رفتن به بالا
  • Tuesday - 19 April 2016 - 10:27
  • کد خبر : ۳۵۶۲۶
1(93)

لینک کوتاه:
ماست‌مالی!

تلاش دولتی‌ها برای توجیه سخنان سیف ادامه دارد

 ماست‌مالی کاری سخنان سیف توسط مقامات دولتی در حالی صورت می‌پذیرد که روز گذشته، گفتگوی ظریف با اشپیگل منتشر شد؛ وزیر امور خارجه در این مصاحبه برجام را تلویحاً یک «سند توخالی» نامیده بود. به گزارش هزار نیوز ؛ اعترافات دردناک سیف درباره‌ی عهدشکنی اطراف غربی برجام، کافی بود تا رسانه‌های هوادار دولت برای ماست‌مالی […]

به گزارش هزار نیوز ؛

 ماست‌مالی کاری سخنان سیف توسط مقامات دولتی در حالی صورت می‌پذیرد که روز گذشته، گفتگوی ظریف با اشپیگل منتشر شد؛ وزیر امور خارجه در این مصاحبه برجام را تلویحاً یک «سند توخالی» نامیده بود.

به گزارش هزار نیوز ؛ اعترافات دردناک سیف درباره‌ی عهدشکنی اطراف غربی برجام، کافی بود تا رسانه‌های هوادار دولت برای ماست‌مالی کردن آن دست به کار شوند. جماعتی که به جای مطالبه از مقامات وزارت امور خارجه برای عمل به قانون و پیگیری و تعقیب حقوقی امریکایی‌ها، به دیوار حاشا پناه بردند و برای توجیه سخنان رییس کل بانک مرکزی، نماند آسمانی که به زمین ندوخته باشند! دستپاچگی آنان اما قابل درک بود؛ چرا که برایشان باور کردنی نبود معاهده‌ای که تا دیروز آن را به تقلید از روحانی «آفتاب تابان» می‌نامیدند، به یک «سند توخالی» به تعبیر ظریف تبدیل شده باشد. سیف روز شنبه در شورای روابط خارجی ایالات متحده گفته بود: «شرکای ما در توافق هسته‌ای هنوز به تعهدات خود عمل نکردند. ایران به طور کامل به تعهدات خود پایبند بوده اما آمریکا به تعهداتش عمل نکرده است.»

(برای اطلاعات بیشتر در خصوص اظهارات سیف این گزارش را بخوانید: از صالحی تا سیف؛ چه بر سرِ «آفتاب تابان» آمده است؟/ برجام‌گیت!)

یک گزارش برای ماست‌مالی!

بر اساس قانون «اقدام متقابل و متناسب دولت در اجرای برجام» مصوب مجلس شورای اسلامی، وزارت خارجه موظف است هر سه ماه یک‌بار گزارشی را از روند اجرای برجام به مجلس ارائه کند. این وزارت‌خانه اما اولین گزارش خود را در خصوص روند سه ماهه‌ی اجرای برجام، روز یکشنبه منتشر کرد. گزارشی که متن جانب‌دارانه و نه چندان روشن آن، حرف و حدیث‌های فراوانی را برانگیخت. به نظر می‌رسید تیم عملیات روانی دولت قصد داشت با انتشار این گزارش آن هم درست بلافاصله بعد از سخنان سیف، آب رفته را به جوی بازگرداند و به این وسیله هم که شده آبروی برجام را بخرد. البته این گزارش خیلی زود مورد توجه رسانه‌های زنجیره ای قرار گرفت و به سرخط اغلب آنان بدل شد. زنجیره‌ای‌ها خیلی شیک ترجیح دادند به جای پوشش و یا پرداخت سخنان سیف، گزارش ظریف و رفقا را برجسته سازند.

گذشته از ابعاد متنوع فنی و حقوقی در بخش تعهدات ایران، این گزارش درباره‌ی لغو تحریم‌ها تقریباً حرف تازه‌ای نداشت. نویسندگان گزارش البته در یک اقدام قابل تحسین، موضوع بررسی تکالیف اطراف غربی در لغو تحریم‌ها را به دو بخش «روی کاغذ» و «در عمل» تقسیم‌بندی کردند. سید یاسر جبراییلی کارشناس سیاسی در این باره نوشت:

«در بند مربوط به لغو تحریم‌ها، آنچه باید روی کاغذ انجام می‌دانند از متن برجام رونویسی شده و چیز جدیدی که مربوط به آثار لغو تحریم‌ها باشد، وجود ندارد. در این بخش ادعایی در رابطه با لغو شدن عملی تحریم‌ها نیز نشده و به نظرم خوانندگان گزارش، باید گزارش آقای سیف با میان تیتر «تقریبا هیچ» را به انتهای گزارش وزارت خارجه اضافه کنند. یک عبارت خوشمزه در این بخش هست و آن اینکه “تغییر کاملاً محسوس و معنی‌داری در فضای بین‌المللی به نفع ایران صورت گرفته است”. یحتمل دوستانی که این گزارش را نوشته اند، هنوز در فضای رمانتیک هتل کوبورگ قرار دارند، و نه از اظهارات ضد ایرانی بیش از پیش آمریکایی‌ها -و در دوره پسابرجام گنده گویی کوتوله های منطقه‌ای- خبر دارند و نه گزارش آنچه در سازمان کنفرانس اسلامی گذشت، به آنها رسیده است.»

حمید رسایی نماینده مردم تهران نیز در واکنش به این گزارش، روز گذشته در یک تذکر شفاهی در صحن علنی مجلس، گزارش ارائه شده از سوی وزارت‌خانه را یک نسخه‌ی کپی شده از متن برجام دانست، و آن را کلی و بی‌فایده توصیف کرد. وی افزود: این گزارش به جای خارجی‌ها، طرف داخل را متهم کرده است!

فواد ایزدی کارشناس مسایل هسته‌ای هم در گفتگو با خبرگزاری دانشجو، با انتقاد از گزارش ارائه شده از سوی وزارت امور خارجه، آن را تلاشی برای توجیه اوضاع موجود دانست. وی افزود: «برخی بخش‌های متن این گزارش، حرف‌هایی زده شده که حتی طرف مقابل نیز آنها را عنوان نکرده است! به عنوان مثال در بخشی از متن آمده که معلوم نیست طرفین برجام بخواهند به تعهدات خود عمل کنند! این در حالی است که یکی از طرفین خود ایران است و این ادعا، ادعای عجیبی است که وزارت خارجه عنوان کرده است! این در شرایطی است که همه اعتقاد دارند ایران تا امروز به طور کامل به برجام پای‌بند بوده است.»

دیگر تلاش‌ها؛ باز هم ماست‌مالی!

محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور اما، سخنان سیف در امریکا را ناشی از هنر مناظره و مدیریت مذاکره‌ای دانست که رییس کل بانک مرکزی آموخته و آزموده است! استاد در صفحه‌ی اینستاگرامش نوشت: « هرکس که هنر مناظره و مدیریت مذاکره را آموخته و آزموده است؛ می داند که با حریف؛ باید از کاستی ها و نواقص کار او سخن گفت و مطالبه یبشتر و بهتر کرد و با یاران و همراهان؛ از توانایی ها و توفیق و عنایات.»

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم روز گذشته و در جلسه‌ی شورای گفتگو، سخنان سیف را استعاره نامید! وی گفت: «ایشان هدفش این بود به‌دنیا بفهماند که کار کنند!»

ماست‌مالی کاری سخنان سیف توسط مقامات دولتی در حالی صورت می‌پذیرد که روز گذشته و در آستانه‌ی سفر به نیویورک، گفتگوی ظریف با نشریه‌ی آلمانی اشپیگل منتشر شد؛ وزیر امور خارجه در این مصاحبه صراحتاً اذعان کرد که لغو تحریم‌ها تا کنون نتیجه‌ی دندان‌گیری نداشته و خواست تا هر چه سریعتر لغو تحریم‌ها نتیجه دهد. ظریف حتی در این مصاحبه برجام را تلویحاً یک «سند توخالی» معرفی کرد و گفت: «ما حدود سی ماه مذاکرات فشرده‌ای را برگزار نکردیم که حالا تنها یک سند توخالی داشته باشیم!»

اظهارات سیف اما آنقدر مهیب بود که حالا حالاها به ماست‌مالی کاری نیاز داشته باشد. پیش بینی استمرار حملات علیه آقای رییس کل، کار چندان دشواری نیست؛ ناظرین سیاسی معتقدند تیم عملیات روانی دولت برای رفع و رجوع این سخنان، چاره‌ای جز زیر سؤال بردن اعتبار آن و یا اعتبار گوینده‌ی آن ندارد. حمید رسایی در همین رابطه به خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو گفت: «متاسفانه آقای روحانی نشان داده که هیچ انتقادی به گوساله سامری برجام را تحمل نمی‌کند و همانطور که با منتقدین برخوردهای نامناسبی داشته با مسئولین دولتی هم اگر در نقد برجام سخن بگویند برخورد خواهد کرد. همانطور که با صالحی این کار را کرد. البته به عقیده بنده روند انتقادات از برجام از درون دولت روز به روز بیشتر می شود. چرا که زمان پاسخگویی کم کم فرا رسیده و طبیعی است که مدافعان و سینه چاکان دیروز، امروز در جاده انتقاد قرار می‌گیرند تا خود را تبرئه کنند.»

انتهای متن/منبع: خبرگزاری دانشجو

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه