رفتن به بالا
  • Tuesday - 3 May 2016 - 09:19
  • کد خبر : ۳۶۴۷۳
JamNewsImage18512965

لینک کوتاه:
نقدی بر سخنان رئیس‌جمهور محترم؛

آقای روحانی! آش را شور نکنید/ «هر چه کُنی به خود کُنی، گر همه نیک و بد کُنی»

در روزهای اخیر رسانه‌های برون‌مرزی که منتظر گرفتن ماهی از آب‌های گل‌آلودند بر اختلاف دولت و شورای نگهبان و هیأت نظارت تمرکز کردند. به گزارش هزار نیوز ؛ سایت جام نیوز نوشت: 1. پس از گذشت بیش از دو ماه از دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی، ماجرای خانم «مینو خالقی» همچنان ادامه دارد. خانم خالقی […]

به گزارش هزار نیوز ؛
در روزهای اخیر رسانه‌های برون‌مرزی که منتظر گرفتن ماهی از آب‌های گل‌آلودند بر اختلاف دولت و شورای نگهبان و هیأت نظارت تمرکز کردند.

به گزارش هزار نیوز ؛ سایت جام نیوز نوشت: 1. پس از گذشت بیش از دو ماه از دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی، ماجرای خانم «مینو خالقی» همچنان ادامه دارد. خانم خالقی که در شمارش آراء اصفهان به جایگاه سوم دست یافته بود پس از انتخابات با نظر شورای محترم نگهبان ردصلاحیت شد و از راهیابی به مجلس دهم بازماند.

 

2. دکتر روحانی در مراسم روز کارگر گفتند: «قانون اساسی می‌گوید نماینده با رأی مردم حوزه انتخابیه‌اش انتخاب می‌شود و به محضی که رأی آورد و در مجلس شورای اسلامی اعتبارنامه‌اش تصویب شد، نماینده است و در این میان چیز دیگری نداریم. مرحله دیگر بعد از رأی مردم و صحت انتخابات، بررسی اعتبارنامه در مجلس شورای اسلامی است و هیچ نهاد دیگری در این میان نمی‌تواند مداخله کند.»

 

ایشان تأکید کردند: «همه ما باید به قانون‌مان، قانون اساسی‌مان و قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی پایبند باشیم.»

 

3. آقای “ره پیک” سخنگوی هیات نظارت بر انتخابات در پاسخ به سخنان رئیس جمهوری گفت: «در قانون اساسی حکمی دراین‌باره وجود ندارد. بعد از آنکه انتخابات، چه از نظر صلاحیت‌ها و چه از جهت حوزه‌های انتخابیه، توسط شورای نگهبان تأیید شد، نتیجه آن به دستگاه اجرائی اعلام می‌شود و بعد از آن هیأت نظارت و هیأت اجرائی باید اعتبارنامه نمایندگان را امضا و تأیید کنند».

 

وی افزود: «طبق اصل ٩٩ قانون اساسی و تفسیر این اصل توسط شورای نگهبان و همچنین طبق قوانین عادی از جمله ماده ٣ قانون مجلس شورای اسلامی، نظارت شورای نگهبان عام و استصوابی و همه مراحل و تمام امور مربوط به انتخابات است. شورای نگهبان به استناد مستندات قانون ازجمله مستندات ذکرشده، نسبت به پرونده‌های مختلف اظهارنظر می‌کند و این رویه در تمام ادوار شورای نگهبان وجود داشته است و امر جدیدی نیست.»

 

4. در اصل 99 قانون اساسی می‌خوانیم: «شوراي نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبري, رياست جمهوري, مجلس شوراي اسلامي و مراجعه به آرا عمومي و همه پرسي را بر عهده دارد.»

 

در اصل 98 قانون اساسی هم آمده است: « تفسیر قانون‏ اساسی‏ به‏ عهده‏ شورای‏ نگهبان‏ است‏ که‏ با تصویب‏ سه‏ چهارم‏ آنان‏ انجام‏ می‏ شود.»

 

مرحوم آیت الله محمدی گیلانی، دبیر شورای نگهبان در سال 1370 در تفسیر اصل 99 قانون اساسی نظر شورا را در نامه‌ای تبیین کرد: «نظارت‌ مذكور در اصل‌ 99 قانون‌ اساسي‌ استصوابي‌ است‌ و شامل‌ تمام‌ مراحل‌ اجرايي‌ انتخابات‌ از جمله‌ تأييد و ردّ صلاحيت‌ كانديداها مي‌شود.»

 

5. پیش از این آقای ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان درباره ماجرای خانم “مینو خالقی” گفته بود: «مطابق تصمیم شورا که طبعا مبتنی بر نظارت استصوابی است، تصمیم در مورد صلاحیت خانم خالقی بر اساس نظر اکثریت اعضا این بود که می‌توان آرا را به جهت مسئله عدم صلاحیت باطل کرد، هرچند که برخی از اعضا نظرات دیگری هم داشتند.»

 

وی با تأکید بر “به دست آمدن مستندات جدید درباره خانم خالقی” گفت: «علت ابطال آرا، رد صلاحیت خانم خالقی بوده است و البته از آنجا که دلایل رد صلاحیت شخص به خود وی اعلام می‌شود لذا قانونا نمی‌توان این مسائل را بیان کرد.»

 

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: «در این جلسه برای اعضای شورا این سوال پیش آمد که آیا این امکان وجود دارد که پس از انتخابات، فردی به‌دلیل کشف عدم صلاحیت، آرای وی باطل شود یا نه. در این مورد، نظرات مختلفی بیان شد و به طور مثال گفته شد وقتی انتخابات برگزار می‌شود، مسائلی که پس از رای‌گیری مطرح هستند به مرحله تصویب اعتبارنامه‌ها منتقل می‌شوند، اما برداشت و نظر اکثریت اعضای شورای نگهبان به لحاظ مستنداتی که راجع‌ به مسئله صلاحیت خانم مینو خالقی مطرح است، این بود که امکان ابطال انتخابات به جهت کشف جهاتی از عدم صلاحیت وجود دارد.»

 

6. اگر شورای نگهبان انتخابات دور دوم انتخابات مجلس دهم را تأیید کند درمجموع، 17 نماینده خانم وارد این مجلس خواهند شد؛ اما آقای دکتر روحانی اصرار دارد که بگوید 18 نماینده به مجلس راه‌یافته‌اند! صفحه‌های مجازی منتسب به ایشان نوشتند: راهيابي 18 زن به مجلس، يك ركورد است… و این پیام در حجم وسیعی در رسانه‌های مختلف بازتاب یافت.

 

7. در روزهای اخیر رسانه‌های برون‌مرزی که منتظر گرفتن ماهی از آب‌های گل‌آلودند بر اختلاف دولت و شورای نگهبان و هیأت نظارت تمرکز کردند و با هدف انتقام‌گیری از شورای‌نگهبان گفتند و نوشتند که ارکان نظام جمهوری‌اسلامی از درون در حال جنگند.

 

البته اختلاف سلیقه و نظر در همه کشورهای آزاد، طبیعی است و اصل بیان نظرات و دیدگاه‌ها نه تنها اشکالی ندارد بلکه موجب کشف و رفع عیب‌ها و نقص‌ها و در نهایت رشد و پویایی می‌شود. دیدگاه‌های مختلف دولت و رئیس جمهور و مجلس و شورای نگهبان و دیگر بخش‌های نظام جمهوری‌اسلامی هم نمکی است که طعم‌دهنده است اما نباید آنقدر نمک پاشید که آش شور شود و لذت رشد و پویایی به رنج اختلاف و کینه تبدیل شود.

 

به هر حال، ملاک قانون است و طبق قانون اساسی این شورای نگهبان است که به عنوان مفسر این قانون معرفی شده است.

 

پس بهتر است رئیس‌جمهور محترم که خود تأکید کرده‌اند که “همه باید تابع قانون باشیم” نظر شورای نگهبان را بپذیرند و بر قانون گردن نهند.

 

8. گفته‌اند که درویشی مدام زیر لب می‌خواند: «هر چه کنی به خود کنی، گر همه نیک و بد کنی.»

زنی که صدای درویش را شنید به درون خانه رفت و نان شیرین زهرآلودی پخت و به درویش داد. این زن با این کار خطرناک می‌خواست به دیگران ثابت کند که سخن درویش نادرست است.

درویش رفت و رفت تا کودکی را دید. کودک به درویش گفت که گرسنه است. درویش هم قدری از نان را به کودک داد و گفت زنی خیر این نان را به من داد تو هم قدری از آن بخور. خوردن همان و مسمومیت و مرگ کودک همان…

درویش، زن را صدا کرد و همراه خود بر سر صحنه واقعه آورد. زن تا کودک را دید، فهمید که این کودک، پسر خودش بوده است. فریاد کشید و شیون سر داد که ای درویش تو راست میگفتی: «هر چه کنی به خود کنی، گر همه نیک و بد کنی.»

انتهای متن/ه

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه