رفتن به بالا
  • Monday - 23 May 2016 - 10:10
  • کد خبر : ۳۷۳۶۵
4567094_863

لینک کوتاه:

رازو رمز بزرگترین نبرد مجلس دهم در چیست؟

این روزها درحالی منازعه ریاست مجلس بالا گرفته که هیچ‌کس نمی‌داند برنامه آن دو برای ریاست مجلس چیست؟!                                                       اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید به گزارش […]

به گزارش هزار نیوز ؛

این روزها درحالی منازعه ریاست مجلس بالا گرفته که هیچ‌کس نمی‌داند برنامه آن دو برای ریاست مجلس چیست؟!

                                                      اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزارنیوز؛ در حالی که تنها 25 درصد از نمایندگان مجلس ایران با پایان زمان فعالیت خود در 7 خرداد 95، در سمت خود باقی می‌مانند، سرنوشت “علی لاریجانی” که در 8 سال گذشته جایگاه خود را به عنوان رئیس مجلس حفظ کرده بود، یکی از بزرگترین نبردهای مجلس دهم است.

با برگزاری دور دوم انتخابات در ماه گذشته، حامیان دولت هم اکنون با 121 کرسی، بزرگترین فراکسیون مجلس را در اختیار دارند. این درحالیست که اصولگرایان و افراد مستقل به ترتیب 83 و 81 کرسی را در مجلس به خود اختصاص داده‌اند. این نتایج راه را برای ورود “محمدرضا عارف،” معاون اول رئیس جمهور سابق ایران باز می‌کند تا علی لاریجانی را به چالش بکشد.

با وجود دو گزینه‌ای که برای حل مسئله انتخاب رئیس ، پیش روی مجلس دهم است و آن اینکه آیا انتخاب رئیس را به یک رأی گیری عمومی بگذارند و یا با یک توافق رئیس را انتخاب کند، که به نظر می رسد هر دو طرف موافق گزینه دوم هستند.

“صادق زیباکلام،” در این خصوص گفته است که  اگر اصلاح طلبان با اصولگرایان و لاریجانی وارد رقابت شوند، به ضرر اصلاح طلبان خواهد بود؛ زیرا اصولگرایان از مؤسسات دیگری که در جمهوری اسلامی در کنترل خود دارند استفاده می‌کنند. مجلس آینده میان موافقان و مخالفان توافق هسته‌ای تقسیم می‌شود و از آنجایی که لاریجانی و عارف هر دو از توافق هسته‌ای حمایت کرده‌اند، نباید با یکدیگر به رقابت بپردازند.
انتخاب اعضای هیات رئیسه فراکسیون امید

دومین جلسه فراکسیون امید مجلس دهم، روز گذشته در سالن کنفرانس محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، برگزار شد. جلسه‌ای که دستور کار آن تصویب اساسنامه و انتخاب اعضای هیأت‌رئیسه فراکسیون بود و البته این برنامه پشت درهای بسته و بدون حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

علی مطهری و مسعود پزشکیان از جمله مهمانانی در این جلسه بودند که بازهم معنای خاصی را تداعی می‌کرد.

پس از بررسی مواد اساسنامه و تصویب آن، انتخاب رئیس فراکسیون به دلیل اینکه هیچ کاندیدایی به جز عارف نامزد این سمت نبود، بدون برگه و با قیام و قعود انجام شد که تمامی اعضای فراکسیون به‌عنوان موافق ریاست عارف قیام کردند. پس از آن بود که ٢٣ نفر به‌عنوان نامزد عضویت در هیأت‌رئیسه موقت، اعلام کاندیداتوری کردند تا از میان آنها، هشت عضو دیگر هیأت‌رئیسه با رأی اعضای حاضر انتخاب شوند.

محمدعلی وکیلی، مصطفی کواکبیان، بهرام پارسایی، محمود صادقی، محمدرضا تابش، علی نوبخت، الیاس حضرتی، قاسم میرزایی نیکو، فاطمه سعیدی، شهاب‌الدین بیمقدار، معصومه آقاپور، حسین امیری‌خامکانی، مسعود رضایی، احمد مازنی، بهروز بنیادی، پروانه مافی، محمود نگهبان‌سلامی، غلامرضا تاجگردون، پروانه سلحشوری، فریده اولادقباد، محمد فیضی، محمدرضا منصوری، رامین نورقلی‌پور و تربتی‌نژاد اسامی ٢٣ نامزد عضویت در هیأت‌رئیسه فراکسیون بود که پس از شمارش آرا به‌ترتیب تاجگردون، تابش، مازنی، حضرتی، صادقی، کواکبیان، وکیلی و نوبخت به‌عنوان اعضای هیأت‌رئیسه فراکسیون انتخاب شدند.

در بخش دوم این همایش و پس از اعلام نتایج انتخابات هیأت‌رئیسه، محمدرضا عارف به‌عنوان رئیس فراکسیون امید، در سخنانی با یادآوری اینکه مردم جواب خیلی خوبی به ائتلاف امید دادند، از نمایندگانی که با تماس تلفنی از فراکسیون حمایت کرده و اعلام کرده‌‌اند که امکان حضور در این جلسه را ندارند تشکر کرد و گفت: «فراکسیون امید باید با همه فراکسیون‌های مجلس همکاری کند».

عارف با بیان اینکه بعد از انتخابات خرداد ٩٢ نشاطی در کشور احساس شد و روند بعد از خرداد ٩٢، حاکمیت اخلاق، عقلانیت و تدبیر بود و استمرار این موضوع، خواست جامعه بود، افزود: «مجلسی می‌خواهیم که رقیب دولت نباشد».

پس از سخنان عارف، محمدرضا تابش که در انتخابات هیأت‌رئیسه به‌عنوان نفر دوم انتخاب شده بود، در سخنانی از انتخاب‌نشدن هیچ‌یک از زنان و نماینده‌های اقلیت مذهبی در هیأت‌رئیسه انتقاد کرد. این نماینده اصلاح‌طلب مجلس با بیان اینکه حضور‌نداشتن نماینده زنان و اقلیت‌ها در ترکیب هیأت‌رئیسه، با نگاه و شعارهای ما اصلاح‌طلبان تناسب ندارد و اعلام کرد با کناره‌گیری خودش و دکتر وکیلی که برای این کار اعلام آمادگی کرده است، قصد دارد راه را برای ورود نفرات نهم و دهم که یک نماینده اهل تسنن (محمود نگهبان سلامی) و یک نماینده زن (فاطمه سعیدی) بودند، به هیأت‌رئیسه باز کند. این سخنان تابش با تشویق حاضران همراه شد؛ اما در نهایت نظر هیأت‌رئیسه این بود که این ایراد در انتخابات هیأت‌رئیسه دائمی که ماه آینده و بعد از معلوم‌شدن تکلیف هیأت‌رئیسه مجلس برگزار خواهد شد، رفع شود.

اما این یک سوی ماجرا بود و در سوی دیگر و درحالی‌که جلسه فراکسیون امید از ساعت سه آغاز شده بود، اصولگرایان نیز برای همایشی در محل مجلس مشروطه که از ساعت ١٧:٣٠ آغاز می‌شد، فراخوانده شده بودند. همایشی که در پیام دعوت آن آمده بود: «سرور ارجمند جناب آقای… به استحضار می‌رسد، همایش بزرگ مجلس ولایی و اخلاق‌مدار، سه‌شنبه ٢٨ اردیبهشت از ساعت ١٧:٣٠ لغایت ٢١ به صرف شام در محل مجلس شورای اسلامی ساختمان مشروطه با حضور دکتر علی لاریجانی و میهمانان ویژه برگزار می‌گردد.»

دعوت‌کننده مراسم هم که نامش در انتهای این پیامک آمده بود، این‌گونه معرفی شده بود: «مجید حسنی- عضو شورای هماهنگی جمعی از منتخبین مجلس دهم».

این در حالی بود که خبر برگزاری این همایش تا بعداز‌ظهر دیروز چند بار تأیید و تکذیب شد.

اما نقوی حسینی در این باره گفت:  جلسه بعدازظهر ساختمان مشروطه برگزار نمی‌شود.
خبر لغو جلسه اعلام شد؛ اما ساعاتی بعد این جلسه پشت درهای بسته برگزار شد و این در حالی بود که برخی از نمایندگان از تلاش‌هایجهانبخش محبی‌نیا برای برگزاری این جلسه خبر می‌دادند و این موضوع را با تلاش محبی‌نیا برای قرارگرفتن در میان نامزدهای نایب‌رئیسی مجلس از سوی فراکسیون اصولگرایان مرتبط می‌دانستند.

اما در این میان برگزاری همایشی به میزبانی حزب اعتدال و توسعه در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی که از ساعت هفت شب گذشته و به صرف شام بود، باعث شد برخی از چهره‌های نزدیک به لاریجانی هم در جلسه بعدازظهر ساختمان مشروطه حاضر نباشند.

اما در کنار این تحولاتی که حالا با نزدیک‌شدن به زمان آغاز‌ به‌ کار مجلس دهم و جدی‌ترشدن بحث رقابت برای احراز کرسی ریاست مجلس، هر روز فرازونشیب های  تازه‌ای پیدا می‌کند.

مصطفی کواکبیان در حاشیه این مراسم گفت: این انتخاب در راستای‌‌ همان توقعی است که مردم در هفتم اسفند و ۱۰ اردیبهشت از منتخبان داشتند. در این مدت با تعدادی از منتخبان مستقل رایزنی کردیم و بر‌همین‌اساس بیش از ۳۰ نفر از نیروهای مستقل که حتی در لیست امید نبودند اعلام کردند به فراکسیون امید می‌پیوندد و آن را تقویت خواهند کرد؛ البته ما انتظار داشتیم کسانی که به نام لیست امید انتخاب شدند براساس تعهداخلاقی و شرعی به این فراکسیون بپیوندند و عهد شکنی با مردم نداشته باشند.

این نماینده منتخب مردم تهران همچنین با بیان اینکه ما هرگز نمی‌خواهیم از بزرگان اصلاحات و شخصیت‌های مؤثر نظام دراین‌زمینه هزینه کنیم و باور داریم که دولت هم نباید به این ماجرا وارد شود، تصریح کرد: بقیه اعضای کابینه هم باید بی‌طرفی خود را در عمل ثابت کنند؛ متأسفانه عده‌ای از معاونان پارلمانی وزرا و برخی از دوستان با عدم تبعیت از دستور رئیس دولت با برخی نمایندگان تماس می‌گیرند و با وعده و وعید می‌خواهند نظر آنها را برگردانند.

کواکبیان با بیان اینکه تعداد کسانی که تمایل به تداوم همکاری با فراکسیون امید ندارند، بسیار انگشت‌شمار است گفت: وقتی میثاق‌نامه را امضا می‌کنیم اگر برخلاف نظر فراکسیون عمل کنیم از نظر اخلاقی، درست نیست.
کواکبیان نمایندگانی که خود را مستقل می‌نامند به سه دسته تقسیم کرد و گفت: «دسته اول نمایندگانی هستند که چون می‌دانستند با عنوان اصولگرا، نمی‌توانند رأی بیاورند، با عنوان مستقل در حوزه‌های انتخابیه‌شان خود را معرفی کردند؛ دسته دوم کسانی هستند که از بیم ردصلاحیت‌شدن در صورت اعلام اصلاح‌طلبی، خود را مستقل معرفی کرده‌‌اند و دسته سوم هم کسانی هستند که هواشناسی خوبی دارند و با اسم مستقل می‌آیند تا هر زمان باد به هر سمت وزید، به همان طرف حرکت کنند».

و اما…

هرچه به روز تشکیل اولین جلسه مجلس آینده نزدیک‌تر می‌شویم، هواداران در توضیح و تایید اینکه چرا لاریجانی یا عارف باید رئیس مجلس شوند سخن می‌گویند اما هیچ‌کدام از آنها نمی‌‌گویند که تفاوت عارف با لاریجانی در چیست؟

اگر عارف رئیس مجلس شود، مجلسی که قرار است او اداره کند چه برنامه‌هایی خواهد داشت و اگر لاریجانی رئیس مجلس شود سمت و سوی اجتماعی و سیاسی او چگونه خواهد بود؟ مثلا در حوزه زنان چه طرح‌هایی به مجلس می‌آید، جلوی چه مصوباتی گرفته خواهد شد و چه طرح‌هایی به صحن خواهد آمد.

در صورت ریاست عارف بر مجلس دهم اصلاح‌طلبان بر تحقق چه برنامه‌ها و طرح‌هایی تمرکز می‌کنند که در زمان ریاست لاریجانی نمی‌توانند پیگیری کنند و البته بالعکس. مفروض بر این‌که لاریجانی بر مسند ریاست بنشیند، اصولگرایان در پیگیری برنامه‌ها‌شان با چه دست‌انداز‌هایی مواجه خواهند بود؟

این روزها درحالی منازعه ریاست مجلس بالا گرفته که هیچ‌کس نمی‌داند برنامه آن دو برای ریاست مجلس چیست؟!

انتهای پیام/منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه