رفتن به بالا
  • Sunday - 5 June 2016 - 10:10
  • کد خبر : ۳۸۰۱۶
003

لینک کوتاه:
دکتر تارم امام جمعه شهرستان بردسیر:

اکنون معنی این سخن امام را می فهمیم که ” مثل آقای خامنه ای نداریم”

حجت الاسلام و المسلمین دکتر تارم امام جمعه شهرستان بردسیر گفت: امام یک حرف بسیار جالبی فرمودند که انسان اکنون معنی آن را متوجه می شود ؛ ما بعد از 27 سال به خوبی درک میکنیم که امام فرمودند ” مثل آقای خامنه ای نداریم”  واقعا حرف امام ثابت شد. به گزارش خبرنگار هزار نیوز […]

به گزارش هزار نیوز ؛

حجت الاسلام و المسلمین دکتر تارم امام جمعه شهرستان بردسیر گفت: امام یک حرف بسیار جالبی فرمودند که انسان اکنون معنی آن را متوجه می شود ؛ ما بعد از 27 سال به خوبی درک میکنیم که امام فرمودند ” مثل آقای خامنه ای نداریم”  واقعا حرف امام ثابت شد.

به گزارش خبرنگار هزار نیوز در بردسیر ؛ حجت الاسلام و المسلمین دکتر میثم تارم امام جمعه شهرستان بردسیر در مراسم گرامیداشت امام خمینی (ره) ، ضمن تسلیت 27 سالگرد ارتحال معمارکبیر انقلاب اسلامی، گفت: شیعه و سنی همه اتفاق نظر دارند که مناصب پیامبرگرامی اسلام درسه امر و سه منصب خلاصه میشود.

وی ادامه داد:  اولین منصب پیامبر گرامی اسلام دریافت وحی و ابلاغ آن به مردم بوده است؛ اصلا معنای رسالت و نبوت همین است که از ناحیه خداوند تبارک و تعالی قوانین ، احکام و وظایف مردم را دریافت کند و بدون کم و کاست در اختیار مردم قرار دهد.

امام جمعه بردسیر افزود: دومین مسئولیت پیامبرگرامی اسلام مرجعیت دینی بوده است؛ مردم برای فهم دین،  فهم قرآن مجید،  فهم معارف و احکام باید به پیامبر مراجعه کنند و آنچه را پیامبر در این رابطه میگوید عین حق است، کلام خداست ولو اینکه از زیان پیامبر میشنوند.

دکتر تارم تصریح کرد: چون خداوند متعال در قرآن کریم پیامبرش را تایید کرده و گفته است که او از پیش خود چیزی به شما نمیگوید ؛ بنابراین دومین مسئولیت پیامبرگرامی اسلام دومین منصب پیامبر به اتفاق اهل سنت و شیعه همان تفسیر دین و قرآن مجید است که در اصطلاح به آن مرجعیت دینی تعبیر میشود.

وی سومین مسئولیت پیامبر اسلام و منصب آن حضرت را متصب ولایت و حکومت دانست و گفت: منصب قضاوت بین مردم که یکی از شاخه های حکومت است؛  مسئولیت عزل و نصب فرماندهان فرمانداران و مسئولین حکومت ؛  پاسداری از حکومت و فرمان جنگ و صلح که شیعه و سنی هم و هم مورخین هم مفسرین اذعان دارند و اتفاق نظر دارند که این سومین منصب پیامبر است.

امام جمعه بردسیر ادامه داد: به لحاظ تاریخی هم پیامبر اسلام به منصب حکومت ، منصب ولایت اعمال کردند؛  در مدینه منوره حکومت تشکیل دادند و در سایه این حکومت پیامبر فرمانداران استانداران و فرماندهان نظامی و قضاوت نصب کردند ؛ عزل میکردند فرمان صلح و جنگ امضا میکردند تا اینجا مورد اتفاق همه هست اما بعد از پیامبر اسلام برادران اهل سنت غالبا اعتقادشان این بوده که با رحلت پیامبر هر سه منصب آن حضرت هم تمام شده است.

وی اذعان داشت: اما شیعه اعتقاد دیگری دارد؛ شیعه میگوید منصب اول با رحلت پیامبر تمام میشود ، پیامبر آخرین پیامبر است ، بعد از پیامبر وحی نیست ، کسی که مسئولیت دریافت وحی و ابلاغ آن به مردم را ندارد اما آن دو مسئولیت دیگر یکی تبیین دین و تفسیر دین و تفسیر قرآن و دیگری مسئله حکومت و ولایت بعد از پیامبر اسلام هم به حکم عقل و هم به بیان آیات و روایات و دلیل نقلی باید استمرار پیدا کند.

نماینده ولی فقیه در شهرستان بردسیر ضمن بیان اعتقادات شیعه در این زمینه گفت: ما اعتقادمان این است که این مناصب به امیرالمومنین و بعد از امیرالمومنین به اولاد گرامیشان؛ حضرت امامان معصوم یکی بعد از دیگری منتقل شده است؛  لذا امامان ما هم دارای منصب تفسیر دین مرجعیت دین تفسیر قرآن و هم مقام حکومت و ولایت بوده اند.

دکتر تارم با اشاره به اینکه بعد از پیامبر اسلام عده ای تلاش کردند که هر دو منصب از اهل بیت عصمت و طهارت گرفته شود؛ بیان داشت:  منتهی بعد از 25 سال مدت کوتاهی این منصب به امیرالمونین و بعد از آن فرزند گرامیش به مدت بسیار کوتاهی آنهم به صورت ظاهری  رسید ؛ اما بعد از آن این موقعیت برای امامان شیعه ایجاد نشد ؛ یا امامان در شرایطی قرار میگرفتند که دین را و قرآن را تفسیر میکردند اما مسئله ولایت مسئله اعمال امامت که همان حکومت است موقعیتی ایجاد نشد.

وی ادامه داد: دشمنان به حدی اختناق ایجاد کردند و به شدت امامان را از جامعه کنار گذاشتند که آنها نتوانستند بخاطر عدم آمادگی در مردم حکومت اسلامی ایجاد کنند.

امام جمعه ی بردسیر با اشاره به اینکه بعد از امام عسکری ما معتقدیم که این دو مقام مخصوص امام زمان(عج) است ، بیان داشت: مقام تفسیر دین اما سوال اینجاست که آیا تا ظهور تا زمانی که امام زمان(عج) کس دیگری مسئولیتی و وظیفه ایی در این دو جهت دارد یا ندارد؛ همه ی فقهای شیعه همه ی متکلمین اسلام قائلند که مقام مرجعیت دینی مقام تفسیر و دین در زمان غیبت امام زمان مخصوص فقیه عادل جامع الشرایط فتواست این دو را همه قبول دارند.

حجت الاسلام والمسلمین تارم افزود:  لذا بحث تقلید از قدیم الایام بعد از غیبت کبری امام زمان(عج) یک بحث مطرح در میان شیعیان بوده و همچنان ادامه دارد اما منصب بعدی یعنی ایجاد حکومت اسلامی چه؟ ؛ در این منصب سوم بر دو گروه شدند دو نظر وجود دارد که البته در اصل آن همه اتفاق نظر دارند، فقیه جامع الشرایط که اگر ایجاد شود شرایط پذیرش از ناحیه مردم مهیا شود آنگاه این منصب ولایت و حکومت به ولی فقیه جامع الشرایط در عصر غیبت میرسد که از آن تعبیر به ولایت فقیه میکنیم این را همه قبول دارند.

وی تصریح کرد: اما یک نظریه دیگر که امام راحل با آن دید فقهی و اجتهادی به این مطلب توجه کردند و برخی از فقهای دیگر مثل مرحوم نراقی و صاحب جواهر و دیگران از گذشتگان و امام به طور دقیق مبانی عقلی و فقهی و شرعی آنرا بیان کردند ؛ این است که امام میفرمایند وظیفه فقیه جامع الشرایط هست که شرایط  ایجاد حکومت اسلامی را محیا کند.

امام جمعه بردسیر ادامه داد: یعنی فقیه جامع الشرایط مسئولیت دارد، وظیفه دارد که شرایط را ایجاد کند تا آنجایی که توان دارد ؛ تا آنجایی که میتواند وظیفه شرعی اوست که در زمان غیت امام زمان(عج) شرایط ایجاد حکومت اسلامی؛  شرایط تحقق ولایت مطلق فقیه را مهیا کند نه اینکه در کناری بنشیند و بگوید هروقت ایجاد شد خب آن موقع من مسئولیت دارم؛  خیر باید به میدان آمده و  باید بر علیه طاغوت زمان خود قیام کند و هم زمینه قیام فراهم کند.

دکتر تارم خاطر نشان کرد: امام خمینی(ره) اینچنین کرد؛  هم خودشان قیام کردند و  هم زمینه قیام مردم رو فراهم کردند؛  امام خمینی در نجف هم که بودند گاهی اوقات به مراجع نجف میفرمودند چرا سکوت کردید چرا قیام نمیکنید چرا زمینه حکومت اسلامی را فراهم نمیکنید .

وی افزود: با یک نگاه ساده به احکام اسلام ما میفهمیم که امکان اجرای اسلام بدون حکومت اسلامی وجود ندارد ، امام خمینی (ره) سخنی زیبا در تحریر الوسیله که در زمان تبعید در ترکیه نوشته اند دارند؛ امام فرمایند: هرکس که خیال کند که دین از سیاست جداست ؛ اینچنین شخصی نه دین رو شناخته است و نه سیاست را شناخته ،  احکام اسلام آمیخته با سیاست است احکام اسلام بخش عظیمی از آنها فهم سیاسی است و این هنر امام عزیز است.

امام جمعه شهرستان بردسیر بیان داشت: امام خمینی(ره) با تیزبینی و با نظر دقیق الهی در زمان ریاست جمهوری مقام معظم رهبری و قبل از آن در دوران انقلاب اسلامی به مقام معظم رهبری عنایت داشتند و ایشان را به عنوان یک عالم دین شناس برجسته انقلابی میشناختند.

وی تاکید کرد: واقعا تمام این مدت 27 سال برای همه ثابت شده است که مقام معظم رهبری یک فقیه حکیم مدبر کم نظیر  بعد از امام هستند و امام یک حرف بسیار جالبی فرمودند که انسان اکنون معنی آن را متوجه می شود , ما بعد از 27 سال به خوبی درک میکنیم که امام فرمودند ” مثل آقای خامنه ای نداریم”  واقعا حرف امام ثابت شد.

دکتر تارم خاطر نشان کرد: با رهبری مقام معظم رهبری  و با هدایت های ایشان در این مدت که دشمنان چندین فتنه برای از بین بردن انقلاب و نظام ایجاد کردند که هرکدام از اینها کافی بود یک نظام را سرنگون کنند ؛ با بصیرت مقام معظم رهبری و تیزبینی و هدایت های بموقع ایشان نظام از این تنگناها به خوبی عبور کرد.

وی با اشاره به اینکه اگر دشمن شناسی دقیق و دوست شناسی دقیق رهبر انقلاب نبود والله این نظام با طرح ها و توئطه هایی که کرده بودند مثل فتنه 88 از بین رفته بود ، بیان داشت : با بصیرت مقام معظم رهبری و هدایت های ایشان نه تنها این راه ادامه دارد بلکه با همان روحیه انقلابی در حال پیشرفت کرد.

 

انتهای متن/ه

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه