رفتن به بالا
  • Sunday - 12 June 2016 - 08:36
  • کد خبر : ۳۸۶۴۶
13950323000094_PhotoA

لینک کوتاه:
نام عربستان از «اسناد 28 صفحه» نیز ناگهان حذف شد

برنان: اسناد 28 صفحه منتشر می‌شود/ عربستان در حملات 11 سپتامبر نقش نداشته است

چند روز بعد از حذف نام عربستان از لیست سیاه ناقضان حقوق بشر، اسم این کشور از اسناد 28 صفحه نیز پاک شد و به گفته رئیس سازمان سیا این کشور از ارتباط با حملات 11 سپتامبر مبرا شده است.                               […]

به گزارش هزار نیوز ؛

چند روز بعد از حذف نام عربستان از لیست سیاه ناقضان حقوق بشر، اسم این کشور از اسناد 28 صفحه نیز پاک شد و به گفته رئیس سازمان سیا این کشور از ارتباط با حملات 11 سپتامبر مبرا شده است.

                                                      اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزارنیوز؛ جان برنان رئیس سازمان سیا به شبکه العربیه گفته که انتظار دارد گزارش کنگره آمریکا موسوم به اسناد 28 صفحه به زودی منتشر شود که در این اسناد عربستان سعودی از دست داشتن در حملات 11 سپتامبر مبرا شده است.

وی گفت: من فکر می‌کنم اسناد 28 صفحه منتشر می‌شود و من از انتشار آنها حمایت می‌کنم و همه خواهند دید که عربستان سعودی هیچ نقشی در ارتباط با حملات 11 سپتامبر ندارد.

 کاخ سفید و مقامات اطلاعاتی آمریکا 3 ماه پیش در صدد بودند اسناد موسوم به «28 صفحه‌» را از حالت محرمانه خارج کنند. آن زمان گفته شده بود که انتشار این اسناد از حمایت عربستان سعودی از هواپیماربایانی خبر می‌دهد که در حملات تروریستی 11 سپتامبر مشارکت داشتند.

با این حال کاخ سفید به دلایل نامعلوم انتشار این اسناد را متوقف کرد و چند روز بعد از آن با سفر باراک اوباما به ریاض به طور کلی به حاشیه کشیده شد.

این اسناد 28 صفحه‌ای از گزارشی درباره حملات 11 سپتامبر در سال 2003 توسط دولت بوش در راستای منافع امنیت ملی آمریکا برداشته شده است.

«پورتر گاس» رئیس مشترک پرونده بازجویی درباره حملات 11 سپتامبر پیش از این گفته بود که «اف بی آی» در آن زمان مانع آشکارسازی این اسناد شده است.

گاس که بعدها ریاست‌ سیا را برعهده گرفت همچنین گفته که دلیلی نمی‌دید که آن موقع یا همین حالا این اسناد مورد محافظت قرار گیرد.

عربستان سعودی طی ماههای کذشته تلاشهای زیادی برای خارج کردن نام خود از لیستهای سیاه بین‌المللی کرده است.

به دنبال قرار گرفتن نام عربستان در لیست سیاه ناقضان حقوق کودکان توسط سازمان ملل، ناگهان نام این کشور از لیست سیاه خارج شد.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل در بیانیه‌ای کم سابقه از فشار عربستان برای خارج کردن اسمش از لیست سیاه خبر داد. بان کی مون اعتراف کرد که عربستان تهدید کرده است اگر اسم این کشور در لیست سیاه باشد کمکهای مالی خود به سازمان ملل را قطع خواهد کرد.

انتهای پیام/منبع:فارس

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه