رفتن به بالا
  • Wednesday - 22 June 2016 - 11:00
  • کد خبر : ۳۹۶۰۴
13940623000881_PhotoA

لینک کوتاه:
به منظور جلوگیری از شائبه افتتاح‌های تکراری

آمار ریز طرح‌ها و اعتبارات اختصاص‌یافته به کرمان و زمان افتتاح آن‌ها اعلام شود

استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصولگرا گفت: آمار ریز طرح‌ها، پروژه‌ها و اعتبارات اختصاص‌یافته به استان کرمان و زمان افتتاح آن را اعلام کنیم تا شائبه افتتاح‌های تکراری به‌وجود نیاید. به گزارش هزار نیوز ؛ کلنگ‌زنی، اجرا، پیشرفت و افتتاح و بهره‌برداری موضوع‌هایی که همیشه و در همه ادوار وجود داشته و دارد، داستان پروژه‌های نیمه‌تمام […]

به گزارش هزار نیوز ؛

استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصولگرا گفت: آمار ریز طرح‌ها، پروژه‌ها و اعتبارات اختصاص‌یافته به استان کرمان و زمان افتتاح آن را اعلام کنیم تا شائبه افتتاح‌های تکراری به‌وجود نیاید.

به گزارش هزار نیوز ؛ کلنگ‌زنی، اجرا، پیشرفت و افتتاح و بهره‌برداری موضوع‌هایی که همیشه و در همه ادوار وجود داشته و دارد، داستان پروژه‌های نیمه‌تمام طی سه سال گذشته بارها در لسان مسؤولان و گزارش خبرنگارها و خبرگزاری‌ها به‌طور ویژه مطرح شده و در پاره‌ای از موارد برخی مسؤولان خود را میراث‌دار پروژه‌های نیمه‌تمام قلمداد کرده و یکی از اشکالات و خطاهای دولت‌های قبلی را پروژه‌های نیمه‌تمام می‌دانند.

مردم به‌ویژه مسؤولان و برنامه‌ریزان و متخصصان مدیریت می‌دانند که هر طرح عمرانی به تناسب اهمیت، گستردگی و حجم عملیات از آغاز مطالعه، ارزیابی، طراحی، تامین اعتبار و بودجه، اجرا، تکمیل و بهره‌برداری ماه‌ها و بعضی مواقع سال‌ها طول می‌کشد.

گاهی اوقات در بعضی از موضوع‌های مهم و استراتژیک ماه‌ها وقت مجریان صرف مطالعه و ارزیابی شده و گاها چون ارزش اقتصادی و مطلوبیت نداشته متوقف شده و بلااجرا مانده است.

بنابراین منصفانه و منطقی این است که ضمن توجه به موضوعیت طرح‌ها، ظرفیت و استعدادهای احتمالی و اهمیت، مطالعه، برنامه‌ریزی و سپس اجرا و زمان مورد نیاز در مراحل مختلف هر طرح و پروژه به حداقل زمان مورد نیاز اجرا و تکمیل طرح با لحاظ کردن اعتبارات مورد نیاز و زمان و امکان تامین بودجه، اظهار نظر و قضاوت کرد.

برای تبیین بهتر مطلب به‌یک مثال اشاره و مطلبی را مطرح می‌کنیم، فرض کنید اطلاعات و گفته‌ها و مطالعه نقشه‌های اولیه اعلام می‌شود که در منطقه‌ای احتمال وجود ذخائر نفتی وجود دارد، مطالعه اولیه برنامه‌ریزی شده، اعتبار خاص مطالعات لحاظ می‌شود، مشاور مطالعه انتخاب، مطالعات انجام و نتایج عینی به این جا ختم می‌شود که اطمینان بر ذخائر وجود دارد یا خیر، حجم ذخائر و کیفیت مواد چه‌قدر و چگونه است.

در شرایط فعلی مطالعات بیشتر، اکتشاف و استخراج مقرون به‌صرفه و اقتصادی هست یا خیر، امکان تامین اعتبار و بودجه ادامه کار وجود دارد یا خیر، بازار مصرف در شرایط فعلی وجود دارد یا خیر، پس از دریافت پاسخ مثبت این سؤال‌ها برنامه‌ریزی لازم انجام، اعتبارات کافی تامین و اختصاص، عملیات انجام و در نهایت بعد از چند سال ثمره فعالیت‌ها عاید کشور و جامعه می‌شود.

بنابراین ملاحظه می‌فرمایید که مطالعه، طراحی، کلنگ‌زنی، اجرا و افتتاح در دوره‌های متفاوت رخ می‌دهد و عیبی هم ندارد، لذا اینکه مرتبا بر این طبل کوبیده می‌شود که گذشتگان کارهای نیمه‌تمامی را به ارث گذاشته‌اند و ما کاری نمی‌توانیم بکنیم، منطق مدیریتی مطلوبی نیست.

دولت با  پشت سرگذاشتن سه سال از عمر ارزشمند خود باید ادبیات کاربردی و تکراری را اصلاح و به‌ جای گناه را به‌گردن دیگران انداختن اقدام و عمل کند و ضمن رعایت و اعلام اقدامات انجام شده قبلی کارها را در حد توان و امکانات و فرصت‌های موجود تکمیل و سهم و نقش خود را اعلام کند.

به آماری که اخیرا و در نشست‌های اداری و مطبوعاتی استاندار کرمان بعد از سفر ریاست جمهوری و کاروان تدبیر و امید به استان کرمان، اعلام شده و می‌شود توجه فرمایید.

«رزم‌حسینی در نشست شورای اداری استان کرمان اعلام کرد که 445 پروژه با اعتباری در حدود 3 هزار و 167 میلیارد تومان در سفر ریاست جمهوری افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

در سال 93 تعداد 531 پروژه عمرانی نیمه‌تمام در استان کرمان با اعتباری بالغ بر 6 هزار و 397 میلیارد تومان افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

در سال گذشته نیز 593 پروژه با اعتبار 7 هزار و 720 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

 جمع پروژه‌های افتتاح و بهره‌برداری شده در سه سال 93، 94 و 95 در استــان کــرمــان برابر می‌شود بــا یک هزار و 569 پروژه با اعتباری معادل 17 هزار و 264 میلیارد تومان.

با توجه به اعداد و ارقام بالا این سؤال مطرح می‌شود که چه تعداد از این پروژه‌ها در سال‌های قبل آغاز شده و چه مبلغی از اعتبارات هزینه شده مربوط به آن دوران است.

اگر عملکرد گذشته را نادیده بگیریم، این سؤال مطرح می‌شود که جمع کل اعتبارات سه سال گذشته در استان کرمان چه مبلغی بوده است و به‌ راحتی به این نتیجه می‌رسیم که بخش عمده اعتبارات مربوط به سال‌های قبل و عملکرد گذشتگانی است که دائما آنها را ناکارآمد، فاقد تخصص و بی‌برنامه و بعضا ناصالح و خائن خطاب می‌کنیم.

بحث در این زمینه در سطح کلان کشور زیاد است که از پرداختن به آن پرهیز می‌شود و در پایان بحث به یک پیشنهاد قناعت می‌شود، برای اینکه وجدان‌های بیدار و انسان‌های مطلع، منصف و حسابگر ما را هم منصف و منطقی بدانند و آیندگان مشابه این حرف‌های تکراری و ملال‌آور به ما نزنند، آمار ریز طرح‌ها و پروژه‌ها و اعتبارات اختصاص یافته و زمان افتتاح آن را اعلام کنیم تا شائبه افتتاح‌های تکراری به‌وجود نیاید.

پروژه‌ای را که افتتاح می‌‌شود، اعلام کنیم که پروژه در چه تاریخی مطرح، مطالعه و تصویب شده است، اعتبار اجرایی اولیه طرح چه مقدار برآورد شده است، آغاز عملیات اجرایی چه تاریخی بوده است، قبل از این دوره چند درصد از کار انجام و چه مبلغی از هزینه‌ها پرداخت شده است و در دوره توفیق خدمتگزاری ما چند درصد و چه مبلغی کار انجام شده است.

یقینا در چنین روندی قضاوت‌ها درست و عادلانه شده و حق مطلب ادا و از سیاه‌نمایی‌های حال و آینده که مبنای نادرستی برای آینده نیز خواهد شد، جلوگیری می‌شود.

———————————-

یادداشت از: سیدحسین صابری

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه