت در آرای مردمی باشد. به گزارش هزار نیوز ؛ در طول 38 سال عمر جمهوری اسلامی و برگزاری بیش از 35 انتخابات موفق که بیانگر رشد حاکمیت مردمی و سیطره دموکراسی […]

به گزارش هزار نیوز ؛
انتخابات 94 سرافرازی نظام جمهوری اسلامی ایران را در برگزاری انتخابات به جهانیان ثابت کرد و نشان داد هیچ مسأله ای نمی تواند باعث خیانت در آرای مردمی باشد.

به گزارش هزار نیوز ؛ در طول 38 سال عمر جمهوری اسلامی و برگزاری بیش از 35 انتخابات موفق که بیانگر رشد حاکمیت مردمی و سیطره دموکراسی بر همه لایه های نظام می باشد، برخی که تحمل پذیرش شکست را ندارند، با ایجاد هیاهو تلاش کرده اند سلامت انتخابات را زیر سوال ببرند.

 

پیش از بیان کژاندیشی های مدعیان تقلب انتخاباتی، لازم است قانون اساسی را از زیر نظر بگذارانیم:

 

مصادیق حقوقی تقلب در انتخابات در قانون اساسی اینگونه درج شده است:

 

بر اساس ماده ۳۳ قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران، ارتکاب امور ذیل جرم محسوب می‌شود:

1- خرید و فروش رأی 2- تقلب و تزویر در اوراق و تعرفه یا برگ رأی یا صورت جلسات 3- تهدید یا تطمیع در امر انتخابات 4- رأی دادن با شناسنامه جعلی 5- رأی دادن با شناسنامه دیگری 6- رأی دادن بیش از یکبار 7- اخلال درامر انتخابات 8- کم و زیاد کردن آرا یا تعرفه‌ها 9- تقلب در رأی گیری و شمارش آرا 10- رأی گرفتن با شناسنامه کسی که حضور ندارد 11- توصیه به انتخاب کاندیدای معین از طرف اعضای شعبه اخذ رأی یا هر فرد دیگر محل صندوق رأی، به رأی دهنده 12- تغییر و تبدیل یا جعل و یا ربودن و یا معدوم نمودن اوراق و اسناد انتخاباتی از قبیل تعرفه و برگ رأی و صورت جلسات و تلکس و تلفنگرامها و تلگرافها 13- بازکردن و یا شکستن قفل محل نگهداری و لاک و مهر صندوقهای رأی بدون مجوز قانونی 14- جابجایی، دخل و تصرف و یا معدوم نمودن اسناد انتخاباتی بدون مجوز قانونی 15- دخالت در امر انتخابات با سند مجعول 16- ایجاد رعب و وحشت برای رأی دهندگان یا اعضای شعب ثبت نام و اخذ رأی با اسلحه یا بدون اسلحه در امر انتخابات 17- دخالت در امر انتخابات با سمت مجعول و یا به هر نحو غیرقانونی. (1)

 

شورای محترم نگهبان به عنوان ناظر اصلی صحت انتخابات همواره با دقت و صداقت به ارزیابی سازوکار انتخابات پرداخته و هرگونه تخلف انتخاباتی باید با تایید این شورا اثبات شود، اما برخی پا را فراتراز قانون نهاده و بدون استفسار از این شورا، با سر دادن بانگ تقلب انتخاباتی، سعی در توجیه شکست خود داشته اند.

 

همه‌پرسی نظام جمهوری اسلامی در فروردین 57، مجلس شورای اسلامی در سال 79، ریاست جمهوری در سال 84 و ریاست جمهوری 88 مواردی است که اتهام تقلب سازماندهی شده انتخابات مطرح شد که نتیجه بررسی ها خلاف آن ادعاها را ثابت کرد.

 

متاسفانه در سال 88 برخی از مواردی که به عنوان جرم به آن اشاره شد، به مجری انتخابات نسبت  داده شد و با همکاری رسانه های معاند به یکی از مقاطع حساس جمهوری اسلامی تبدیل شد که با گذشت 6 سال هنوز هم مدعیان تقلب، جرأت اعتراف به اشتباه خود را ندارند.

 

در این نوشتار برای دفع شبهه تقلب در انتخابات 88 به مقایسه آن با انتخابات 94 می پردازیم و توجیه پذیری تقلب را در بوته نقد و بررسی قرار می دهیم:

 

ـ انتخابات 94 بدون توجه به عنوان آن یکی از مهمترین انتخابات های پس از پیروزی انقلاب بود. صف آرایی دو حزب اصلی اصولگرایان و اصلاح طلبان با اتحاد و یکپارچگی مثال زدنی در هر دو اردوگاه، تصویب برجام و تفسیر نتیجه انتخابات به عنوان دیدگاه مردمی در این باره و دخالت مستقیم کشورهای بیگانه و حتی طرفداری از برخی لیست ها و تقاضای رأی سلبی به برخی کاندیداها، همه و همه باعث شد که این انتخابات رنگ و بویی فرااستانی و فراکشوری به خود بگیرد. به همین منظور نتیجه این انتخابات اهمیت بیشتری دارد و تقلب در آن توجیه پذیرتر است.

 

ـ بالاترین جایگاه در نظام اسلامی، رهبری نظام است و رؤسای سه قوه در رتبه بعد قرار می گیرند، در نتیجه انتخاباتی که تعیین کننده رهبری باشد نسبت به انتخابات ریاست جمهوری از حساسیت بیشتری برخوردار است. کسی که در فکر تقلب است، بدون شک نمی تواند از کنار انتخابات خبرگان به راحتی عبور کند!

 

ـ بدون تردید جایگاه افرادی مانند آیات عظام جنتی و یزدی و مصباح یزدی در این نظام و پیشینه مورد تایید آنان، به قدری حایز اهمیت است که شاید نتوان همترازی برای آنان پیدا نمود. اگر منصفانه بیندیشیم انتخاب نشدن و یا جایگاه مناسب نداشتن این افراد در نتایج انتخابات، لطمه زیادی به این اشخاص وارد می کند و برای نظام نیز به راحتی قابل هضم نیست. احمدی نژاد با همه خدمات و شعارهایی که سر داده بود، اصلا توان هم عرض بودن با این افراد را نداشت و حتی اقبال فراوان مردم به او بر اثر تاییداتی بود که همین علما از او انجام داده بودند در نتیجه تقلب برای بالا کشیدن افرادی که در نوک هرم یک تشکیلات سازمانی جای دارند به مراتب توجیه پذیرتر از تقلب برای شخصی است که در رتبه های بعدی قرار می گیرد و هنوز از همه امتحانات سربلند بیرون نیامده است.

 

ـ افزون بر اینکه رقیب اصلی احمدی نژاد تا پیش از روز انتخابات تخلفات چندانی از خود نشان نداده بود و بسیاری از مردم با اعتماد به گذشته او، وی را برگزیده بودند و در آن زمان واقعا نمی شد دشمنی او را اثبات کرد اما در انتخابات 94 رسانه های بیگانه و دشمنِ با ملت ایران رسما به میدان آمده و از رأی نیاوردن این افراد حمایت می کردند. باز هم تقلب در این انتخابات توجیه پذیرتر بود.

 

ـ استدلال بر پایه نحوه اعلام نتایج از مهمترین دلائل مدعیان تقلب در انتخابات 88 بود. به زعم این افراد اعلامیه های نخستین، نتایج انتخابات آن را به نفع موسوی تخمین می زد و کاملا مخالف با آخرین اعلامیه های انتخابات بود و با همین استدلال های آبکی چالش های بزرگی را برای نظام رقم زدند. اگر این افراد کلاه خود را قاضی کنند در این انتخابات با تغییر جایگاه حداد عادل از نفر هفتم به سی و یکم شائبه وجود تقلب می تواند بسیار قوی جان بگیرد ولی اصول گرایان بدون هیچگونه اعتراضی آن را تمکین کردند. اگر همین اتفاق برای آنان می افتاد و در انتخاباتی لیست مورد تایید مجری انتخابات ـ که در جناح مقابل آنان باشد ـ به تمامه رأی می آورد و هیچیک از کاندیداهای آنان نتواند آرای کافی کسب کند و بدتر اینکه یکی از کاندیداهای آنان از شماره هفتم به شماره سی و یکم سقوط می کرد، آیا آن را به راحتی می پذیرفتند یا شکایت خود را با آتش زدن سطل آشغال مطرح می کردند؟! البته نظیر این اتفاق در سال 88 افتاد و یکی از کاندیداها عنوان نمود در فاصله چند ساعت استراحت، رأی او سقوط نموده بنابراین تقلب شده است؟!

 

انتخابات گذشته افزون بر مهر قبولی اصولگرایان و قاطبه قشر حزب اللهی در آزمون قانونمداری شان، سرافرازی نظام جمهوری اسلامی ایران را در برگزاری انتخابات به جهانیان ثابت کرد و نشان داد هیچ مسأله ای نمی تواند مانع از برگزاری صحیح انتخابات در ایران بدهد.

 

این نظام با شکوهی مثال زدنی، بزرگترین مدعیان دموکراسی را به چالش کشیده و درس مردمداری را به آنان گوشزد می کند. باید به احترام این نظام ایستاد و عظمت آن را به رخ کشید و از اعماق وجود افتخار داشتن چنین نظامی را فریاد زد. در حقیقت می توان انتخابات در نظام جمهوری اسلامی را پاک ترین انتخابات در جهان مدعی دموکراسی معرفی کرد.

 

 

پی نوشت:

(1). متن کامل قانون انتخابات ریاست جمهوری.

انتهای پیام/منبع: جام نیوز

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه