رفتن به بالا
  • Thursday - 9 June 2016 - 11:37
  • کد خبر : ۳۸۵۰۵
797087

لینک کوتاه:
میر تاج‌الدینی:

دلایل عدم استقبال نمایندگان از کمیسیون فرهنگی در زمان «ولنگاری فرهنگی»/ مسائل فرهنگی جزء مسائل دستِ چندم مدنظر دولت است

عضو هیئت رئیسه مجلس هشتم گفت: نتیجه عدم توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری این است که امروز عده‌ای به ولنگاری فرهنگی افتاده‌اند.                                                         اخبار هزار نیوز  را از […]

به گزارش هزار نیوز ؛

عضو هیئت رئیسه مجلس هشتم گفت: نتیجه عدم توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری این است که امروز عده‌ای به ولنگاری فرهنگی افتاده‌اند.

                                                        اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزار نیوز؛ محمدرضا میر تاج‌الدینی  با اشاره به دغدغه‌های رهبر انقلاب در خصوص فرهنگ اظهار داشت: علی‌رغم هشدارهای مقام معظم رهبری در مقاطع گوناگون، مسئولین و متولیان امور، اهتمام ویژه نسبت به مسئله فرهنگ ندارند.

وی افزود: متأسفانه هشدارهای مقام معظم رهبری در این خصوص هم در مجلس و هم در دولت جدی گرفته نمی‌شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس هشتم تصریح کرد: با وجود اینکه کمیسیون فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردار است و حدود ۲۰ دستگاه و دو وزارتخانه ورزش و امور جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی وهمچنین سازمان‌های بزرگی مثل سازمان صدا و سیما زیر نظر کمیسیون فرهنگی قرار دارد، اما در مجلس دهم فقط ۴ نفراز نمایندگان در اولویت اول کمیسیون فرهنگی را انتخاب کردند.

حجت‌الاسلام میرتاج الدینی یادآورشد: از طرفی دولت هم مسائل فرهنگی را جزء مسائل دست چندم در نظرگرفته و دستگاه‌های فرهنگی زی‌ربط هم از موقعیت خاص و ویژه در دولت برخوردار نیستند.

وی گفت: محصول این عدم توجه، همان ولنگاری فرهنگی در جامعه است که مقام معظم رهبری به خوبی به آن اشاره کردند.

عضو هیئت رئیسه مجلس هشتم افزود: علی‌رغم اینکه انقلاب اسلامی ما یک انقلاب فرهنگی بوده و چارچوب‌ها و آرمان‌ها و ارزش‌های فراوانی در نظام اسلامی داریم که می‌تواند فرهنگ جامعه را منضبط کرده و در مقابل فرهنگ‌های بیگانگان واکسینه کند، با وجود این توانمندی‌ها و سرمایه‌ها ،متاسفانه به جایی رسیدیم که فرهنگ ما رها شده و عده‌ای هم به این ولنگاری فرهنگی دامن می‌زنند.

حجت‌الاسلام میرتاج الدینی بیان داشت: ولنگاری فرهنگی یعنی درهای مسائل فرهنگی باز شده و هر کسی هر ارزشی را که دلش می‌خواهد، ولو ارزش‌های غربی باشد، وارد این فرهنگ کرده و آن را با ارزش‌های انقلاب اسلامی آمیخته و یک فرهنگ التقاطی را به خورد جامعه می‌دهد.

وی ادامه داد: مسئولین برای اجتناب از آسیب‌های ولنگاری فرهنگی باید بیانات رهبر معظم انقلاب را جدی بگیرند، چراکه ایشان در گذشته با استفاده ازتعابیر دیگر فرمودند: در یک تهاجم فرهنگی قرار گرفتیم و بعد تعبیر شبیخون فرهنگی و گاهی تعبیر تندتری مانند قتل عام فرهنگی را به کار بردند.

عضو هیئت رئیسه مجلس هشتم گفت: نتیجه عدم توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری این است که امروز عده‌ای به ولنگاری فرهنگی افتاده‌اند.

حجت‌الاسلام میرتاج الدینی در خصوص عدم استقبال نمایندگان مجلس دهم برای عضویت در کمیسیون فرهنگی اظهارداشت: متاسفأنه بیشتر نمایندگان به این موضوع نگاه بخشی دارند و تلقی نادرستی بین آن‌ها وجود دارد که تصور می‌کنند اگر در کمیسون‌های دیگری مثل کمیسیون اقتصاد، عمران یا کشاورزی باشند بیشتر می‌توانند به حوزه انتخابیه خدمت کنند، یا مثلا اگر در کمیسیون برنامه و بودجه باشند بودجه های بیشتری برای حوزه انتخابیه جذب می‌کنند.

وی افزود: بنابراین نمایندگان با این رویکرد نادرست سراغ کمیسیون‌های عملیاتی می‌روند و از کمیسیون فرهنگی که خاص حوزه انتخابیه نبوده و یک موضوع ملی است، غفلت می‌کنند.

عضو هیئت رئیسه مجلس هشتم با اشاره به اینکه حضور در کمیسیون فرهنگی نگاه ملی می‌طلبد تا نگاه منطقه‌ای، گفت: چهره‌های ملی بسیاری در مجلس فعلی حضور دارندکه می‌توانند جایگاه کمیسیون فرهنگی را تقویت کرده و کمیسیونی در سطح کمیسیون‌های دیگر مثل کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تشکیل دهند که تصمیم‌گیری‌ها در آن‌جا دیگر منطقه‌ای نبوده و در سطح ملی باشد.

حجت‌الاسلام میرتاج الدینی اذعان داشت: مجلس باید نسبت به آسیب شناسی مسائل فرهنگی اهتمام ویژه داشته باشد و ارتباط قوی با دستگاه‌های فرهنگی برقرار و خلاءهای فرهنگی را پر کند.

وی یادآورشد: این خلاء‌ها گاهی در حمایت از دستگاه‌های فرهنگی است، چرا که دستگاه‌های فرهنگی ما همیشه از کمبود بودجه رنج می‌برند.

عضو هیئت رئیسه مجلس هشتم تصریح کرد: زمانی که بنده در مجلس حضور داشتم بودجه فرهنگی ۵/۳ درصد بودجه کل کشور بود، که این درصد بسیار کمی است که همان موقع مقام معظم رهبری هم فرمودند: فرهنگ مظلوم واقع شده است.

حجت‌الاسلام میرتاج الدینی افزود: در آن زمان هدف گذاری کردیم این بودجه را به ۵ درصد برسانیم و طی چند سال اخیر به این میزان رسیده است، ولی باز هم مطلوب نیست و مجلس باید هدف گذاری ۷ تا ۸ درصد رابرای بودجه فرهنگی در نظر بگیرد.

وی بیان داشت: با توجه به گستردگی فعالیت‌های فرهنگی مخصوصا در حوزه فناوری‌های جدید مثل فضای مجازی و سایبری که بخش عظیمی از فرهنگ ما در حال حاضر تحت تاثیر فضای مجازی قرار دارد، توجه به این حوزه باید دراولویت قرار گیرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس هشتم گفت: ساماندهی فضای مجازی و حمایت از نهادهای فرهنگی بخش خصوصی و جوانانی که فعالیت مثبتی در عرصه فضای مجازی دارند، علاوه بر پشتیبانی مالی، تقویت فکری و برنامه‌ای را هم می‌طلبد.

حجت‌الاسلام میرتاج الدینی با بیان اینکه بیانات راهبردی مقام معظم رهبری در عرصه فرهنگ باید مورد مطالبه مجلس قرار گیرد، افزود: مجلس همچنان که باید اقتصاد مقاومتی را از دولت و دستگاه زیربط مطالبه کند، باید مطالبه فرهنگی هم از دولت داشته داشته باشد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: همانطور که وزرای صنعت، کشاورزی و… برای ارائه گزارش به مجلس فراخوانده می‌شوند، در کنار این‌ها لازم است از دستگاه‌های فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد هم دعوت شود تا گزارش کارخود را ارائه دهند.

انتهای پیام/منبع:دانا

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه