رفتن به بالا
  • Tuesday - 19 April 2016 - 09:31
  • کد خبر : ۳۵۵۷۸
4614307962421430796242_2523

لینک کوتاه:
کارشناس مسائل مهدویت:

معتکفین دست شیطان را می‌بندند

یک کار‌شناس مسائل مهدویت گفت: در ایام اعتکاف می‌توان به حساب خود رسیدگی کرد و راه‌های نفوذ دنیا و شیطان را به روی خود بست. به گزارش هزار نیوز ؛حجت‌الاسلام والمسلمین شهبازی، درباره آثار و برکات اعتکاف در زندگی با بیان این‌که «اعتکاف یعنی گوشه نشینی انسان‌ها در فضایی معنوی که به عبادت خداوند می‌پردازند» […]

به گزارش هزار نیوز ؛

یک کار‌شناس مسائل مهدویت گفت: در ایام اعتکاف می‌توان به حساب خود رسیدگی کرد و راه‌های نفوذ دنیا و شیطان را به روی خود بست.

به گزارش هزار نیوز ؛حجت‌الاسلام والمسلمین شهبازی، درباره آثار و برکات اعتکاف در زندگی با بیان این‌که «اعتکاف یعنی گوشه نشینی انسان‌ها در فضایی معنوی که به عبادت خداوند می‌پردازند» اظهار کرد: مسجد یکی از مکان‌هایی است که قابلیت بسیار زیادی دارد و می‌تواند فرد را به سمت عرش و ملکوت الهی سوق بدهد و هم می‌تواند فضایی را فراهم کند برای گفت‌وگو و بحث‌های دینی که بر روی تمام این موارد در اسلام تاکید شده است.

وی در ادامه با بیان این‌که «در دین مبین اسلام تاکید شده است که وقتی وارد مسجد می‌شوید از امور دنیوی صحبت نکنید» گفت: مردم نمی‌توانند در مسجد با همدیگر صحبت نکنند اما خداوند می‌خواهد به این بهانه اگر قرار است مردم با هم صحبت کنند درباره مسائل دینی باشد و در این عرصه به تبادل نظر بپردازند و مسجد یک مکانی برای گفت‌وگوی دینی است.

این کار‌شناس مسائل مهدویت با بیان این‌که «این سه روز اعتکاف که در مساجد برگزار می‌شود با سایر عبادت‌ها متفاوت است» ادامه داد: در این سه روز انسان‌ها از تمام مسائل مادی دنیا جدا می‌شوند یعنی فرد در اعتکاف نمی‌تواند به کسب و کار خود بپردازد. مثل نماز خواندن صرف نیست که مثلا فرد نماز صبح را بخواند و به کسب و کار بپردازد و ظهر برگردد و نماز بخواند و یا حتی مثل روزه هم نیست. فرد وقتی روزه است می‌تواند به سایر امور زندگی خود نیز بپردازد در عین اینکه زبان فرد روزه است، ویژگی اعتکاف نسبت به سایر عبادت‌ها این است که انسان سه روز به جز قرآن، مفاتیح، کتب دینی و امثال این‌ها به چیز دیگری نباید توجه کند و فضای دنیایی انسان کلا بایکوت و بسته می‌شود.

شهبازی تصریح کرد: فرد در اعتکاف نمی‌تواند با همسر، خانواده، محیط کار و دنیای بیرون ارتباط برقرار کند. باید و باید در یک محیط بسته‌ای معتکف شود. این امر ناخودآگاه سبب می‌شود که انسان به یاد کارهای خود بیفتد. یعنی در این فرصت می‌تواند به سایر امور مهم خود که شاید در زمان عادی به آن توجه نمی‌کند بپردازد.

وی در ادامه با بیان این‌که «وقتی انسان در مسجد معتکف می‌شود عملا دست شیطان را می‌بندد» خاطرنشان کرد: وقتی دست شیطان بسته می‌شود انسان می‌تواند به معرفت برسد و یک‌ شناختی از خود و خدای خود داشته باشد. دلیل عدم شناخت انسان‌ها از خود به این دلیل است که شیطان ما را به حال خود نمی‌گذارد و همواره به امور دنیوی می‌پردازیم به همین دلیل در امور دنیوی «حاسبوا ان تحاسبوا» را نداریم. اما در ایام اعتکاف ما می‌توانیم به حساب خود رسیدگی کنیم و راه‌های نفوذ دنیا و شیطان را به روی خود ببندیم.

این کار‌شناس مسائل مهدویت در ادامه با بیان این‌که «ما در مراسم اعتکاف باید یک مدیریت زمان خوبی را داشته باشیم» تاکید کرد: ممکن است در این مراسم برخی قرآن و دعا بخوانند اما با خود بگویند که خسته شده‌اند و چقدر باید این کار را انجام بدهند به همین دلیل باید افراد و مسئولینی که مدیریت این مراسم را برعهده دارند به شرکت کنندگان مدیریت زمان را آموزش بدهند و افراد را توجیه کنند که باید از زمان ‌نهایت بهره را ببرند.

شهبازی تاکید کرد: مسئولین اعتکاف می‌توانند با برپایی حلقه‌های بحث و معرفت وقت و زمان شرکت کنندگان را مدیریت کنند. کجا می‌توان50، ‌60 جوان را پیدا کرد که نشسته‌اند و منتظرند که یک نفر بیاید و به آن‌ها سر بزنند و با آن‌ها گفت‌وگو کنند. حوزه علمیه چه جایی را بهتر از مراسم اعتکاف می‌تواند پیدا کند که جوان با پای خود آمده و او ذهن خود را در اختیار ما قرار داده است تا آنچه را که می‌خواهیم به او بچشانیم. متولیان فرهنگی کشور باید به این مقوله اهمیت زیادی بدهند و بحث‌هایی را از قبل تهیه کنند و معتکفین بدانند که در چه ساعتی، چه سخنرانی است و در چه ساعتی بحث و گفت‌وگو برپا می‌شود و چه ساعتی آموزش مسائل دینی برگزار می‌شود.

این کار‌شناس مسائل مهدویت عنوان کرد: جوانان و معتکفین آمده‌اند و ذهن و روح خود را آماده کرده‌اند بعد از اینکه از مراسم خارج می‌شوند ما با مشکلی روبرو هستیم و آن این است که آن‌ها را به حال خود‌ رها می‌کنیم. یعنی گاهی ما این جوان را دیگر در محیط دینی نمی‌بینیم تا سال آینده که می‌خواهد دوباره بیاید و معتکف شود. بهترین کار این است مسئولینی که در آنجا هستند برنامه ریزی و جوانان را جذب کنند، مثلا سازمان تبلیغات و یا حوزه علمیه هر شهر فرم‌هایی را پخش کند و افراد را نسبت به سال، سن و تحصیل و موقعیت آن‌ها تقسیم بندی کنند و اطلاعات آن‌ها را دریافت کنند و بعد از اینکه از اعتکاف خارج شدند از توانایی آن‌ها بهره ببرند.

شهبازی گفت: به این وسیله می‌توان به تخصص جوانان جامعه پی برد و اگر مثلا جوانی در فضای مجازی فعال است می‌توان در حوزه علمیه آن شهر از آن جوان بهره برد. آن هم در راستای ترویج مباحث دینی در فضای مجازی. این شناسایی افراد می‌تواند کمک زیادی به جامعه کند و مدیران حوزه‌های علمیه می‌توانند در ایام اعتکاف جوانان را صید کنند و با جوانان در رابطه با مسائل دینی صحبت کنند و آن‌ها را به سمت حوزه‌های علمیه دعوت کنند و از اکنون یک کادری را برای سال‌های بعد حوزه‌های علمیه تنظیم کنند.

انتهای متن/منبع: ایسنا

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه