رفتن به بالا
  • Saturday - 30 April 2016 - 11:04
  • کد خبر : ۳۶۲۶۵
17-272x194

لینک کوتاه:

تحقق اقتصاد مقاومتی در مدیریت موقوفات کرمان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت :سازمان اوقاف و امور خیریه کشور درراستای تحقق فرمایش مقام معظم رهبری و بر اساس شعار سازمانی خود تحول بنیادی را در مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه آغاز کرده است. … به گزارش هزار نیوز ؛حجت السلام محمد قاسمی زاده در گفتگویی با اشاه به تحقق منویات […]

به گزارش هزار نیوز ؛

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت :سازمان اوقاف و امور خیریه کشور درراستای تحقق فرمایش مقام معظم رهبری و بر اساس شعار سازمانی خود تحول بنیادی را در مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه آغاز کرده است. …

به گزارش هزار نیوز ؛حجت السلام محمد قاسمی زاده در گفتگویی با اشاه به تحقق منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی )مبنی بر سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل اظهار کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه کشور درراستای تحقق این امر مهم بر اساس شعار سازمانی خود تحول بنیادی را در مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه آغاز کرده است.

وی قرار گرفتن قبور مطهر ۱۵۰ بقعه متبرکه و امامزاده عظیم الشان  و دارا بودن  ۶ هزار موقوفه و بیش از ۶۰ هزار رقبه با کاربری مسکونی ،تجاری و کشاورزی جایگاه استان کرمان را در ردیف استانهای اول کشور از لحاظ کمیت قرار داده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان با اشاره به اینکه تحول در عمران و آبادانی موقوفات  در تحقق اهداف مرتبط با توسعه اجتماعی و توسعه انسانی و اقتصادی نقش مؤثری را ایفا می کند  به اقدامات صورت گرفته در احیاء باغ موقوفه فتح آباد اشاره کردو گفت: باغ موقوفه فتح آباد کرمان باغ و خرابه ای متروک بود که با حمایت های بی بدیل استاندار  وبه همت بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان امروزه تحول عظیمی را از لحاظ گردشگری و شکوفایی موقوفات در استان  رقم زده است.

حجت الاسلام قاسمی زاده افزود : هم اکنون بیش از ۱۵ هزار متر مربع از اراضی تحت مالکیت این موقوفه در فاز های مختلف گردشگری و کشت بیش از ۳۵۰ نمونه از انواع گیاهان داروئی با فعالیت بیش از ۷۰ نفر نیروی بومی اشتغال ایجاد شده است.

وی در خصوص عملیات احیاء خانه حاج آقاعلی بزرگترین خانه خشتی وقفی جهان و قطب دوم گردشگری حوزه موقوفات استان گفت: عملیات اجرایی مرمت این خانه عظیم با سرمایه گزاری از محل عواید موقوفات در دست اقدام می باشد .

حجت الاسلام قاسمی زاده  ساخت تالار بزرگ احسان را یکی از پروژه های عظیم اوقاف در شهر کرمان عنوان و تصریح کرد: ساخت این مجتمع در زمینی بمساحت ۱۳ هزار متر مربع با سرمایه گزاری از محل عواید و پذیره های موقوفات  استان تا کنون ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی در عملیات ساخت و ساز در دست اقدام می باشد.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: امسال  اوقاف اقدامات مهمی را در عرصه اقتصاد مقاومتی وتحول بنیادی عمران اراضی موقوفات با تمامی پتانسیل های بالقوه خود در زمینه تولید اشتغال ، سرمایه گزاری و گردشگری اغاز کرده است.

 وی رویکرد دیگر عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی به کار گیری روش سیستم های نوین آبیاری با توجه به کم آبی های چند ساله اخیر در استان ذکر کرد و گفت: به منظور بهینه سازی مصرف آب کشاورزی حداقل ۲۰۰ تا ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی موقوفات استان به سیستم های نوین آبیاری تحت فشار  تجهیزشده اند که در این حیث با این اقدام سهم قابل توجهی از میزان هدر رفت آب در این حوزه مدیریت شده است.

قاسمی زاده تصریح کرد: این اداره کل به منظور ارتقاءبهره وری و افزایش محصولات چه از لحاظ اقتصادی و سود آوری اقدام به تغییر واریته در برخی باغات پسته نموده و امسال نیز نزدیک به یک هکتار از اراضی موقوفات را جهت کشت برخی از انواع گیاهان داروئی جایگزین محصول پسته کرده است.

 وی در بخش آخر سخنان خود یکی از مهمترین اقدامات ضروری اوقاف را هدایت و جهت دهی نیات  واقفان در راستای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و اظهار داشت : شاید متداول ترین نقش وقف را بتوان در رویکرد اقتصادی آن مشاهده کرد اگر چه این رویکرد با دیگر رویکردها بی ارتباط نیست امابا آگاهی بخشیدن به نیات واقفین خیراندیش امیدواریم بتوانیم به نحو مناسبی در جهت عمل به تحقق اقتصاد مقاومتی گام برداریم.

لازم به ذکر است در نخستین نشست شورای اداری استان کرمان در سال جار ی ازحجت الاسلام محمدقاسمی زاده، مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان کرمان به خاطر تلاش برای احیای موقوفه باغ فتح آباد و کمک فراوان به رونق گردشگری استان، به عنوان مدیر نمونه اقتصاد مقاومتی در استان تجلیل بعمل آمد.

همچنین در هفتمین مجمع سراسری معاونین ، مدیران و مسئولان سازمان اوقاف وامور خیریه با رویکرد اقتصاد مقاومتی ، اقدام وعمل در مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه برگزار شد.  بر اساس بازرسی های انجام شده در خصوص عملکرد برنامه ها و ورود اطلاعات در سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه سال گذشته در این مجمع ازحوزه مدیریت ، معاونت های فرهنگی و اجتماعی ،بهره وری اقتصادی ، اداره حراست و روابط عمومی اداره کل اوقاف کرمان با اهداء لوح سپاس  تقدیرو تجلیل به عمل آمد.

انتهای متن/منبع:آرمان

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه