رفتن به بالا
  • Sunday - 19 June 2016 - 10:03
  • کد خبر : ۳۹۴۰۱
139503191056296377886694

لینک کوتاه:
روحانی در ضیافت افطار با اصحاب رسانه:

برجام صرفاً فضای آماده‌ای را برای فعالیت‌های مختلف فراهم کرده/وجود رسانه‌های منتقد ضروری و مفید است

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی گفت: برجام صرفاً فضای مناسب و آماده‌ای را برای فعالیت‌های مختلف فراهم کرده است، اگر از این فضا در زمینه‌های مختلف بهره‌برداری و استفاده نکنیم، هیچ فایده و ثمره‌ای به دست نخواهد آمد.                                   […]

به گزارش هزار نیوز ؛

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی گفت: برجام صرفاً فضای مناسب و آماده‌ای را برای فعالیت‌های مختلف فراهم کرده است، اگر از این فضا در زمینه‌های مختلف بهره‌برداری و استفاده نکنیم، هیچ فایده و ثمره‌ای به دست نخواهد آمد.

                                                    اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزار نیوز؛حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی شنبه‌شب و در ضیافت افطاری با اصحاب رسانه، تقویت امید و اعتماد در جامعه و تلاش برای جلوگیری از لطمه دیدن امید مردم را ضروری دانست و گفت: آرامش و ثبات امروز جامعه و پیشرفت‌های حاصله مرهون همین روحیه امید و آرامش مردم است.

روحانی با اشاره به یکی از دیدارهای خود با مقام معظم رهبری در خصوص مسایل اقتصادی، خاطرنشان کرد: ایشان در این جلسه تأکید کردند که یکی از دستاوردهای بزرگ دولت یازدهم ایجاد آرامش در اقتصاد و جامعه است و این مسأله نباید لطمه بخورد.

رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه برجام صرفاً فضای مناسب و آماده‌ای را برای فعالیت‌های مختلف فراهم کرده است، اظهار داشت: اگر از این فضا در زمینه‌های مختلف بهره‌برداری و استفاده نکنیم، هیچ فایده و ثمره‌ای به دست نخواهد آمد، بنابراین باید از فضای مناسبی که با برجام ایجاد شده، برای پیشرفت کشور و فعالیت‌های مختلف اقتصادی بهره بگیریم.

روحانی گفت: دولت یازدهم دولتی فراجناحی است و وقتی دولت حزبی باشد بدون تردید روزنامه‌ها و تشکل‌های مختلف از آن حمایت می‌کنند، اما وقتی که بخواهد فراجناحی عمل کند، کار دشوار می‌شود و زمانی که پیشرفت و دستاوردی به دست می‌آورد جناح‌های مختلف خود را در آن سهیم می‌دانند و وقتی با مشکلی مواجه شود، خودشان را کنار کشیده و می‌گویند به ما ارتباطی ندارد.

رییس جمهوری با تأکید بر نقش برجسته رسانه‌های همگانی در تقویت روحیه امید در جامعه و معرفی فضا و شرایط پس از برجام، گفت: در همه‌جای دنیا حزب و جناح وجود دارد اما جایی که بحث مسایل و منافع ملی در میان است، منافع حزبی و جناحی مفهوم و معنای خود را از دست می‌دهد.

رییس جمهوری در ادامه به نقش صدا و سیما به‌عنوان رسانه ملی در تبیین اقدامات دولت اشاره کرد و گفت: امروز بوی بهار را از این رسانه احساس می‌کنیم و شرایط مقداری با قبل متفاوت است.

روحانی تصریح کرد: اگر دولت منتخب مردم و حرکت آن در راستای اهداف ملی است، پس حمایت از دولت به‌معنای حمایت از مردم است و از سوی دیگر اگر انتقاد از دولت در چارچوب خاص و منافع مردم می‌باشد، آن انتقاد هم مفید و لازم است.

رییس جمهوری با تأکید بر نیاز دولت به رسانه، ابراز کرد: دولت ضمن اینکه به رسانه نیاز دارد، باید بتواند با رسانه‌ها ارتباط و تعامل داشته باشد.

روحانی ، وجود هرگونه ضعف در رابطه دولت با رسانه را یک نقص بزرگ دانست و با تأکید بر رفع این مشکل، گفت: رفع فاصله‌ها و تقویت ارتباط بین دولت و رسانه ضروری است.

رییس جمهوری همچنین بر حضور رسانه‌های کشورمان در عرصه منطقه‌ای و جهانی تأکید کرد و گفت: امروز دنیا نیاز دارد که حرف و منطق جمهوری اسلامی ایران را بشنود و باید با ارتقاء و تقویت جایگاه رسانه‌های خود، حرف‌ها و منطق‌مان را در سطح منطقه و جهان در برابر دشمنان و رقبا به گوش جهانیان برسانیم.

روحانی  تصریح کرد: رسانه‌های کشورمان در سطح جهانی دچار ضعف هستند که باید آن را برطرف کرده و صدای خویش را توسط انواع رسانه‌های جمعی، مجازی و مکتوب به گوش جهانیان برسانیم.

رییس جمهوری  در ابتدای این مراسم نیز میزبانی اصحاب رسانه در ماه مبارک رمضان را افتخاری برای دولت یازدهم دانست و گفت: تردیدی نیست که اگر بخواهیم به اهداف ملی و بلند انقلاب اسلامی و همچنین تبدیل جمهوری اسلامی ایران به یک الگو به‌معنای واقعی کلمه برای همه آزادی‌خواهان و مسلمانان جهان برسیم، راهی نیست جز اینکه در مسیر این حرکت، افکار عمومی را با خود همراه سازیم.

روحانی تأکید کرد: افکار عمومی بسیار مهم بوده و این اصحاب رسانه هستند که باید افکار عمومی را با اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران، هماهنگ و همراه کنند.

رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه اصحاب رسانه به‌معنای عام یعنی همه عالمان، فرهیختگان، تریبون‌ها و فضای حقیقی و مجازی باید برای این حرکت بزرگ، دست به دست هم دهند، اظهار داشت: تفاوت جمهوری اسلامی ایران با  دیگر کشورها در این است که جامعه ما اسلامی است و ما به اسلام خود افتخار می‌کنیم و باید آثار این اسلام و اخلاق اسلامی در سراسر رسانه‌های ما نیز مشاهده شود.

روحانی با تأکید بر “ما به آزادی مطبوعات، رسانه‌ها و قلم در ایران اسلامی افتخار می‌کنیم”، گفت: البته همچنان در این مسیر مشکلات و ایراداتی وجود دارد که باید مرتفع شوند.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه تردیدی نیست که آزادی در جمهوری اسلامی با قبل از انقلاب تفاوت‌های بسیاری دارد، ادامه داد: البته در مفهوم و اجرای آزادی اختلاف‌نظرهایی وجود دارد، اما اصل آزادی به‌عنوان نعمتی بزرگ بعد از پیروزی انقلاب پیش روی همه ما قرار داده شد.

روحانی تصریح کرد: این آزادی باید با اخلاق اسلامی توأم باشد و به‌اندازه رسانه‌های حامی دولت، حضور رسانه منتقد منصف هم ضروری و مفید است، اما انتقاد منصفانه غیر از تخریب، دروغ و اتهام می‌باشد که همه اینها در شرع مقدس از گناهان کبیره شناخته شده است.

رییس جمهوری، کاهش آمار 5درصدی مستمری‌بگیران کمیته امداد، آمار طلاق، پیشی گرفتن صادرات غیرنفتی بر واردات غیرنفتی و همچنین شرایط مناسب کنونی برای جذب سرمایه در دولت یازدهم را نشان از علایم مثبت و فضای مناسب کنونی جامعه دانست و گفت: برای نخستین بار در کشور، بخش خصوصی قرارداد تمام امور زیرساختی راه‌آهن را امضاء کرده و اجرای آن را در اختیار گرفته است.

مدیرعامل خبرگزاری آریا نیز در این مراسم با بیان اینکه تردیدی نیست که نیت دولت‌های جمهوری اسلامی ایران ایجاد جامعه‌ای پاک و طیبه در کشور بوده است، تصویب قانون گردش اطلاعات را اقدامی مثبت در کارنامه دولت تدبیر و امید دانست و گفت: تقویت و ایجاد فضای قانونی برای گردش آزاد روزنامه‌نگار محقق به‌منظور کشف نقاط ضعف جامعه و جلوگیری از فساد، امری ضروری است.

امیر محبیان، ضرورت اتخاذ رویکرد مناسب برای پاسخگویی به شبهات محتمل و همچنین نمایان کردن قدرت کارکرد رسانه‌ای دولت را خاطرنشان ساخت و تأکید کرد: باید تلاش‌های دولت یازدهم قدر شناخته شود که لازمه آن اطلاع رسانی با استفاده از منطق درست برای اقناع افکار عمومی است.

الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و مدیر مسئول روزنامه اعتماد نیز عدم تعامل صحیح مسئولان با اهالی فرهنگ و رسانه را به‌عنوان مهمترین مشکل در این زمینه دانست و گفت: انقلاب اسلامی انقلابی فرهنگی بود اما هنوز نتوانسته‌ایم موجبات جلب اعتماد میان اهالی فرهنگ و رسانه با سیاستمداران را به وجود آوریم.

مدیر مسئول روزنامه اعتماد با بیان اینکه اهالی فرهنگ و رسانه ایده پردازان اصلی فرهنگ کشور هستند، از سیاست گذاری‌های جدید در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تقدیر کرد و گفت: دولت می‌تواند از ایده‌ها و سوژه‌های اهالی رسانه و فرهنگ در برنامه ریزی‌ها استفاده کند.

حضرتی با تأکید بر اینکه باید به اهالی فرهنگ و رسانه به‌عنوان دیده‌بان‌های صادق در جامعه توجه بیشتری شود، خواستار رسیدگی به خواسته‌های صنفی اهالی رسانه و فرهنگ شد.

علی میرزاخانی سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد نیز در سخنانی با انتقاد از فرصت‌سوزی‌های انجام شده در حوزه اقتصاد و تقدیر از دستاوردهای دولت در جلوگیری از سقوط اقتصاد ایران، اظهار داشت: امروز اقتصاد ایران در شرایط ویژه‌ای به سر می‌برد که از سویی پتانسیل تبدیل به بحران داشته و از سویی می‌تواند عامل وحدت و انسجام ملت برای حضور در عرصه‌های تحول کشور باشد، برای همین انتظار می‌رود تا برنامه ریزی رسانه‌ای مناسبی در این زمینه از سوی دولت انجام شود.

سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد با بیان اینکه توافق هسته‌ای چند ماه بیشتر نیست که شکل گرفته اما آثار آن پیش از توافق و همزمان با انتخاب دکتر روحانی به‌عنوان رییس جمهوری شکل گرفت و هویدا شد به تأکید رییس جمهوری بر حضور سرمایه گذاران و بخش خصوصی در عرصه اقتصادی پس از توافق اشاره کرد و دستور رییس جمهوری مبنی بر جلوگیری از سوءاستفاده‌های مدیریتی را نشان از عزم دولت در این راستا دانست.

وی خواستار تلاش همه‌جانبه برای رفع مشکلات و موانع موجود در این مسیر شد.

ندا عابد مدیر مسئول نشریه آزما نیز در این مراسم با اشاره به چگونگی فعالیت نشریات تخصصی و مشکلات موجود در مسیر فعالان رسانه‌ای در این نشریات، خواستار توجه جدی و حمایت دولت از اهالی فرهنگ و رسانه در نشریات شد.

وی با اشاره به کمرنگ شدن نقش فرهنگ، هنر و ادبیات در جامعه و زندگی روزمره مردم خواستار توجه دولت به این مقوله شد.

انتهای پیام/منبع:تسنیم

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه