رفتن به بالا
  • Sunday - 19 June 2016 - 12:37
  • کد خبر : ۳۹۴۳۸
139503301025426917949034

لینک کوتاه:
وزیر بهداشت در صحن علنی مجلس:

بحران دارویی را رفع کردیم/ از ۳۰۰ قلم کمبود دارو به عدد ۳۰ رسیده‌ایم

قاضی‌زاده هاشمی گفت: در طول مدت طراحی طرح تحول سلامت با مشکلات مهمی همچون موضوع دارو که به یک بحران تبدیل شده بود مواجه بودیم.                                                      اخبار هزار نیوز  را از […]

به گزارش هزار نیوز ؛

قاضی‌زاده هاشمی گفت: در طول مدت طراحی طرح تحول سلامت با مشکلات مهمی همچون موضوع دارو که به یک بحران تبدیل شده بود مواجه بودیم.

                                                     اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزار نیوز؛حسین قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه علنی امروز (یکشنبه 30 خرداد) مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه‌های وزارتخانه متبوعش در حوزه اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: سلامت یکی از مهمترین مسائل جوامع محسوب می‌شود. در کشور ما متاسفانه مشکلات زیادی پیش روی دولتها بوده است. باوجود زحمات زیاد وزرا همچنان بدون مشکل نیستیم و در اقصی‌نقاط کشور با مشکلات متعددی مواجه هستیم.

وی طرح تحول سلامت را یکی از برنامه‌های دولت یازدهم در حوزه سلامت عنوان و خاطرنشان کرد: 111 هفته از شروع این طرح می‌گذرد. از مهرماه طراحی آن آغاز شد در اردیبهشت‌ماه به تصویب رسید و در طول مدت طراحی یکی از مشکلات مهمی که با آن مواجه بودیم موضوع دارو بود که دارو به عنوان یک بحران ملی تبدیل شده بود.

وزیر بهداشت افزود: طبق وعده‌ای که به مجلس داده بودیم در وهله اول بحران دارویی را رفع کردیم که ستاد تدابیر ویژه در این امر به ما کمک کرد که از 300 قلم کمبود امروز به عدد 30 قلم رسیده‌ایم.در حوزه دارویی از سوی دولت و بیمه‌ها حمایتهای مالی انجام شد.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: وزارت بهداشت در مقطعی شروع به اجرای طرح تحول سلامت کرد که این وزارتخانه در دولت دهم بیشترین آسیب را در میان وزارتخانه‌ها متحمل شده بود. وزارت بهداشت حدود 2 سال آخر دولت دهم  به دلیل مشکلاتی که بین وزیر وقت و رئیس جمهور سابق وجود داشت فاقد وزیر بود که این موضوع تبعات خاصی ایجاد کرده بود. آخرین وزیر دولت دهم فقط 6 ماه توانست خدمت کند.

وی به بدهی وزارت بهداشت در دولت قبل اشاره کرد و گفت: این وزارتخانه در دولت قبل 8 هزار میلیارد تومان بدهی داشت که این موضوع بار مالی سنگینی را بر روی دوش ما ایجاد کرد که دولت با حمایت مالی خود 1800 میلیارد تومان کمک کرد که میزان بدهیهای وزارت بهداشت کاهش پیدا کند.

وزیر بهداشت با اشاره به برنامه‌های وزارت بهداشت در حوزه اقتصاد مقاومتیگفت: در این حوزه توانستیم میزان تولید داروی مصرفی کشور را از 58 درصد به 67 درصد افزایش دهیم که در عین حال نیز واردات دارو کاهش پیدا کرد.

قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: طبق آمار از سال 89 تا 92 بیشترین میزان واردات دارو در کشور صورت گرفت اما براساس توصیه‌های مقام معظم رهبری از سال 93 به بعد میزان واردات به شدت کاهش یافت و میزان صادرات دارو نیز حدود دوبرابر افزایش پیدا کرد که ما هنوز از این موضوع رضایت نداریم زیرا صنایع ما مناسب نیستند.

وی در ادامه کاهش پرداخت هزینه‌های دارو را از اقدامات مفید وزارت بهداشت عنوان کرد و افزود: سعی شد این موضوع به 12 درصد کاهش پیدا کند و دلیل آن نیز رقم دو هزار میلیارد تومانی بود که در مجلس قبل به تصویب رسید و دولت نیز این مبلغ را در اختیار بیمه‌ها قرار داد تا آنها بتوانند فشار وارده بر مردم را کمتر کنند.

وزیر بهداشت به طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: این طرح در 15 اردیبهشت 93  تصویب شد. طبق نظر رئیس جمهور یکی از راههای هدفمندی یارانه‌ها صرف هزینه در راه سلامت بود. طبق برنامه قرار بود مقداری از 42 هزار میلیارد تومان یارانه صرف طرح تحول سلامت شود اما 90 درصد مردم مخالف قطع یارانه‌ها بودند در حالی که طرح 7 هزار میلیارد تومانی آغاز شده بود.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته در بسته اول طرح سلامت بحث درمان در نظر گرفته شده بود اما ایراداتی از سوی منتقدین مطرح شد که صحیح نبوده است. مردم برای تهیه دارو در بیمارستانها با مشکلات عدیده‌ای مواجه بودند، آنها حتی برای تهیه اقلام ساده پزشکی نظیر نخ بخیه ناچار بودند به خارج از بیمارستانها مراجعه کنند.

وی اظهار کرد: مشکل بیمه یکی از دغدغه‌های جدی مردم بود اما امروز حدود 98 درصد مردم یعنی 11 میلیون نفر بیمه شده‌اند. هزینه بستری شدن در بیمارستانهای دولتی از 37 درصد به 8.5 درصد کاهش پیدا کرد که مهمترین موضوع در طرح تحول سلامت در کشور است. رقمی در حدود 2 هزار میلیارد تومان در این رابطه تا کنون پرداخت شده و 15 میلیون نفر در بیمارستانهای دولتی بستری شده‌اند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: در بیمارستانها حدود 42 درصد با کمبود کالا مواجه بودیم اما امروز 55 هزار و 200 قلم در بیمارستان موجود است.  5 هزار و 735 پزشک متخصص در 338 بیمارستان کشور توزیع شده است، 238 بیمارستان تجهیز شده است و 860 متخصص مقیم در بیمارستانها مستقر شده‌اند.

وی گفت: طبق آمار حدود 96 هزار تخت در بیمارستانها وجود دارد که حدود 67 درصد از این عدد فرسوده هستند و بیش از 70 درصد بیمارستانها عمرشان بالای 30 سال است و چون هیچ بخشی از بیمارستان شرایط مناسبی نداشت، وزارت بهداشت حدود 2 میلیون متر مربع از بیمارستانها را نوسازی و بازسازی کرده است. حدود 39 هزار تخت بیمارستانی که نزدیک به 50 سال تغییر نکرده بودند را تعویض کردیم.

هاشمی افزود:12 هزار و 100 اتاق کار را برای پرستاران و 1190 میلیارد تومان در این بخش هزینه شده است، نمایندگان محترم ممکن است مطالباتی داشته باشند که به حق است اما اگر اقدامات وزارت بهداشت در دولت یازدهم با گذشته مقایسه شود میزان اقدامات صورت گرفته محرز می‌شود.

 

انتهای پیام/منبع:تسنیم

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه