رفتن به بالا
  • Thursday - 28 April 2016 - 11:06
  • کد خبر : ۳۶۱۸۸
301794

لینک کوتاه:

ناامیدسازی سرمایه‌های اجتماعی دولت از تغییر پذیری شرایط

اصولگرایان تندرو که در انتخابات خرداد ٩٢ و نیز اسفند ٩٤ مقهور کنشگری و واکنش صریح تحول‌خواهان شده‌اند، به‌جای آسیب‌شناسی و بازسازی خود، به واکنش‌های رادیکال روی آورده‌اند. به گزارش هزار نیوز ؛ آنها به خوبی می‌دانند که رقیب اصلی‌شان نه دولت روحانی (معلول) که بدنه حامی دولت (علت) است؛ همان طبقه‌ای که اکنون جانی […]

به گزارش هزار نیوز ؛
اصولگرایان تندرو که در انتخابات خرداد ٩٢ و نیز اسفند ٩٤ مقهور کنشگری و واکنش صریح تحول‌خواهان شده‌اند، به‌جای آسیب‌شناسی و بازسازی خود، به واکنش‌های رادیکال روی آورده‌اند.

به گزارش هزار نیوز ؛ آنها به خوبی می‌دانند که رقیب اصلی‌شان نه دولت روحانی (معلول) که بدنه حامی دولت (علت) است؛ همان طبقه‌ای که اکنون جانی دوباره گرفته است. اعتمادبه‌نفس و مشارکت طبقه متوسط در امتداد راه خرداد ٩٢، حذف تندروها را از مجلس به همراه داشت و به احتمال بسیار قوی ریاست‌جمهوری بعدی و شوراها را نیز به دست تحول‌خواهان خواهد سپرد.

به گزارش ساعت24، استراتژی «ناامیدسازی سرمایه‌های اجتماعی دولت» و «القای تغییرناپذیری شرایط» در دستور کار مخالفان روحانی قرار گرفته است. در راستای همین استراتژی تاکتیک‌هایی مانند سیاه‌نمایی علیه برجام، القای بهبود‌نیافتن شرایط اقتصادی، حمله به کابینه و حاشیه‌سازی برای دولت و … به‌کار گرفته شده است.

طرح حضور هفت ‌هزار گشت نامحسوس در شهر تهران را نیز در همین چارچوب می‌توان تحلیل کرد. این طرح که بدون هماهنگی با دولت و با وجود همه ابهامات حقوقی و قانونی به مرحله اجرا درآمده، آن‌گاه ‌تأمل‌برانگیز است که نگاهی گذرا به سوابق این‌گونه برخوردها در زمان دولت فعلی داشته باشیم.

فشارهای ناظر به طریقه پوشش، حجاب اجباری، برخوردهای پلیسی و تهدید به حضور موتورسوارانِ هدایتگر، تحدید و تهدید شبکه‌های اجتماعی، برهم‌زدن کنسرت‌ها، ممانعت از اکران برخی فیلم‌ها و آثار نویسندگان و … برخوردهایی است که از سوی افراد حقیقی و حقوقی مخالف دولت در برخورد با بدنه حامی آن صورت گرفته است. اهمیت این‌گونه برخوردها و نقش آن در ناامیدکردن سرمایه‌های اجتماعی دولت آن‌گاه فهمیده می‌شود که بدنه تحول‌خواهِ طرفدار دولت، نسبت به آزادی و فردیت خود حساس است و دخالت‌های غیرقانونی را در عرصه‌های خصوصی برنمی‌تابد.

به‌همین‌دلیل است که غالبا شخص رئیس‌جمهور یک‌تنه در برابر این‌گونه محدودیت‌ها ایستادگی می‌کند و با گفتاردرمانی و توصیه به قانون‌گرایی به نهادهای آمر، تذکر می‌دهد.
چنانچه راهبرد مخالفان روحانی در القای ناکارآمدی دولت در رفع تمایلات تحول‌خواهانه با واکنش هوشمندانه دولت و کابینه تحت امرش مواجه نشود، در بلندمدت می‌تواند روی سرمایه‌های اجتماعی دولت تأثیر منفی بگذارد. طبعا وقتی تحول‌خواهان ببینند دولت منتخب آنها نمی‌تواند امنیت و آرامش آنها را در ساحات محتلف مهیا کند، دچار سرخوردگی می‌شوند.

انتهای متن/منبع:شرق

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه