رفتن به بالا
  • Monday - 14 March 2016 - 09:07
  • کد خبر : ۳۴۸۴۹
13940230000248_PhotoA

لینک کوتاه:
نماینده کرمان و راور در مجلس:

35 میلیارد دلار پروژه در کرمان با تامین فاینانس عملیاتی می‌شوند

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: برای آینده کرمان 35 میلیارد دلار پروژه آماده است و با تامین فاینانس آنها عملیاتی می‌شوند. به گزارش هزار نیوز ؛  محمدمهدی زاهدی در نشست خبری با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با اعضای مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: رهبری در این دیدار مسائل اقتصاد […]

به گزارش هزار نیوز ؛

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: برای آینده کرمان 35 میلیارد دلار پروژه آماده است و با تامین فاینانس آنها عملیاتی می‌شوند.

به گزارش هزار نیوز ؛  محمدمهدی زاهدی در نشست خبری با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با اعضای مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: رهبری در این دیدار مسائل اقتصاد مقاومتی، جهش علمی و مصون‌سازی فرهنگی را مطرح کردند.

وی با بیان اینکه رهبری سال‌های متمادی بر مباحث اقتصاد مقاومتی و جهش علمی تاکید دارند، بیان داشت: طی چهار سال گذشته در مجلس شورای اسلامی در این زمینه فعالیت‌های خوبی داشتیم به ویژه در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برنامه‌های سنگینی دیده شد که اگر عملیاتی شود به بحث اقتصاد مقاومتی از منظر شرکت‌های دانش‌بنیان پاسخ می‌دهد و موضوع جهش علمی را هم دنبال می‌کند.

زاهدی افزود: در رابطه با جهش علمی در دورانی که مسئولیت وزارت علوم را داشتم، سعی شد، خارج از مسائل سیاسی و بیرون آوردن دانشگاه‌ها از حالت سیاسی، هدف ما توسعه علمی و فناوری کشور باشد، ضمن اینکه دانشگاه همواره با سیاست همراه باشد.

وی ادامه داد: بالاترین رشد علمی کشور در سال 2007 رخ داد که رشد 11 برابری متوسط جهان را داشتیم و امیدواریم دوباره تکرار شود، اگر چه کار بسیار سختی است و همت و تسهیلات زیادی لازم دارد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: دو قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی کشور را در مجلس تصویب کردیم.

وی تصریح کرد: در این دو قانون مواردی را مصوب کردیم که می‌تواند تحول بزرگ علمی، فناوری و پژوهشی ایجاد کند، یعنی با تکیه بر منابع انسانی نخبه خودمان مشکلات کشور را رفع کنیم.

زاهدی خاطر نشان کرد: بر اساس قانون‌های مصوب شده، پارک‌های علمی فناوری مرکزیت شرکت‌های دانش بنیان را به عهده دارند.

وی گفت: صندوق‌های پژوهشی غیردولتی را داشته‌ باشیم تا به ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیاد و محصولات با تکنولوژی بالا کمک کند در بحث صادرات و نیازهای داخلی حضور یابند.

زاهدی ابراز داشت: یکی از جنبه‌های اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان، بحث درون‌زایی آن است که باید در داخل کشور تولید را بیشتر کرده، فناوری را توسعه داده و صنایع مورد نیاز را با تکیه بر منابع درونی خلق کنیم.

وی اظهار داشت: از دلایل عمده تعطیلی برخی معادن استان کرمان، عدم سازگاری درآمد با فروش آنها بود به دلیل اینکه روش‌های سنتی و 60 سال قبل اجرا می‌شد که ضرر را به همراه داشت.

رئیس کمیسیون آموزش تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: باید ارتقای بهره‌وری را داشته باشیم، سعی کردیم مسیر ریلی در حوزه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شود و طی پنج سال از کشورهای بزرگ صادرکننده فناوری و محصولات دانش بنیان در منطقه باشیم.

وی با اشاره به موضوع مصون‌سازی فرهنگی بیان داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی پنج ماه قبل سند مهندسی فرهنگی کشور را تصویب کرد و امیدواریم با اجرایی شدن این سند در موضوع مصون‌سازی فرهنگی بتوانیم اقدام جدی داشته باشیم.

زاهدی افزود: نگاه ما به مسائل فرهنگی و مصون‌سازی فرهنگی نباید نگاه دولتی باشد، تمام نهاد‌ها و ارگان‌های دولتی و غیردولتی و تشکل‌های مردم نهاد باید در مصون‌سازی فرهنگی پای کار بیایند و سند مهندسی فرهنگی جای خوبی برای این حضور است.

وی ادامه داد: از موارد مدنظر دشمنان انقلاب نفوذ در لایه‌های مختلف مردم و افکار عمومی با رخنه فرهنگی است و سند مهندسی فرهنگی می‌تواند در این زمینه اقدامات مقابله‌ای داشته باشد.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان ادامه داد: در این دوره از نظر اقداماتی که برای توسعه استان کرمان می‌شد کار کرد، گام‌های بزرگی با کمک مسئولان کشوری و استانی برداشتند.

وی افزود: پروژه‌های عظیمی طی چهار سال گذشته شکل گرفت و عملیات اجرایی برخی از آنها آغاز شده که طی تاریخ 100 ساله اخیر بی‌نظیر بوده و امیدواریم مجمع نمایندگان بتواند این روند را در آینده داشته باشد.

زاهدی پروژه‌های فولاد کرمان، بردسیر، سیرجان و زرند، پروژه‌های انتقال آب به کرمان، اتمام پروژه‌های سند نسا در بم و قدرونی راور، کلنگ‌زنی پایانه بین‌المللی با کمک ماهان‌ایر را از جمله اقدامات صورت گرفته برشمرد.

وی با اشاره به پروژه‌های معدنی استان کرمان گفت: در یک دوره زمانی سازمان انرژی اتمی روی معادن استان به ویژه در بخش شرقی و شمالی دست گذاشته بود و اجازه بهره‌برداری و اکتشاف را نمی‌داد که با مذاکره با رئیس سازمان انرژی اتمی در این زمینه تجدید نظر صورت گرفت.

زاهدی تصریح کرد: در تفاهمنامه‌ای میان سازمان انرژی اتمی و وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه داده شد تا بحث اکتشاف و بهره‌برداری از معادن آغاز شود و در این راستا در راور دو معدن آغاز به کار کرده که اشتغالزایی زیادی ایجاد می‌شود و امیدواریم با ارزش افزوده ایجاد شده به درآمد استان کرمان کمک کند.

وی بیان داشت: پروژه تیتانیوم در جنوب استان کرمان که سا‌ل‌ها مورد غفلت واقع شده بود، احیا شد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در مجموعه گل‌گهر معادن مختلف به بهره‌برداری رسیده و یا واگذار شده که بر ایجاد صنایع جانبی در کنار این واگذاری‌ها مورد تاکید بوده است.

وی افزود: برای آینده کرمان 35 میلیارد دلار پروژه آماده است و با تامین فاینانس آنها عملیاتی می‌شوند.

زاهدی خاطر نشان کرد: شهرستان راور نیاز به کمک جدی دارد و در راستای اشتغالزایی کارخانه نورد در حال احداث است.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان گفت: در شهر گلباف باید اقداماتی صورت گیرد و می‌توانیم آن را مانند منطقه لاله‌زار در زمینه گیاهان دارویی به عنوان محور قرار دهیم.

وی ادامه داد: بخش راین این ظرفیت را دارد که از معادن آن بهره‌برداری شود، افرادی سال‌ها معادن آن را ثبت داده‌اند، بدون اینکه کوچک‌ترین بهره‌برداری از آنها صورت گیرد.

زاهدی بیان داشت: شهر ماهان با توجه به جاذبه‌های گردشگری که دارد، باید در زمینه هتل‌سازی مورد توجه قرار گیرد و به عنوان قطب‌ گردشگری مطرح شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: برای رفع مشکل آب چترود باید از منابع آبی که وارد استان کرمان می‌شود به این بخش نیز انتقال داده شود تا در حوزه‌های کشاورزی و صنایع جنبی مورد استفاده قرار گیرد.

وی در مورد توسعه گازرسانی به بخش‌های مختلف راین، راور و … ادامه داد: با وزیر نفت تفاهمی داشتیم که تا پایان 95 عملیات گازرسانی به همه بخش‌های حوزه کرمان و راور انجام شود.

زاهدی در مورد ساماندهی اتباع بیگانه غیرمجاز در استان کرمان ادامه داد: اتباع غیرمجاز تهدید امنیتی و اقتصادی برای کرمان است و حتما باید این ساماندهی صورت گیرد.

وی عنوان کرد: شورای امنیت کشور نیز مصوبه خوبی داشته و قول داده تا حداقل دو تا سه سال این ساماندهی انجام گیرد و در این صورت اطمینان کامل برای امنیت کرمان پیدا می‌کنیم.

انتهای متن/منبع: فارس

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه