رفتن به بالا
  • Sunday - 12 June 2016 - 08:59
  • کد خبر : ۳۸۶۸۱
139503221353172807901634

لینک کوتاه:
"غارت خاموش"

برداشت ۱۱ برابری عربستان از “فروزان” /سعودی‌ها نصف نفت قابل برداشت ایران را بُردند

درحالیکه طرح افزایش روزانه تولید نفت از ۴۰ هزار بشکه به ۱۰۰ هزار بشکه در میدان مشترک فروزان از سوی ایران با تأخیرهای فراوان، ۱۴ سال درحال اجرا است، عربستان با تولید روزانه ای بیش از ۴۵۰ هزار بشکه در روز بیش از نیمی از ذخایر قابل برداشت فروزان را برد.         […]

به گزارش هزار نیوز ؛

درحالیکه طرح افزایش روزانه تولید نفت از ۴۰ هزار بشکه به ۱۰۰ هزار بشکه در میدان مشترک فروزان از سوی ایران با تأخیرهای فراوان، ۱۴ سال درحال اجرا است، عربستان با تولید روزانه ای بیش از ۴۵۰ هزار بشکه در روز بیش از نیمی از ذخایر قابل برداشت فروزان را برد.

                                                         اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزارنیوز؛در 100 کیلومتری جنوب غربی جزیره خارگ میدان نفتی بزرگی واقع شده که مخزنی مشترک بین ایران و عربستان دارد. این میدان در بخش ایران با نام “فروزان” و در بخش عربستان با نام “مرجان” شناخته می شود.

این میدان نفتی در سال 1966 میلادی (1345 شمسی) توسط شرکت Pan American با ذخیره نفت درجای دو میلیارد و 309 میلیون بشکه کشف شد، بعدها این رقم در دو نوبت مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت. در میانه دهه 90 میلادی این رقم 2 میلیارد و 498 میلیون بشکه اعلام شد و در ابتدای قرن بیست و یکم با بررسی های تکمیلی صورت گرفته، میزان نفت درجای این میدان مشترک 3 میلیارد و 95 میلیون و 400 هزار بشکه اعلام شد. از این رقم، طبق آخرین اطلاعات کسب شده از بررسی های اکتشافی منطقه، با تکنولوژی امروز حداکثر یک میلیارد و 67 میلیون و 600 هزار بشکه قابل برداشت است.

در تصویر زیر، موقعیت قرارگیری میدان مشترک فروزان – مرجان در مرز ابی ایران و عربستان نشان داده شده است:

بر پایه تمامی آمارهای موجود از میزان برداشتهای طرف ایرانی و عربستانی از مخزن این میدان مشترک، برآورد می شود که تاکنون در حدود 600 میلیون بشکه از ذخایر نفت خام این میدان برداشت شده است و حدود 460 میلیون بشکه از ذخایر قابل برداشت آن باقی مانده است.

در سالهای اخیر برداشت نفت کشورمان از میدان مشترک فروزان در پیک، رقم 40 هزار بشکه در روز را به ثبت رسانده است و اکنون حدود 35 تا 40 هزار بشکه در روز برداشت نفت از این میدان مشترک نفتی داریم.

برنامه توسعه ای ایران برای افزایش برداشت از این میدان که با حدود 4 دهه فعالیت نیازمند حفاری چاههای جدید تولیدی شناخته شده، از سال 81 شمسی با امضای قراردادی به منظور افزایش تولید از 40 هزار بشکه به 100 هزار بشکه در روز کلید خورد اما با گذشت 14 سال از این قرارداد و با وجود تغییرات بسیار در روند اجرای آن، هنوز تولید 100 هزار بشکه ای ایران از میدان فروزان محقق نشده است.

در طرف عربستان اما اوضاع متفاوت است، در طی دو دهه اخیر و به خصوص از سالهای ابتدایی قرن بیست و یکم، عربستان سرمایه گذاری‌های متعددی بر روی این میدان نفتی انجام داد و تولید خود را به 400 هزار بشکه در روز رساند. میزان تولید روزانه نفت عربستان از این میدان مشترک در ابتدای سال 2005 میلادی به 450 هزار بشکه رسید و با این نرخ تولید ادامه یافت. اکنون عربستان با برداشتی بیش از 450 هزار بشکه نفت خام در روز، بیش از 11 برابر ایران از این مخزن مشترک برداشت نفت خام دارد.

نفت خام میدان فروزان با درجه API حدود 30 یکی از انواع نفت سبک و مشتری‌پسند در جهان است و عربستان سالهاست با صادرات مستقیم نفت خام باکیفیت این میدان، بخشی از مشتریان خود را راضی نگه داشته است.

انتهای پیام/منبع:تسنیم

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه