رفتن به بالا
  • Sunday - 24 April 2016 - 10:17
  • کد خبر : ۳۵۹۱۵
IMG16432974

لینک کوتاه:

آمریکا مانع انتقال خط لوله گاز ایران به هند است

 سفیر ایران در هند تاکید کرد: آمریکایی‌ها در صنعت LNG هند سرمایه‌گذاری کرده و اجازه احداث و ورود هیچ‌گونه خط لوله‌ای را به هند نخواهند داد. به گزارش هزار نیوز ؛ به نقل از نیوایندین اکسپرس، غلامرضا انصاری سفیر ایران در هند طی سخنانی اعلام کرد، اجرای خط لوله صلح انتقال گاز ایران به هند شدنی نیست، […]

به گزارش هزار نیوز ؛
 سفیر ایران در هند تاکید کرد: آمریکایی‌ها در صنعت LNG هند سرمایه‌گذاری کرده و اجازه احداث و ورود هیچ‌گونه خط لوله‌ای را به هند نخواهند داد.

به گزارش هزار نیوز ؛ به نقل از نیوایندین اکسپرس، غلامرضا انصاری سفیر ایران در هند طی سخنانی اعلام کرد، اجرای خط لوله صلح انتقال گاز ایران به هند شدنی نیست، چرا که آمریکایی‌ها در صنعت گاز طبیعی مایع شده هند سرمایه‌گذاری قابل توجهی کرده و در صورت ورود هرگونه خط لوله به این کشور این سرمایه‌گذاری‌ها با مشکل مواجه خواهند شد پس این کشور اجازه احداث خط لوله از ایران به هند را نخواهد داد.

 

ایران و پاکستان در سال 1995 میلادی توافق‌نامه‌ای را در مورد احداث یک خط لوله گاز امضا کردند. تاکنون ایران 900 کیلومتر از خط لوله آی‌پی را در خاک خود احداث کرده و منتظر احداث 700 کیلومتر باقی‌مانده از این خط لوله در خاک پاکستان است. قرار بود این خط لوله تا هندوستان امتداد پیدا کند.

 

پاکستان باید تا پایان دسامبر 2014 میلادی خط لوله را در خاک خود احداث می‌کرد اما به دلیل تهدیدهای آمریکا کار احداث خط لوله را تاکنون آغاز نکرده است.

 

طبق قرارداد اولیه بین دو کشور در مورد صادرات گاز طبیعی ایران به پاکستان، اگر تا پایان دسامبر 2014 این قرارداد عملیاتی نمی‌شد، پاکستان باید سه درصد از ارزش صادرات گاز را به عنوان جریمه به ایران پرداخت می‌کرد. سفیر ایران در هند همچنین تاکید کرد: پروژه بندر چابهار که دسترسی به آسیای میانه را هموار خواهد کرد نیز تقریبا نهایی شده و تنها امضای وزرای دو کشور پای قراردادها نیاز است.

 

انصاری افزود: پروژه بندر چابهار به هندوستان این امکان را می‌دهد تا به افغانستان، آسیای مرکزی، روسیه و شمال اروپا دسترسی پیدا کند.

 

از سوی دیگر بنا به آزمایشی که به تازگی انجام شده است انتقال کالاهای هندی به اروپا از طریق چابهار 40 درصد کاهش هزینه را در پی خواهد داشت.

 

در سفر وزیر امور خارجه هند به ایران طی روزهای گذشته دو کشور توافق کردند تا سرعت اجرای پروژه بندر چابهار را افزایش دهند.

انتهای متن/منبع: خبرگزاری دانشجو

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه