رفتن به بالا
  • Monday - 16 May 2016 - 12:42
  • کد خبر : ۳۶۹۵۳
109427_820-172x132

لینک کوتاه:
قابل توجه مسئولین ؛

آیا وقت آن نرسیده که به مسئله مهاجرت غیر قانونی افاغنه خاتمه دهید؟

سال هاست که بخاطر مسئله مهاجرت افاغنه و حضور غیر مجاز اتباع افغانی در ایران بحث های مفصلی به وجود آمده است از جمله در مسائل اجتماعی، پزشکی و علی الخصوص اقتصادی که باید مسئولین امر با جدیت تمام تر به آن اهمیت داده شود. …                   […]

به گزارش هزار نیوز ؛

سال هاست که بخاطر مسئله مهاجرت افاغنه و حضور غیر مجاز اتباع افغانی در ایران بحث های مفصلی به وجود آمده است از جمله در مسائل اجتماعی، پزشکی و علی الخصوص اقتصادی که باید مسئولین امر با جدیت تمام تر به آن اهمیت داده شود. …

                                                          اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید
به گزارش هزار نیوز؛ سال هاست که بخاطر مسئله مهاجرت افاغنه و حضور غیر مجاز اتباع افغانی در ایران بحث های مفصلی به وجود آمده  است و در چند سال اخیر این بحث ها گسترده تر و با شدت مضاعفی پیگیری شده اند اما عملا هنوز در نقطه صفر قرار داریم البته باید بگوییم خیلی پایین تر از نقطه صفر قرار گرفته ایم افاغنه ای که زمانی به علت جنگ و مشکلات اقتصادی و معیشتی داخلی شان به ایران پناه آوردند اکنون به یکی از معضلات  تهدید آمیز برای جامعه ما مبدل گشته اند. قربانی اصلی این جریان استان های مجاور مرزهای شرقی مانند سیستان و بلوچستان و استان کرمان هستند که با توجه به  ممنوعیت تردد و سکونت افاغنه در دیگر استانهای هم مرز با افغانستان از جمله سیستان و بلوچستان طی سالهای اخیر، حالا بار این پناهندگان را در شرق کشور، استان پهناور کرمان بر دوش می کشد.

برخی با بی انصافی هرچه تمام تر پشت نقاب انسان دوستی و رفتارهای بشر دوستانه به انتقاد از مباحث مربوط به خروج افاغنه از ایران می پردازند و بنوعی کاسه داغتر از آش می شوند تا جایی که منافع بنیادی و اساسی شهروندان ایرانی را فراموش کرده و به روی تهدیدات و آسیب های  اجتماعی، اقتصادی و امنیتی ناشی از مهاجرین غیر مجاز افغانی چشم می بندند.

مسائل و مشکلات مرتبط با حضور افاغنه غیر مجاز در کشور بویژه کرمان

مسائل متعددی بدنبال مهاجرت افاغنه به ایران مطرح است جدای از نقش گسترده آن ها در شیوع انواع بیماری ها  و به خطر افتادن سلامت افراد و بویژه کودکان در جامعه  و اشغال بسیاری از مشاغل در حالیکه بیکاری یکی از مؤلفه های مشکلات ایران بشمار می آید و همچنین قاچاق مواد مخدر به داخل کشور که استان کرمان را بیش از سایر مناطق کشور درگیر خود ساخته و به یکی از عوامل دردآور و نگران کننده برای استانمان مبدل گشته است و افراد زیادی را که نیروی انسانی و مولد ثروت بشمار می آیند به کام نابودی و فلاکت کشانده است، علاوه بر همه این موارد،  در سال های اخیر شاهد گزارش های زیادی در مورد وقوع جرایم و جنایات از سوی افاغنه بوده ایم و در حال حاضر با وجود اینکه گروهک های تروریستی روز بروز در کشورهای همسایه با ایران در حال افزایش و رشد گسترده هستند حضور مهاجرین افاغنه در ایران (بدلیل مشکلات و مسائل فراوان این افراد  و سرخوردگی و محرومیت و البته اشتراک دینی برخی از آنها  با این گروهک ها) می تواند بستر خطرناکی برای نفوذ گروههای تروریستی از جمله داعش باشد.

آیا با وجود این مسائل و افاغنه ای  که  در حال حاضر بیش از ۱۰ درصد جمعیت استان کرمان را تشکیل می دهند، دلیلی برتداوم مهاجرت و اقامت  افاغنه به ایران وجود دارد؟ آیا همه استان های کشور به اندازه ای که استان کرمان از حضور افاغنه مورد آسیب قرار گرفته و تهدید می شود قرار دارند؟؟؟!!! آیا سخن بسیاری از مسوولین مبنی بر جلوگیری از ورود افاغنه به ایران اشتباه است؟
آسیب ها و خطرات متعدد برای ورود و اقامت غیر قانونی به ایران

مضاف بر این مطالب حضور و مهاجرت افاغنه به ایران برای خود آن ها هم دیگر نه تنها سودی ندارد که فقط زیان و اشتباه است و آن ها در جریان مهاجرت های غیر قانونی خود متحمل آسیب های فراوانی می شوند. رفتارهای ناشایستی که ممکن است برخی از افراد جامعه با آن ها داشته باشند می تواند بر روح و روان آن ها تاثیر بسیار بدی بجا گذارد که در طولانی مدت یک مسئله بغرنج و البته خطرناک بشمار آید.

اکنون مهاجرت غیر قانونی و بی دلیل افاغنه به ایران می تواند روز بروز به عقب افتادگی این ملت و عدم توسعه و پیشرفت کشورشان دامن زند . چه کسی جلوتر از خود افاغنه در تعیین سرنوشت کشورشان نقش دارد؟ خودشان باید بخواهند که تغییر و پیشرفت کنند که مهاجر نباشند ……..

مرگ به علت ورود قاچاقی

حضور غیر قانونی آن ها ابزاری در دست افراد خلافکار شده است که از حضور افاغنه و غیر قانونی بودنشان سو استفاده کنند . سالانه هزاران نفر از اتباع افغان از مرز پاکستان توسط قاچاقچیان انسان وارد کشور می‌شوند. آنها برای ورود غیرمجاز به ایران به شکل خیلی زننده و زشتی در جاهای محدود مثل وانت، صندوق عقب خودروهای سواری و کامیون‌های حمل حیوانات قرار داده می‌شوند و راننده‌ها رفتار بسیار بدی با آنها دارند. جاده‌های فرعی و کوهستانی بهترین مسیر برای قاچاقچیان انسان است و متاسفانه، شاهد بروز تصادفات خودروهای قاچاق انسان در این جاده‌ها هستیم.

یکی از خطراتی که در راه قاچاق افاغنه جان مردم ر ا تهدید می‌کند، سرعت بسیار بالای خودروهای حامل افاغنه غیرمجاز است که از مسیر‌های اصلی و فرعی شهرها عبور می‌کنند؛ خودروهایی که طی چند سال گذشته سرعت بسیار بالای آنها تصادفات مرگباری را رقم زده و جان ده‌ها نفر از افاغنه غیر مجاز و مردم ساکن مناطق شرقی کرمان را گرفته است. در خودرویی که ظرفیتش پنج نفر است، گاهی تا ١٧ نفر جاسازی شده است؛ فقط در یک سانحه تصادف خودروی افاغنه غیرمجاز در جاده رستم‌آباد ـ بم در استان کرمان ۱۱ نفر جان باختند که در زمان حادثه ۱۴ افغانی در پژو پارس جا داده شده بودند.

متاسفانه قاچاق افاغنه در شهرستان‌های شرقی کرمان و برخی از شهر‌های استان سیستان و بلوچستان به یک منبع درآمد عالی برای عده‌ای از افراد سودجو تبدیل شده است.

انتهای پیام/منبع:آرمان کرمان

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه