رفتن به بالا
  • Monday - 6 June 2016 - 09:59
  • کد خبر : ۳۸۱۸۷
4639006_484

لینک کوتاه:
رحمانی‌فضلی در صحن علنی:

حدود 11 میلیون نفر حاشیه‌نشین داریم/ علت 50 درصد طلاق‌‌ها اعتیاد است

وزیر کشور گفت: حدود 11 میلیون نفر حاشیه نشین در کشور داریم که 3 میلیون نفر آن در حاشیه های تهران، مشهد و اهواز زندگی می کنند.                                                      اخبار هزار […]

به گزارش هزار نیوز ؛

وزیر کشور گفت: حدود 11 میلیون نفر حاشیه نشین در کشور داریم که 3 میلیون نفر آن در حاشیه های تهران، مشهد و اهواز زندگی می کنند.

                                                     اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزارنیوز؛عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور با حضور در جلسه علنی امروز (دوشنبه، 17 خرداد) مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارشی  از روند اجرای قانون برنامه پنجم توسعه پرداخت و گفت: در حوزه مسائل اجتماعی موضوعی که ما به عنوان مسئولین حکومتی موظف هستیم دائما آن را رصد کنیم بحث تغییرات اجتماعی است.
وی افزود: با توجه به رشد تکنولوژی، بالا رفتن سطح سواد و آگاهی، مصرف انبوه و افزایش سطح ارتباطات تغییرات اجتماعی دائما در حال دگرگونی است.
رحمانی فضلی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در سفر ایشان به سمنان درباره بحث تغییرات اجتماعی اظهار داشت: اگر ما این تغییرات را رصد نکنیم در برابر آن منفعل خواهیم بود و در نهایت باید هزینه‌های آن را جامعه پرداخت کند بنابراین این مسئله‌ای بسیار مهم است که در اینجا به عنوان کردن سرفصل‌های آن بسنده می‌کنم.
وی ادامه داد: یکی از مسائل مهم تغییرات اجتماعی سبک زندگی است که رهبری نیز درباره آن مفصل سخن گفته اند. ما باید با در نظر گرفتن شرایط، سبک زندگی ایرانی- اسلامی را برای مردم مشخص کنیم.
وزیر کشور گفت: مسائلی مانند سرمایه‌های اجتماعی، اعتماد ملی، امید به آینده و انسجام اجتماعی از جمله موضوعاتی است که در سبک زندگی بسیار اهمیت دارد. با بهبود بخشیدن به موارد مذکور می‌توانیم روابط اجتماعی را قوام ببخشیم. اگر چنین مسائلی مورد غفلت قرار بگیرد پیشرفت در سایر حوزه‌ها نیز با مشکل مواجه خواهد شد و به طور کلی تمامی برنامه‌ها به شکست می‌انجامد.
رحمانی فضلی با اشاره به وضعیت اجتماعی موجود در کشور گفت: آنچه در روابط اجتماعی مدنظر است روابط و مناسبات، آسیب‌ها، رفتارهای اجتماعی، قضاوت و داوری و در نهایت بحث مشارکت اجتماعی است. در این جلسه بحث ما بر سر آسیب‌های اجتماعی است که من به عناوین و روند آن اشاره می‌کنم.
وی ادامه داد: در این بحث ابتدا باید به بسترهای ایجاد آسیب‌های اجتماعی توجه کنیم. یکی از این بسترها جغرافیای ایران است که خود موجب تقسیم‌بندی‌های حوزه‌ای می‌شود. قرار گرفتن اقوام، جمعیت‌ها و مذاهب مختلف در درون این حوزه‌ها امکان ایجاد انشقاق در کشور را فراهم می‌کند اما با توجه به مسائل قوام دهنده اجتماعی مانند اسلامیت و ایرانیت در کشور بسیاری از مسائل را می‌تواند مرتفع کند.
وزیر کشور با بیان اینکه دشمنان ایران از چنین اختلاف‌هایی سود می‌برند، گفت: باید با مدیریت درست از ایجاد چنین شکاف‌ها و اختلاف‌هایی در سطح کشور جلوگیری کنیم.
رحمانی فضلی گفت: موضوع با اهمیت بعدی مسئله نظام‌های برنامه‌ریزی است. نظام برنامه‌ریزی فعلی که از سال‌های 40 موجود است نوعی برنامه‌ریزی کلان بخشی متمرکز است که یکی از آثار آن عدم توازن منطقه‌ای است. آنچه که شما نمایندگان در حوزه‌های مختلف کشور مشاهده می‌کنید همین عدم توازن و عدم تعادل است که متأسفانه این موضوع در توزیع جمعیت، خدمات و منابع نیز مشاهده می‌شود البته پس از انقلاب ما در حوزه زیرساخت‌ها توانسته‌ایم کمک‌های شایانی انجام دهیم تا عدم توازن کمتر شود اما متأسفانه در سایر حوزه‌ها هنوز درگیر این مشکلات هستیم.
وی با اشاره به نظام بودجه‌ریزی موجود در کشور و مشکلات ناشی از آن اظهار داشت: تخصیص و توزیع منابع بودجه‌ای در ایران با توجه به جمعیت و فعالیت انجام می‌شود که در نهایت باعث می‌شود که مناطقی مانند تهران بیش از 52 درصد از منابع را به خود جذب می‌کند و مناطقی مانند سیستان و بلوچستان و یا ایلام دچار ضعف منابع شوند.
وزیر کشور با بیان یکی از مشکلات کشور که موضوع نظام ساختاری است گفت: نظام بوروکراسی ما یک نظام کاملا متمرکز و بدون واگذاری اختیارات به مناطق است و این موجب می‌شود که مناطق دورتر از مرکز هیچگونه اختیاری در سطح مسائل مهم نداشته باشند که این امر در نهایت منجر به تغییرات جمعیتی مثل مهاجرت و پررنگ‌تر شدن مسئله حاشیه نشینی می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر 11 میلیون نفر حاشیه نشین داریم که 3 میلیون نفر از آنها در حاشیه شهرهایی مانند تهران، مشهد و اهواز زندگی می‌کنند. در کشور حدود 2 هزار و 700 محله حاشیه نشین داریم که می‌تواند به عنوان یکی از مشکلات کشور را تهدید کند و دولت موظف است وضعیت آنها را رصد کرده و هر چه بیشتر مراقب تغییرات موجود در آن باشد.
عبدالرضا رحمانی فضلی ضمن با اشاره به بیکاری به عنوان یکی از معضلات کشور گفت: حدود 3.5 میلیون نفر بیکار داریم که توزیع آن در سطح کشور نیز به صورت متوازن و نرمال نیست. در کشور مناطقی داریم که در آن افراد بیش از 60 درصد بیکار هستند و باید توجه داشته باشیم بیکاری بالای 50 یا 60 درصد در نهایت می‌تواند منجر به آسیب‌های اجتماعی جبران ناپذیری شود.
وزیر کشور با ارائه آمار از وضعیت اعتیاد در کشور گفت: نزدیک به 1.5 میلیون نفر معتاد داریم و روند این مسئله از اعتیاد نسبت به مواد سنتی به مواد صنعتی تغییر پیدا کرده است و باید بدانیم که مواد صنعتی بسیار خطرناک هستند. اگر تعداد معتادین را در کنار خانواده‌هایشان در نظر بگیریم در نهایت متوجه می‌شویم که حدودا 5 تا 5.5 میلیون نفر درگیر این مصیبت هستند. مسئله اعتیاد بر روی بسیاری از بعدهای اجتماعی تأثیر می‌گذارد به طور مثال بسیاری از زندانی‌ها به علت اعتیاد به مواد مخدر دستگیر شده‌اند و حتی دلیل بسیاری از طلاق‌ها نیز همین موضوع اعتیاد است.
وی ادامه داد: مشکلات ناشی از اعتیاد بسیار گسترده است و این موضوع می‌تواند موجب بزهکاری‌های فراوانی شود. علی‌رغم تلاش بسیار زیادی که در حوزه مبارزه با قاچاق مواد مخدر انجام شده است اما کماکان به دلیل سودآور بودن با مشکلات بسیار زیادی در این حوزه مواجه هستیم.
انتهای متن/منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه