رفتن به بالا
  • Thursday - 9 June 2016 - 11:28
  • کد خبر : ۳۸۴۹۹
796972

لینک کوتاه:
با گذشت یک هفته ؛

خودزنی اصلاح طلبان برسر انتخابات ریاست مجلس هنوز ادامه دارد

با گذشت یک هفته از انتخاب رئیس مجلس شورای اسلامی به نظر می رسد هنوز برخی از اصلاح طلبان نتوانسته اند از شوک عمیقی که به آنها در طول انتخابات هئیت رئیسه مجلس وارد شده است، خارج شوند.                                   […]

به گزارش هزار نیوز ؛

با گذشت یک هفته از انتخاب رئیس مجلس شورای اسلامی به نظر می رسد هنوز برخی از اصلاح طلبان نتوانسته اند از شوک عمیقی که به آنها در طول انتخابات هئیت رئیسه مجلس وارد شده است، خارج شوند.

                                                   اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزار نیوز؛اصلاح طلبان پس از انتخابات 7 اسفند 94 به دلیل پیروزی لیست امید در تهران مدعی بودند که اکثریت کرسی های مجلس را به دست آورده اند در حالی که ایران فقط تهران نبود و در شهرهای دیگر و حتی شهرهای بزرگی مانند مشهد اصولگرایان با اکثریت قاطع توانسته بودند به مجلس راه یابند و سنگینی کفه ترازو کاملا به سمت اصولگرایان بود.

به هر ترتیب اصلاح طلبان با همین توهمات که حتی روزنامه های زنجیره ای را نیز درگیر خود کرده بود پا در کارزار انتخابات  ریاست مجلس شورای اسلامی گذاشتند،آنها پیش از انتخابات سرمایه گذاری تبلیغاتی و رسانه ای فراوانی روی محمد رضا عارف کاندیدای منتخب خود برای ریاست مجلس کرده بودند اما شاید هیچگاه فکر نمی کردند که پس از انتخابات 7 اسفند و همچنین انتخابات ریاست مجلس خبرگان رهبری شکست سومی نیز برایشان ثبت خواهد شد.

بالاخره روز انتخابات هیأت رئیسه موقت مجلس شورای اسلامی فرا رسید و  طی آن علی لاریجانی و محمدرضا عارف برای ریاست موقت پارلمان کاندیدا شده بودند به رقابت با یکدیگر پرداختند و پس از رای گیری برای انتخاب رئیس موقت مجلس، علی لاریجانی با کسب 173 رأی از 281 آرای مأخوذه به عنوان رئیس موقت مجلس دهم برگزیده شد ,محمدرضا عارف هم 103 رأی منتخبان جدید ملت را از آن خود کرد.

همچنین در رای گیری برای هیئت رئیسه دائم هم بار دیگر علی لاریجانی در غیاب محمد رضا عارف با 237 رای به دست آورد که این رقم دقیقا به اندازه آرای او در مجلس هشتم بود،البته برای انتخابات ریاست دائمی مجلس مصطفی کواکبیان، نماینده اصلاح طلب  خود را نامزد کرده بود که تنها توانست 11 رای را به دست آورد.

این انتخابات نشان داد که حتی خود اصلاح طلبان هم به یکدیگر اقبال خاصی ندارند و اگرچه با بلیط اصلاح طلبان وارد پارلمان شده اند اما می توانند در چنین موقعیت هایی رای خود را به سود اصولگرایان به صندوق  بیندازند.

این نتیجه با استقبال معنادار رسانه های زنجیره ای ربرور شد و آنها در حالی که بغض در گلو داشتند به نرمی با این موضوع کنار آمدند البته روزنامه آفتاب یزد به شکل کاملا روشنی به این نتیجه اعتراض کرده بود و با تیتر درشت خود از “دفن اخلاق” توسط برخی اصلاح طلبان مطلبی را منتشر کرد و تاکید داشت در حالی که 140 نماینده میثاق نامه اصلاح طلبی را امضاء کرده اند و با بلیط این جریان به مجلس راه یافته اند چرا باید اینگونه رای دهند و به  کاندیدای جریان خود  اعتماد نکنند.

واقعیت این بود که با این انتخاب دومینوی شکست اصلاح طلبان کامل شد و آنهایی که در توهم اقلیت بودن به سر می بردند حداقل با شوک عمیقی روبرو شدند،البته با اینکه چند روزی از این شکست می گذرد برخی از هم جنسان این جریان هنوز نسبت به این موضوع اعتراض داشته و در حال خودزنی هستند و مدعی  اند که دولت نیز در این انتخابات به سود اصولگرایان کار کرده است.

حمید گرمابی نماینده اصلاح‌طلب مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی در تحلیل چرایی رای نیاوردن عارف در انتخابات کرسی ریاست مجلس دهم می گوید: مباحث سیاسی پیچیده و پشت پرده‌ای  موجب رأی نیاوردن ایشان شد، اما این موضوع را باید از کسانی که در لیست امید حضور داشتند و به لاریجانی رأی دادند پرسید.

این فعال اصلاح‌طلب در واکنش به این موضوع که  چرا حامیان دولت از عارف حمایت نکردند، ادامه می دهد: قرار بر حمایت بود ولی دولت و اعضای آن از یک طیف سیاسی یکپارچه و کامل نیستند.

بااین حال اصلاح طلبان که بارها در طول ریاست جمهوری روحانی ازاین دولت سهم خواهی کرده اند و ادعا داشتند اگر عارف در انتخابات 92 کناره گیری نمی کرد روحانی نمی توانست رای لازم را کسب کند این بار نیز از دولت سهم خواهی کرده بودند اما به هر حال اکثریت مجلس به سمت کاندیدای اصولگراها آمدند و اصلاح طلبان که حتی برخی از آنها نمایندگان لیست امید را فاقد بلوغ سیاسی عنوان می کردند شکست سختی را متحمل شدند.

انتهای متن/منبع:دانا

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه