رفتن به بالا
  • Saturday - 23 April 2016 - 11:19
  • کد خبر : ۳۵۷۷۷
علی-ولی-الله-172x132

لینک کوتاه:

حکومت برای امام علی (ع) ابزاری برای احقاق حق و ابطال باطل بود/ مسئولین در الگوگیری از شیوه حکومتی حضرت بیش از پیش همت گمارند

کارشناس مسائل فرهنگی – مذهبی گفت: منشور حکومتی ایشان باید سرلوحه کار تمام مسئولین قرار گیرد و قبل از حضور بر سرکار، باید آن را به خوبی بخواند آموزش ببیند تا بداند در جامعه اسلامی باید به سادگی و دور از تجملات حکمفرمایی ک …   به گزارش هزار نیوز ؛ حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا […]

به گزارش هزار نیوز ؛

کارشناس مسائل فرهنگی – مذهبی گفت: منشور حکومتی ایشان باید سرلوحه کار تمام مسئولین قرار گیرد و قبل از حضور بر سرکار، باید آن را به خوبی بخواند آموزش ببیند تا بداند در جامعه اسلامی باید به سادگی و دور از تجملات حکمفرمایی ک …

 

به گزارش هزار نیوز ؛ حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا غیاثی ضمن فرارسیدن میلاد با سعادت امیرالمومنین، علی (ع) با اشاره به حکومت داری ایشان گفت: حضرت علی (ع) اگرچه ۵ سال بیشتر حکومت نکردند اما در همین مدت کوتاه به عنوان یک الگوی مدیریتی، درس های بزرگی برای جهان بشریت داشتند.

این کارشناس مسائل دینی اظهار داشت: این امام معصوم قبل از اینکه پا به عرصه حکومت و سیاست بگذارند و جامعه پذیرای ایشان باشد، به عنوان یک الگو در عرصه عمل و کار اقتصادی بودند و ۲۵ سال خانه نشینی ایشان به معنای زانوی غم به بغل گرفتن و گوشه گیری نبود؛ حضرت کار می کردند و با ایجاد باغ ها و نخلستان ها و حفر قنات برای جامعه اسلامی تلاش می نمودند.

حجت الاسلام غیاثی تصریح کرد: امروزه برخی مسئولین ممکن است کارهای اقتصادی بزرگی انجام دهند ودرآمدهای سرشاری نیز داشته باشند اما اگر کسی از آنها بهره نبرد، فایده ای ندارد؛ ارزش کار اقتصادی به آن است که باقیات الصالحات هم باشد.

رعایت دقیق بیت المال در حکومت داری امیرالمومنین (ع) باید الگوی مسئولین باشد

وی با اشاره به قدم گذاشتن امام علی (ع) در عرصه حکومتی با اشاره به اینکه ایشان در ابتدا پای ظالمان و ستمگران از حکومت قطع نمودند، بیان کرد: رعایت دقیق بیت المال در شیوه حکومت داری امیرالمومنین (ع) بسیار دقیق است به گونه ای که ایشان در زمان صحبت های خصوصی و انجام کارهای شخصی شمع را خاموش می کردند تا از بیت المال مصرف نشود؛ ایشان تاکید داشتند سرقلم ها را تیز کنید و فاصله بین خطوط را کمتر بگذارید تا مرکب وکاغذ کمتری استفاده شود.

این استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: اگر در جامعه اسلامی کسی که به اسم تشیع دارای حاکمیت یا مسئولیتی باشد اما از تجملات استفاده کند و تشریفات از بیت المال به چشم بخورد، این نوع حکومت از روش حضرت علی (ع) فاصله دارد.

وی افزود: حضرت در انتخاب افرادشان نیز بسیار حساس عمل می کردند لذا می بینیم سلمان را به عنوان حاکم مدائن انتخاب می کنند که در زمان حکومت اشرافی و تجملاتی ساسانیان، با مرکبی بسیار ساده وارد شهر می شود.

حجت الاسلام غیاثی با اشاره به منشور حکومتی امام علی (ع) به لزوم توجه به این نامه عنوان کرد: منشور حکومتی ایشان باید سرلوحه کار تمام مسئولین قرار گیرد و قبل از حضور بر سرکار، باید آن را به خوبی بخواند آموزش ببیند تا بداند در جامعه اسلامی باید به سادگی و دور از تجملات حکمفرمایی کند.

حکومت برای امام علی (ع) ابزاری برای احقاق حق و ابطال باطل بود

این کارشناس مسائل دینی ابراز کرد: حضرت علی (ع) در نهایت پاکی و سادگی زندگی می کردند؛ ایشان باوجود اینکه حاکم یک امپراطوری وسیع اسلامی بودند، کفش های پاره خود را وصله می کردند؛ زمانی ابن عباس پرسیدند این کفش چقدر می ارزد؟ گفت: نصف درهم  حضرت فرمودند حکومت برشما از این کفش هم نزد من بی ارزش تر است مگر آنکه در پرتو آن حقی زنده کنم یا باطلی را از بین ببرم.

وی تاکید کرد: لذا تمام مسئولان از رده های بالا تا مسئولیت های کوچک تر، باید حکومت را ابزاری برای احقاق حق بدانند نه سفره آماده ای که از آن استفاده کنند.

این استاد حوزه اظهار کرد: هنوز بین وضع موجود تا مطلوب فاصله بسیار است و مسئولین باید بیش از پیش همت به کار برند تا با الگوگیری از امیرالمومنین (ع) نشان دهند به چه چشمی به ریاست نگاه می کنند.

رفتار و دستورالعمل های حضرت علی (ع) در تربیت فرزند، الگویی برای والدین

حجت الاسلام غیاثی در خصوص الگوگرفتن مردان از شیوه های تربیتی حضرت علی (ع) گفت: بزرگان دین ما تاکید کرده اند که نه تنها از اولین روز ولادت بلکه از زمان انعقاد نطفه و حتی سال ها قبل از آن، باید به فکر تربیت فرزند بود و زمینه و مقدمات این امر را فراهم کرد چرا که تربیت یک فرایند زنجیره ای است و در یک یا دومرحله متوقف نمی شود.

وی افزود: انتخاب یک همسر از خانواده پاک و اصیل نقش مهمی در تربیت فرزند و آینده او دارد؛ رشد یک گل در گلزاری با صفا با رشد گلی در لجنزار متفاوت است لذا انتخب معیار های صحیح همسر نکته بسیار مهمی است.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: علی (ع) در همسریابی انتخاباتی همانند حضرت زهرا (س) و سپس ام البنین داشتند و در انتخاب همسر این موضوع را به برادرش که قبایل مختلف را می شناخت سپرده بود تا همسر شایسته ای انتخاب کند که او ام البنین را انتخاب نمود.

حجت الاسلام غیاثی تصریح کرد: در دوران بارداری و شیردهی همسر نیز، مرد که تکیه گاه و نان آور خانواده است باید مواظب باشد که مال شبهه ناک وارد خانه نکند چرا که این موضوع در جنین و کودک بسیار تاثیرگذار است.

این کارشناس مسائل مذهبی با تاکید براینکه انتخاب نام خوب نیز بر فرزند تاثیرات روانی مثبت یا مخرب دارد، خاطرنشان کرد: همت گماردن به تعلیم و تربیت فرزند از وظایف مهم والدین است و رفتار و گفتار امیرالمومنین و دستورالعمل های ایشان در تربیت فرزند الگویی برای خانواده ها و پدران است.

انتهای متن/منبع: آرمان

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه