رفتن به بالا
  • Sunday - 26 June 2016 - 10:03
  • کد خبر : ۳۹۸۲۴
139406170905308466046184

لینک کوتاه:
رئیس قوه قضائیه در گفت وگوی زنده تلویزیونی:

بگیر و ببندهای قضایی در مقوله فرهنگ باید در حد جرم باشد

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه ما در قبال شبیخون فرهنگی باید طراحی فرهنگی داشته باشیم گفت: بگیر و ببندهای قضایی در مقوله فرهنگ باید در حد جرم باشد.                                                     اخبار […]

به گزارش هزار نیوز ؛

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه ما در قبال شبیخون فرهنگی باید طراحی فرهنگی داشته باشیم گفت: بگیر و ببندهای قضایی در مقوله فرهنگ باید در حد جرم باشد.

                                                    اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزارنیوز؛ آیت الله صادق آملی لاریجانی در ادامه گفت و گوی زنده تلویزیونی خود که شنبه شب از شبکه یک سیما پخش شد درباره مسئله حقوق بشر و هجمه های حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: حقوق بشر مسئله مهم و اساسی است و ما به عنوان یک نظام دینی بیش از دیگران کرامت انسانی را قبول داریم. امیر مومنین حضرت علی (ع) در حکم مالک اشتر این مسئله را تصریح کردند و لذا حقوق انسانی، مسئله ای است که ما بیشتر از دیگران رعایت می کنیم.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: هر مقدار بر روی بحث حقوق بشر کار کنیم و آن را در قوانین ببینیم، به نفع خود نظام، قوه قضائیه و همه آحاد ملت است. البته در سالیان گذشته کارهای خوبی در این خصوص انجام شده است که از آن جمله می توان به تصویب قانون حقوق شهروندی در سال 93 و تصویب جرم سیاسی در همین اواخر اشاره کرد.

آملی لاریجانی افزود: رعایت حقوق مردم و حقوق عامه، مسئله ای است که قوه قضائیه قبول دارد و باید کار مستقل روی آن کرد. به همین خاطر ستاد حقوق بشر ماموریت دارد هم به لحاظ نظری و هم عملی، این موضوع را دنبال کند.

وی تصریح کرد: ما معتقدیم، منشا دینی حقوق بشر قوی تر از هر چیز دیگری است و در این خصوص ما پیشتاز هستیم.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه هجمه های حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران نیازمند تحلیل است گفت: امروز کشورهای سلطه طلب از ابزار حقوق بشر علیه مردمان خودشان و کشورهای دیگر استفاده می کنند یعنی هم بدترین رفتارها را علیه مردم خود دارند مثل برخورد پلیش آمریکا با مردم این کشور و از سوی دیگر در مواجه با کشورها، رفتار دوگانه دارند.

وی توضیح داد: امروز آمریما به عربستان در کوبیدن مردم یمن کمک می کند. عربستان سعودی بدترین رفتار را علیه کودکان و همه مردم یمن داشته و دارد. قطعاً عربستان در بحث یمن، مترکب جنایت های جنگی شده است زیرا بمباران و نابود کردن منابع فرنگی، تاریخی و بیمارستان ها، جنایت جنگی محسوب می شود اما کمترین اقدامی از سوی مدعیان حقوق بشر نمی بینیم. حتی همین گزارش آبکی سازمان ملل در خصوص نقض حقوق کودکان از سوی عربستان را با پول و فشار کنار گذاشتند.

آملی لاریجانی به رفتار رژیم صهیونیستی با مردم و کودکان فلسطینی اشاره کرد و گفت: آیا مردم و کودکان فلسطین یا افغانستان حقوق بشر ندارند؟ مردم بحرین می گویند فقط حق رای داشته باشیم اما آمریکایی ها و انگلیشی از رژیم فاسد بحرین حمایت می کند و حتی آیت اله شیخ عیسی قاسم را محدود و سلب تابعیت کردند.

رئیس قوه قضائیه بیان داشت: واقعیت این است که نظام سلطه از حقق بشر به عنوان یک ابزار استفاده می کند به علاوه اینکه برخی هجمه های حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران به نظام فکری ما باز می گردد. ما با ایمان و اعتقاد به مکتب اسلام، آن را متکب پیشرو و اعتقاد به مسائل دینی را واقعیت زندگی خود می دانیم.

وی ادامه داد: ما قرآن را حق می دانیم و به آن عمل می کنیم. آنها ازدواج با همجنس را قبول دارند و قطعاً ما زیر بار این مسئله نمی رویم. ما هیچ وقت نمی توانیم به تصویر آنها از حقوق بشر تمکین کنیم. سئوال ما این است که چرا کشورهای غربی می خواهند معیارهای حقوقی بشری خود را به تمام دنیا صادر کنند؟ ما نمی توانیم قرآن و خدا را رها کنیم وحرف های اوباما را بشنوینم؟. انسان مد نظر ما انسان مدنظر قرآن است نه انسان اوباما.

آملی لاریجانی در ادامه درباره مقوله فرهنگ و مقابله با نفوذ فرهنگی گفت: مقوله فرهنگ برای جامعه دینی ما یک مقوله بسیار مهم است. ما یک جامعه دینی هستیم و فرهنگ با زندگی ما عجین است و مقام معظم رهبری هم در طول سالیان این موضوع را واقعاً رصد می کردند؛ زمانی که مسئولان عالی ما توجهی نداشتند و حتی با برخی جریان ها همراهی می کردند رهبری از شبیخون فرهنگی صحبت کردند.

وی توضیح داد: چطور می توانیم خود را به بیخیالی بزنیم در حالی صدها کانال ماهواره ای برای ما ایجاد کردند آیا قصد قربت دارند؟ در کنار این شبیخون فرهنگی، دلسوزان فرهنگی باید فکر کنند و چاره بیاندیشند. ما نمی گویم بگیر و ببند قضایی باشد بلکه می گوییم چاره کنید.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه بگیر و ببندهای قضایی در مسئله فرهنگ باید در حد جرم باشد اضافه کرد: ما در قبال شبیخون فرهنگی باید طراحی فرهنگی داشته باشیم. باید معارف نورانی و الهی قرآن را به مردم خودمان و دنیا عرضه کنیم و مسئولان فرهنگی، غیرفرهنگی و دانشگاه ها و حوزه های علیمه باید در فکر چاره اندیشی باشند. متاسفانه از ظرفیت های ایمانی استفاده آنچنانی نمی کنیم.

آملی لاریجانی در پاسخ به این سئوال که می گویند ورود رئیس قوه قضائیه به مسائل سیاسی زیاد است گفت: گاهی به خودم من هماین موضوع را می گویند. آنچه که از جلسه مسئولان عالی قضایی منعکس می شود، مربوط به 10 دقیقه یا یک ربع نخست پیش از دستور است در حالی که در جلسات مسئولان عالی عمدتا مسائل حقوقی، آئین نامه، بخشنامه ها و مشکلات  دستگاه ها و سازمان های تابعه بررسی می شود. به عنوان مثال اخیراً هفت الی هشت جلسه راجع به بحث زندان ها، ارتقا کیفیت زندان ها و کاهش جمعیت کیفری برگزار کردیم. لذا آنچه منعمس می شود فقط چند دقیقه پیش از دستور است که در باره اوضاع کشور حرف زده می شود.

وی افزود: علاوه بر اینکه رئیس قوه نباید سیاسی کاری کند اما باید در مسائل سیاسی ورود یابد زیرا عضو شورای عالی امنیت ملی و سایر شوراهای دیگر است لذا این مقدار اظهار نظر فقط مربوط به پیش از دستور است.

انتهای پیام/منبع:تسنیم

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه