رفتن به بالا
  • Thursday - 28 April 2016 - 09:25
  • کد خبر : ۳۶۰۸۶
581-272x194

لینک کوتاه:

اشتباه راهبردی که مردم را نسبت به دولت بی اعتماد کرد/برجام وعده ای دروغین برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: دولت مردان ما به گونه ای وانمود کردند که اگر برجام اجرا شود و مذاکراتی صورت گیرد تمام مشکلات اقتصادی حل خواهد شد همین امر یک اثر توهمی را در مردم ایجاد کرد و متاسفانه این اشتباه فاحش راهبردی بو … به گزارش هزار نیوز ؛چندسالی است که اوضاع اقتصادی کشور […]

به گزارش هزار نیوز ؛

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: دولت مردان ما به گونه ای وانمود کردند که اگر برجام اجرا شود و مذاکراتی صورت گیرد تمام مشکلات اقتصادی حل خواهد شد همین امر یک اثر توهمی را در مردم ایجاد کرد و متاسفانه این اشتباه فاحش راهبردی بو …

به گزارش هزار نیوز ؛چندسالی است که اوضاع اقتصادی کشور در وضعیت تاسف باری به سر می برد ،گرانی ،تورم ، کمبود کار و درآمد همه دست به دست یک دیگر باعث بروز نارضایتی مردم شده است.

این مشکلات تا حدی پیشرفت کرده است که بازار عرضه و تقاضا نا متعادل و سبب شده گاهی تولید کننده و گاهی مصرف کننده ناراضی باشند.

حجت الله عبدالملکی کارشناس مسائل اقتصادی  در این رابطه می گوید: یکی از اقداماتی که دولت باید انجام دهد تنظیم فضای کسب و کار در سطح کلان می باشد.

وی افزود: یکی از این مشکلات نبود نظام جامع اطلاعات آماری می باشدبه نحوی که تولید کنندگان و مصرف کنندگان از وضعیت کنونی و آتی بازار اطلاع یابند.

دولت و تدابیری که می تواند تولیدکنندگان را از ورطه نابودی نجات دهد!

این کارشناس مسائل اقتصادی مطرح کرد: تولیدکنندگان از سیاست تجاری دولت برای میزان واردات به کشور اطلاعی ندارند ، گاهی پیش بینی می کند واردات زیاد باشد به همین دلیل تولید کمتری در آن سال خواهد داشت اما می بیند که در همان سال واردات محدود می شود و به دلیل کمبود محصول در بازار قیمت ها بالا می رود.

عبدالملکی ادامه داد: در برخی موارد تولید کنندگان به خیال اینکه دولت واردات کمتری خواهد داشت محصول بیشتری تولید می کنند که نتیجه معکوس می دهد و با واردات بی رویه محصول و فراوانی آن در بازار قیمت ها کاهش یافته و متضرر می شود.

وی اظهار داشت: این عاقبت در انتظار مصرف کنندگان به ویژه کسانی که به صورت عمده از محصولات استفاده می کنند هم می باشد به همین دلیل است که داشتن یک نظام جامع آماری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این کارشناس مسائل اقتصادی بیان داشت: دولت باید در حوزه اقتصاد پیس بینی های لازم را انجام دهد و زمانی که احساس می شود با کمبود یک محصول مواجه خواهد شد تولیدکنندگان را تحریک کند به عنوان مثال با تخصیص یارانه به تولیدکنندگان و یا از طریق بسته های حاکمیتی که در اختیار دارد با فعالان اقتصادی تعامل کند.

عبدالملکی تاکید کرد: دولت باید درایت کافی را داشته باشد و زمانی که تخمین می زند عرضه یک محصول به ویژه در حوزه کشاورزی بیش از حد خواهد بود از طریق اتحادیه ها تولیدکنندگان را با خبر سازد تا متضرر نشوند.

وی تصریح کرد: در مواقعی که یک محصول بیش از نیاز کشور تولید شده است دولت وظیفه صادرات آن را برعهده دارد تا تولیدکنندگان متضرر نشوند.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: در مورد کالاهای استراتژیک هم می توان گفت که ممکن است واردات آن ها در یک مقطع زمانی مورد نیاز باشد اما بهتر این است که دولت بازار را به گونه ای تنظیم کند که در بلند مدت توازن میان عرضه و تقاضا برقرار شود.

عبدالملکی اذعان داشت: صادرات یک سوپاپ اطمینان بسیار خوبی می تواند باشد برای برقراری توازن در بازار و اگر بازار در یک چرخه صادراتی مناسب قرار گیرد هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف کننده مناسب است.

برجام وعده ای دروغین برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور

وی بیان کرد: پیش از اجرای برجام کارشناسان مسائل اقتصادی پیش بینی می کردند که برجام اثر خاصی بر بهبود وضعیت اقتصادی کشور نخواهد داشت مگر اینکه برنامه های اقتصاد ملی تغییر کند و اصل اقتصاد مقاومتی تحقق یابد و در دستور کار قرار گیرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی یادآور شد: با به کار گیری اقتصاد مقاومتی و رفع تحریم ها می تواند البته نه به طور قطعی به اقتصاد کشور کمک کند.

عبدالملکی توضیح داد: متاسفانه دولت مردان ما به گونه ای وانمود کردند که اگر برجام اجرا شود و مذاکراتی صورت گیرد تمام مشکلات اقتصادی حل خواهد شد همین امر یک اثر توهمی را در مردم ایجاد کرد و متاسفانه این اشتباه فاحش راهبردی بود که مردم را نسبت به دولت بی اعتماد کرد.

وی خاطر نشان کرد: روحانی بعد از اجرایی شدن برجام در ۲۷ دی ماه تلاش کرد که این اشتباه ۲ سال و نیمه دولت را اصلاح کند و اعلام کردند که ۶۰ درصد از مشکلات کشور ما هیچ ربطی به تحریم ها ندارد و مربوط به مسائل داخلی است.

این کارشناس مسائل اقتصادی عنوان کرد: بهتر آن بود که دولت در ابتدا این مسائل را با مردم در میان می گذاشت ، از دیدگاه ما آن ۶۰ درصد ۸۰ درصد می باشد که با بهره گیری از اقتصاد مقاومتی مشکلات را حل کند.

عبدالملکی در خاتمه یادآور شد: بعد از گذشت بیش از دو سال از فعالیت دولت تمامی انرژی صرف مسئله برجام شد و دیدیم که در عمل هیچ سودی برای ایران نداشت .

انتهای متن/منبع:آرمان

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه