رفتن به بالا
  • Tuesday - 3 May 2016 - 09:56
  • کد خبر : ۳۶۵۰۴
13941027000711_PhotoA

لینک کوتاه:
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان عنوان کرد:

آغاز عملیات اجرایی انتقال آب از بهشت‌آباد به کرمان با حضور رئیس جمهور

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان گفت: همزمان با سفر قریب‌الوقوع رئیس جمهور به استان کرمان، عملیات اجرایی انتقال آب از بهشت‌آباد به شمال کرمان آغاز می‌شود. به گزارش هزار نیوز ؛ محمدرضا بختیاری بعد از ظهر امروز در نشست خبری از آغاز عملیات اجرایی انتقال آب از بهشت‌آباد به کرمان با حضور رئیس جمهور در 21 […]

به گزارش هزار نیوز ؛

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان گفت: همزمان با سفر قریب‌الوقوع رئیس جمهور به استان کرمان، عملیات اجرایی انتقال آب از بهشت‌آباد به شمال کرمان آغاز می‌شود.

به گزارش هزار نیوز ؛ محمدرضا بختیاری بعد از ظهر امروز در نشست خبری از آغاز عملیات اجرایی انتقال آب از بهشت‌آباد به کرمان با حضور رئیس جمهور در 21 اردیبهشت ماه جاری خبر داد و اظهار داشت: پروژه انتقال آب از بهشت‌آباد به شمال کرمان، طولانی‌ترین خط انتقال آب کشور است.

وی با بیان اینکه در سفر رئیس جمهور به کرمان، بزرگترین مسئله استان یعنی آب مطرح می‌شود، ابراز داشت: بحث اول کشور کمبود منابع آبی است، اما کرمان بحرانی‌ترین استان به لحاظ منابع آبی محسوب می‌شود و وضعیت بدتری از استان‌های دیگر دارد.

بختیاری با اشاره به تهیه طرح جامع آب استان کرمان عنوان کرد: این طرح به تصویب وزارت نیرو رسیده و کاملا مشخص شده که برای چه مناطقی از استان و از چه حوزه‌هایی باید آب تامین شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر 98 درصد از آب شرب استان کرمان از منابع زیرزمینی تامین می‌شود که به این لحاظ جزو معدود استان‌های کشور هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان گفت: استان کرمان در زمینه پروژه‌های توسعه‌ای آبی عقب مانده است و اقلیم آب و هوایی و وسعت زیاد استان، بحران آب ما را دو چندان می‌کند.

بختیاری تصریح کرد: در طرح جامع آب استان کرمان سعی شده در زمان حداکثر هفت سال صد درصد آب شرب ما از منابع سطحی تامین شود که این مسئله نیز عزم وسیعی را می‌طلبد.

وی خاطرنشان کرد: طرح جامع آب کرمان شامل سه پروژه مهم است که در سطح کشور مطرح هستند که انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری به عنوان بزرگترین تونل انتقال آب خاورمیانه یکی از این طرح‌ها ست.

بختیاری ابراز داشت: پروژه انتقال آب از بهشت‌آباد به شمال کرمان به عنوان طولانی‌ترین خط لوله آب کشور به طول یک هزار و 100 کیلومتر و انتقال آب از دریای عمان دو طرح دیگر مهم است.

* آغاز فاز دوم تونل انتقال آب کرمان با حضور رئیس جمهور

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان با اشاره به اجرای 1.5 کیلومتر از تونل انتقال آب کرمان گفت: قطعه اول این تونل از سمت گلزار 24 آبان ماه سال گذشته آغاز شد و اکنون نیز پیشرفت خوبی دارد.

وی همچنین از آغاز فاز دوم عملیات حفاری تونل انتقال آب کرمان در سفر رئیس جمهور به این استان خبر داد و افزود: قطعه دوم این تونل از سمت رابر با حضور رئیس جمهور در 21 اردیبهشت ماه کلنگ‌زنی می‌شود.

بختیاری پیشرفت کار در حفر تونل انتقال آب کرمان را مطلوب دانست و ادامه داد: در حال حاضر سه شیفت کاری مشغول به کار هستند و این پروژه لحظه‌ای توقف ندارد.

وی عنوان کرد: برای پروژه‌های حفر تونل انتقال آب با توجه به حجم سنگین کار نمی‌توان زمان داد، اما برای تونل کرمان طبق برنامه پنج سال زمان‌بندی شده در صورت عدم برخورد با مشکل زودتر از 40 ماه به پایان می‌رسد.

* انتقال آب از بهشت‌آباد حیاتی‌ترین پروژه برای کرمان است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان بیان داشت: پروژه انتقال آب شرب از بهشت‌آباد به کرمان مهمترین و حیاتی‌ترین پروژه برای استان کرمان است که آرزوی 30 ساله کرمان بوده و 70 درصد از جمعیت استان را پوشش می‌دهد.

بختیاری خاطرنشان کرد: انتقال آب از بهشت‌آباد به شمال کرمان 750 کیلومتر طول اصلی و 400 کیلومتر طول فرعی دارد که عملیات اجرا از سمت کرمان به طول 275 کیلومتر با حضور رئیس جمهور کلنگ‌زنی می‌شود.

وی ابراز داشت: قطعه اول این پروژه با یک هزار و 270 میلیارد تومان به مناقصه رفته و قرارگاه خاتم‌الانبیاء با هفت درصد کاهش قیمت برنده شده و در حال تجهیز کارگاه است.

بختیاری گفت: با اجرای این پروژه اتفاق بزرگی در حوزه آب شرب کرمان رخ می‌دهد و با یک هزار و 200 متر مکعب پمپاژ و احداث تصفیه خانه با هشت مترمکعب در حال حاضر 2 میلیون نفر و در سال 1420، سه میلیون نفر را پوشش می‌دهد.

وی اظهار داشت: برای تامین آب جنوب استان کرمان با توجه به مسافت‌ها، راهی غیر از انتقال آب از دریا نداریم و پنج شهر جنوبی ما از دریای عمان تامین می‌شوند.

بختیاری افزود: استان کرمان 45 درصد معادن سنگ‌آهن و 80 درصد معادن مس کشور را دارد، اما به دلیل کمبود آب نمی‌توانیم صنایع بزرگ را داشته باشیم که با اجرای پروژه‌های انتقال آب این امر محقق می‌شود.

* راه نجات کرمان حفاظت از منابع آبی است

وی با تأکید بر اینکه تمام پروژه‌های انتقال آب تنها برای تامین آب شرب و صنعت است، ادامه داد: اصلی‌ترین کار ما و راه نجات استان، حفاظت از منابع آبی و ساماندهی بخش کشاورزی است.

بختیاری بیان داشت: مسئولان ما باید بدانند که اگر مردم همراهی نکنند این طرح‌ها بر روی کاغذ می‌ماند و مردم نیز بدانند در صورت عدم همراهی در حفظ منابع آبی، استان نابود می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان تصریح کرد: دولت باید برای انتقال هر متر مکعب آب از بهشت‌آباد 9 هزار و 700 تومان هزینه کند و از سوی دیگر هر متر مکعب آب را 300 تومان بفروشد.

وی ادامه داد: راندمان کانونی کشاورزی ما فاجعه است و در حال حاضر در برخی از باغ‌های ما راندمان آب به 17 درصد می‌رسد که در این صورت آب کاملا هدر می‌رود.

بختیاری ابراز داشت: در حال حاضر 2 هزار و 100 لیتر آب در ثانیه وارد شهر کرمان می‌شود و با توجه به جمعیت کنونی حدود 900 لیتر کم داریم که با چنگ و دندان این وضعیت مدیریت می‌شود.

* تأثیر سد صفارود بر حوزه جازموریان 3 درصد است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان با اشاره به خشکسالی‌های 15 سال استان و جنوب کرمان گفت: از دلایل خشکسالی در جازموریان و هلیل‌رود، فشار بیش از اندازه روی منابع آبی بالادست جازموریان، افزایش بی‌رویه سطح‌های زیر کشت و چاه‌های غیرمجاز است.

بختیاری افزود: 810 هزار هکتار اراضی زیر کشت در استان و داشتن یک چهارم باغ‌های ایران، برای استان کرمان خوب نیست، ما باید استانی صنعتی باشیم.

وی در مورد تاثیر سد صفارود بر سد جیرفت عنوان کرد: سد صفارود 50 میلیون مترمعکب حجم مخزن دارد و تاثیر آن بر حوزه جازموریان تنها سه درصد است، باید 97 درصد دیگر را بررسی کنیم.

بختیاری گفت: اکنون تنها سد مخزنی بالای جیرفت، سد بافت است، جازموریان زمانی 2.5 میلیارد مترمکعب آب داشته که الان نیست.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان گفت: ما باید از کاهش سطح آب‌های زیرزمینی جلوگیری کنیم، با وجود معادن مس در کرمان، کاهش سطح آب منجر به تماس بیشتر با آرسنیک موجود در ذخایر معدنی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه استان کرمان باید به سمت صنعتی شدن پیش رود، خاطرنشان کرد: ارزش افزوده گل‌گهر با 10 میلیون مترمکعب مصرف آب برابر کل کشاورزی سیرجان با 400 میلیون مترمکعب آب است.

بختیاری ابراز داشت: تا چه زمان استان کرمان باید خام‌فروشی داشته باشد، این ظلم بزرگی در حق استان است که صنایعی مانند فولاد نداشته باشیم.

وی اظهار داشت: غفلت در سال‌های گذشته سبب شده که به شرایط کنونی برسیم، نباید با مسائل به صورت احساسی و افراطی عمل کنیم، کاشت محصولاتی مانند هندوانه در کرمان دشت‌ها را به روز سیاه می‌نشاند.

بختیاری با اشاره به خشکسالی که کشور را درگیر کرده است، افزود: با توجه به میانگین بارندگی در ایران، کشور ما نباید حرف اول را در کشاورز بزند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان گفت: ما باید ضمن حفظ و تامین نیازهای خود در حوزه کشاورزی، صنعت و معدن را با توجه به ارزش افزوده آن بالا ببریم.

انتهای متن/منبع:فارس

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه