رفتن به بالا
  • Wednesday - 20 April 2016 - 10:07
  • کد خبر : ۳۵۷۴۰
6-722

لینک کوتاه:

عشایر 54 درصد گوشت مورد نیاز کهگیلویه و بویراحمد را تامین می‌کنند

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: عشایر 54 درصد گوشت مورد نیاز این استان را تامین می‌کنند. به گزارش هزار نیوز ؛مجید علی پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه کهگیلویه و بویراحمد، افزود: در استان ما حدود 11 هزار و 120 خانوار عشایر وجود دارد که 12 درصد جمعیت […]

به گزارش هزار نیوز ؛

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: عشایر 54 درصد گوشت مورد نیاز این استان را تامین می‌کنند.

به گزارش هزار نیوز ؛مجید علی پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه کهگیلویه و بویراحمد، افزود: در استان ما حدود 11 هزار و 120 خانوار عشایر وجود دارد که 12 درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه یکی از تولیدات عشایر استان، گوشت است که 54 درصد گوشت تولیدی استان را تامین می‌کند، بیان کرد: 26 هزارتن شیر در سال از دیگر تولیدات عشایر است.

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: بیشتر مشکلات عشایر استان مربوط به مسیر راه ها و اراضی عشایری است که اکثرا تصرف شده‌اند. نبود بازار مناسب دام، کمبود اعطای امتیازات تسهیلی از دیگر مشکلات است.

علی پور تصریح کرد: کوچ عشایر با توجه به تصرف ایل راه‌ها و راههای عشایری دچار مشکل شده چرا که عشایر مجبورند از مسیر جاده‌های اصلی عبور کنند و یا کوچ زودرس در سال داشته باشند و همچنین تامین داروهای دامی برای آنها کار سختی است.

وی ادامه داد: کوچ عشایر از 15 تا 20 اردیبهشت آغاز می‌شود. با توجه به سیاست اداره منابع طبیعی برای آسیب ندیدن مراتع، کوچ زودتر از وقت تعیین شده مشکلاتی را به وجود می‌آورد.

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد معبر عشایر استان‌های بوشهر و فارس به سمت اصفهان و بالعکس است. تعداد واحدهای دامی در استان حدود یک میلیون راس است. 20 درصد عشایر استان دارای پروانه بهره برداری هستند که در حدود 70 درصد از عرصه‌های مرتعی و جنگلی استان استقرار دارند. حدودا 400 هزار هکتار از این اراضی، اراضی مرتعی و 800 هزار هکتار نیز اراضی جنگلی هستند.

وی گفت: به منظور ساماندهی عشایر، طرح‌های تامین آب و شبکه‌های پمپاژ برای توسعه باغات و اراضی آبی، طرح اسکان عشایر، توسعه گیاهان دارویی، راه‌اندازی کارخانه خوراک دام و طیور برای تامین علوفه و خوراک دام استان، طرح‌های زنجیره‌ای تولید گوشت و ایجاد میدان عرضه دام استان، بهسازی چشمه‌ها و منابع ذخیره آب در دستور کار است.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد افزود: در راستای تامین و پمپاژ برای توسعه باغات 6 پروژه در دست اجراست که تا پایان سال جاری تعداد چهار پروژه از این تعداد بهره برداری و در اختیار عشایر قرار می‌گیرند. با بهره برداری از این طرح ها حدود 1000 هکتار از اراضی مرتعی عشایر زیرکشت آبی خواهند رفت.

علی پور بیان کرد: تعداد 700 خانوار از عشایر استان از انرژی خورشیدی استفاده می‌کنند که در این زمینه اعتباری قریب به 700 میلیون تومان در اختیار شرکت توزیع نیروی برق استان قرار داده شده است.

وی با یبان اینکه تعداد واحد دامی عشایر بیش از ظرفیت مراتع استان است، تاکید کرد: ظرفیت مراتع استان جوابگوی نیاز واحدهای دامی عشایر نیست و عشایر در بخشی از سال از علوفه دستی برای تغذیه دام‌های خود استفاده می‌کنند که برای این منظور کارخانه خوراک دام و طیور را در استان راه‌اندازی کرده‌ایم تا بخشی از خوراک دام و طیور را تامین کند.

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: در این استان جنگل دست کاشت با وسعت 70 هزار هکتار وجود دارد که اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان با مشارکت عشایر وظیفه مراقبت و نگهداری از این جنگل‌ها را برعهده دارد.

انتهای متن/منبع: ایسنا

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه